Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Klinasta erozija
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 6:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 25, 2008 6:39 pm
Postovi: 2
Na nekoliko zuba mi se pojavila klinasta erozija i stomatolog, koji je to ustanovio, mi je samo rekao da redovno idem na kontrolu i nista vise. Medjutim, otisla sam kod jos jednog danas koji je predlozio operaciju kao jedino resenje. Radi se o secenju sluzokoze desni i navlacenju iste na ogoljeni deo zuba! Posle se sve to usije da bi se fiksiralo preko zuba, a sansa da se erozija vrati je 20%.
Naravno, prepadnuta sam i ne mogu da verujem.

Da li je neko ikada cuo za neki slicni, uzasni predlog ili neko drugo resenje?

Hvala unapred! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 12:44 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 27, 2007 2:38 pm
Postovi: 146
Lokacija: kamena kuca na obali mora
Ako ste tezi slucaj,nije nista cudno da Vam se predlozi takva th.Ako ste... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 2:09 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 25, 2008 6:39 pm
Postovi: 2
Nisam, ali on bi da spreci...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 10:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 27, 2007 2:38 pm
Postovi: 146
Lokacija: kamena kuca na obali mora
To je ok razmisljanje,volim radikalne dr.U svakom slucaju,preporucila bih vam da potrazite jos necije misljenje.Nije to strasna operacija,priznajem,grozno zvuci,ali ne zaboravite da je sluzokoza sasvim nesto drugo nego koza.Veca je prokrvljenost pa se brze i obnavlja.Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 27, 2008 4:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:37 pm
Postovi: 81
Pa jeste malo radikalno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 11:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 16, 2008 7:56 pm
Postovi: 36
Lokacija: niksic,montenegro
kolike su to erzije i da li mogu kompozitnim materijalima da se srede,bez intervencije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 11:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 27, 2007 2:38 pm
Postovi: 146
Lokacija: kamena kuca na obali mora
Jelena,to je vrlo lukavo resenje!Svaka cast! Ali mislim da je kratkog veka.Bolje uraditi tzv lapen operaciju,staviti prilikom iste malo celija rasta i desni budu superiska.Jesi iz struke? :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: cao
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 4:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 16, 2008 7:56 pm
Postovi: 36
Lokacija: niksic,montenegro
iz struke sam.ja bi prvo to pokusala,jer operacija ne gine.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 6:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:37 pm
Postovi: 81
Postoje tecni kompoziti upravo za klinaste erozije.Pa nije hirurgija resenje bas za sve.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 27, 2009 6:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 27, 2009 4:31 pm
Postovi: 3
Imam isti problem . . pa bih da ga resim ako moze bez hirurgije :)
Sta su tecni kompoziti, moze li malo pojasnjenja?
Praznine nastale povlacenjem desni, zubar je za sada resio nekom Revolution pastom (i nemam vise bolova) ali ne znam koliko je to resenje trajno i sta mi je sledeci korak.
Posle pomena jedne takve transplantacije, moja noga vise nije krocila u njegovu ordinaciju. :))
Da li je operacija neizbezna ?
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 29, 2009 5:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 5:00 pm
Postovi: 31
Lokacija: Bgd
Pozdrav svima...da se nadovežem...
Ne znam kako se klinasta erozija može rešiti "navalčenjem gingive" tj mekog tkiva...
Klinasta erozija je "trošenje zubnog tkiva" u vratnom delu zuba koje može uzeti i veće razmere, a najčešće je sa vestibularne (spoljne) strane trojke, četvorke, petice...
Voleo bih da mi neko kaže zašto to nastaje jer ja (do danas) ne znam :-? . U knjigama piše svašta - od neke 4 teorije do pogrešne tehnike pranja zuba, loše mineralizacije gleđi itd, ali nigde konkretnog odgovora, sve neke teorije i pretpostavke...

Dakle, ovaj problem sam ja rešavao kompozitnim ispunima, jer navući gingivu preko rupe na zubu je...nemoguće...
Ne kažem da je kompozitni ispun idealno rešenje, ali za sada je to sve što se može uraditi...bar da ja znam ko zna bolje neka podeli... :D

@worriedone ako već nisi išao na operaciju... :D
Elem, verovatno je u pitanju recesija gingive i ogolićenje vrata zuba, pa je predložena operacija sasvim opravdano rešenje...
Zvuči strašno, ali veruj mi teže je obično vađenje zuba nego ta operacija...

_________________
It's probably me...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 01, 2009 2:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 27, 2009 4:31 pm
Postovi: 3
Da dodam i jos po nesto sto sam kao zamorce naucio od svog zubara (btw penzionisanog prof Medicinskog fakulteta)

Voogla je napisao:
Voleo bih da mi neko kaže zašto to nastaje jer ja (do danas) ne znam :-? .

Upravo to mi je i on rekao. Jos nije utvrdjen uzrok nastajanja kao ni pozitivan metod lecenja. Ali, sigurno je da nepravilna tehnika pranja, koriscenje citruoznog voca, uticu na nastajanja. Naravoucenije: prati zube pravilno, meksom cetkicom i izbegavati Blend-a-med citrus breeze pastu.

Voogla je napisao:
Zvuči strašno, ali veruj mi teže je obično vađenje zuba nego ta operacija...

Ova recenica me zbunjuje. Pre godinu-dve, vec pomenuti zubar, mi je o toj operaciji pricao kao da se radi o transplantaciji srca (bar iz moje perspektive laika je izgledalo tako). Navodno za taj postupak je cuo na nekoj ultra-modernoj konferenciji stomatologa, procenat izlecenja je bio jako mali, nus efekti nepoznati.. i.t.d.
Nesto se promenilo od tada ili ... ????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 03, 2009 9:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 5:00 pm
Postovi: 31
Lokacija: Bgd
Ovo 'teža' se odnosila na pacijenta odnosno koliko to teško pacijent podnosi... :D

Naravno da svaka transplantacija tkiva, pa čak i autotransplantacija (sa jednog dela tela istog pacijenta na drugi) nosi mogućnost neuspeha zbog odbacivanja transplantata - najčešće zbog infekcije ili slabe prokrvljenosti itd...
Međutim, imao sam prilike da gledam nekoliko ovih operacija i sve je prošlo ok. Mogućnost nastanka nekih težih komplikacija je minorna, ali postoji realna mogućnost neuspeha...
Moja Masters teza ima prilično veze sa ovim tako da sam u toku sa gradivom, ali neću da ulazim u stručne rasprave i smatram da se ovaj zahvat uvek treba probati ukoliko postoje indikacije za to, pa čak i po cenu neuspeha jer se gingiva neće sama regenerisati...
Dakle, jedini aspekt koji može biti negativan je finansijaski... :(
Naravno, da ponovim, ovde govorimo o recesiji (povlačenju) gingive (desni), a ne o klinastoj eroziji...

_________________
It's probably me...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 20, 2009 3:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 20, 2009 3:02 am
Postovi: 9
Прво да поздравим све колеге а онда да поставим једно питање. Интересује ме да ли,при решавању проблема клинасте ерозије композитима,радите препарацију ради ретенције?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 21, 2009 11:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 12, 2009 2:25 pm
Postovi: 6
Zbrinjavanje klinaste erozije je idealno sa fuji II svetlosno polimerizujucim glas/jonomerom. potrebno je samo dobro prouciti uputstvo proizvodjaca i po njemu postupiti. Nije potrebna preparacija kaviteta sto je jako dobro za zub, samo je neophodno kondicionirati glatku staklastu povrsinu erozije da bi hemijska retencija izmedju glas/jonomera i zubnog tkiva bila korektna i naravno zbog ocuvanja vlaznosti glas/jonomera na kraju svega ispun treba lakirati. Ispun iz mog licnog iskustva etetski zadovoljava i retenciono je stabilan. dugotrajniji je od kompozitnog ispuna i minimalno je invazivana preparacija u stvari i nema je. Ali samo garantujem za FIJI II.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: