Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 398 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 29, 2008 11:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 11:25 pm
Postovi: 13
zdravo ja nemam problema sa UK ali kao da je moj.imam sina ima 7 godina i pre godinu dana su mu se pojavili prvi siptomi.pa su me motali celu godinu kako je rec o fisuri dok ja na kraju nisam posumljala na UK .napravili su mu kolonoskopiju i utvrdili UK.pije salofalk tablete 500mg na 8 sati.mnogo mu je slaba krvna slika a nedaju mu da uzima zelezo tako posto stvara proliv.pa me interesuje ako neko ima slicno iskustvo da mi kaze. :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 01, 2008 11:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
Elza, sa gvožđem (željezom) postoji taj problem što njega treba uzeti u dozi 10 puta većoj nego što je organizmu potrebno, pošto organizam iskoristi 10% od unetog. Znači, da bi organizam dobio 10mg gvožđa, a to je potrebna dnevna doza, moraš uneti 100mg. Organizam iskoristi šta mu treba, a ostalo (u ovom slučaju 90mg) izbaci kroz izmet. E tih 90mg stvaraju proliv.
E zato su Amerikanci izmislili HELIRANO GVOŽĐE. Ono se uzima u dosta manjim količinama, pošto ga organizam mnogo lakše usvaja i skoro sve uneto ode u krv.
I ja sam imao problema sa anemijom a rešio sam je uzimanjem HELIRANOG GVOŽĐA 18 mg od Twinlab-a. Pošto na rastvaranje gvožđa mnogo utiče želudačna kiselina i vitamin C, najbolje je uzimati ga ujutro na prazan želudac sa vitaminom C rastvorenim u vodi (šumeći), ili, bar sa limunadom, ako je zeludac mnogo osetljiv.
Takođe neka OBAVEZNO pije kompleks B vitamina (ja preporučujem BEVIPLEKS od Galenike) + FOLNA KISELINA OBAVEZNO, pošto sulfasalazin ometa usvajanje folne kiseline iz hrane. Takođe ako je na dijeti neka uzma DAILY FORMULA od Universal-a, a dobro bi bilo dodati vitamin B12 (on se topi pod jezikom)
Pogledaj moje tekstove na 1. i 2. strani, možda nađeš neto od koristi.
Po tvom rečniku pretpostavljam da si iz Hrvatske, pa verovatno znaš da u Hrvatskoj postoji udruženje obolelih od UC, a ako ne znaš evo ti link http://www.hucuk.hr/news/
I još nešto - pošto je ulcerozni kolitis PSIHOSOMATSKA bolest, sačuvaj dete od stresa koliko god možeš. Ako je mnogo osetljiv neka pije čaj od matičnjaka, on smiruje.Pozdrav.[/b]

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 12:12 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Pokusaj i probiotik uz sve ovo. Ja uzimam ESI fermental. Videcu da li uz kronovu bolest mogu da izguram mesec dana heferol kapsula gvozdja. Drugo, ne znam da li je prihvatljiva opcija da dete dobija gvozdje u obliku injekcija, tj. ne znam koliko dugo bi to moralo da se daje, niti za koliki deficit se prepisuju injekcije. Ali, ako oralno ne moze, raspitaj se o ovoj opciji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 12:15 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Ikar, pitanje za folnu kiselinu. Nisam sigurna da li i dodatni unos pomaze, jer izgleda da u svakom slucaju postoji problem da ona predje u aktivan oblik : (. Da li znas nesto vise o ovome, kao i o dozi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 12:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
Elza, zaboravih da ti kažem najvažnije:
- Za prirodno lečenje anemije dete treba da pije SOK OD CVEKLE. Dobro je ako je u kombinaciji sa šargarepom i jabukom, bolje se iskoristi. Piti pre jela.
Takodje dobro je piti čaj od koprive, pošto je ona puna gvožđa. Nemoj koristiti onu nabranu pored puta već sa potpuno čistih terena. Meni lično kopriva ne odgovara, imam utisak da mi skida pritisak, pa sam sav usporen kada je pijem, ali možda je to samo individualno.

Ejmi, za folnu kiselinu sam siguran da je neophodna, našao sam to i u stručnoj literaturi, lekari su mi rekli isto, a i u kutijici Sulfasalazna srpske proizvodnje kao i Salazopirina švedske proizvodnje piše da on ometa usvajanje folne kiseline pa je treba posebno nadoknađivati. A iz svog ličnog iskustva znam da je potrebna, pošto sam ja bio dosta nervozan dok nisam počeo da je koristim. Dnevne doze za zdave ljude su 400 mikrograma, a ja pijem Twinlab-ove ili Now foods-ove od 800mg + Galenikin bevipleks + B12 pod jezik. Takođe, od skoro sam počeo da pijem vitamin B5 od 500mg (to je doza 50 puta veća od normalne, ali ne postoji opasnost od predoziranja, već samo kontraindikacije kod hemofilije) i primećujem da mi i stomak i živci bolje funkcionišu.
Dan je prelep, odoh u prirodu, kuckaćemo kasnije. Pozdrav.

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 6:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Hej, znam da pise za folnu i da je normalna doza 400mcg. Namucila sam se da nadjem tablete koje nemaju deset puta vecu dozu. Imam od Natural Wealth sa ovom dozom, a lako je onda uzeti vise, ima ih dosta u pakovanju. Nego ono sto ne znam je da li folna i uz dodatni unos moze uopste da predje u aktivan oblik. Zvuci obeshrabrujuce, ali sam na vise mesta naisla da je to problem, pa onda ni dodatan unos ne radi posao. I drugo, ne znam kolika bi doza bila optimalana za ovu situaciju.
B 12 mi je dobar, krvna slika dobra, osim gvozdja i fertina koji su nesto nizi. Prva teorija je bila da se i za gvozdje moze dogoditi da ne moze da predje u aktivan oblik, a onda dodatni unos ne pomaze. To mi je objasnila hematolog na VMA. Medjutim, posto ja nisam do sada imala probleme sa gvozdjem, nema mi logike da otpocnu bas od postavljanja dijagnoze. Dijagnoza jeste nova, ali moj problem je stari. Zato mislm da mi trenutno nije to u pitanju. Ali sam saznala da, na zalost, takva opasnost postoji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 10:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 11:25 pm
Postovi: 13
mene interesuje koliko moze da traje ta remisija i da li je moguce da se lekarstva prekinu.hvala ikar za caj od maticnjaka .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 11:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Nista eobicno da se u toku inflamtornih bolesti creva javi anemija jer je kompromitovana resorpcija gvozdja ,B12 i folata a i dodatno se gvozdje gubi krvarenjem iz fisura/ulceracija u zavisnosti koja je forma prisutna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: savet
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 1:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 11:25 pm
Postovi: 13
pa crevo je uspaljeno celo ali samo pvrsinski erozii i ulceracii znaci prisuten izrazen inflamatorni infiltrat so pridruzna destrukcija na zlezdite. valvula uredna. ligavica na cel kolon od anus do cekum difuzno monotono vo kontinuitet edematozna hiperremicna sa masom sitnih akutnih ulceracija od koih se cedi sukrvica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: savet
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 1:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 11:25 pm
Postovi: 13
izvinite ja sam iz skoplja a ovo je bilo strucno pa sa prevodom malo klimavo ali nadam se da ce te razumeti. to je pisalo u naodu i rekli da je to UK ,ali ja stvarno naznam koja faza .hepatalne probe i enzimi:AST=44 ALT=23 GGT=10 U/L Tot bil 21 Direkten bil 1Indirekten bel20umol/l CRP30,4mg/L SED POVECANA I ANEMIJA drugi rezultati su mu uredni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: savet
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 2:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 11:25 pm
Postovi: 13
bas zbog toga sto je uobicajena anemija
treba nesto prepisati detetu .meni su kazali da dete jede samo meso od toga ce mu se podobriti KSlika a on nema apetit.CVEKLO kazu je tesko za stomak.mlecne proizvode su mi ukinuli .ja sam mu davala soino ali i to su mi rekli da steti.od spanaca se nemoze popraviti i to su mi kazali.ovo govorim mi je od lekara profesora ispecijaliste i to celi tim. isto tako kupus pasulj grasak boranija i to mu je ukinuto kako i pomorandza.a on je dete u razvoju. oni meni nista drugo nisu prepisali osim folana uz salofalk.tako vec 2 meseca. kazu mi drzi se ti lekara samo ne eksperimentisi.sada pije CENTRUM JUNIOR KAO DODATAK ALI SA OBZIROM NA NJEGOVO STANJE TREBA MU NESTO JACE.a ima toliko mnogo sto su mi preporucili pa neznam jer od lekara nista.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 2:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 11:25 pm
Postovi: 13
ikar od tebe sam dobila mnogo dobar savet hvala nadam se da to vazi i za njegov uzrast?CITALA SAM I TVOJE DIJETE ALI KAZEM TI NIJE MI JASNO DR KAZU SASVIM DRUGO???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 11:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Pokusaj i razne sveze cedjene sokove od povrca, mozda time uspe da dobije nesto vitamina. Sok od kupusa znam jednu osobu sa Kronom na debelom crevu koja ga podnosi. Grasak ako smeta zbog opne i vlakana mozda moze da podnese ako ga ispasiras i procedis kroz nesto jako gusto, tako da ne ostane nista od opni, pa napravis laganu corbu bez ikakve zaprske. Cveklu kao svezi sok, ako to podnosi, drugacije ne vredi, tesko se vari. Potrazi nekog dobrog nutricionistu, a za pitanje gvozdja i krvne slike mozes i hematologa, mozda bude imao neku ideju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 1:14 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
Elza, kod Ulceroznog Kolitisa postoji veliki problem da ono što jednoj osobi odgovara, drugoj osobi može da škodi. Čak šta više, jedan lek, koji te izleči u jednoj akutnoj fazi u drugoj akutnoj fazi obično bude bez efekta, pa moraš da tražiš drugi lek. E zato mora da se eksperimentiše. Savetujem ti da obavezno probaš prvenstveno sok od cvekle i šargarepe. Pomešaj ih, tako će manje opteretiti želudac, i nek pije polako. Takođe, ako ih cediš u sokovniku iscedi i zrele jabuke.
Od multivitamina obavezno kupi Daily Formulu od Universala, ne može da škodi.
A što se tiče onoga što kažu doktori u vezi dijete - pa i ja sam to isto napisao u svojoj prvoj poruci. Doktori su tebi rekli šta NE SME da jede, a ja sam pisao šta ja JEDEM u akutnom periodu. A u drugoj poruci sam napisao šta jedem kada NISAM u akutnoj fazi, odnosno kada nema proliva. Pročitaj pažljivije.
Rekao sam i tada, ali opet naglašavam da je kod UK sve individualno, znači ne postoji univerzalan način ishrane, već se, nažalost, mora eksperimentisati. Mada neke namirnice kao što su spanać, mleko, sojini proizvodi, pasulj, grašak, buranija treba u toku akutne faze u svakom slučaju izbegavati.
Da bi akutna faza što kraće trajala, treba se boriti protiv bolesti svim mogućim sredstvima - i lekovima, i čajevima, i klizmama, i vitaminima, i dijetama - sve u isto vreme.
Poslušaj Ejmi u vezi pasiranja hrane, i moja majka meni tako sprema.
Što se tiče remisije, meni je najduža trajala 2.5 godine i u tom periodu sam se aktivno bavio bodi bildingom (ne profi, naravno). One mogu da traju i duže, treba paziti da se ne prave greške u hrani i ne premarati se.

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 1:40 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
Elza još nešto, lekarstva nemoj prekidati ni u toku remisije (tada ćeš ih samo smanjiti, a to će ti doktori reći) pošto je njihova uloga da održavaju remisiju, Takođe koliko ja znam i osećam Sulfasalazin, osim što ometa usvajanje folne kiseline, nema neke naročite sporedne efekte. Možda na decu deluje drugačije, ne znam, ali ipak treba slušati lekare.
Nažalost za UK još nije pronađen lek koji će ga IZLEČITI, ali što kaže Đole Balašević: "Pronaći će Ameri šifru za to." Ova bolest je u porastu u razvijenim delovima sveta, pa se sve više ulaže u istraživanje koje će valjda dovesti do pronalaska leka.
Inače, priča se da tretmani čistim kiseonikom u HIPERBARIČNOJ KOMORI pomažu kod UK http://www.hbomc.co.yu/index.htm. Ja to nisam probao, pa ne mogu da pričam o iskustvima. Tretman košta 65 evra, a potrebno je 15 tretmana. Ako imaš para probaj, neće škoditi, mada se prvo posavetuj sa lekarima.
I zapamti - BEZ STRESA. Drago mi je da si uvidela umirujuća svojstva matičnjaka. Ja kada idem u neko društvo popijem čaj od matičnjaka i dodam malo (u dva prsta) bosiljka. Od njega postajem veseliji i pričljiviji. Ali ako se uzme mnogo onda hoće da ošamuti.
Pozdrav.

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 398 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: