Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: secerna bolest kod male djece
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 11:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 8:45 pm
Postovi: 26
Lokacija: bar
Pozdrav svima,
evo vec treci dan iscitavam ovaj forum i zaista mi je pomogao da rijesim neke probleme,jer sam nova u ovome i jos uvjek sam na pocetku.Moja Ivona koja ima samo godinu i tri mjeseca,dobila je diabetis odmah posle prvog rodjendana i radili smo joj hba1c koji je iznosio 10,1.Jako sam zabrinuta jer sam svjesna da je to jako veliko odstupanje.Doktori kazu da je to ok jer se jos nije stabilizovalo stanje i da je tesko kontrolisati secer kod tako male djece.Htjela bih da se posavjetujm sa roditeljima cija su djeca diabeticari da li su i njima glikemije u pocetku bile tako visoke i da li imam razloga za brigu ili ce to vremenom kako kazu doktori doci na svoje.
Imala bih jos pitanja ali da ne budem dosadna to cu u hodu.
UNAPRIJED HVALA!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 5:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 5:50 pm
Postovi: 18
Lokacija: Toronto, Canada
Moja kcerka je starija i dijebetis je dobila sa sedam godina tako da ja imam malo savjeta vezano za male bebe. Ono sto mislim da vrijedi za svakoga da u prvim mjesecima nakon dijagnoze treba odredjeno vrijeme dok se seceri ne vrate u granice koje su vam dali doktori. Za moju kcerku u pocetku te granice su bile 4-10 mmol/l. Za bebe te granice su i vise jer kazu da su za njihov razvoj mnogo stetniji nizi seceri i cesti hipo. Skoro tri godine nakon dijagnoze i dan danas mi imamo dana kad su seceri poprilicno veliki i tesko je naci neko logicno objasnjenje. U pocetku visoki brojevi su za nas bili jako stresni, ali smo vremenom naucili da je dijabetis bolest koja zavisi od jako puno faktora i stalno se mijenja. HbA1c od 10.1 za tako malu bebu i nije jako visok. Za odrasle preporucuje se da bude ispod 7. Posto je to HbA1c nalaz koji daje prosjecne vrijednosti secera u prethodna 2-3 mjeseca, a ovaj je napravljen odmah po dijagnozi, kad je organizam bio bez ili sa vrlo malo inzulina, on i ne daje pravu sliku. Sljedeci ce vjerovatno biti nizi i tada ce jos uvijek reflektovati secere koji su bili prije dijagnoze. Kod moje kcerke prvi HbA1c je bio 9.4% da bi sljedeci, nakon dva mjeseca, vec spao na 7.3%.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 6:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 8:45 pm
Postovi: 26
Lokacija: bar
Nama je prvi nalaz bio 12 % , a ovaj sada nakon tri mjeseca 10,1.
Problem je sto nikako nema neka odredjena doza koju dajemo jer iz bolnice smo izasli sa 7jedinica srednjedjelujuceg,pa se penjemo na 9,a zatim zbog svakodnevnih hipoglikemija silazimo na 3 jedinice i secer je rijetko kad u normali ili je previsok ili prenizak.Da li vi imate neku ustaljenu dozu?
Doduse nas remete i rast zubica i cesti virusi i redovne kontrole za vakcinaciju,tako da nikad nisam mirna .
Recite mi molim vas kakva je kod vas situacija sa rastom i razvojem.Jako se plasim ako nastave ovakve varijacije na duze da ce se to odraziti na nju.Citala sam dosta ali malo znam kako je pravo stanje u praksi,a doktori ko doktori samo se smjese i kazu da ne brinem previse da ce sve biti u redu .Ja samo zelim najbolje za svoje djete.
Recite mi da li ste isli mozda u Vrnjacku ili Bukovicku banju i sta mislite o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 7:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 5:50 pm
Postovi: 18
Lokacija: Toronto, Canada
Nakon skoro tri godine pocinjem da mislim da i polozaj zvijezda utice na secere. Salim se naravno. Jedan od razloga zasto je tesko uspostaviti kolko' tolko' kontrolu kod djece (sto mladja to teze) je sto svi ti hormoni rasta i razvoja itekako uticu na secere i uglavnom ih povecavaju. Svaka bolest, pa i najobicnija prehlada seceri znaju da polude. Mi znamo par dana unaprijed da ce se razboljeti jer prvo seceri pocnu da skacu bez nekog posebnog razloga. Kod moje kcerke oni se uglavnom povecaju, ali jednom, prilikom stomacne gripe, su bili jako niski sa ketonima koji su bili povecani. Znaci ni ovdje nema pravila. Mi smo u Kanadi i prvih sedmica, pa i mjeseci smo bili u cestom kontaktu sa Sarinim dijabetis timom koji nam je pomagao u stimanju doza, dok konacno nismo osjetili da mozemo i sami. Ono sto pomaze je da pokusate sa istom hranom po nekoliko dana. Ukoliko nemate pomoci od doktora oko doza, onda pokusajte da ih ne mijenjate cesto. Biljezite secere, hranu i aktivnosti i ako nakon 3-4 dana vidite da je secer uvijek visok u odredjeno vrijeme onda pokusajte promijeniti dozu. U slucaju niskih secera rekli su nam da mozemo doze mijenjati i nakon 1-2 dana. Za tako malu djecu je vaznije da im seceri ne budu niski. Visi brojevi ce im manje stetiti od niskih. Tri mjeseca je jos uvijek kratak period, a osim toga vjerovatno ona je u reemisiji i zbog toga se njene kolicine insulina smanjuju. Pojedini visoki brojevi mogu biti i posljedica predhodnih niskih secera kad organizam sam daje ekstra rezerve secera kako bi se borio protiv hipo-a. Svaki organizam je prica za sebe i zaista ne postoji univerzalna formula. U pocetku to sve izgleda konfuzno i stresno, ali vjerujte da cete se vremenom "naviknuti" i da cete se prilagoditi i zahvaljujuci danasnjoj tehnologiji i inzulinima nastaviti zivjeti zivot "normalno". Ono sto sam ja citala iz iskustava ljudi sa malom djecom je da su "razrjedjivali" insulin u apotekama u omjerima 1:10 i tako mogli davati manje i preciznije doze. Moja kcerka je oduvijek bila jako osjetljiva na insulin tako da bi pola jedinice na sprici spustalo secere i do 10 mmol/l.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 8:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 8:45 pm
Postovi: 26
Lokacija: bar
Mozete biti srecni sto zivite u Kanadi jer mi ovdje nemamo tim strucnjaka vec samo dva ljekara koji vode svu djecu iz CG .Imali smo samo obuku u bolnici koja je trajala 7dana i to je to ,doduse imamo i br.tel. ali dva-tri puta kad mi je zatrebao doktor ili sestra za savjet nisu mogli da se jave.Sve sto znam to je iz knjiga ,casopisa ,foruma i sl.
Evo par dana kao sam procitala neke postove sa foruma ohrabrila sam se i pocela koristiti brzodjelujuci iako su mi na obuci savjetovali da ga koristim samo kada se pojave ketoni.Evo dva dana sam ubacila brzodjelujuci pred rucak i oba posle podneva joj je oko 5glikemija(cime sam ja prezadovoljna).Zadnji put kad smo bili na kontroli rekli su mi da to ne radim i ne eksperimentisem jer je ona jako mala ali ja ne mogu stajati mirno kad vidim da je secer podivljao na 19 ili23.
Recite mi jos gdje sve dajete insulin posto mi samo u butinu i ruku ,a u guzu mi ne da i place.Da li vas tamo savjetuju da dajete u stomak posto su mi ovamo rekli da tek djeca starija od 7 god mogu primati u stomak.
Hvala vam puno na odgovorima i razumjevanju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 8:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 5:50 pm
Postovi: 18
Lokacija: Toronto, Canada
Sara je vec bila starija kad je dijagnosticirana tako da davanje u stomak i nije bio neki problem. Dva mjeseca nakon dijagnoze prebacili smo je na Lantus i brzodjelujuci insulin, tako da je morala imati inzulin za sve sto pojede. To je znacilo da mora imati shot i u skoli za rucak, tako da je ona pocela vrlo rano, vec sa 8 godina, sama sebi da daje inekcije i stomak joj je bio najzgodniji, tako da je on bio rezervisan za skolu. Ostatak bi raspodijelili na ruke noge i guzu. Jako je bitno da se podjednako koriste svi dijelovi tijela. U pocetku i Sara bi kukala i pokusala nas odvratiti od odredjenog dijela, ali se vremenom navikla i vise nije pravila probleme. Od kako je na insulinskoj pumpi (skoro dvije godine) rijetko koristimo stomak za plasticne kanule jer je poprilicna mrsavica i ono sto ima na stomaku su uglavnom misici. Insulin se treba davati u masno tkivo. Iz mog iskustva roditelji tako male djece rijetko koriste stomak, vjerovatno iz prakticnih razloga. Ne znam kakve su sve sprice vama dostupne, ali ovdje imaju sa jako malim iglicama, 5mm tako da su one skoro i bezbolne. Pokusajte je nekako zabaviti i pomesti prije nego sto joj dajete inekciju u guzu i po mogucnosti bolje je ako ni ne vidi spricu sa iglom.
I ja sam vecinu informacija "pokupila" sa interneta, i onda u saglasnosti sa Sarinom doktoricom ih pocela primjenjivati. Ova bolest je toliko induvidualna da su zaista pacijenti, a u nasem slucaju, roditelji ti koji koji najbolje i najbrze osjete sve promjene. Znanje je najbolje oruzje koje mozemo imati kako bi se borili i ocuvali ih sto zdravijim do dana kada ce pronaci lijek. Nemojte se bojati eksperimentisati, ali budite jako pazljivi jer mala djeca su jako osjetljiva i morate po svaku cijenu izbjegavati hipoglikemije. Sve promjene koje radite cinite postepeno i nakon svake promjene u dozama neka prodje 4-5 dana da vidite efekat.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 08, 2008 1:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 8:45 pm
Postovi: 26
Lokacija: bar
Meni je jako tesko da ne mjenjam doze skoro svakodnevno,jer stalno je drugaciji efekat.nekad izdrzi cijeli dan samo sa jutarnje tri jedinice i jos joj bude u toku dana i hipo, a recimo onda dodjemo kao juce na 9 jutarnjih,prije rucka 2 brzodjelujuceg i vecernji 2 srednjedjelujuceg i secer divlja pored svega.Ja sam pomislila da nije u remisiji jer sam citala nesto o tome,a da je svaka prehlada i temperatura poremete pa zato se i pomjeraju toliko drasticno doze.Hrana nije sigurno jer sve joj dajem na gram i proracunato,vec sam vidjela da mi na jabuku,mandarinu i pomorandzu malo reaguje pa joj tako i forsiram namirnice koje manje djeluju na secer.Doktorku sam pokusala nesto pitati za remisiju a ona je samo rekla kratko ne mojte se time opterecivati i ako jeste kratko traje.Primjecujem da se vise postavljaju kao psihijatri za roditelje nego endokrinolozi pedijatri.
Puno vam hvala na onoj recenici da trebamo odrzavati taj secer stabilnim sve dok se ne pronadje lijek,to mi i daje snagu.Vjerovatno ce mi trebati vremena da se pomirim sa ovom situacijom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 08, 2008 6:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 5:50 pm
Postovi: 18
Lokacija: Toronto, Canada
Upravo zbog svakodnevnog mijenjanja tesko je uvidjeti bilo kakve trendove. Potpuno vas razumijem kada kazete da vam je tesko gledati velike brojeve, ali uvijek trebate imati na umu da je dijabetis jedna jako nepredvidljiva bolest upravo zbog toga sto mnogo faktora utice i tesko je odrediti na osnovu pojedinacnih mjerenja i cestih promjena koji od njih je prouzrokovao trenutne brojeve. Zbog toga i preporucuju da se sve zapisuje i prati i da se na osnovu sire slike od nekoliko dana prave promjene. Naravno da sto su djeca mladja svo to zongliranje je teze, jer je tesko predvidjeti koliko i kada ce jesti, koliko ce biti aktivni. Sto se tice hrane pokusajte joj davati hranu sa manjim GI indeksom, "slatki indeks" kako ga zovu na diabeta.net, tj. hranu koja se sporije vari, narocito birajte tu hranu ujutro. Vecina dijabeticara sa tip 1 dijabetisom ima jako velikih problema sa jutarnjim pikovima. Iz nekog razloga organizam je, da tako kazem, rezistentniji na insulin ujutro. Sari gotovo uvijek secer jako puno skoci nakon dorucka, bez obzira sta jede, i do rucka se opet spusti na normalu. Dobro bi bilo eliminisati ih, ali malo se tu sta moze uraditi, pogotovo sa tako malom djecom. Ti trenutno visoki seceri ne prave toliku stetu jer nisu dugotrajni.
Kao i sve kod dijabetisa i reemisija je individualna. Neki je imaju, a neki je gotovo i nemaju. Neki se cak privremeno i "skinu" sa insulina. Kazu da sto su djeca mladja da im je reemisja kraca. Gotovo sigurno da i to utice na velike promjene u secerima i dodatno otezavaju regulaciju jer nikad ne znas kad ce njihovo tijelo odluciti da pravi svoj insulin. Sara je vise od pola godina bila na 2-4 jedinice insulina, ali nikada nije mogla bez njega.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 09, 2008 12:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 8:45 pm
Postovi: 26
Lokacija: bar
Hvala na savjetima,evo pokusacu da ne mjenjam dozu par dana i da poslusam savjet.Recimo danas je identicna doza kao juce ali su glikemije znatno nize nego prethodnog dana ali ipak visoke od 10-15.Vidjecu kakvo ce stanje biti sutra.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 12, 2008 1:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 8:45 pm
Postovi: 26
Lokacija: bar
Da li je neko od roditelja vodio djecu u Vrnjacku ili Bukovicku banju i kakvi su tamo uslovi?
Suprug i ja smo planirali da povedemo cerku do Vrnjacke banje jer smo nesto iscackali na internetu,ali mi je rizicno tamo otici sa bebom ako su losi uslovi.Preko telefona sam se informisala i dobila sam informaciju da lijece diabetes,ali mi nije bio jasan termin "lijece",pa su mi odgovorili da je to na bazi mineralnih voda i ljekovitog blata.
Voljela bih cuti kakva su vasa iskustva i sta mislite da li je uopste potrebno voditi malu djecu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 12, 2008 5:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 13, 2006 6:49 pm
Postovi: 75
Ako sam dobro razumeo vasa cerka potpada pod tip1 a to znaci insulin zavisni. Ni blato ni voda nece moci da zamene insulin. Kombinacija ishrane fizicke aktivnosti i insulina ce dovesti do boljeg rezultata od 10,1 koji ste imali ali ako nista drugo jedino razgovor sa nekim koje to prebrodio moze vam pomoci. Kao drugo tamo vam nece naskoditi ali ni pomoci u smislu potpunog izlecenja. Morate naci doktora koji ima iskustva sa tako malim pacijentom. Trece pokusajte nabaviti demi 3 pen sa podelom na pola jedinice posto koristite insulatard to ce vam omoguciti precizno podesavanje doze isulina.
Pozdrav i gore glavu :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 15, 2008 12:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 8:45 pm
Postovi: 26
Lokacija: bar
Svaka rijec podrske nam puno znaci i hvala vam.
Odlucili smo da odustanemo od banje pa cemo kad bude malo veca i malo toplije vrijeme,a sto se tice pena na pola jedinice i njega smo nabavili ali i dalje imamo muke sa odredjivanjem doze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 1:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 28, 2007 3:55 pm
Postovi: 10
DRAGA MAJKO NEMOJTE DOPUSTITI SEBI DA VAS UBEĐUJU U KOJEKAKVE PRIČE TE POMAŽE OVO BILJE, OVAJ SOK, OVA AMAJLIJA.ZNAM DA JE NEOPISIVO TEŠKO I ZNAM DA VAM I DA ĆE VAM SVAKI DAN PROĆI U STREPENJI ALI SAMO NAPRED INSULIN JE ZA SADA JEDINI LEK KOJI NAM POMAŽE I KOJI.NEZNAM DA LI STE VODILI ĆERKICU U PODGORIČKU BOLNICU JER SU GODINAMA DOLAZILE ŠTO LEKARKE ŠTO GLAVNA MED SESTRA BILJANA U VRDNIK (VRDNIK DESETAK KM BANJA UDALJENA OD NS) GDE DOLAZE DECA IZ CELE SRBIJE IZ CRNE GORE,REPUBLIKE SRPSKE,HRVATSKE...TAMO SU BORAVILE I DOBRO SU UPUĆENE U SVOJ RAD TAKO DA VAM MOGU POMOĆI.SVE NAJBOLJE I AKO BUDETE ODLAZILI DO PODGORICE POZDRAVITE MI JEDNU SKROMNU ALI PLEMENITU SESTRA BILJANU I DOKTORICU mislim da se zove LJiljana ili Biljana iama pirsing i sva je onako rokerka ali vrlo stručna!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 5:50 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Anterfon, dobrodošla na forum.
Reci mi da li si bila na nekom od kampova u Vrdniku? Da li imaš saznanja kako roditelji reaguju i da li su zadovoljni?

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: secerna bolest kod male djece
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 6:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
beba diabeta je napisao:
Pozdrav svima,
evo vec treci dan iscitavam ovaj forum i zaista mi je pomogao da rijesim neke probleme,jer sam nova u ovome i jos uvjek sam na pocetku.Moja Ivona koja ima samo godinu i tri mjeseca,dobila je diabetis odmah posle prvog rodjendana i radili smo joj hba1c koji je iznosio 10,1.Jako sam zabrinuta jer sam svjesna da je to jako veliko odstupanje.Doktori kazu da je to ok jer se jos nije stabilizovalo stanje i da je tesko kontrolisati secer kod tako male djece.Htjela bih da se posavjetujm sa roditeljima cija su djeca diabeticari da li su i njima glikemije u pocetku bile tako visoke i da li imam razloga za brigu ili ce to vremenom kako kazu doktori doci na svoje. Imala bih jos pitanja ali da ne budem dosadna to cu u hodu. UNAPRIJED HVALA!

Samo insulin, bez ikakvih homeopatija!!!!!
Nikako ne polazite od toga da ce dete biti dozivotni dijabeticar, nije retkost da se kod dece uz pravilnu terapiju vremenom bolest sasvim izgubi!
Srecno!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: