Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: "BENSEDIN"
PostPoslato: Ned Jul 31, 2005 2:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 13, 2005 11:14 pm
Postovi: 16
Pijem bensedin vec sigurno 10 g. ako ne i vise ( po savetu lekara ) 5 mg dnevno. Razlog je saobracajka, da ne objasnjavam sire. Sada zelim da ga se oslobodim, a ne znam kako? Ima li neko da me posavetuje?Da li je to uopste moguce? Ako je neko strucan ( Dr i sl. ) mogu i detaljnije da izlozim problem koji me muci. Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 31, 2005 1:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Tesko da ce ti se bas ovde javiti neko zaista strucan.
Ali, pravi strucnjaci bi ti savetolavi samo POSTEPENO smanjenje Bensedina (to je inace mala doza koju uzimas i to je tvoja psihicka vezanost, a ne fizicka, za pravu zavisnost je potrebno digo uzimanje od preko 15mg/dan diazepama, tj bensedina).

Smanjenje (ako zelis) ide ovako:
Ne znam da li 5 mg uzimas odjednom (na primer uvece), ili podelis na pola pa ujutru i uvece popijes, no svejedno, pisacu kakav je princip smanjivanja.

Ako uzimas ujutru i ivece po pola tablete, tada smanjujes prvo jutarnju dozu za 1/4 (znaci, pijes 1/4 tablete ujutru + 1/2 uvece).
I tako pijes bar 2 - 3 nedelje.
Posle smanjis i vecernju dozu za 1/4.
I tako pojes sledecih 2 - 3 nedelje.

Zatim ukidas jutarnju dozu, vecernja je, znaci, i dalje 1/4 tablete (opet tako 2-3 nedelje).
I na kraju ti ostaje ukidanje vecernje doze.
---
Ako pijes samo uvece (1 tabletu od 5mg), princip je isti: podeli tabletu na pola, pa jednu polovinu opet podeli na pola, znaci popijes 3/4 tablete uvece (umesto 1 cele tablete).
I tako pij 3 nedelje, pa opet smanji za 1/4 (znaci, tada bi pila 1/2 tablete uvece). I tako pij opet 3 nedelje.
Posle toga opet smanji na 1/4, tj pij 1/4 tablete uvece dok ne odlucis da i tu cetvrtinu odbacis.

Da napomenem, da je bolje ici sporo (nikada nije dovoljno sporo, ti mozes da jos sporije to ukidas nego sto sam gore navela)!!
Tako savetuju strucna lica.

Moj savet da u isto vreme pijes i B-kompex koji prirodno smiruje nervni sistem, kao i da svako jutro i vece popijes po 1 solju caja mlakog caja (sa 1 kaf kas meda) od mesavine nane+kamilica+maticnjaka. To jesu jednostavne stvari, ali imaju efekta ako se piju redovno bar mesec dana.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: "BENSEDIN"
PostPoslato: Pon Avg 01, 2005 1:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 13, 2005 11:14 pm
Postovi: 16
:D Danka, puno si me ohrabrila. Dovoljan je podatak da tek 15mg ili vise izaziva fizicku zavisnost. HTEDOH DA POLETIM OD SRECE!!! Interesuje me jedino ( posto vec zamisljam sebe kako se oslobadjam ) kako da podelim 1 tabletu od 5mg na 4 jednaka dela pa da pocnem sa 3/4 od 5mg? To mi je ostalo malo nejasno, i uz duzno postovanje, koliko je ovo siguran put vracanja u "normalan zivot" i ima li posledica?Hvala ti


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 01, 2005 12:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Sa tim delenjem, tj cepkanjem tableta bas imam iskustva jer imam hipertenziju (genetsku) te mnoge lekove jednostavno moram prilagoditi trenutnoj situaciji.
Svojoj majci sam godinama cepkala i delila razne tablete isto i za hipertenziju i za smirenje i za srce jer je nju mrzelo, lakse joj je bilo da kaze sta zeli pa ja to da joj odradim). :)
Tako da sam se raspitala detaljno oko toga.
Ono sto nikada ne treba da seckas su one oblozene tablete (sa produzenim dejstvom, one se moraju cele progutati), ali to nema veze sa ovom temom.

Nadji 1 malu kutijicu (od nekih lekova, na primer) i u nju stavis 10-tak (ili vise) tableta koje si podelila na pola. Moja majka ih je delila nozem, ja jednostavno stavim tableticu na levi dlan i desnom rukom je lepo podelim.
I tako stavim te prepolovljenej tabletice u tu kutiju. Kada treba uzeti 3/4 tablete, uzmes 1/2, pa od druge polovine malo odlomis (ili gricnes).
To je jedan nacin.

Ako ti se tableta mrvi (mada nije strasno ni ako je izmrvljeno, sve stavis u tu kutijicu pazeci da zapamtis dozu), tada radi na drugi nacin:
- jednostavno svaku tabletu koju uzimas prepolovis nepostredno pre uzimanja, a 1/4 (od oka ocenjena kolicina) stavis u neku malu kutijicu (kada ti se skupe 3 takva patrljka, to ti je jedna doza, tj to ti je 3/4 tablete).

Meni je sve to jednostavno jer stalno cepkam tablete, ali ipak ce ti trebati vreme da se priviknes.
Ima u apotekama da se kupi neki mali plasticni aparatic za seckanje tabletica (ali meni nije odgovarao jer nekako bas nejednako deli tablete).... ipak, mozda nije lose ipak to da kupis (ne znam tacnu cenu, ali nije skupo, ima ga po apotekama), mozda ce tebi odgovarati (meni je mnogo lakse rukom to da radim).

Inace, ne verujem da tebi vise Bensedin i deluje kako treba.
Ja uvek posle 2 meseca koriscenja 1 leka toga tipa, zamenim sa nekim drugim (to mi je savetovao davno jedan stari psihijatar). Tako imam 3 vrste leka koja tako menjam (isto su doze vrlo male).
Inace, lekari pacijantima obicno sa onih jacih lekova za smirenje toga tipa (novijih) predju bas na diazepam (bensedin) i sa njim prekidaju na gore opisan nacin.
Opet da ti ponovim da sve to radis vrlo sporo (sporije nego sto sam ti navela).

Inace, ako se lekovi toga tipa uzimaju povremeno, tada nema potrebe za menjanjem.
pozdrav
:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 01, 2005 12:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Da te podsetim da postoji Bensedin i od 2 mg (to su bas doze "misu u oko" sto bi rek`o moj dr) :), pa u jednom momentu mozda i to pakovanje nabavis (kasnije ce ti mozda biti tako lakse)... to sama odluci.
Samo, nemoj nikako zuriti!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: "Bensedin"
PostPoslato: Čet Avg 04, 2005 11:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 13, 2005 11:14 pm
Postovi: 16
Hvala "Danka". Izuzetno si opsirna i detaljna. Svaka ti cast. Pokusacu sa "Tvojim" tretmanom pa kud puklo da puklo. Nije mi jasno: ta "Psihicka" zavisnost. Da li to znaci, da Ja posle 10 g. umisljam da mi doza od 5mg. pomaze, a lek nema vise svoju funkciju, te da mi je potrebna samo jaka volja da ga ostavim, ili sta?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: