Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: kamen u zucnoj kesi
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 3:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 07, 2008 2:26 am
Postovi: 3
imam 26 godina i ultrazvucnim pregledom nadjeno mi je petnaestak kamenja po 10-13mm,sluznica je umereno hronicna.Pravilan oblik zucne kese.Nema opstrukcije kanala.Kamenje ispunjava oko 3/4 lumena.
Calculosis VF
U lumenu zeluca meteorizam,hipersekrecija.
Pankreas je normalne velicine malo svetlije gradje.
Jetra normalna.Slezina normalna.

Doktor mi je preporucio laparaskopsku intervenciju dok nema komplikacija.
Prepisao mi je Rowachol,Omeprol,Quamatel i po potrebi Baralgetas!

Rekao mi je da moram voditi racuna sta jedem,ali mi nista konkretno nije rekao!postoji li neka dijeta koje se moram pridrzavati,pre operacije?
Mogu li dobiti broj neke klinike,na kojoj se radi ta vrsta intervencije?
Da li smem da vezbam,konkretno fitnes,akva aerobik?

Hvala unapred,i izvinjavam se ako sam bila preopsirna!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 3:56 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Sto manje masnih stvari, tipicni napadi nastaju posle, na primer, przenih ili barenih jaja. Vezbanje moze. Operacija je jedna od 3 najcesce operacije u opstoj hiruriji (pored kile i slepog creva) - pa je maltene svejedno gde cete da se operisete, to je za skoro svakog hirurga rutina. Privatno laparoskopska holecistektomija izadje na nekoliko stotina evra...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: kamen u zucnoj kesi
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 12:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 07, 2008 2:26 am
Postovi: 3
Nisam razumela da li hirurzi obavljaju i laparaskopsku operaciju?
U Kragujevcu se ta vrsta intervencije ne radi.I da se radi,socijalno ne pokriva troskove te vrste!Bar mi je tako doktor rekao.Tako da bi svakako platila,pa kad vec placam,zelela sam da znam gde je najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 1:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Natasa, dobro je sa idete tamo gde se to rutinski radi.
Naravno da hirurzi vrse laparoskopske operacije.
Ja sam iz Bgda isla u N.Sad jer sam tamo vise verovala lekarima (u jednoj manjoj privatnoj bolnici sam bila), cena je bila 650eu sto se smatra povoljno.

Ishrana je od posebne vaznosti - ja nisam nikada imala bilo kakve probleme kada sam imala kamenje jer sam se striktno pridrzavala pravilne ishrane (slucajno mi je to otkirveno da imam).

Ono sto vi mozete uraditi pre operacije je da se pravilno hranite:
-Kada se misli na masno, to znaci ne samo da ne jedete masno meso, vec ne treba da jedete nista przeno, a kamoli pohovano.
Povrce da je kuvano ili dinstano ili bareno na pari (sto je i inace bio moj nacin ishrane).
Nemojte jesti nista ljuto, a takodje ne bi trebalo da pijete hladno pice (tu mislim na vodu ili sokove, ne na gazirano, a na alkohol zaboravite). Sladoled se ne preporucuje.
Voce jedite ono koje vam prija, linum, narandze, mandarine, a od ostalog voca mozete praviti kompote.
Sa slatkisima morate biti veoma oprezni, Torte i sl sto u sebi ima jaja zaobidjite (mozete uzeti tek da vas zelja mine, velicine, na primer jedne domine).

Jaja kuvana ili przene aposolutno su zabranjena, ali ja bih vam savetovala da ne jedete ni jaja u jelima (na primer, pravite gibanicu od onih obicnih kora za gibanicu, dodajte posniji beli sir, malo jogurta, jaje ne stavljate, masnocu stavite malo - to ce biti vrlo ukusno) - svako recept tako prilagodite sebi i tenutnoj vasoj situaciji (ja verujem da samo zbog ishrane posle operacije nisam ni dren imala).
Hleb ne jedite topao, vec odlezan, najbolje da jedete "onaj od juce".

Ne biilo lose da pijete neki caj za jetru, ali provereni (na primer, verovatno mozete i u Kg naci cajeve iz biljne apoteke, Bg, Tadeusta Koscuskog - mozete uzetu caj za jetru ili caj protiv kamenja u zucnoj kesi, sto vam nece pomoci da s eoslobodite kamenj,a li ce pomoci da kesa pravilnije radi), ovo nije neophodno, ali pomaze da kesa pravilnije luci (do operacije).

Sto se vezbi tice, vodite racuna da se ne presavijate nezgodno (na primer, kada se kada pere, treba biti obazriv).
Takodje nemojte da vam se taj deo prehladi, ali nemojte ni grejati. Po ovom hladnom vremenu, mozete obaviti laganim salom krsta, ako vam to odgovara.

Posle operacije cete takodje morati voditi racuna o ishrani, prvi mesec dana striktno, a posle onako kako vama odgovara.
Nemojte se plasiti vec se resite te bede.
Puno vas pozdravljam,
danka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 4:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 07, 2008 2:26 am
Postovi: 3
Draga Danka puno vam hvala na svemu.Opsirnije ste mi sve objasnili od bilo kog doktora.Valjda covek sam mora proci sve to,pa da zna kako da pomogne drugima.
I ja sam otisla kod doktora zbog bolova u zelucu,misleci da mi se ostetio u trudnoci.U obe trudnoce sam mnogo povracala, i zbog toga jedno vrem
e gubila na kilazi.Ali eto nasli su mi kamenje u zucnoj kesi.
Mogu li nekako dobiti broj te klinike u NS.
Jos jednom se zahvaljujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 9:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Natasa, poslala sam ti PP (ali sam kanda kod pisanja http, jedno t izostavila, obrati paznju na to).
poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 9:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 24, 2007 11:03 pm
Postovi: 29
Ja sam laparoskopski operisala kamenje u zuci u Institutu u Sremskoj Kamenici. Operacija kosta 450 eura ako donesete vec pripremljene rezultate, a 510 ako vam na klinici odrade pripreme dan pre operacije (RTG pluca, komletna krvna slika, EKG, UZ). Tamo 3 lekara rade operacije laparoskopski : dr Majdevac, dr Vicko i dr Golubovic. Sva trojica su odlicni strucnjaci i sve je tamo ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 3:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 17, 2008 2:40 pm
Postovi: 1
Lokacija: novi sad
da li moze neko da mi napise ili predlozi neki sajt gde postoje,konkretni,recepti za ishranu obolelih od zucne kese.posle trudnoce su mi utvrdjeni kamencici u zucnoj kesi koji su kasnije prouzrokovali i jaku upalu pankresa.u bolnici sam lezala mesec dana sa izuzetno jakom terapijum pa se iz tog razloga JAKO pridrzavam svega sto su mi doktori rekli.posto nisam nesto mastovita kuvarica moja se ishrana svela na krompir, pirinac i sargarepu.ako nesto neko zna na tu temu bilo bi super da mi i napise.hvala i pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kamen u zucnoj kesi
PostPoslato: Sre Dec 01, 2010 5:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 23, 2010 6:04 pm
Postovi: 3
Ja takodje imam problem sa kamenom u zuci,vec sam postavila svoj problem u jednoj temi.....ali vidim da se ovde pisalo o ishrani pre operacije....pa odlucih da malo podignem temu i da pitam za par konkretnih saveta......Procitala sam sta se sme,sta ne....ali ja bih za par konkretnih namirnica pitala da li bi mi mogle naskoditi....

Tunjevina(ona u komadicima,ne ona mlevena u mnogo ulja),welness keks sa vocnim jogurtom,brusnicom,kajsijom(jako volim slatkise,znam da su zabranjeni....smem li bar to povremeno? :cry: ili postoji neki drugi"bezbedniji" slatkis koji nece praviti problem...,puding,
vocni sokovi,ness kafa,posni majonez(ponekad),pileci batak(znam da belo meso moze....alibatak je mozda malo jaci...ne znam),makarone(posne naravno),paradajz sos,kecap,kornifleks i mleko,musli.....-eto,to su neki moji povremeni "gresi"(inace jako pazim na ishranu vec mesecima),pa mi recite da li mi nesto od toga moze iziritirati kamencice pre operacije koju svakako planiram....I sta je od fizickih aktivnosti bezbedno....ja recimo jako cesto bas dugo setam...pretpostavljam da je to u redu?
Bas sam pocela da preterujem i sve sebi uskracujem u strahu da me moze boleti jace.....inace gotovo stalno imam to bockanje sa desne strane(nije jako ali nervira)...pijem famotidin vec 10 dana ali.... :-?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: