Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: opstipacija i konstipacija
PostPoslato: Uto Jun 14, 2005 9:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 14, 2005 9:33 pm
Postovi: 14
Imam djevojcicu od dvije i po godine,i problem se javio prije dva mjeseca kada smo skinuli pelene.Odmah je prihvatila da treba da piski u tutu,ali kada je trebalo da vrsi veliku nuzdu,ona bi se stiskala,i po 3-4 dana nije isla u wc,a i kada bi isla,stolica je bila sve tvrdja i bolnija.Sve prirodne lijekove sam probala,kuvala cajeve,suve sljive,davala joj ricinusovo ulje,sve sto mi je neko rekao probala sam,ali je postajalo sve gore.Jer ona je imala potrebu da ide u wc,ali nije htela,i stiskajuci se tako nastala je opstipacija.Doktor nam je dao sirup Lactulose i cepice da stavljam svaki 4 dan,sto je na pocetku pomagalo,ali usled izbacivanja tako cvrste stolice nastala je i konstipacija.Stolice su bile rijetke,bolne i sa sukrvicom.Tako da smo prosle nedelje,posto 7 dana nije imala stolicu,morali ici u bolnicu.Tu su je klistirali,i cela bolnica je cula njenu vrisku i jauke,dok je izbacila sve iz sebe.Bilo je to punih 4-5 pelena.Zatim su joj ukljucili terapiju da pije Movicol (na nemackom),i ona je to prva dva dana pila 4 puta dnevno,ali imala je stalno proliv,stomacne bolove i temperaturu,tako da su joj smanjili na dve,ali proliv je i dalje ostao.Pre dva dana smo izasli iz bolnice,i doktor mi je rekao da joj dajem ujutru i uvece, Movicol,i da jednom dnevno mora da ima normalnu stolicu. Ukoliko ne bude imala da moram da povecam dozu.Medjutim, ona je juce imala celi dan proliv,i ja joj nisam htela dati,da bi mi danas deciji doktor potvrdio da joj ne dajem kad ima proliv,ali cim prestane da nastavim terapiju.Ne znam vise sta da radim.Najradije joj ne bi davala nista,ali strah me da se opet ne desi zatvor i ponovo bolnica,a da joj nastavim sa davanjem leka strah me ,jer vec dva dana ima proliv bez njega.Ne znam kome vise da verujem.Doktor u bolnici kaze da je to normalno,da se svakoj stolici raduju,a deciji doktor kaze da to nije dobro.Sta da radim?Molim vas za savet i vase misljenje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: isti problem
PostPoslato: Pon Jul 18, 2005 9:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 18, 2005 9:12 am
Postovi: 2
Imam isti problem sa devojcicom od dve godine, koja je pre oko mesec dana pocela da se odvikava od pelena. Sama je imala tu zelju, bez ikakve presije, medjutim od tada nastaje drama- nece da kaki.
Probala sam razne stvari, medjutim problem nije u ishrani, vec psihicke prirode, i dosta ga je tesko resiti. Zadrzavanje stolice izazove bolove prilikom praznjenja, onda to dovodi da straha koji opet blokira vrsenje nuzde, i stvara se zatvoren krug. Mi smo se konsultovali sa doktorkom koja nam je rekla da je to normalna faza, da ce je proci i da ne stavljamo nista drugo osim glicerinskih cepica. Mi to i radimo, ali stolica je jako tvrda, pa je to urlanje i drama svaki put . Postala je nervozna, razdrazljiva, kenjkava, a kako i ne bi.
Medjutim, nisam imala predstavu da to moze da bude i tako ozbiljno i dramaticno kao sa vasom devojcicom.
Problem koji vam ostaje kada se resite proliva jeste kako dete opustiti i nagovoriti na vrsenje nuzde,jer bez svakodnevnog vrsenja nuzde, stvar ce se pre ili kasnije opet zakomplikovati. Ja sam mojoj cerki cak vratila pelene, ne bi li se opustila, medjutim ona piski u pelenu, ali kad treba da kaki ona se od straha i bola paralise i tu je kraj.


Ako neko ima iskustva sa slicnim problemom i kako ga prevazici, neka javi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 18, 2005 2:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 15, 2005 2:15 pm
Postovi: 12
Moja beba je imala problem sa praznjenjem pri prelasku na cvrstu hranu. Jeste da uzrok nije isti, ali mozda vam bar malo pomogne. Naravno, sto se ishrane tice, odmah smo izbacili sve sto bi moglo da stvara zatvor. I forsirali smo vodu. Davali smo mu da pije i vise nego sto se preporucuje, po sistemu "udavi protivnika". Lekar nam je preporucio da u 1dl kamilice rastvorimo punu kasiku secera i to dajemo na kasicicu tokom jednog dana. To nismo probali.
Nasa beba se nekoliko puta iskakila u vodu dok smo je kupali, a stolica je tada bas bila cvrsta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Tacky
PostPoslato: Pet Jul 22, 2005 10:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 14, 2005 9:33 pm
Postovi: 14
Evo poslije mjesec dana od moga prvog javljanja i problema sa stolicom moje djevojcice,zelim da vam kazem da vise nemamo problema.Ne slusajuci doktore prestala sam da joj dajem lijek,tako da sam zaustavila proliv,ali sam se bojala ponovo tvrde stolice,tako da danima sam bila nervozna i napeta cekajuci kad ce da kaki.Svako njeno vrsenje nuzde praceno je plakanjem i strahom od bola,jer i sami znate kako boli tvrda stolica nas velike,a kamoli njih.Mnogo sam citala i informisala se o tome,i nadam se da cu ti Tacky bar malo pomoci da prevazidjes lakse problem,jer znam kako ti je.Najvaznije je da izbacis sve sokove,jer voda je najbolja ,i jedino sto moze da pije je razblazeni sok od jabuke sa vodom 1:3.Znaci ujutru cim ustane ponudi joj sok da popije prije jela,i gdje god da krenes nosi tecnost sa sobom ,jer normalno je da popije 1 l a moze i vise.Znam da zvuci puno,ali za citav dan i nije.zatim izbaci SVE slatkise i zamjeni ih vocnim jogurtima i vocem.Moja curica nije toliko obozavala voce,ali sada svaki dan pojede 1 kivi,nektarinu i jagode,i to tako sto joj na velikom tanjiru napravim od jagoda oci,od kivija kosu,od drugog voca tijelo,i u igri to pojede.Mozes da pravis i druge figurice koje ona voli,potrebna je samo masta.Zatim sto vise povrca,i palenta je dobra.Znam da si navela da ishrana kod vas nije problem ,vec psiha kao i kod moje djevojcice ,ali uvodjenjem strogog rezima ishrane,ona nece moci dugo da trpi,i morace da kaki iako ne zeli i iako se stisce.U to sam se uvjerila iz iskustva,jer moje dijete je jelo sve sto skuvam znaci nije suva hrana,ali tu bi se nasao i sokic,i cokoladica,przeni krompir,ili nesto sto je uzrok cvrste stolice.Jos jedan savjet zelim da ti dam,koji sam ja dobila prekasno,jer moja djevojcica kaki i piski u tutu.A to je da dijete kada se odvikava od pelena prvo treba da se uci da vrsi veliku nuzdu,pa tek onda da piski,da bi izbjeglo strah.Procitala sam da si joj vratila pelene,ali ne znam koliko ce ti to koristiti jer ona i dalje ima strah,ali bitno je da samo par puta kaki da joj je meksa stolica,da vidi da to ne boli,i strah ce proci.Sto vise neka se krece,trci,plesi s njom po kuci ,jer to je sve dobro da pokrene stolicu,samo nek ne miruje i sto vise tecnosti i bice bolje.Javi mi ako se nesto promjeni,i ako ti nesto nije jasno slobodno pitaj.Zelim vam sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 16, 2005 10:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2005 2:47 pm
Postovi: 26
Obavezno posetite savetovalište za ishranu na institutu za majku i dete. Nećete se pokajati, verujte, bez obzira koliko mislite da ste "potkovani" u toj oblasti. Nisam sigurna da li je potreban uput, znam da se zakazuje (nađite telefon preko sajta instituta pa pitajte), a saveti su pravi i stručnjaci vrhunski.
http://www.imd.org.yu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 08, 2008 5:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 08, 2008 5:04 pm
Postovi: 1
Lokacija: srbija
Imam problem sa odvikavanjem cerkice od nocne pelene. Ona ima 3godine i 5 meseci ali sada se nekada i danju upiski. Tkode ceka zadnji cas da ide na nonu,mislim da trpi pa uvek malo pusti u gacice. Imate neki savet u vezi toga.Hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: