Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 116 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 9:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Ja se vratih sa kontrole.
Od jedne terapije maklo mi se više od 50% tumorskog tkiva.
Ako se ovako nastavi možda mi i smanje broj terapija.
Predložili su mi neki novi CT koji "skenira" hemijske procese" (tako sam bar shvatio).Ako mi se žlijezde povuku a taj CT ne pokaže aktivnost onda prestajem sa terapijama.
Moram da se raspitam za taj CT, piše:fdg-pet/ct jer ga nema u Srbiji, već u Zagrebu i Segedinu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 19, 2008 12:03 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Bobe,

Prosetaj do "prijatelja" i iskoristi opciju trazi. Imas postove ljudi koji su isli u Segedin na PET. Koliko se secam, u Segedinu je jeftinije nego u Ljubljani (nisam bas sigurna da ga ima u Zagrebu). Postoji turisticka agencija koja vozi do tamo. Cena je oko 1.100eur.

inace, bas mi je drago zbog tvojih rezultata. Pisi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 19, 2008 1:23 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Našao sam na internetu. Sve sam ukapirao.Uradiću to početkom juna,vjerovatno u Zagrebu.Tad završavam sa drugim ciklusom hemoterapijskog protokola.Rekli su mi da će i Kamenica dobiti uskoro.
Ja se sad liječim u Podgorici, al na kontrolu odem u Novi Sad gdje sam se prvi put liječio.
Nekad imam utisak da neki ljudi ne vole kad nam je bolje, zato što im pokazujemo da nisu u pravu. Znaš, dušebrižnici, "****",razni savjetnici.Hemoterapije su individualne, kako se kome zalomi, nema tu puno priče. Jednostavno, boriš se bez ustručavanja i pitanja. Ljudi se isprepadaju i prije početka primanja terapija, jer nisu pripremljeni za to.
Mene je potpuno briga dali ću povraćati ili ne,ili, da li će mi opasti kosa, jer to je subjetkivno i sekundarno.Primao sam hemoterapiju i ranije. Tako da već imam iskustvo. Neko ih izdrži a neko ne. To je selekcja na jake i slabe. I to je prirodno. Danas kad kancer vreba iza svakog ugla, ljudi moraju biti pripremljeni.Medicina je napredovala i danas to nije više ona opaka bolest od prije 20 godina.Poenta je samo ga na vrijeme otkriti.Kasno otkrivanje je posledica naše hronične neodgovornosti prema sebi. Poznati smo ko narod koji ide kod ljekara samo kad mora.
A pogledaj koliko se zarađuje na muci ljudi koji se liječe od raka.Toliki časopisi, melemi,preparati,privatne klinike. A razmisli jeli ko ikad pitao nas? Neko čak ne smije da kaže da je bolestan, da ne bi izgubio posao.

Nastaviću kasnije....moram da prekinem na trenutak...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 19, 2008 1:46 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Mi smo sad šifre.Moja je C.81 Da li si zaposlena?Imaš li neka posebna prava zato što si se liječila od raka?Nas samo čekaju da penzionišu ali ne znaju kako da nam to kažu..Ja sam aktivan član društva, iako sam se liječio od raka.A opet se liječim.Imam li kakvu privilegiju u društvu koja mi nešto olakšava. Nemam.Imam li li neki institut?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 19, 2008 2:46 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Da li me neko štedi? Zato, što imam jednu vrstu bolesti?Sa rakom mora da se živi i nema tu vremena za gubljenje. Ne možemo da se borimo ravnopravno. Ja ne mogu da se posvetim samo liječenju, moram da izdržavam porodicu. Shvataš? I jedno i drugo, naporedo. E to je već tehnika i o tome treba da rasparavljamo. A kome je koji terapijski protokol.To se zna. Biopsija ova il ona. I to se zna. Tumor markeri, skeneri i ostalo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 19, 2008 1:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Bobe,

Vidim da razmisljas o istim onim stvarima o kojima razmisljam i ja. Ja sam prolazila kroz faze i ovog trenutka mogu iskreno da kazem da sam bolest prihvatila kao deo sebe. Znam da ce me u sledecih pet godina voditi kao da sam bolesna, ali ono sto ja znam je, da kancer u ovom trenutku nije jaci od mene. Zivim kao da mi se nista nije desilo, ne ocekujem nikakve olaksice, mada sam ih interno dobila na poslu. U toku lecenja ni meni nije bilo bitno da li ce mi opasti kosa, a opala je i kosa i trepavice i obrve itd.itd. U pravu si kada kazes da je to nebitno. Bitno je postaviti prioritete, a kosa zaista nije bila na mojoj listi.
Mnogi se uplase kada im se kaze da moraju na hemoterapiju i zato mi koji smo je prosli imamo negde i obavezu da pomognemo tim ljudima. Da im kazemo da je to nesto sto moze da se izdrzi jer je cilj mnogo vazniji od mucnina i kose.

Ovde nema sanse da se dobije tako lako penzija. Mislim da moras da budes u stanju raspadanja pa da ti ova drzava da invalidsku penziju. Pre moje operacije, kada jos nisam znala da je u pitanju kancer, ja sam uz saglasnost direktora, sav posao prebacila na kucu. kada se je ispostavilo sta je, nastavila sam i dalje da radim od kuce. Donosili su mi kuci ono sto mi je neophodno, imala sam racunar. Iskreno receno, taj posao me je spasio. U trenucima ocajanja jednostavno bih sela da radim. U avgustu sam zakljucila bolovanje jer nisam zelela da me, pored sve moje muke, maltretiraju drzavne birokrate koje sede u Invalidskoj komisiji. Nemozes da zamislis koji je to tretman. Kao da smo svi lazovi koji eto izmisljaju i da imaju rak, a sve to da bi otisli u penziju ili nezasluzeno pljackali drzavnu kasu! Smradovi!
Moj direktor je rekao da ce me voditi kao da radim i zaista nemam reci da mu zahvalim.
Inace, u toku lecenja ja bih, kada se malo oporavim, isla na posao na po sat - dva i to je bas bilo u terapeutske svrhe.
Definitivno sam pocela da radim sredinom januara, ali ni tada nisam mogla fizicki da izdrzim citavo radno vreme. Sada se vec osecam sasvim ok, mada ne jos uvek u top formi, ali i dalje ne radim puno radno vreme, vec koliko mi prija.

Pitanjce. Meni je na kontroli zabranjeno suncanje od sad, na dalje i ubuduce, a plivanje u sledece 2 godine. A tebi, imas li ti neke zabrane i zasto? S obzirom da sam ja znatizeljna mene interesuje ZASTO je zabranjeno, sta suncanje i plivanje moze da izazove i kako? Od lekara nemam sanse da dobijem odgovor.

pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 20, 2008 2:16 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 3:02 pm
Postovi: 133
Za bobrock: poslala sam vam privatnu poruku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: stigli nalazi
PostPoslato: Sre Apr 23, 2008 8:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
stigli su nam nalazi iz kostane srzi i sa skenera, nalaz kostane srzi-negativan, i nema nicega na jetri i na abdomenu, sto znaci da je stadijum 2 B.
8 hemoterapija (po ABVD protokolu) u naredna 4 meseca, mesec dana zracenja, pocinje sutra!
mislimo da su to odlicne vesti!
Pozdrav za Bobrocka i Evelinu, pratimo sve vreme vasu prepisku ali smo nismo ukljucivali zato sto niti smo imali sta da pitamo ni normalno da savetujemo!

Imamo pitanje:
sta se preporucuje pre terapije za jelo i da li uopste jesti pre terapije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 23, 2008 7:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Mikibob,

Vesti su odlicne. Nadam se da ste se sabrali i da sada mozete da krenete dalje. Ne brinite. u stvari, barem se trudite da ne zapadate u negativna raspolozenja. Vesti su dobre i ponasajte se kao da su terapije koje je cekaju samo onaj zavrsni glanc koji je neophodan da bi sve bilo zaboravljeno i iza vas. Na isti nacin sam i ja prihvatila svoju hemoterapiju. Ona je tu za svaki slucaj!

Sto se tice hrane pre hemo terapije pa najbolje je da dorucak bude sto laganiji zbog eventualne mucnine. Trebalo bi izbegavati masnu hranu, sokove odnosno sve zbog cega bi moglo doci do pojacanog lucenja kiseline. Neka ponese sa sobom Plazma keks ili sirove bademe.

E sada tu ima jedna caka sa doruckom. Pitanje je da li ce primati u dnevnoj bolnici i da li se onima koji primaju hemo u dnevnoj bolnici vadi pre toga krv! To moze Bob da vam odgovori.
A inace, kod nas se je podrazumevalo da se pojede dorucak pre hemo. S obzirom da su moja dva citostatika kapkala 6 sati, ja sam i rucala sve onako prikopcana.

Ja sam za svaku hemo bila po dva dana u bolnici pa vam po ovom pitanju nisam od neke koristi.

U slucaju da joj bude mucnina (a i neka se nadje u kuci) mozete traziti od lekara opste prakse da vam prepise Ondasan (bolje ga uzmite na recept jer je bezobrazno skup cca 1.800din za 10 tabletica, a proizvodi se kod nas).

Nama je npr receno da prvih nekoliko dana (cca 7) ne jedemo crvene namirnice (paradajz, crveni sokovi, kecap....) da bi se moglo videti da li se je pojavilo neko krvarenje po dobijanju hemo. Od onih crvenih namirnica moze stolica da se ofarba pa je bolje ne eksperimentisati.

Nista ne brinite. Prva hemo je najteza (u stvari najstresnija) jer nemate pojma sta vas ceka, a posle sve ide lakse. Ona ce vec na prvoj saznati sve sto je neophodno. Neka pita sve sto je interesuje. Pocev od toga sta sme, a sta ne.
Meni je na prvoj hemo broj otkucaja bio 120 i to sve od silnog straha. Nisu me prikljucili tako dugo dok me nisu smirili. Lekovima.

Javite se obavezno kada se vratite.
I dobro je sto pratite nasu prepisku. Nadam se da vam koristi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 24, 2008 1:26 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Ja sam došao sa druge terapije.
Mikibobe četri mjeseca će proći brzo a zračenje nećete ni osjetiti.
Taj protokol je jednodnevan.O tome sam već pisao.
Ne znam da li su vam rekli da ne izlazite na sunce.
Najvažnije je piti dosta tečnosti, a Evelina vam je sve u suštini napisala.
II stadijum je dosta povoljan i on se uspješno zaustavlja.Dobro je to što nema ništa u kostnoj srži.Samo se opustite i izgurajte to.
Ne znam da li živite u mjestu u kom će te primati terapiju, ili morate da putujete. Dosta i od toga zavisi
Pozdrav.
Mamaciti sam uzvratio na pp poruku


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 24, 2008 11:56 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 3:02 pm
Postovi: 133
img] Mamaciti sam uzvratio na pp poruku[/img]
Hvala ti na odgovoru, procitala sam, i drzim ti fige :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 2:30 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Mikibobe
da li su krenule terapije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: da li su krenule terapije
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 1:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
pocele su jos u cetvrtak!
prvo prilikom primanja je trajalo jako dugo, pogotovo 3. boca! od 09i30 do 18 i 30!
taj dan je bilo sve ok. verovatno zbog raznih analgetika i ranisana, ali sutra i prekosutra je bilo mnogo mucnine! problemi sa apetitom, svi mirisi smetaju i mucnina na samu pomisao na hranu! malaksalost i osetljivost!
s´vremenom je bolje ali mucnina i osetljivost na razne mirise ne prestaje.
sad se mucimo sa apetitom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 5:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Ne brinite, to je sve prolazno. Bitno je ono sto dobijate na kraju citavog tog trnovitog puta. Zivot!
S vremenom ce polako slabiti reakcije pa ce biti lakse. Ipak, kao sto rekoh, prvi ciklus je uvek najgori. Kasnije se organizam polako puni citostaticima pa sledeci ciklus i nije toliki sok.

A sto se tice osetljivosti na mirise, sta da vam kazem. Meni se je, izmedju ostalog, povracalo od mirisa hleba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 29, 2008 11:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
posle tri dana se sve vraca u normalu, koliko primecujemo! naravno samo jos mirisi smetaju i malo malaksalosti ima!
sta je sa bobrock-om?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 116 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: