Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Neki čudan gastritis
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 1:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 16, 2008 1:09 pm
Postovi: 12
Molim stručne za pomoć.

Pre otprilike 6 meseci imam osećaj kiseline u jednjaku. Ali slabo, skoro neosetino. Čak ni sam ni siguran da je bila kiselina. Samo sam osetio nešto malo čudno u donjem delu jednjaka. Nisam se lečio jer sam mislio da je prolazno (bilo je vreme rođendana, jeo sam kao prase tih dana) ...

Početkom godine, posebno posle upotrebe antibiotika eritromicina kiselina se povećala. Kako živim u malom mestu, čuo sam da naši gastroenterolozi pojma nemaju sa životom pa sam se uputio na VMA, platio pregled i dobio dijagnozu GERB i lekove Cisap i Controloc.

Stanje se smirilo i sve je bilo OK, ali kako sam smanjio dozu Controloca po preporuci lekara, stanje se vratilo na staro uz štucanje i podrigivanje posle jela (pošto radim u kancelariji sa dosta ljudi to je veoma neprijatno). Povećao sam količinu Controloca na svoju ruku (znam da nisam smeo) i stanje se normalizovalo.

Ipak, bitno uplašen da nije nešto ozbiljno jer se pogoršava otišao sam na gastroskopiju. Doktor je ušao, pogledao želudac i za par minuta izašao sa dijagnozom da nemam GERD jer "kardija ne zjapi" (ne držite me za reč, možda se ne zove kardija) već je od gastritisa jer se vidi malo oštećenje sluznice, kaže ništa zabrinjavajuće.

Urađen test na helicobacter pylori iz krvi:
Akutni: 42 (granična vrednost <30)
Hronični: 4.9 (granična vrednost <1)

Lečenje amoksicilinom, klaromocinom, nexiumom i bicitom. posle nedelju dana trebam mesec dana da pijem nexium. Kaže doktor da se ovom terapijom u 95% slučajeva ubije helicobacter iz prve. Rekao mi je da terapija nekima padne malo teško ali se to smiri.

Pijem lekove 5 dana i značajnije promene ne osećam (osim što se podrigivanje smanjilo, ali je još tu).

Po ceo dan mi odzvanja u glavi to što mi je rekao da nije ništa zabrinjavajuće.

Sada em podrigujem, em mi je muka od kako koristim ovu terapiju (neprestano mi je muka), em mi gasovi u crevima luduju.


A kada odem na net nigde ne piše da je pojačana kiselina simptom gastritisa. pa me zanima

Da li su svi ovi simptomi gastritis? Kolike su šanse da se čovek zeznuo na gastroskopiji i da imam GERD ili nešto gore?

Da li je helicobacter stvarno tako bezopasan?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 2:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 16, 2008 1:09 pm
Postovi: 12
E da

išao sam i na UZ abdomena. Žučna kesa presavijena ali ne pravi probleme, jetra dobra, jednom rečju sve OK. Imam malo peska u bubregu ali to imam još odavno (pre 5 godina sam isto radio UZ abdomena zbog problema sa mokrenjem, ispostavilo se da je samo malo jača upala bila).

Sve u svemu, kolonoskopiju nisu hteli da mi rade, jer kaže nema potrebe, creva ne izazazivaju ove tegobe, ali su mi radili hemokult. i još jednu analizu ne znam šta tačno baš da se setim.

Sve u svemu, ispregledali su me od glave do pete i jedino što su našli je blago upaljeno grlo (od kiseline verovatno) i helikobakter.

Još jednom napominjem, gde god na netu pogledam gastritis i helikobakter, nigde ne piše da je pojačana kiselina jedan od simptoma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 2:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
imas na ovom forumu o tome koliko hocesh, kucaj helokobakter u opciji trazi, gore izmedju chesto postavljanih pitanja i liste chlanove...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 2:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 16, 2008 1:09 pm
Postovi: 12
Mene samo zanima da li povećana kiselina može da bude od gastritisa kad već nije reflux. Potražiću večeras ceo forum, hvala na savetu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 2:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
naravno da moze!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 9:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 16, 2008 1:09 pm
Postovi: 12
Hvala na odgovoru.

A da li je ovakav vid gastritisa izlečiv i za koje vreme?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 10:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Imate dijagnostikovan helicobacter, i adekvatnu terapiju za helicobacter; nemate dijagnostikovan gastritis. I sad - Vi bi ste hteli posto-poto d aimate gastritis?? Ne razumem bas najbolje sta je problem? Zasto se ne lecite od onoga sto Vam je dijagnostikovano vec po svaku cenu zelite da dokazete ono sto Vam nije dijagnostikovano a sto se lepo vidi na gastroiskopiji? :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 17, 2008 12:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 16, 2008 1:09 pm
Postovi: 12
Garfield je napisao:
Imate dijagnostikovan helicobacter, i adekvatnu terapiju za helicobacter; nemate dijagnostikovan gastritis. I sad - Vi bi ste hteli posto-poto d aimate gastritis?? Ne razumem bas najbolje sta je problem? Zasto se ne lecite od onoga sto Vam je dijagnostikovano vec po svaku cenu zelite da dokazete ono sto Vam nije dijagnostikovano a sto se lepo vidi na gastroiskopiji? :o


Niste me dobro razumeli.

Imam dijagnostikovan gastritis

Dg. Dyspepsia Gastritis (H. pylori poz.)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Neki čudan gastritis
PostPoslato: Čet Apr 17, 2008 3:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Makedonac je napisao:
Da li je helicobacter stvarno tako bezopasan?

Uopste nije bezopasan,kancerogen je rpvog reda i treba ga eradikovati trojnom terapijom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 155 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: