Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 86 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Konzilijum
PostPoslato: Pet Jan 11, 2008 6:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Dragi severus,

Javljam se po dogovoru (koji izgleda imam sama sa sobom!).

Tata je juce bio na ORL konzilijumu koji je odlucio da ce se lecenje nastaviti kombinovanjem zracenja i hemo terapije. Na skeneru se primecuje jos "jako mala" tvorevina samo na korenu jezika (Na pocetku je stanje bilo T4N1M0).

Danas je bio na pregledu kod lekara na IORS-u (ali ne na svom odeljenju vec u podrumu gde se nalazi deo za zracenje?), medjutim, zbog toga sto se je zalio na probleme sa srcem (probadanje i to po sredini grudnog kosa), a sto je i navedeno u prethodnoj otpusnoj listi, mora sledeci utorak da uradi UZ srca (takodje na IORS-u) da bi se donela konacna odluka o nastavku lecenja.

Koliko moze biti opasno ovo odlaganje nastavka lecenja? Proslu hemo terapiju primao je od 4 - 9.decembra. Da li je zracenje isto toliko naporno za organizam koliko i hemo terapija? Da li postoji (nedaj Boze) mogucnost da se lecenje ne nastavi?

Hvala,

p.s. sva je sreca da jos uvek pijem antidepresive jer mislim da bih u protivnom odlepila


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 12, 2008 12:26 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa to je odlicno da je sa promera T4 tumor se znatno smanjio,e sad to probadanje da li je to onaj bol kao kod angine pektoris(koji se siri u ramena,ruke i vrat)i da li vas otac ima anginu pektoris??Vidim da nije primao antracikline koji su kardiotoksicni,ali sve u svemu EHO srca je vrlo pozeljan u takvim stanjima jer daje najvise podataka.Inace vazno je izdiferencirati opet da li je taj bol u grudima organskog ili psihogenog porekla(jer naravno neko ko je ozbiljno bolestan nije najsrecniji).Sto se tice neke obustave lecenja to bi samo doslo u obzir ako postoji neka druga ozbiljna bolest koju bi RT/HT pogorsali i ako bi ona rezultirala tezim poremecajem zdravlja ili smrtnim ishodom.Ako su EHO parametri u redu(bez dilatacije srcanih supljina,bez srcanih mana,normalna ejekciona frakcija)onda nema razloga da se razmislja o bilo kakvoj obustavi terapije.A ako je to stezanje psihogenog porekla anksiolitici bi odradili posao.
Sto se tice zracenja nije najprijatnija procedura i u zavisnosti od volumena tkiva u zracnom polju zavise i nezeljeni efekti.Muka ,povracanje,malaksalost,aplazija kostne srzi,ali cak mozda ni ovo jer su ukljuceni samo predeo jezika i vrat.Najteze podnose zracenje pacijenti zraceni zbog limfoma,ginekoloskih i maligniteta u trbuhu,jer su i zracna polja velika pa je i apsorbovana doza zracenja veca.A od nekih nezeljenih efekata zracenja u ovom slucaju ocekuju se suvoca i pecenje u ustima,neke lokalne infekcije usne duplje(kandida,stafilokok,herpes)sto se sve moze srediti pojacanom higijenom usne duplje ,koriscenjem raznih sijalogognih sredstava,antibioticima i antifungicidima.Najvaznije Ovde se zracenje i HT koriste zbog svog sinergizma pa je verovatnoca da dodje do ostecenja kostne srzi veca i ako se to desi uobliceni elementi krvi se nadoknadjuju ili se daju faktori njihovog rasta a kontrole krvne slike sprovode se cesce i to je najozbiljnija komplikacija u ovom slucaju.Ako su nezeljeni efekti toliko izrazeni da su potencijalno zivotno ugrozavajuci terapija se privremeno obustavlja do njihove normalizacije.
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hvala
PostPoslato: Sub Jan 12, 2008 5:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Hvala na odgovoru!

Trenutno se zaista plasim da bi moglo da se desi da se lecenje prekine.

Tati nije potvrdjena angina pektoris medjutim pio je Katopil, a trenutno pije Nifelat. Ono sto je mozda bitno je da od mladosti ima gastritis, a u poslednjih nekoliko godina refluks. 2006 je imao veliko ostecenje jednjaka i cak mu je predlagana operacija, medjutim to je uspelo nekako da se sanira sa Controlocom. Doduse, on godinama unazad vrlo cesto povraca jer mu je to bio jedini nacin da se izbori sa kiselinom. Lecio se u poslednjih nekoliko godina i od helikobacter pilori. Cinjenica je da je takve povrsinske bolove po sredini grudi osecao vrlo intenzivno kada je lecio reflux. Bol se ne siri. Nekada oseca bol u vidu bockanja, a nekada u vidu pritiska. Vrlo cesto taj bol nestane ako nekoliko minuta duboko dise. Trenutno za zeludac pije Omeprol i Ranisan.
I da, ima problem sa visokim pritiskom. Medjutim, visok pritisak i visak kiseline se javljaju udruzeno. Ako ima visok pritisak, dobice i kiselinu. I obrnuto.

licno znam kako izgleda ta napetost u predelu srca i grudi jer sam je i ja imala za vreme hemo terapije. Stavise, tek u poslednjih 10-tak dana vise ne osecam taj pritisak u grudima i mogu da se popnem na sprat a da se ne zaduvam, ali ipak on ima vise godina pa pretpostavljam da je njegov problem mnogo veci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 12, 2008 6:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa "stezanje" u grudima je najverovatnije od refluxa a ne od angine pectoris ipak nije na terapiji za ap nego samo za HTA.I to ta HTA predpostavljam da nije izrazena jer uzima monoterapiju i to Nifelat jer je kod starijih periferni otpor povecan pa su ovi kalcijumski antagonisti lekovi izbora.Inace je ponekad problem napraviti diferencijaciju izmedju GERB-a i anginoznih tegoba.Sve u svemu ovo nije nista sto se ne moze sanirati antisekretornom i antibiotskom terapijom.Medjutim eto povracanje moze biti problem u zavisnosti kakve su te lezije u jednjaku da li su sveze ili fibroticne pa postoji neka stenoza,a HT/RT provociraju povracanje.Nagon za povracanjem se moze suzbiti Ondasetronom,granisetronom,fenotiazinima ili dexasonom to nije nista strasno a za te anksiozne smetnje konsultujte psihijatra pa da vam da neki anksiolitik.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Nastavak
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 6:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Dragi Severus, eto me sa novim info.

Tata je bio na UZ, skeneru i ORL Konzilijumu. Konzilijarnu odluku nije dobio jer su je direktno prosledili na IORS. Koliko se je karcinom smanjio - nije receno.
[b]Odluka Konzilijuma: radio terapija uz potencijaciju CDDP

1. Receno mu je da ce primiti 25 zracenja. (Da li je to mnogo?

2. Hemo ce biti u toku RT, ali jos uvek neznamo kada i koliko cesto (javicu).
S obzirom da je svaka za sebe metoda teska - kako je moguce izdrzati obe istovremeno? Da li moze nesto da se preduzme da bi se ubrzao oporavak izmedju hemo?

3. Uradili smo i UZ srca koji je trazen od strane lekara na ORL odeljenju na IORS-u.
"
Nalaz kardiologa:
-cor.akc ritmicki tonovi nesto tisi.
-sistilni sum na vrhu
-TA 135/70
-nad karotidama bez suma

EKG
-ritam sin, FS oko 81
- QTC 462
- QRS osa znacajno ulevo, negativno IT u III aVF bez znacajnih promena na tom ST segmentu

EHO kardiografski nalaz
- septum 1,0 zadnji zid 0,9
-leva komora granican 5,7/37 bez regionalnih ispada u kontraktilnosti
- EF oko 58%
- aorta u korenu 3,2 skleroticnih zidova
- leva pretkomora 3,7
-mitralni kuspisi fibrozno izmenjeni
- na mitralnom uscu regurgitacija 1+
-na ostalim uscima ocuvane brzine i protoci
-desne srcane supljine nisu uvecane
-u perikardu bez izliva

Terapija: Katopil / Presolol / Diunorm / Aspirin protect / antibakterijska zastita endokarditisa (koji su lekovi konkretno u pitanju i da li treba da se uvede u nastavku lecenja?)
"
Tata se sutra prijavljuje na IORS.

Posto ja nisam isla na zracenje ne mogu da pretpostavim kako je. Do sada sam mu ja bila rame za utehu jer sam znala iz prve ruke kroz sta sve prolazi, a sada.....

4. Najvise me plasi sto se zraci podrucje toliko blizu kicme i glave i da to moze da dovede do dodatnih ostecenja (ili gresim?).

5. I jos nesto, da li je moguce uopste se izleciti (ili barem staviti pod kontrolu) karcinom ako nije bilo operacije?

6. Da li ce lecenje zavrsiti kada vise nece biti vidljiva tumorska formacija na korenu jezika?

Uf, umorih se od kucanja!
Nadam se da cete imati zivaca da procitate sve od pocetka do kraja.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 7:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Odluka Konzilijuma: radio terapija uz potencijaciju CDDP

Samo platina izbacuju se tri citostatika,a dace samo platinu
Receno mu je da ce primiti 25 zracenja. (Da li je to mnogo?

Ne ,za radikalnu RT umereno radiosenzitivnih tumora potrebna je kumulativna doza 45-65Gy u zavisnosti od tipa tumora frakcionirano po otprilike 2 Gy po seansi.


Hemo ce biti u toku RT, ali jos uvek neznamo kada i koliko cesto (javicu).
S obzirom da je svaka za sebe metoda teska - kako je moguce izdrzati obe istovremeno? Da li moze nesto da se preduzme da bi se ubrzao oporavak izmedju hemo?


Da su tri citostatika u pitanju +zracenje bilo bi problema a ako je samo HT sa tri citostatika subjektivno dobru podneo uz malu/zanemarljivu toksicnost,jedan citostatik +RT ne bi trebalo da pravi vece probleme(pogotovu sto je mali volumen tkiva u zracnom polju a disperzija zracenja se stitnicima maksimalno redukuje.Za ocekivati bi bilo samo lokalne efekte (vec sam o tome negde pisao u ovom istom topiku)uz kontrolu podnosljivosti.

Uradili smo i UZ srca koji je trazen od strane lekara na ORL odeljenju na IORS-u.
"
Nalaz kardiologa:
-cor.akc ritmicki tonovi nesto tisi.
-sistilni sum na vrhu
-TA 135/70
-nad karotidama bez suma

EKG
-ritam sin, FS oko 81
- QTC 462
- QRS osa znacajno ulevo, negativno IT u III aVF bez znacajnih promena na tom ST segmentu

EHO kardiografski nalaz
- septum 1,0 zadnji zid 0,9
-leva komora granican 5,7/37 bez regionalnih ispada u kontraktilnosti
- EF oko 58%
- aorta u korenu 3,2 skleroticnih zidova
- leva pretkomora 3,7
-mitralni kuspisi fibrozno izmenjeni
- na mitralnom uscu regurgitacija 1+
-na ostalim uscima ocuvane brzine i protoci
-desne srcane supljine nisu uvecane
-u perikardu bez izliva

Terapija: Katopil / Presolol / Diunorm / Aspirin protect / antibakterijska zastita endokarditisa (koji su lekovi konkretno u pitanju i da li treba da se uvede u nastavku lecenja?)


Nema srcane insuficijencije mada postoji hipertrofija leve komore(zbog nelecene ili neregulisane HTA/blage mitralne insuficijencije),odnosno stecene srcane mane.Mnogo ozbiljniji moze da bude subakutni bakterijski endokarditis koji se razvija na terenu izmenjenih valvula,a profilaksa se kod zdravih sprovodi ampicilinom ili cefalexin medjutim dilema bi bila ako u toku RT/HT dodje do vece imunosupresije onda treba dati neki antibiotik sirokog spektra sa posebnim osvrtom na oportuniste(neki hinolon ili cefalosporin 3 generacije npr.)Samo treba pratiti kako ce se kretati leukociti u toku terapije i na osnovu toga korigovati profilaksu.

Najvise me plasi sto se zraci podrucje toliko blizu kicme i glave i da to moze da dovede do dodatnih ostecenja (ili gresim?).

Mozak i kicmena mozdina pripadaju indiferentnim celijskim populacijama i mogu da prime visoke zracne energije(cak su i nezeljeni efekti manje izrazeni jer su neuroni i glija celije zavrsili deobu)Tacno je da mogu nastati pri visokim apsorbovanim dozama odredjene nekroze,ali ne zraci se CNS u ovom slucaju pa se zracni snop usmerava na zeljenu regiju,a rasipanje zraka se suzbija olovnim stitnicima.

I jos nesto, da li je moguce uopste se izleciti (ili barem staviti pod kontrolu) karcinom ako nije bilo operacije?
Moze se i izleciti i staviti pod kontrolu,zavisi koliki je inicijalni odgovor na HT vi ste rekli da je Tu formacija znacajno regredirala i u zavisnosti da li ce se na kontrolnom MR ustanoviti da Tu uopste vise ne postoji.


Da li ce lecenje zavrsiti kada vise nece biti vidljiva tumorska formacija na korenu jezika?
Pa to je glavna nevolja na onkologiji.Vi ste izlecili rak ako ste unistili sve maligne celije.U praksi neka ostane jedna jedina maligna celija i neka prezivi 10,20 godina kada se stvore uslovi ona ce se razviti u recidiv.Cak i u slucajevima kada se moze tvrditi da je neko izlecen uvek ostaje ta neizvesnost koja izjeda i pacijente i njihove porodice.

Pozdrav i sve najbolje.
[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: RT + HT
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 8:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Vi ste zaista fenomenalan covek! Hvala Vam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Nastavak lecenja
PostPoslato: Čet Jan 24, 2008 7:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Dragi Severus,

Eto napokon je tatino lecenje nastavljeno. Tata je juce primio cisplatinu i bio na prvom zracenju. Prosto se je iznenadio kako je sve lako proslo. Danas mu je u toku hemo terapije izbila neka alergija u vidu crvenih pecata i dobio je dve injekcije (?).
Sutra idem do Onkoloskog da malo pronjuskam po njegovom bolesnickom listu (juce ga nisam zatekla pa se nadam da cu imati sutra vise srece).Ovako nemam dovoljno relevantnih informacija, ali iz onoga sto mi je on preneo: prvo ce da primi 20 zracenja i svakodnevno cisplatinu. Nakon toga ce se uraditi procena i na osnovu toga ce odluciti sta dalje!

Pozdrav,


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 24, 2008 8:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Moguce da je alergija bila na neki adjuvans iz platine ali nije burno reagovao nego su izasle samo urtikarije pa su mu dali neki antihistaminik i kortikosteroid.Moguce je da se desi da ako bude bila neka rezidualna tumorska masa,da se ona operise jer bi ipak obim resekcije trebalo da bude sto manji (zamislite provesti ostatak zivota bez jezika :o )a mozda i odgovor bude takav da se postigne kompletna regresija tumora.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Regresija
PostPoslato: Čet Jan 24, 2008 9:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Nadam se da ce ipak da se desi ovo drugo. On je velika pricalica i plasim se da bi ga zivot bez mogucnosti da govori oterao u grob.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pitanje
PostPoslato: Uto Feb 05, 2008 9:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Severus,

imam vrlo malo info (na ORL odeljenju sklanjaju bolesnicke liste nakon vizite), ali mama je razgovarala sa njegovom lekarkom. Cisplatinu prima na 28 dana (inicijalno 3 ciklusa).

Danas je primio 9-to zracenje. Sada vec tesko jede. Sta ce tek biti do kraja?!?!
Pridrzava se uputstava po pitanju ispiranja usta. Kaze da, kada iskasljava, ispadaju neki parcici. Prosle nedelje je imao dodatnu alergijsku reakciju (otekao mu je jezik) i sada svakodnevno dobija Lemod (osip se je povukao).

Mislim da je njemu u svemu ovome najveci problem sto zbog refluksa ne moze da jede dosta namirnica (mleko, jogurt ne dolaze u obzir ni u minimalnim kolicinama jer odmah dobije abnormalnu kolicinu kiselinu i nakon toga povraca).
On je inace pio Controloc medjutim, u poslednjih 10 dana je presao na Omeprol posto su procitali da se pomenuti lek ne sme koristiti preterano dugo.

Pitanje je, da li postoji neka opasnost od Controloc-a ako se pijem bez prekida duze vreme?

Pretpostavljam da niste bili na "prijateljima", ali ako dodjete ovde eto da vas obavestim da mi je psihijatar prosli petak savetovao da proredim posete ocu. Kaze da bi bilo sasvim ok da idem tamo svaki dan, ali samo u slucaju da ja nisam bila u istoj toj situaciji i tek skoro zavrsila lecenje od karcinoma!

Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 05, 2008 9:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Sto se tice pantoprazola za refluxni ezofagitis se preporucuje 40 mg 4-8 nedelja a za blagi GERB 20 mg u toku 4 nedelje ako taj ezofagitis /GERB nije i endoskopski verifikovan za hiperaciditet bi pomogao i obican Ranisan.Zasto niste pokusali sa Ranisanom koji ima odlicnu terapijsku sirinu i bezbedan je.Sto se tice bezbednosti pantoprazola jedina kontraindikacija je insuficijencija jetre,a inhibitori protonske pumpe se inace koriste za ulkuse zeluca/duodenuma H.pylori pozitivne u sklopu trojne terapije ,reflux ezofagitis,GERB,a za obican hiperaciditet/non-ulkusnu dispepsiju ranitidin ,famotidin.Sto se tice zracenja ne znam kakv je laringoskopski nalaz odnosno da li se otezano gutanje moze pripisati nekom organskom poremecaju u toku zracenja(alergija ,edem :-? )ili nekom psihogenom gubitku apetita.Ne ulazeci u razlog disfagije hrana uvek moze biti kasasta i nece biti problema sa gutanjem.Sto se tice poseta ne morate ici bas svaki dan moze da ide neko umesto vas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 05, 2008 9:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Hvala,

GERB je verifikovan. Imao je i IV stepen ostecenja jednjaka sto je kasnije sanirano.
U toku 2006 i 2007 lecio se je od helikobakter pilori.
Za sada uspeva da regulise kiselinu Omeprolom i Ranisanom. Medjutim, ako pojede nesto sto ima u sebi mleko - nista mu ne pomaze!

Pretpostavljam da je do otezanog gutanja doslo usled edema s obzirom na mesto zracenja.

Ako radite na IORS-u, malo pitanje: "Kada se pustaju u rad novi akceleratori (mislim da je to naziv) i magnetna rezonanca?"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 05, 2008 9:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Nisam upucen u desavanja na IORS-u :lol: nista kasasta hrana i moci ce da proguta uz antiedematoznu terapiju naravno.Da li je alergija na platinu ili mozda na raspadne produkte tumora nije vazno vazno je ma koliko bilo tesko sve izgurati do kraja .I ranisan i omeprol :o da nije mozda dugogodisnji pusac pa su holinergicki receptori previse stimulisani??A mleko neka izbegava.Jeli to jedina vrsta hrane koju ne podnosi??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 05, 2008 10:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Moj otac nikada nije bio pusac, a i alkohol bi pio samo za slave i vrlo retko ujutro na prazan zeludac zbog cirkulacije (?!). Sada ni toliko!

Kiselinu mu izazivaju mleko, sir, majonez......banane, cokolada, paradajz. Sada se pridrzava uputstava o hrani koje je dobio na IORS-u.

Inace on citav zivot ima problem sa zelucem. Od mladosti ima gastritis. Na zalost, svoj problem sa kiselinom je resavao povracanjem koje je, verovatno, oslabilo misic koji drzi zatvoren zeludac pa je kiselina pocela sama da se penje. Verovatno je i ta kiselina dovela do tog ulceroznog karcinoma na korenu jezika. Nisam 100% sigurna, ali eto glasno razmisljam. Mada, sada nije ni bitno kako je do toga doslo. Samo da se to nekako zaleci, ako vec ne moze da se izleci.

Jos jedno pitanje. Prema klasifikaciji T4N1M0, onaj N1 znaci da su zahvaceni prvi limfni cvorovi. To nije metastaza? Ili? Citala sam vase postove na drugim temama i navodite da imaju dobre sanse oni koji nemaju sistemske metastaze. Da li on ima dobre sanse? Bez obzira na lokalizaciju karcinoma?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 86 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: