Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: TU capitis pancreatis
PostPoslato: Čet Jul 21, 2005 2:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 21, 2005 1:19 am
Postovi: 3
Volala bih da mi neko da objasnjenje za sledeci nalaz i strucno misljenje.
Moj otac je dobio ovaj nalaz prilikom uradjenog skenera, nakon operacije na glavi pankreasa. Htela bih da saznam nesto konkretno vezano za ovaj nalaz. i peroralno k.sredstvo.

TU capitis pancreatis cum icterus obstructinis.
Obostrano u preularnom prostoru manji izliv. Parenhim jetre homogen, bez fokanih patoloskih promena. Pneumobilija. U zucnoj kesi prisutan vazduh i peroralno k.sredstvo. Slezina homogena, uredne velicine.
Pankreas u predelu tela i repa izrazito atrofican, sa dilatiranim Wirsung kanalom. Glava pankreasa uvecana, dimenzija do 36x35x40mm, sa prisutnom obliteracijom peripankreaticnog masnog tkiva. Po plasiranju kontrasta ne dolazi fokalne inbibicije. Ovakav CT nalaz moze da ukazuje na DDG: infiltrativan-TU proces u glavi ili na indurativno izmenjen parenhim glave pankreasau sklopu fokalnog hronicnog pankreatitisa. Obe nadbubrezne zlezde bez patoloskih izmena u velicini i morfologiji. Oba bubrega bez staze i kalkuloze.U abdomenu nema slobodne tecnosti. U retroperitoneumu se uz magistralne krvne sudove ne uocavaju patoloski uvecani limfni nodusi.

zakljucak: TU capitis pancreatis susp.


Ovo bi bio detaljan nalaz, pa me zanima koliko je situacija ozbiljna?


Katarina


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 05, 2005 9:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 04, 2005 1:11 am
Postovi: 36
Lokacija: Novi Sad
Nalaz skenera ukazuje na dve mogucnosti, jedna je tumor glave pankreasa koji vrsi blokadu zucnih i pankreasnih puteva zbog cega se javila zutica ali i pankreatit. Nalaz takodje ukazuje da nema fokalnih promena - metastaza na jetri i slezini, kao ni uvecanih limfnih cvorova u stomaku sto je gotovo uvek naznaka malignog obolenja. Takodje nalaz nadbubreznih zlezdi i bubrega je uredan. Moguce je da nije rec o malignom tumoru ali je tumor svojim rastom ugrozio normalan rad pankreasa kao i blokadu zucnih i pankreasnih puteva. Ukoliko je operacija uradjena, treba znati sta je tacno radjeno i dali je uzet uzorak tkiva radi patohistologije. Povisen nivo amilaza u krvi ukazuje na pankreatit, ali i on se moze naknadno pojaviti zbog opstrukcije pankreasnih puteva, ili metastatskih promena na samom pankreasu. Zakljucak daje sumnju ali ne i definitivnu potvru o tumoru pankreasa. Peroralno kontrasno sredstvo je Vas otac pio radi snimanja. Recite m sta je konkretno uradjeno na operaciji?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 13, 2005 12:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 21, 2005 1:19 am
Postovi: 3
NENAD67 je napisao:
Nalaz skenera ukazuje na dve mogucnosti, jedna je tumor glave pankreasa koji vrsi blokadu zucnih i pankreasnih puteva zbog cega se javila zutica ali i pankreatit. Nalaz takodje ukazuje da nema fokalnih promena - metastaza na jetri i slezini, kao ni uvecanih limfnih cvorova u stomaku sto je gotovo uvek naznaka malignog obolenja. Takodje nalaz nadbubreznih zlezdi i bubrega je uredan. Moguce je da nije rec o malignom tumoru ali je tumor svojim rastom ugrozio normalan rad pankreasa kao i blokadu zucnih i pankreasnih puteva. Ukoliko je operacija uradjena, treba znati sta je tacno radjeno i dali je uzet uzorak tkiva radi patohistologije. Povisen nivo amilaza u krvi ukazuje na pankreatit, ali i on se moze naknadno pojaviti zbog opstrukcije pankreasnih puteva, ili metastatskih promena na samom pankreasu. Zakljucak daje sumnju ali ne i definitivnu potvru o tumoru pankreasa. Peroralno kontrasno sredstvo je Vas otac pio radi snimanja. Recite m sta je konkretno uradjeno na operaciji?
Citiraj:




Hvala puno na ovom iscrpnom odgovoru!
Dakle ovako, moj otac je nazalost preminuo tacno pre mesec dana, jer je tumor metastazirao. Mi smo neposredno pred njegovu smrt od hirurga koji ga je operisao saznali pravu dijagnozu, tacnije devet meseci nakon operacije i mi i on smo ziveli u nekoj iluziji.
Inace njemu je uradjena operacije na glavi pankreasa, kako nam je lekar objasnio neka vrsta premoscavanja slicna baj pasu. On je ziveo u dejetetski rezim sasvim normalno punih sedam meseci nakon operacije, aonda je usledio njegov kraj koji je trajao puna dva meseca. Punio se vodom, gde su ga par puta punktirali, gubio snagu, prestao da jede i tu je bio definitivan kraj.
Ja sam ovaj njegov nalaz sa skenera prepisala kako bih od nekoga dobila pravo objasnjenje, jer je on sa ovim nalazom bio odbijen za penziju, sto nas je sve sokiralo. Posto apsolutno nemam nikakve veze sa medicinom, bilo mi je potrebno ovo objasnjenje i razjasnjenje, sta je zapravo komisija utvrdila pogledavsi ovaj izvestaj sa skenera.

Jos jednom puno hvala na iscrpnom odgovoru!

Katarina


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 97 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: