Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: folna kiselina pre trudnoce
PostPoslato: Čet Avg 18, 2005 11:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 17, 2004 3:25 pm
Postovi: 121
posto nameravam da ostanem u drugom stanju,zanima me na koji nacin i koliko pre trebam da pripremim organizam.Imam 36 godina i ovo je prva trudnoca.Pre 3 meseca imala sam operaciju konizaciju zbog IV grupe Papa testa i teske displazije.Rezultati su sada OK.
Cula sam da treba uzimati folnu kiselinu pa me zanima gde je ima u namirnicama ili treba piti neke lekove?Ako imate jos neke savete sta se sme a sta ne sme raditi i u prvim nedeljama trudnoce,molim vas kazite mi ili me uputite na neku korisnu adresu ili web o tome.Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 18, 2005 12:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Apr 27, 2005 3:04 pm
Postovi: 201
Lokacija: N.Sad
Emilija, želim ti da vrlo brzo ostaneš u drugom stanju:-)

Internet je prepun raznoraznih korisnih linkova punih temama o trudnoći ( pre i posle ).To je najveća enciklopedija na svetu, po mom mišljenju neiscrpna ( mislim na internet ).

Ovo su ti samo neki linkovi:
http://www.yumama.com/trudnoca/index.php
http://www.trudnoca.net/
http://www.zdravljezene.co.yu/
http://www.mameibebe.net/
http://razvojdjece.crolink.net/TRUDNOCA.htm

Za folnu kiselinu si u pravu.Ona se nalazi u zelenom lisnatom povrću. ... ne deponuje se u organizmu, pa je u slučaju anemije treba unositi.Ima da se kupi u obliku tabletica.
Sve savete će ti najbolje dati tvoj ginekolog.
Ja ti želim sreći i javi kada se DOGODI :lol: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: kada?
PostPoslato: Pet Avg 19, 2005 11:24 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 17, 2004 3:25 pm
Postovi: 121
Ginekolog je rekao da je sada sve OK,Papa test da rana izgleda OK i dao mi je da pijem folne tabletice (nije rekao koliko dugo da ih pijem pa vas i to pitam).I rekao mi je ovako "da sam na Vasem mestu sacekala bih nekih 6 meseci nakon operacije ali nikakav problem nije ni ako se odmah dogodi".Molim Vas da mi obrazlozite ovaj odgovor,sta to moze biti lose ako se odmah DOGODI tj. u skorije vreme?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 19, 2005 2:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
I mene zanima koliko dugo i koliko puta dnevno treba uzimati ove tablete. Posto sam oko nove godine imala spontani, doktorka mi je rekla da pre naredne trudnoce pijem FOLAN tablete, i to mesec dana pre nego sto planiram da zatrudnim. Jedino je nisam pitala kako se uzimaju, tj. koliko puta dnevno. Ako saznam javicu... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 20, 2005 10:02 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Maj 25, 2005 9:34 pm
Postovi: 78
Lokacija: Jagodina
Potrebna doza folne kiseline je 4mg dnevno. Ja sam u 7 nedelji trudnoce i uzimam, za sada, samo MATERNU,1 tableta sadrzi 1mg folne kiseline sto znaci da cu morati i FOLAN da uzimam. Da li je potrebno uzimati jos nesto pored FLORAGAL-a za zube???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 06, 2005 7:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
Da li neko zna da mi objasni kolika doza Folan tableta mi je potrebna. Naime, doktorka mi je rekla da obavezno uzimam Folan bar mesec dana pre nego sto planiram da ostanem u drugom stanju. E sad, ja lepo kupim tablete (od 5mg) i nadjem da, citiram: "Za zastitu od defekta neuro-tubusa fetusa, preporucuje se primena folne kiseline u dozi od 400 mcg/dan i to u doba kada se planira zacece i u prva tri meseca graviditeta." Kraj citata.
Ako ja dobro razumem, treba da podelim majusnu tabletu na 12.5 delova??? Nesto ne valja u ovoj matematici, a ko za maler nisam ni doktorku pitala... :-?
Ko zna nek javi!!! :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 30, 2005 10:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
Saznala sam odgovor na svoje pitanje, evo za sve one koje piju Folan pre trudnoce, pije se 7 dana po 1 tableta pa 7 dana pauza i tako redom. Kazem ovo vazi samo pre trudnoce! :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 30, 2005 4:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Folna kiselina se pije prije trudnoce da bi se prevenirale anomalije neuroloske cijevi kao sto su najcesca spina bifida, meningokela, anencefalus...et cetera. U Americi se procenat ucestalosti tih anomalija smanjio za 50% od kada je hrana obogacena folnom kiselinom. Ali taj procenat u ishrani jos nije dovoljan da se navedene anomalije potpuno eliminiraju.
Dakle folna kiselina treba da se uzima svaki dan u dozi od 0,4 mg ili 400mikrograma dnevno tokom 3 mjeseca prije trudnoce do kraja 2 mjeseca od zaceca / neuroloska cijev se zatvara od 36 do 42 dana koncepcije /. To vrijedi za sve zene koje zele trudnocu.
Srecno,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 08, 2005 9:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
Znam da sam dosadna, ali OBGYN molim Vas da mi obasnite kako treba da uzimam Folan (pre trudnoce). Drugarica, koja je lekar, mi je rekla - 7 dana po 1 tableta (od 5mg) pa 7 dana pauze. Na TV (u emisiji za trudnice) cula sam savet doktorke, koja kaze, uzimati pola tablete svaki dan. U prospektu leka pise 400mcg na dan, ali tableta najvise moze da se podeli na pola, suvise je sicusna! :-? Koliko znam uzimanje 5mg folana na dan ne moze da skodi (narocito ako je osoba imala problem sa anemijom, kao ja), ali ipak Vi ste strucniji, pa mi pojasnite...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 10, 2005 2:46 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Moram reci Trudnjaco, da ne znam zasto se proizvode doze folne kiseline u tako visokim dozama...5 mg tableta ?
Dnevna potreba za folnom kiselinom u trudnoci je izmedju 0.8 mg i 1 mg...ili izmedju 800 i 1000 micrograma.Neko je gore dobro rekao da se folna kiselina nalazi u zelenoj salati, blitvi, karfiolu, brokoliju, narancama...i dobro je uzimati to voce i povrce, ali ja bih da sam na Vasem mjestu otisla u prvu apoteku i razgovarala sa farmaceutom o svim preparatima folne kiseline koji su prisutni na nasem trzistu i o adekvatnoj dozi koja je potrebna trudnici a to je pored balansirane ishrane 400 micrograma dnevno, i potrebno je da se uzima svaki dan i da njen nivo u krvi bude ujednacen svaki dan !!! a ne da skace od visokog do niskog nivoa nakon sedam dana, sto ce se desiti ako uzimate jednu tabletu od 5 mg sedmicno.
I jos nesto jedino kada dajem vecu dozu iste jeste kada imam pacijentinju koja ja debela i ciji je BMI iznad 27 prije trudnoce, onda joj prepisem 4 mg dnevno ali to je jedini izuzetak.

Davanje vece doze od 0.4 mg ili 400 mikrograma nema nikakvih terapijskih efekata, a istrazivanja su pokazala da kod pacijentkinja koje imaju epilepsiju moze da izazove napade / trigger /.
Puno pozdrava,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 24, 2006 9:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Kupila sam folnu kiselinu koju mi je preporucio moj ginekolog,i to je bas gore navedena jacina od 400 mikro grama. U ovoj tableti ima i 200 mikrograma Jodida. Par sati posle prve tablete osetila sam strasnu nervozu. Da li to ime veze sa ovim Jodidom (do sad nisam imala problema sa stitnom zlezdom) ili sam odlepila cisto zbog neceg drugog? Pretpostavljam da jedna tableta ne moze da napravi preveliku razliku, ali opet ne znam kako da objasnim tu promenu, s obzirom da nisam imala nikakav drugi uzrok za porast nervoze.
Druga alternativa Folne kiseline koju sam nasla u apoteci je bas ta od 5mg, koja je koliko vidim drasticno veca od potreba a opet ta nema dodatak jodida. Ne znam sta da radim!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 24, 2006 10:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 19, 2006 7:54 pm
Postovi: 11
Ja sam moju dr. isto pitala za uzimanje folne kiseline pre trudnoce, i ona mi je rekla da pijem tablete folan i to po pola tablete svaki dan tri meseca pre trudnoce a ako do trudnoce dodje onda se valjda povecava doza (ne zanm za koliko posto jos nisam zatrudnela). Inace te tablete su od 5mg.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 24, 2006 11:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 23, 2005 1:01 am
Postovi: 46
Pijem folnu kiselinu zajedno sa ostalim vitaminima i preporuceno mi je 400mcg iako ne planiramo bebu jos.

Citiraj:
Saznala sam odgovor na svoje pitanje, evo za sve one koje piju Folan pre trudnoce, pije se 7 dana po 1 tableta pa 7 dana pauza i tako redom. Kazem ovo vazi samo pre trudnoce!


Ovu izjavu cujem po prvi put i mislim da nema smisla. Meni je doktorica rekla da pijem folnu bez prekid sve do trudnoce kada ce mi dati neku drugu vrstu vitamina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 26, 2006 4:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 18, 2006 2:32 pm
Postovi: 21
Folan tj. folna kiselina ne moze da vam skodi, samo moze da pomogne razvoju bebe (tj. razvoju nervnog sistema), tako da bez straha mozete uzeti i dozu od 5mg. Provereno kod ginekologa i kod farmaceuta (inace sam u 8 nedelji trudnoce :D)

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 30, 2006 4:48 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Malecka moze da se uzima i 50 mg...ali zasto ? ako je terapijska doza 0.4 mg, kod zena koje nisu imale prijasnje trudnoce komplikovane defektom neuralne cijevi ?!

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 68 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: