Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: SECERNA BOLEST - KAKO JE LECITI BEZ SPRICEVA?
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 5:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 26, 2008 4:47 pm
Postovi: 19
Lokacija: Srbija - Svajcarska
Dobar dan postovani lekari, ja se izvinjavam za ovo pismo, ali posto sam nasla na internetu Vasu stranicu, odlucih se konacno da Vam napisem i da postavim koja pitanja.... Lakse mi je na srpskom nego na nemackom da razumem.....
Moja rodjena tetka, dr. Andjelija Mijatovic iz Novog Sada koja je godinama bila glavna sestra na internom odeljenju pokrajinske bolnice u Novom Sadu i glavna sestra svih sestara Vojvodine, bila je medju ostalog i specijalista za secernu bolest. Posto je sada u penziji, a nema e-mail, ne bih mogla da je zovem i s njom kontaktiram u vezi mog oboljenja, jer bi odma rekla mojoj mami..... Nadam se da sa Vama mogu da popricam o svemu.....

Moj problem sa secerom postao je ovim okolnostima koje su u sledecem tekstu:

" Rizični faktori
Osim naslednog, postoje i drugi faktori, kao što su sklonost za unošenjem veće količine slatkiša, preobilna ishrana i gojaznost, smanjena fizička aktivnost, prelazni period kod muškaraca i žena (klimakterijum), sklonost čestim infekcijama, nazebima i zapaljenjima.
Danas se sigurno zna da su rizični faktori za pojavu šećerne bolesti savremeni tempo života, promena sredine, načina življenja i ishrane (selo - grad), obavljanje profesionalnih poslova koji zahtevaju veća duševna opterećenja (stresne situacije), rađanje krupnog deteta (više od 4 kg) i dr."

Zbog pretrpljenog psihickog stresa od strane sefa, koji mi brani da oformim porodicu -odkako sam se udala pre godinu dana, stalno me poziva na privatne razgovore gde mi stalno "tuvi" u glavu da jos ne bih trebala da ostanem trudna i rodim dete, bar jos koju godinu ne, jer mu trebam u kancelariji.... Ja radim u turizmu.

TO mi je toliko grizlo dusu i srce, da sam -vec par mesec ima- pocela da jedem sta mi stigne pod ruku, najvise slatko i cips i iz mc-donalds-a pomfite..... Zbog toga sam se udebljala kao prase, i sad pre par dana kada sam isla na godisnju kontrolu krvi kod doktorke, rekla je da imam secer i da mi stitna zlezda ne funkcionise kako treba..... Ja neznam koliko je visok kod mene secer, ali znam da je malo iznad granice..... Ali ako zelite mogu da Vam posaljem rezultal.....

Moje pitanje: -STA SMEM da jedem? Koje VOCE i koje POVRCE SMEM da konzumiram? A koje sokove MIMO OBICNE VODE smem (ili mozda nesmem ni jedan sok prirodni ili gusti ili multivitamnski)???

I kako jos moze se smanjiti secer -bez lekova i spricanja- ???
Ima li nacina???
I postoji li mozda neki plan hrane da se uzima kako bi smanjila gojaznost i time i secer?

Ja jos nisam u drugom stanju, to mi je sada lakse, jer mrzim spricanje i strah me je od toga....

Nadam se da mi mozete pomoci......

Nadam se Vasem javljanju!
Hrista radi, pomozite mi savetima.....

S' postovanjem,
pesnikinja,
Ivana Prlina Nikodijevic


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 5:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 11, 2008 3:02 pm
Postovi: 24
DIJETA je najvažnija.Imate sad gomilu proizvoda za dijabetičare.Nije mi jasno na osnovu čega Vam je doktorka rekla da Vam štitna ne funkcioniše kako treba?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 6:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 26, 2008 4:47 pm
Postovi: 19
Lokacija: Srbija - Svajcarska
Tako mi je rekla, valjda zato sto sam se udebljaja, jeduci nezdravo od muke...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 6:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Postovana,
ne vidim razlog skrivanja bolesti, i to od onih koji Vas najvise vole,a pri tome mogu da Vam pruze pomoc iz prve ruke.
Prvo treba rascistiti da li je u pitanju diabetes ili prediabetes; u Vojvodini imate puno centara za prevenciju gde mozete dobiti sve savete u vezi sa ishranom, fizickom aktivnoscu,samokontrolom secera u krvi,pa ako treba i odgovarajucu terapiju.Pretpostavljam da je tako i u Svajcarskoj. Raspitajte se, i zainteresujte se gde to mozete ostvariti.Takodje,samim strahovanjem od sprica,ne resavate problem, nego ga jos vise produbljujete.
Sto se tice potomstva,smatram da je to Vase /a i svake zene/neprikosnoveno pravo, i da ako Vi i Vas suprug to zeli,nikakav sef tu nema sta da trazi/nadam se da je sve u vezi posla legalno/.
Iako smatram da Vam je sto pre potrebna strucna pomoc-individualna dijeta i sve ostalo,evo nekih preporuka: imajte 5 obroka dnevno,tri glavna:dorucak,rucak, vecera, kada uzmite 2 kriske crnog,ili integralnog hleba uz obrok,a izmedju uzine-po jedan komad bilo kog voca srednje velicine do 100g.Meso i povrce kuvajte,iskljucite slatkise,sve przeno i pohovano,svinjsko meso i svinjsku mast;ne treba nista mazati na hleb.....
fizicki se aktivirajte,setajte......Sve to moze i daje zeljene rezultate......samo se treba angazovati.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 6:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 11, 2008 3:02 pm
Postovi: 24
Resavkinja78 je napisao:
Tako mi je rekla, valjda zato sto sam se udebljaja, jeduci nezdravo od muke...





Ne može tek tako da Vam kaže,a da ne uradi potrebne analize!T3,T4,TSH,ULTRAZVUK.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 6:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 26, 2008 4:47 pm
Postovi: 19
Lokacija: Srbija - Svajcarska
Hvala Vam svima.....
Doktorka me -cula sam sad- prijavila jednoj specijalistkinji ovde, tako da cu biti pod njenom kontrolom kad budem stupila kod nje na lacenje.....

Za sada nije mi potrebno spricati, tako se nadam da to toga nece doci.....

Jos jednom, puno hvala....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 11:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Mar 19, 2008 4:59 pm
Postovi: 134
Lokacija: N.Beograd
Ima pomoci, naravno!! javite se na privatne poruke pa cu vas uputiti na pravu adresu!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pozdrav!
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 11:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 16, 2008 12:51 pm
Postovi: 44
Lokacija: zrenjanin
Procitala sam tvoje pismo,i slazem se sa osobom koja ti je napisala da svoje stanje ne trebas da krijes od najblizih,jer su oni prvi koji ti mogu pomoci.Ja sam dijabeticar na insulinu,13 godina.4 puta dnevno dajem insulin.Moras korigovati ishranu,smanjiti ugljene hidrate,hleb,krompir,testa,a u baciti vise voca i barenog mesa.Kao sto su ti vec napisali,3 glavna obroka,ali ne obilna i dve uzine.Pred spavanje,oko 22 h,mozes pojesti jabuku.Obroke mozes ovako rasporediti,dorucak 8 h,uzina 10h,rucak oko 12-13 h,uzina druga 15 h,vecera 18 h,i u 22 h pojedi voce.Za ove dnevne uzine mozes pojesti voce,jogurt.Ne mnogo namaza margarina,sireva,pastete.Za rucak bi trebalo jesti supu i salatu obavezno,ali i ne mora svaki dan.Smes jesti grejfrut,jabuke,po 1 narandzu,2 kajsije,2 breskve,znaci svo voce ali u umerenoj kolicini.Kiselu vodu ili slabo mineralnu mozes piti sto vise,cajeve ne zasladjene,a od sokova,samo koji su za dijabeticare,bez secera,ali u manjoj kolicini.Nemoj se bojati i promeni nacin zivota.Ja ti kazem iz svog iskustva.Sto se tice tvog sefa,mislim da nema pravo da se mesa u tvoj privatan zivot i osnivanje porodice.Ali pre planiranja trudnoce,moras skinuti visak kilograma i srediti svoje stanje.Stitna zlezda moze da proradi i od nervoze,ali kao sto si ti napisala,i secer i stitna su ti se mozda pokrenuli od preterane hrane i opterecenja organizma.Pa pokusaj,vredi.Javi nam sta si postigla i ako ti treba jos neki savet!

_________________
Bolujem od dijabetesa od 1995. god.Imam sve komplikacije od secera.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 355 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: