Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Zarastanje rane posle operacije
PostPoslato: Sub Feb 09, 2008 11:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 11:22 am
Postovi: 14
Pre 4 meseca sam imala fracturu lateralnog maleollusa, sa dislokacijom( ako se to tako kaze, razmak izmedju 2 dela kosti je bio oko 6 mm). Stavljaju mi longetu i odlazim redovno na kontrole na Banjicu. 18. dana mi skidaju longetu, i stavljaju Maleoloc, sa preporukom doktora da hodam sa punim oslanjanjem. Usput, jos pri prvom postavljanju longete, nisu mi ocistili jednu ogrebotinu na kozi clanka, i na sve moje primedbe da ta ranica gnoji, niko nije reagovao. Kad je longeta skinuta, ranica je bila duboka skoro 1 cm, al sam je ja sama izlecila (: . Na kontroli posle 48 dana od preloma, doktor i dalje insistira da hodam, i da ja Maleoloc ne zatezem dovoljno- sto nije bilo istina, naprotiv, bio je prisutan stalni otok, upravo od zatezanja. Na kontrolnom snimku, koji sam sama uradila , videlo se pomeranje tibie za 2,5 do 3 cm. Menjam ortopeda i ustanovu po preporuci, hitno mi rade operaciju( u privatnoj klinici) stavljaju plocicu na fibulu i poprecni sraf koji je vratio donji deo tibije na mesto. Sve na izgled ide dobro, osim zarastanja rane, koja pocinje da gnoji. nako 45 dana, sa lokalnom anesteszijom mi vade sraf, rana se ponovo zasiva, i sve je na izgled uredu 6 dana, kad odlazim na VMA na previjanje. Sutradan rana pocinje da me pece, i narednog dana, kad smo je previli kod kuce, vidi se da je pocela da gnoji, da je prisutan otok i crvenilo okolnog tkiva. Odlazim ponovo kod istog doktora, koji mi prepisuje ciprocinal, i nakon 12 dana od intervencije skida konce. Ostaje duboka i zagnojena rana, koja se nakon skidanja konaca rasirila, koju tretiram hidrogenom i rivanolom. Sad stavljam fibrolan mast po preporuci doktora, ali rana jos uvek vlazi, i duboka je upola manje nego nakon skidanja konaca. Bojim se da nisam na VMA pokupila neku infekciju, i da je eventualno potrebno uraditi antibiogram pa da utvrdim nacin da se ovo mucenje bar malo skrati.Napomonjem da imam 46 godina i da sam izrazito zdrava, i da mi se nikad ni jedna rana nije zagnojila do sada a da po svoj prilici imam visok prag bola, jer su bolovi koje sam imala bili minimalni. Unapred hvala na savetu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 09, 2008 12:57 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Bris obavezno, i to najnamnje dva brisa, jedna iz centra rane, drugi sa rubova rane. Lecenje antibioticima prema antibiogramu, kontrolni bris vec posle 4 dana ako rana ne menja izgled i vlazi, ili posle 7-8 dana ako se rana smiruje i ako se pojavljuje granulaciono tkivo...

Ranu tretirajte kao i do sada, ispiranje hidrogenom, potom malo grublje trljanje gazom natopljenom hidrogenom (mini-debridman), satim Rivanol, pa potom lokalno na ranu Fibrolan, ili jos bolje - Jomelop G u tubi. Preko ovih masti ponovo gaza natoplenja Rivanolom, pa cista gaza, pa zavoj.

Ako su rubovi rane uzdignuti, "kraterasti", zadebljali, modro-rozikasti (induracija i inflamacija), na rubove rane i okolo, u precniku od oko 1cm, staviti Sinoderm mast ili Hidrociklin.

Ranu previjajte svaki dan u ambulantnim uslovima ako ima pozitivnog nalaza u brisu, a svaki drugi dan ako su brisevi cisti. Noga neka bude u elevaciji. Vitamin C 1000mg dnevno, moze u obliku sumecih tableta.

Sve najbolje.!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 09, 2008 7:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 11:22 am
Postovi: 14
dr ivica je napisao:
Bris obavezno, i to najnamnje dva brisa, jedna iz centra rane, drugi sa rubova rane. Lecenje antibioticima prema antibiogramu, kontrolni bris vec posle 4 dana ako rana ne menja izgled i vlazi, ili posle 7-8 dana ako se rana smiruje i ako se pojavljuje granulaciono tkivo...

Ranu tretirajte kao i do sada, ispiranje hidrogenom, potom malo grublje trljanje gazom natopljenom hidrogenom (mini-debridman), satim Rivanol, pa potom lokalno na ranu Fibrolan, ili jos bolje - Jomelop G u tubi. Preko ovih masti ponovo gaza natoplenja Rivanolom, pa cista gaza, pa zavoj.

Ako su rubovi rane uzdignuti, "kraterasti", zadebljali, modro-rozikasti (induracija i inflamacija), na rubove rane i okolo, u precniku od oko 1cm, staviti Sinoderm mast ili Hidrociklin.

Ranu previjajte svaki dan u ambulantnim uslovima ako ima pozitivnog nalaza u brisu, a svaki drugi dan ako su brisevi cisti. Noga neka bude u elevaciji. Vitamin C 1000mg dnevno, moze u obliku sumecih tableta.

Sve najbolje.!


Hvala na brzom odgovoru:)
Posto ja idem kod ginekologa i stomatologa privatno a karton u Domu zd
ravlja sam otvorila posle preloma noge, ne znam gde , tj na koji nacin mogu da uradim bris ( u nekoj privatnoj laboratoriji npr?). A kad ste tako ljubazni, recite mi da li znate, da li cu imati smetnje pri ronjenju ( ronjenje sa bocama) posto imam metalnu plocicu, tj da li ce ona reagovati na poviseni pritisak?
U uputstvu za Fibrolan pise da se ne koristi sa povidon jodom i hidrogenom u kombinaciji, da li vas savet znaci da treba nakon tretiranja hidrogenom isprati ranu i okolno tkivo fizioloskim rastvorom?

Pozdrav,
Olga Karanikolas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 10, 2008 12:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Auh, Vas su bas namuchili. Sad sta je tu je. Nisam siguran za taj bros, s obzirom na antibiotike i previjanja, verovatno ce dati lazno negativan rezultat. Ostalo sto je kolega dr ivica savetovao, stoji, i ja tu nista ne bih menjao. Ono sto ne znamo, a bez RTG snimka ne mozemo da znamo, a koji opet zbog metala nece nista reci je da li se infekcija zadrzala na mekim tkivima ili je presla na kost. e to je onda ozbiljnije stanje.
Od metalne plocice mozete bez ikakve bojazni da ronite.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 10, 2008 7:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 11:22 am
Postovi: 14
miodrage je napisao:
Auh, Vas su bas namuchili. Sad sta je tu je. Nisam siguran za taj bros, s obzirom na antibiotike i previjanja, verovatno ce dati lazno negativan rezultat. Ostalo sto je kolega dr ivica savetovao, stoji, i ja tu nista ne bih menjao. Ono sto ne znamo, a bez RTG snimka ne mozemo da znamo, a koji opet zbog metala nece nista reci je da li se infekcija zadrzala na mekim tkivima ili je presla na kost. e to je onda ozbiljnije stanje.
Od metalne plocice mozete bez ikakve bojazni da ronite.


Pa upravo se i ja toga plasim, da nije doslo do infekcije kosti.Ali kako to utvrditi? Pretpostavljam da bi sedimentacija bila jako povisena,ali bila bi i od spoljne rane, zar ne? Ali valjda bih nesto osecala, bolove, problem u pokretljivosti.Sto se brisa tice, pa mogu da pokusam, samo ne znam gde. Ja sam dete lekara koji na zalost nisu vec odavno zivi, i ne znam normalne postupke odlaska u zdravstvene ustanove.( a pri tom sam na srecu zdrava :D ) Da li se bris moze uzeti u nekoj priv. laboratoriji?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 10, 2008 12:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Moze ali je mnogo uputnije za pocetak da uzmete sedimentaciju i CRP (to moze u privatnoj laboratoriji, a koji su markeri upali) Ako su oni jako poviseni, uzeti i bris rane. Medjutim, to i dalje ne potvrdjuje da li je kost zahvacena ili ne. Jedino preko RTG snimka to moze sa sigurnoscu da se utvrdi, a opet metal prekriva kost tako da je dosta tesko videti. Teoretski gledano, na AP snimku skocnog zgloba bi moglo nesto i da se uochi, ako ne daj Boze postoji.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 12, 2008 7:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 11:22 am
Postovi: 14
miodrage je napisao:
Moze ali je mnogo uputnije za pocetak da uzmete sedimentaciju i CRP (to moze u privatnoj laboratoriji, a koji su markeri upali) Ako su oni jako poviseni, uzeti i bris rane. Medjutim, to i dalje ne potvrdjuje da li je kost zahvacena ili ne. Jedino preko RTG snimka to moze sa sigurnoscu da se utvrdi, a opet metal prekriva kost tako da je dosta tesko videti. Teoretski gledano, na AP snimku skocnog zgloba bi moglo nesto i da se uochi, ako ne daj Boze postoji.


Dakle, uradila sam analizu krvi.
Rezultati su sledeci:
Eritrociti 4,81
Hemoglobin 132
leukociti 13,2
sedimentacija 23
CRP 6,4
uradila sam i bris iz rane, ali ce antibiogram biti gotov 14.2.2008 posle 14 h
Da li su vrednosti mnogo povisene ( jer sve su povisene, mislim na leukocite, CRP i sedimentaciju), i da li se iz toga moze nesto zakljuciti o eventualnoj infekciji kosti? Da li da sutra uradim i RTG?
Napominjem da mi je sedimentacija pre operacije bila 10

Unapred hvala
Olga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 12, 2008 8:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 11:22 am
Postovi: 14
olgak je napisao:
miodrage je napisao:
Moze ali je mnogo uputnije za pocetak da uzmete sedimentaciju i CRP (to moze u privatnoj laboratoriji, a koji su markeri upali) Ako su oni jako poviseni, uzeti i bris rane. Medjutim, to i dalje ne potvrdjuje da li je kost zahvacena ili ne. Jedino preko RTG snimka to moze sa sigurnoscu da se utvrdi, a opet metal prekriva kost tako da je dosta tesko videti. Teoretski gledano, na AP snimku skocnog zgloba bi moglo nesto i da se uochi, ako ne daj Boze postoji.


Dakle, uradila sam analizu krvi.
Rezultati su sledeci:
Eritrociti 4,81
Hemoglobin 132
leukociti 13,2
sedimentacija 23
CRP 6,4
uradila sam i bris iz rane, ali ce antibiogram biti gotov 14.2.2008 posle 14 h
Da li su vrednosti mnogo povisene ( jer sve su povisene, mislim na leukocite, CRP i sedimentaciju), i da li se iz toga moze nesto zakljuciti o eventualnoj infekciji kosti? Da li da sutra uradim i RTG?
Napominjem da mi je sedimentacija pre operacije bila 10

Unapred hvala
Olga


Razgovarala sam sa lekarom koji me je operisao, izdiktirala mu sta sam uradila, i on tvrdi da strah od infekcije kosti ne treba da imam, jel bi vrednosti GRP i sedimentacije bile mnogo, mnogo vece.
Ja sam, da pojasnim, vrlo zadovoljna kako je on uradio operaciju( tibia je vracena potouno na mesto, ja sada imam potpune pokrete, mada jos ne hodam normalno, jer on insistira da se ne oslanjam potpuno do 23, kad je 3 meseca od operacije) pokretljivost skocnog zgloba je potpuna, sve pokrete koje mogu da radim zdravom nogom, mogu i operisanom- kruzenje, podizanje, spustanje.........
Molim komentar.....
pozz
Olga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 4:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa Vas lekar je u pravu, nisu toliko povishene vrednosti, osim Leukocita, ali ni to nije nesto katastrofalno. Ako mozete, uradite RTG, je ce se na njemu najbolje videti da li je kost zahvacena ili ne, ali po ovim rezultatima, ni ja ne bih rekao da jeste.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 14, 2008 3:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 11:22 am
Postovi: 14
Stigo je i antibiogram.
Proteus mirabilis i Pseudomonas aeruginosa. Sta sad?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 14, 2008 4:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Hmmm, kad se pojave ovakva dva uzrocnika, obicno se sme reci da je bris loshe uzet. Ipak, treba videti na koji su antibiotik obe bakterije osetljive, i onda taj antibiotik primenjivati.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 14, 2008 5:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ja bih ipak rekao da je ovo manje-vise ocekivan bris, posebno na ranama donjuh ekstremiteta (uriniranje - prskanje - infekcija...). Na zalost, to cesto vidjam kod pacijenata i u brisovima, narocito kod brojnih pacijentkinja koje lecim od ulcus crurisa...

Sad lecenje prema antibiogramu. Nema druge. A potom, oko 7 dana posle pocetka lecenja, ako rana nije potpuno suva, jos jedan bris, jer se desi "shift" bakterija, pa cesto nadjemo Staphylococcus aureus kao "naslednika" prethodnih bakterija.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 14, 2008 5:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 11:22 am
Postovi: 14
dr ivica je napisao:
Ja bih ipak rekao da je ovo manje-vise ocekivan bris, posebno na ranama donjuh ekstremiteta (uriniranje - prskanje - infekcija...). Na zalost, to cesto vidjam kod pacijenata i u brisovima, narocito kod brojnih pacijentkinja koje lecim od ulcus crurisa...

Sad lecenje prema antibiogramu. Nema druge. A potom, oko 7 dana posle pocetka lecenja, ako rana nije potpuno suva, jos jedan bris, jer se desi "shift" bakterija, pa cesto nadjemo Staphylococcus aureus kao "naslednika" prethodnih bakterija.

Sve najbolje.


Pa kad bi videli koji higijenski tretman sprovodim, tesko da bi poverovali da je moguca infekcija od uriniranja i prskanja. Pocinjem sa Bactrimom, prema antibiogramu, a kasnije videcemo.
Pre verujem da ce na sledecem brisu biti Staphylococcus aureus , jer poznajuci sopstveni organizam i imunitet, ovo je nesto gde bi vecina ljudi vec bila za hospitalizaciju(: Ovo je neka infekcija iz bolnice, ali sta je , tu je.
Vama hvala u svakom slucaju:)
Pozdrav
Olga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 9:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 11:22 am
Postovi: 14
olgak je napisao:
dr ivica je napisao:
Ja bih ipak rekao da je ovo manje-vise ocekivan bris, posebno na ranama donjuh ekstremiteta (uriniranje - prskanje - infekcija...). Na zalost, to cesto vidjam kod pacijenata i u brisovima, narocito kod brojnih pacijentkinja koje lecim od ulcus crurisa...

Sad lecenje prema antibiogramu. Nema druge. A potom, oko 7 dana posle pocetka lecenja, ako rana nije potpuno suva, jos jedan bris, jer se desi "shift" bakterija, pa cesto nadjemo Staphylococcus aureus kao "naslednika" prethodnih bakterija.

Sve najbolje.


Pa kad bi videli koji higijenski tretman sprovodim, tesko da bi poverovali da je moguca infekcija od uriniranja i prskanja. Pocinjem sa Bactrimom, prema antibiogramu, a kasnije videcemo.
Pre verujem da ce na sledecem brisu biti Staphylococcus aureus , jer poznajuci sopstveni organizam i imunitet, ovo je nesto gde bi vecina ljudi vec bila za hospitalizaciju(: Ovo je neka infekcija iz bolnice, ali sta je , tu je.
Vama hvala u svakom slucaju:)
Pozdrav
Olga


I evo, posle mnogo vremena, i razlicitih tretmana, rana ne gnoji i polako se zatvara...........
I naveci efekat , tj najbrzi sam postigla Flogocidom:)
Zglob je jos uvek otecen, ali hodam sve bolje, i samo cekam da se dokopam bazena:))
Hvala svima na savetima
Sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: