Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Kolika je mogucnost zaraze ?
PostPoslato: Pet Maj 23, 2008 6:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 30, 2008 1:13 pm
Postovi: 74
Pre desetak dana sam svratila do drugarice, ne znajuci od cega je bolesna - imala je infektivnu mononukleozu. Bila je u jako losem stanju, ali je odbila bolnicko lecenje jer imam bebu od 6 meseci koju doji. Po kuci je isla sa zavojem preko usta zbog bebe i nismo imale neki blizi kontakt, sem sto sam pila iz njihove case vodu, ali se nadam da je bila cista. :roll:
Njen muz je imam mononukleozu pre 8 godina, a ona se tek sad zarazila. Pretpostavljam da je on i dalje nosilac.
E sad znam da se prenosi poljupcem, ali ne samo tako vec i kijanjem i kasljanje, kao bilo koja kapljicna infekcija. Zanima me kakve su sanse da se zarazim ? To je bilo pre 10-ak dana, a ona je tada vec 2 nedelje bila bolesna i primala infekcije. Inace, nalazi su joj katastrofa. :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 23, 2008 11:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
To što je ona već dve nedelje bila bolesna i što je primala injekcije,nije tebi mnogo bitno,s obzirom da je terapija kod mononukleoze simptomatska odn. leči simptome a ne uzrok bolesti.
Virus u domaćinu ostaje doživotno i on ga prvih osamnaest meseci izlučuje konstantno pljuvačkom,a kasnije povremeno.
Mogućnost zaraze,verujem,nije velika osim ako ona nije pila baš iz te čaše pa je onda neopranu dala tebi :-? što sigurno nije bio slučaj.
Prvi simptomi kod infektivne mononukleoze javljaju se nakon 4-6 nedelja,i to su malaksalost,gubitak apetita,glavobolja a nekoliko dana zatim gnojna angina,povišena temperatura i uvećanje limfnih žlezda.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 24, 2008 12:04 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 30, 2008 1:13 pm
Postovi: 74
Pa nadam se da je casa bila cista. Njen muz je prao sudove, posto je ona bila mrtvosana. :lol:
Pre par dana me je zvala da dodjem da se vidimo jer joj je bilo bolje, ali ja nisam mogla zbog obaveza. Ali posle sam pocela da se preispitujem da li je bezbedno da uopste idem kod nje i koliko dugo je ona zarazna ? Zanima me da li se poljupcem u obraz moze preneti i kolka je mogucnost zaraze ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 24, 2008 12:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ne zamarajte se oko zaraze,bolest je skroz benigna.I da je dobijete gledajte na to kao na vanredni odmor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 24, 2008 10:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Kakav super pogled na stvari :D :D :D Svaka čast,slažem se


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 25, 2008 1:29 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 30, 2008 1:13 pm
Postovi: 74
Slazem se i ja, ali samo ne sad kad sam u periodu da me ceka gomila obaveza i da ne smem da se razbolim ! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 25, 2008 8:45 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Macaki je napisao:
Slazem se i ja, ali samo ne sad kad sam u periodu da me ceka gomila obaveza i da ne smem da se razbolim ! :wink:

Ja rekoh vanredni odmor,a opterecivanje ovakvim stvarima se zove hipohondrija u medicini.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 25, 2008 10:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
severus je napisao:
Macaki je napisao:
Slazem se i ja, ali samo ne sad kad sam u periodu da me ceka gomila obaveza i da ne smem da se razbolim ! :wink:

Ja rekoh vanredni odmor,a opterecivanje ovakvim stvarima se zove hipohondrija u medicini.

E sad!Nadam se da se šalite,devojka/žena je samo zabrinuta zato što ne zna o kakvoj je bolesti reč i kako se ona prenosi i manifestuje.Upotrebljavate malo prejake reči!Da li biste i vi bili baš totalno opušteni da sumnjate da ste se zarazili mononukleozom,a pri tome ne znate skoro ništa o toj bolesti?!?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 4:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:01 pm
Postovi: 206
Moj bivsi decko je imao mononukleozu i nikada se nisam zapitala dal cu je i ja dobiti i NISAM.
Naravno,nismo se ljubili to vreme,ali ni on je nije dobio preko poljupca nego preko case.
Misljenja sam da ne terba o tome previse misliti jer uopste ne mora da znaci da ces bas ti dobiti.
A sto se case tice....ne verujem da nisu oprali casu pre no sto su bilo kome drugom dali da iz nje pije.Uostalom,koliki debil covek treba biti da tako nesto uradi???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 4:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
zato treba voditi rachuna o tome iz kakvihse chash apije, i ako je moguce radite isto shto i ja, pijte iz flashica, koliko god to nekome ruzno izgledalo bolje mi je da me neko chudno glead dok pijem sok ili kiselu ili pivo ili bilo shta iz flashice nego da se zarazim nechim preko chashe poshto ne znam zaista koji kafic ili restoran sterilishe chashe kako treba...svi ih samo promuljaju kroz vodu i to jeto...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 10:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 30, 2008 1:13 pm
Postovi: 74
hehe
Ma nisam hipohondricna, samo me ovog meseca cekaju mnogo ozbiljne stvari koje mi se munjevito desavaju, ali nadam se da ce sve biti ok i da se necu zaraziti. :P
Ono sto me nervira je sto ljudi nemaju osnovnu kulturu, nego vas pozivaju u svoju kucu kad su bolesni od zaraznih bolesti. I jos se ljute kad necete da dodjete. Cista nekultura ! :x


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 8:50 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
pa valjda ste vi kulturni pa znate kako treba da odbijete takav poziv!

shta vas briga za druge ljude, misli svojom glavom!

mogu ljudi da te zovu i da dodjesh gde god a na tebi je da prihvatish ili ne! ne morash da se odazovesh svemu gde te zovu, a i nemoguce je a i nije pozeljno biti svugde i svima biti dostupan!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 9:39 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 30, 2008 1:13 pm
Postovi: 74
Vec sam gore napisala da mi je preko telefona rekla da je kao nesto bolesna, ali mi nije rekla o cemu je rec. Tek kad sam dosla, cula sam. A posle par dana kad joj je bilo bolje je ponovo zvala, ali tada sam odbila.
Mada vise i ne mislim na to. Ako je u riziku njeno sestomesecno dete da se razboli, kakve zeze ima onda za nas matore i ako se zarazimo, Boze moj .. . .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 10:02 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
imash svoju glavu i svoj zivot i misli na sebe!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 7:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 22, 2007 10:44 pm
Postovi: 230
Macaki je napisao:
Ono sto me nervira je sto ljudi nemaju osnovnu kulturu, nego vas pozivaju u svoju kucu kad su bolesni od zaraznih bolesti. I jos se ljute kad necete da dodjete. Cista nekultura ! :x


Joj ovo je tacno. Koliko puta me zovu u posetu, mi dodjemo a tamo neko pod teskom gripom, pije lekove. Nikom ne padne na pamet da nas upozori ili slicno. Neverovatno, kao da postoji sansa da dobijem na lotu a ne virus i bolest :evil: . Mada u ovom prvom slucaju bi me verovatno upozorili da ne dodjem :roll: .

_________________
The person who says it cannot be done should not interrupt the person doing it.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 107 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: