Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Pantoprazol
PostPoslato: Sub Mar 08, 2008 5:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 08, 2008 5:31 pm
Postovi: 38
Imam 29 godina i imam problema sa stomakom. Koristim film tablete pantoprazola već nedelju dana, tačnije Controloc tablete i ima neka neželjena dejstva. U samom uputstvu u leku piše "Povremeno se mogu javiti glavobolja, gastrointestinalne smetnje (bol u gornjem delu želudca, proliv, zatvor, nadimanje) i alergijske rekacije u obliku osipe na koži i svraba.

Od ovih simptoma ja od početka terapije osetim povremenu glavobolju, bol u gornjem delu želudca i povremen proliv.

Da li trebam da prekinem sa ovim lekom?

Inače, imao sam pre ovoga terapiju upale grla hemomicinom, Eritromicinom(Erythromycin), Klaromicinom(Clarithromycin) i Dirithromycinom. Izgleda da moj želudac ne toleriše ove lekove pa mi je pravio probleme. Pre upotrebe ovih lekova nisam imao problema sa stomakom, mada sam imao upaljeno grlo. Grlo je izgleda upaljeno zbog kiseline koja je svakim danom bivala jača jer mi je stomak oštećivao antibiotik koji sam tada pio.

Postoji li neki narodski lek da se zaleči stomak, osim dijete? Dijetiram već meseci i po dana bez uspeha.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 09, 2008 10:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 08, 2008 5:31 pm
Postovi: 38
Zar niko ne zna? Jako mi je teško, molim vas pomozite.

Ako trebam da prekinem sa lekom, bolje da to učinim što pre dok mi ne ispere svu crevnu floru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pantoprazol
PostPoslato: Ned Mar 09, 2008 1:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Avg 05, 2007 9:48 pm
Postovi: 92
Mislim da je pantoprazol odlican lek i da treba da ga pijete duze vreme (najmanje dve nedelje) da bi pokazao svoje delovanje.
Isto tako, mislim da Vam nije neophodna stroga dijeta, mozda samo da ne jedete zacinjeno,przeno i sl. Tako bar meni savetuje moj gastro (imam hronican gastritis).
Ovo je samo moje misljenje na osnovu mog iskustva, zato treba da se posavetujete sa svojim lekarom oko tih nezeljenih efekata leka i svega ostalog.
I mislim da Vam pantoprazol nece isprati crevnu floru, kako kazete.
Pozdrav i srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 09, 2008 3:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 08, 2008 5:31 pm
Postovi: 38
Hvala na odgovoru. A da li su i kod tebe bili ovakvi propratni efekti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 09, 2008 7:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Controlok se pije bar 4 nedelje u kontinuitetu, ne prekidajte terapiju bez konsultacije s agastrologom koji je terapiju i prepisao. NEzeljeni simptomi nisu bitni da bi znog njih prekidali terapiju a nije ni sigurno da su od Controloca. Imate i alternativni lek, ali Vam ga mora prepisati gastrolog.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 09, 2008 7:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
P.s. O kakvom molim Vas ispiranju crevne flore govorite!? :o Nemojte se baviti onim sto ne znate i sami sebi odredjivati kako cete i kada uzimati i prekidati lekove - obratite se lekaru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: pantoprazol
PostPoslato: Ned Mar 09, 2008 8:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Avg 05, 2007 9:48 pm
Postovi: 92
Da, imala sam ponekad neke od propratnih efekata, ali su oni bili minimalni i zanemarljivi i podnošljivi.
Ipak, treba da se posavetujete sa svojim lekarom, ne treba sami da donosite odluke vezane za terapiju.[/list][/code][/quote]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 10, 2008 12:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 24, 2006 5:41 pm
Postovi: 84
meni se desilo da sam dobio terapiju controlocom 4 sedmice.

i sad.... kako moram kupovati controloc koji je jako skup :(

imao sam jednu kutiju tableta OMEZOL koji je zapravo omeprazol... i ja sam 5 dana zamijenio ta dva lijeka, dakle 5 dana sam presao na omeprazol, a onda se opet vratio na controloc, koji je pantoprazol....


jesam li to smio uraditi i moze li imati efekta na konacni ishod terapije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 10, 2008 3:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 08, 2008 5:31 pm
Postovi: 38
aberdojdedonke je napisao:
meni se desilo da sam dobio terapiju controlocom 4 sedmice.

i sad.... kako moram kupovati controloc koji je jako skup :(

imao sam jednu kutiju tableta OMEZOL koji je zapravo omeprazol... i ja sam 5 dana zamijenio ta dva lijeka, dakle 5 dana sam presao na omeprazol, a onda se opet vratio na controloc, koji je pantoprazol....


jesam li to smio uraditi i moze li imati efekta na konacni ishod terapije?


Controloc možeš dobiti na recept i platiti samo učešće.

@: Nisam prestao da ga pijem i piću ga 3 nedelje, a onda imam zakazanu kontrolu. Internista koji mi je porodični prijatelj kaže da su ova neželjena dejstva povremena i da prođu posle nedelju-dve. Videćemo. Inače, meni je doktorka rekla da su mi možda silnim makrolidnim antibioticima isprali crevnu floru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 10, 2008 3:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 24, 2006 5:41 pm
Postovi: 84
Direktor je napisao:
aberdojdedonke je napisao:
meni se desilo da sam dobio terapiju controlocom 4 sedmice.

i sad.... kako moram kupovati controloc koji je jako skup :(

imao sam jednu kutiju tableta OMEZOL koji je zapravo omeprazol... i ja sam 5 dana zamijenio ta dva lijeka, dakle 5 dana sam presao na omeprazol, a onda se opet vratio na controloc, koji je pantoprazol....


jesam li to smio uraditi i moze li imati efekta na konacni ishod terapije?


Controloc možeš dobiti na recept i platiti samo učešće.

@: Nisam prestao da ga pijem i piću ga 3 nedelje, a onda imam zakazanu kontrolu. Internista koji mi je porodični prijatelj kaže da su ova neželjena dejstva povremena i da prođu posle nedelju-dve. Videćemo. Inače, meni je doktorka rekla da su mi možda silnim makrolidnim antibioticima isprali crevnu floru.


ja ne mogu dobiti na recept :(

stvarno me zanima ako ima neko od doktora da kaze jesam li pogrijesio s ovim sto sam uradio...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 10, 2008 5:24 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Naravno da ste pogresili. Ali zasto sad to pitate doktore - pa kad ste sami sebi ordinirali terapiju, niste nas konsultovali, zar ne, vec ste uradili po svojoj pameti. Bas Vam je zvucalo super ili sta??
Mislim, ne razumem jednu stvar niakd a to je takvo igranje pacijenata sa lekovima, kao da su to tik tak bombone: ili uzimajte lek kako Vam ga je lekar prepisao (ucio je silne godine skolu da zna zasto je rekao bas 4 nedelje, bas taj lek a ne neki drugi, na primer Omeprol!) ili ga nemojte piti, ne vidim stvarno nikakvu logiku u tome da trazite savet, dobijete savet, ne primenite savet vec ucinite po svom, a ond aopet trazite savet od onoga koga vec niste poslusali ni prvi put?? Stvarno - svasta.
P/s Nece Vam biti nista od Omeprola naravno, samo Vam je terapija pala u vodu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 10, 2008 7:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 24, 2006 5:41 pm
Postovi: 84
Garfield je napisao:
Naravno da ste pogresili. Ali zasto sad to pitate doktore - pa kad ste sami sebi ordinirali terapiju, niste nas konsultovali, zar ne, vec ste uradili po svojoj pameti. Bas Vam je zvucalo super ili sta??
Mislim, ne razumem jednu stvar niakd a to je takvo igranje pacijenata sa lekovima, kao da su to tik tak bombone: ili uzimajte lek kako Vam ga je lekar prepisao (ucio je silne godine skolu da zna zasto je rekao bas 4 nedelje, bas taj lek a ne neki drugi, na primer Omeprol!) ili ga nemojte piti, ne vidim stvarno nikakvu logiku u tome da trazite savet, dobijete savet, ne primenite savet vec ucinite po svom, a ond aopet trazite savet od onoga koga vec niste poslusali ni prvi put?? Stvarno - svasta.
P/s Nece Vam biti nista od Omeprola naravno, samo Vam je terapija pala u vodu.


pa dobro, greska je moja- ali opet kazem, jednostavno je finansijska situacija presudila, negdje mi je na ovome forumu receno da su pantoprazol i omeprazol jednaki i da nema razlike pa sam se odlucio na taj korak jer sam imao jednu kutiju omeprazola.

sta sad da radim? da produzim onda terapiju controlocom ili da sad prestanem sa terapijom? sta mi preporucujete?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 11, 2008 11:25 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Preporucujem Vam da se ponovo javite gastrologu, da kazete sta ste uradili i da ga pitate kako i koju dalje terapiju da uzimate. POstoji alternativni lek jeftiniji od Controloka, a i ne razumem zasto ne mozete da dobijete lek na recept - niste osigurani ili sta je problem? ako niste osigurani, onda ni jedna lek ne mozete da dobijete na recept, pa nemojte ni pocinjati terapiju lekovima koji kostaju ako znate da je necete dovrsiti. Recite to svom gastrologu pa neka onda trazi alternativni put lecenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 11, 2008 1:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 24, 2006 5:41 pm
Postovi: 84
hvala vam na savjetu. duga je to prica zasto ne mogu dobiti na recept. uglavnom, nisam osiguran.

receno mi je ovdje na forumu ( http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=18838 ) da je to dvoje (pantoprazol i omeprazol) ista stvar.

to me je i ponukalo da to uradim. ali eto, znam da je greska i da ne treba sve uzimati zdravo za gotovo...

ne mogu se javiti gastroenterologu tako skoro, zavisi kad me zakaze, a u ovoj mojoj poliklinici gastroenterolog je tamo jednom mjesecno...

ja cu nastaviti sa controlocom, pa sta bude...


recite mi samo jos jednu stvar- propisano mi je 40mg controloca dva puta dnevno. ja imam jednu kutiju od 20mg. je li mogu uzimati dva puta po dvije tablete od 20mg? je li to stvarni ekvivalent onoj jednoj tableti od 40mg?

puno hvala na odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 11, 2008 6:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Da, mozete slobdono uzimati 4 tablete od 20 mg, dakle (2x20) x 2


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 100 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: