Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 121 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 12:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 19, 2008 5:45 pm
Postovi: 22
najbitnije u izradi ovih krunica je brusenje zuba koje se radi tako da se brusi sa stepenicom znači ne dira se gingiva koja zato ostaje u boljem stanju nakon cementiranjatakvih krunica.ne desava se kao kod klasičnih krunica da se pojavi nabreklo upaljeno zubno meso.isto tako svjetlost se kroz taj potpuno keramički zub prelamo skoro isto kao i kroz prirodni.znači u diskoteci se ne vidi.varijacija na ovu temu je veneer,a to je keramička ljuskica koja se stavlja na prednju stranu zuba koji je iz nekog razloga promijenjene boje ili oblika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 1:23 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:37 pm
Postovi: 81
Ajoj!Za 15 godina bavljenja zubnom-tehnikom,znate li koliko sam video olucastih preparacija uradjenih po PS-u?Ali da ste u pravu-u pravu ste.Ve;ika je prednost sto se ne dira marginalni pripoj,al`objasnite vi to stomatolozima.Jos kad cuju da za brusenje zuba za bezmetalnu keramiku postoje specijalni setovi i metode,brrrrrr...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 09, 2008 10:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 06, 2007 1:11 am
Postovi: 159
Lokacija: Karaburma
dekiz je napisao:
Ajoj!Za 15 godina bavljenja zubnom-tehnikom,znate li koliko sam video olucastih preparacija uradjenih po PS-u?Ali da ste u pravu-u pravu ste.Ve;ika je prednost sto se ne dira marginalni pripoj,al`objasnite vi to stomatolozima.Jos kad cuju da za brusenje zuba za bezmetalnu keramiku postoje specijalni setovi i metode,brrrrrr...


Pa dajte neku konkretnu pricu tipa ...alo ljudi trenutno je najzdravije i estetski i finansijski...ta i ta varijanta ...radi se u par ordinacija u gradu i kosta toliko...a ne,brrrr i grrrrr.
I pacijenti treba da puste masti na volju sta li znaci u ovoj prici grrr a sta brrrr?
Naravno da za sve metode postoje spec. setovi ali ja kao potrosac tj. kao pacijent ne bi trebalo da brinem i znam za takve stvari samo treba da znam lokaciju, nacin i cenu.
Zar je tesko Vama upucenima postovati pravu pricu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Koliko treba da kosta pacijenta bezmetalna krunica
PostPoslato: Pon Feb 18, 2008 2:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 24, 2007 2:02 pm
Postovi: 42
Lokacija: Beograd
Evo nesto sto ce jako zanimati sve zainteresovane za bezmetalnu keramiku sa cirkonom. Elem ja sam u jednoj veoma elitnoj ordinaciji dala da se uradi bezmetalna krunica sa cirkonom o kojoj je ovde pisano. Necu pominjati sta mi se sve u medjuvremenu dogodilo ali je krunica pukla. U ordinaciji su se poneli jako nekorektno iako su mi rekli da imam pravo na garanciju godinu dana. Za to sam platila 280 EUR-a. Posto sam bila ljuta zbog svega sto su ucinili i necu u to ulaziti, ja sam odustala od daljeg rada sa njima. Onda sam pozvala jednog svog prijatelja koji u Novom Sadu koji pravi proteze i koji se raspitao ko sve pravi cirkon krunice u Beogradu i Novom Sadu da ih kontaktiram da mi preporuce stomatologa sa kojim rade . I evo sta sam saznala, da izrada cirkon krunice se krece od 100 - 120 eur-a, a sigurna sam da ukoliko stomatolog ima dosta posla za tehnicara da ce ovaj da mu spusti jos cenu. Znaci sta kosta 150 - 180 EUR-a? Materijal za uzimanje otiska i cement kojim se fiksira krunica na stap?( Pri tom ja sam zamenila samo krunicu jer sam imala krunicu od metal keramike). Razumela bi ja da materija toliko kosta da tehnicar mora da naplati 150 ili 180 eur-a , ili pak da uluge stomatologa proteticara nisu jeftine jer to nije kozmetika ili pak pedikir vec fakultetsko znanje i nadgradnja, ali 180 EUR-a? Ili pak na kraju mi treba da smo ovce za sisanje jer , Boze moj, hocemo cirkon krunicu, a to u svetu kosta mnogo vise.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 19, 2008 2:30 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:37 pm
Postovi: 81
Postovana Blackfritz.Dali ste mi lep slagvort za pojasnjenje po pitanju cena.Veoma ste lepo primetili koji je odnos cena u ordinaciji i u tehnici.Tu ste,bojim se,100% u pravu.Stomatolozi protetiku naplacuju koliko naplacuju a sustinski sav ulozen materijal u njihov deo posla JESU otisna masa i cemant koji naravno ni izbliza ne kostaju toliko.Tehnicari,s` druge strane ulazu brdo materijala a naplacuju daleko manje.Grubo govoreci,odnos je otprilike 60:40 u korist stomatologa a negde cak i vise.Sve te price kojima vam mazu oci kako su tehnicari ustvari te pijavice koje uzimaju pare jednostavno nisu tacne.Sto se tice tehnicara,materijali JESU skupi zato sto je tehnologija pravljenja istih skupa i komplikovana.Te materijale pravi NEKOLIKO firmi u svetu i to je to.Mi tu nemamo mnogo izbora.Stavise,mi tehnicari u Srbiji te materijale placamo 10-30% vise u nabavci nego sto su njihove cene na Zapadu.Dakle,ja kao tehnicar materijal platim toliko,a gotov rad 8-10 puta manje nego na zapadu.Zato je svakoj Stomatoloskoj ordinaciji upravo protetika najveci izvor prihoda.A sto se tice bezmetalne keramike,ajde reci cu i to,svestan da ce ovo mnogima zvucati kao jeres,protivnik sam iste.Ona ima samo jednu prednost (diskutabilnu) a to je estetika.Na zalost savremenoj Stomatologiji ovo sve vise postaje primarna kategorija,zaboravljajuci da je priroda ipak smislila zube radi neke funkcije a ne estetike.Uvek cu tvrditi da u Stomatoloskoj protetici postoji samo jedan materijal koji je bio i ostao neprevazidjen a to je ZLATO.Na zalost,ono ne ispunjava savremene estetske kriterijume.Pomoslite samo da su ljudi nekad zlatne mostove nosili po 20 godina,a o zlatnim plombama da i ne pricam.No,da vam kazem i to da mi je zaista zao sto vam je bezmetalna kruna pukla.Na zalost to je mnogo cesce nega sto se misli pogotovo ako se neki deo te price ne odradi kako treba.Jos jedan razlog zasto LICNO mislim da ih treba izbegavati.Sto se tice reklamacija,uglavnom se na sve radove daje garancija godinu dana,mada ,reci cu vam iskreno,ako sa nekim radom bilo sta nije u redu zbog neke nase greske to se manifestuje jako brzo (3-4 meseca cak i krace).Ovo govorim zaista iz iskustva.Tako je u 99% slucajeva,ali ordinacije ipak daju godinu dana garancije zbog sigurnosti pacijenta.Nemam nista protiv.Nadam se da nisam bio preopsiran.Pozdrav. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 19, 2008 2:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 24, 2007 2:02 pm
Postovi: 42
Lokacija: Beograd
Dekiz,

Slazem se sa tobom, cak sta vise i podrzavam u tome da je raspodela tehnicar-stomatolog neravnopravna pogotovu sto mi nismo drustvo gde je standard takav da 280 eur-a ne predstavlja neciju skoro celu platu. Razmisljam da li bi trebalo da sto vise ordinacija pocne da radi ovu tehnologiju da bi konkurencijom dosli do neke realnije cene. Znam da je zlato bilo najbolja podloga kao nosac keramike jer je cak sta vise antinakterijsko ali to zlato je bilo dzabe da nekazem sponzorisano od strane zdravstva u ono komunisticko vreme kojeg se sada svi stide. Danas gram tog zlata je izuzetno skupo, a i kakav zivot zivimo bicu srecna i 20 godina da dozivim.
Meni je odavno jasno da mi zivimo sada veoma narcisodnu kulturnu epohu gde je izgled sve. To nam je donela Amerika zato stomatolozi igraju na kartu estetike. Ali ovo je mnogo manja problematika jer tu se sad postavlja jos jedno mnogo gore pitanje, a to su implanti koji su veoma skupi ali sigurno najmanje traju cak sta vise niti se garantuje da ce da se primi, a posle implanta nema drugog nego- vestacka kost i na kraju most ili proteza koju smo pokusali da izbegnemo.
Pitam se da li stomatolog treba da bude dobar lekar ili dobar biznismen.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 20, 2008 10:24 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:37 pm
Postovi: 81
Na zalost,vecom konkurencijom se ne bi dobilo puno.Ona je ionako,bar kad je Beograd u pitanju,prevelika.Zubnih ordinacija imamo bukvalno na svakom cosku.Postavili ste dobro pitanje u vezi isplativosti implantata,al` ajde da ne otvaram jos jednu temu.Danas "savremena" stomatologija nudi neka resenja koja se ponekad,cini mi se,granice sa cudotvorstvom (lecenje paradontopatije i jos neke nebuloze) a u stvari se iza toga kroje najobicniji marketing i neobavestenost obicnih ljudi.To je zbog toga sto je stomatologija danas u velikoj meri "ispricana prica".Dakle tu nema nekih velikih pomaka za razliku od klasicne medicine.Stomatoloska industrija, kao i svaka,mora stalno da bude "up to date" da ne bi gubili profit.Povremeno se pojave novi materijali koji zaista obecavaju ali to je vise izrazeno na polju medikamenata.Naravno da stomatologija danas nije ista kao pre 30-40 godina i hvala bogu da je tehnologija napredovala,ali neke stvari i nisu donele "revolucionarna" poboljsanja kao sto se to pokusava predstaviti.Moda je jedna vrlo cudna stvar,ali ako me pitate,ja sebi nikada ne bih stavio bezmatalnu krunu,implantat ili belu plombu na bocne zube,kao sto ni svom detetu nikada ne bih stavio fiksni ortodontski aparat ako joj to ikada bude trebalo.Dakle,moj savet je ne povoditi se za pomodnim resenjima bas uvek.I da,u vecini slucajeva,dobar stomatolog je los biznismen i obrnuto.Cast izuzecima kojih ima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 20, 2008 11:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 24, 2007 2:02 pm
Postovi: 42
Lokacija: Beograd
hehehehe,

Dekiz, da li si primetio da na forumu , teme kao sto su bezmetalna keramika, beljenje zuba, implanti i fiksni aparati imaju najvecu podrsku odnosno navise komentara. Neko se pozali da mu se nesto cudno pojavilo i niko mu neodgovara ali zato su ove teme veoma "hot". Da li ti to nesto govori? E pa cisto sumnjam da ce neki dobar stomatolog uspeti svoje pacijente, narocito mlade, da cuvaju svoje zube pa makar bili zarotirani, potamneli i cudni. Sujeta je cudo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 22, 2008 12:26 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:37 pm
Postovi: 81
Upravo o tome i pričam.Hiljadu puta mi se desilo da mi pacijenti donose fotografije stare dvadesetak godina sa pričom kako su im nekada zubi izgledali pa bi,jel`te,isto to.Kako da im na neuvredljiv način objasnim da sam i ja pre 20 godina imao kosu kao Jimmy Hendrix,a sada kao Jul Briner.Što reče neko:"Ako mislite da je znanje skupo,trebalo bi da probate koliko košta neznanje".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 22, 2008 1:20 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 30, 2007 9:17 am
Postovi: 260
Svaka keramika se vidi iz,,aviona ,,da je vestak.A kada radite zube gledajte sta radi sa svojim zubima vas stomatolog.
I cuvajte vase zube sto je duze moguce.
Narocito mladi ,ne nasedajte ,na bilo koju keramiku,zarad lepote.
I cuvajte se implantata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 22, 2008 12:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 27, 2007 2:38 pm
Postovi: 146
Lokacija: kamena kuca na obali mora
Uf,uf...a zasto bi se cuvali implantata a i zasto bi se SVAKA keramika videla iz aviona?Vi ste,izgleda,imali veoma lose iskustvo sa jos losijim stomatolozima.Na srecu,u ogromnoj ste zabludi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 22, 2008 12:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 27, 2007 2:38 pm
Postovi: 146
Lokacija: kamena kuca na obali mora
dekiz,majku mu,zasto tako? 8) Kako to da nista ne valja?Kako se to ne leci paradontopatija,videla sam stotinu izlecenih!U nasoj ordinaciji dajemo i vakcinu koja se pravi od bakterija pacijenta iz dzepova i jezika,naravno.Zasto nebiste stavili implantat,videla sam onih koji duze stoje u vilici nego sto ja imam godina,a nemam ih bas malo...Zasto nebiste stavili cerak pl,zirkonijum...imam oba u svojim ustima i vise sam nego zadovoljna! Fixnu sam skinula pre godinu dana i nista mi ne fali...neznam zasto tako? :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 22, 2008 4:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 30, 2007 9:17 am
Postovi: 260
Milka R je napisao:
Uf,uf...a zasto bi se cuvali implantata a i zasto bi se SVAKA keramika videla iz aviona?Vi ste,izgleda,imali veoma lose iskustvo sa jos losijim stomatolozima.Na srecu,u ogromnoj ste zabludi!

Slusaj ,mala kada ti prodje praksa i zavrsis karijeru,imaces slicno misljenje kao ja.
I zapamti nema losih stomatologa ,nego losih situacija.
A za implantate,razmisli malo bioloski,nadam se da si to naucila i ne zaboravi da je alveolarna kost jedinstvena.
Sta se zbiva kada prodje vek implantatu?Jel si videla te slucajeve?
Ovo moje iz ,,aviona,,je malo karikirano ,da skrenem paznju.Najvaznija je za sve dobra dijagnostika i pravilna indikacija.
Stomatologija spada i u estetsku granu medicine i zato oprez,pa nece biti losih stomatologa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: E, sta je iskustvo !!!
PostPoslato: Pet Feb 22, 2008 5:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 15, 2007 11:18 pm
Postovi: 34
Lokacija: Beograd
Hajde, poslusajte i misljenje jednog zubnog tehnicara koji se u zadnjie 24 godine nagledao pacijenata !
Implantati su divna stvar, ja ih jako volim, donose mi dobar novac. Ali, u moja usta to ne bi uslo tako lako !!!
Drugo, moramo shvatiti da su protetske nadoknade isto sto i stake !!!
Imate i niklovane, i drvene, i ukrasene dijamantima, ali, stake su stake !!
Protetske nadoknade mogu izgledati jako dobro, mogu biti odlicno uradjene, i da se skoro i ne primeti da je vestacki zub u pitanju. Bez obzira d li je bezmetalna ili metalokeramicka kruna u pitanju. Treba samo shvatiti da svako od nas, pocev od tehnicara, preko sestre pa do lekara, svoj posao treba da uradi savesno. Kad kazem savesno, ne mislim da se treba baviti imunologijom u stomatoloskoj ordinaciji, a da to otkrice ne prikazati na nekom kongresu ili predavanju.
A, kosti posle ispadanja implantata, e, za to treba otici na ptredavanje proff. Fattori-a, i pogleadi.
Srdacan pozdrav, Beograd

_________________
Za pametnog coveka, svaki dan je novi zivot !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 22, 2008 6:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 30, 2007 9:17 am
Postovi: 260
yt1rc,
Bravo,neko svestan iz ove struke .
Nije sve u novcu.
Kost posle implantata ostaje da kazem ,kao da je prosao moljac.Ne moze da se stavi ni klasicna proteza,popularne kastanjete.
Zato cuvajte svoje zube,a svaka protetika koja je i neophodna je invaliditet.
Zato sam i skrenula paznju ,gledajte sta ima vas stomatolog i sta bi on sebi uradio.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 121 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: