Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 15, 2007 5:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Za te prve tri godine ne treba raditi papa nalaz !

Ovaj zakljucak je stav American Society of Colposcopy and Cervical Pathology iz 2006. Kod adolescenata ( mladjih od 20 godina) i onih koji su seksualno aktivni < od 3 godine dolazi do vrlo ceste HPV infekcije sa razlicitim tipovima virusa. U toku zivota oko 80 % svih zena iskusi jednu ili vise infekcija sa HPV. HPV je seksualno prenosiva bolest, i obicno se stice sa prvim seksualnim kontaktom.

Nekim magicnim nacinom ( koji jos nije otkriven ) HPV virus sam napusta organizma u oko 50% adolescenata. Promjene koje izaziva u dakle prolazne u 50% slucajeva i svako PRETJERANO TRETIRANJE, dovodi do ostecenja grlica i ugrozava fertilitet mladih zena. Ako su papa nalazi abormalni onda ih potrebno pratiti kolposkopijom svakh 6 mjeseci i eventualnom biopsijom ovisno sta pokazu Papa nalazi i kolposkopija, ali u svim slucajevima osim HSIL ( displazije visokog stepena ) intervencija donosi vise stete nego koristi.

Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 15, 2007 5:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Hvala na pojasnjenju - ovo nisam znala. Mada, ja sam tek skoro testirana prvi put na HPV, nikada mi to pre ginekolozi nisu predlagali. :oops:

Test je ispao negativan, moram priznati da sam se i ja zacudila, jer nisam bas bila "primeran gradjanin", a znam da moze da se prenese i kada se koristi kondom...

Hvala u svakom slucaju na odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 16, 2007 1:12 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
obgyn je napisao:
Sada znamo da je uzrok ovih promjena na grlicu HPV ( 16 and 18), i da se kod 50 % mladih zena povuce sam iz organizma bez ikakvih posljedica.

Sve intervencije koje se rade kod mladih zena, a posebno kod adolescenata ( mladjih od 20 godina ) moraju biti klinicki opravdane, jer LEEP ekscizija, kao i LEETZ, a posebno CKB ( konizacija ) dovode do povecanog rizika za prijevremeni porodjaj, carski rez, i radjanje beba male porodjajne tezine.


Draga koleginice neko bi mogao da zaključi da samo HPV tipovi 16 i 18 izazivaju promene (u 70-60% slučajeva) a ne i 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 i 59 ?
Drugo povlače se bradavice sa sluzokože a ne i virusi iz organizma, a tokođe su moguće i reinfekcije drugim tipovima HPV.
Do povlačenja bradavica najčešće ne i virusa dolazi jer organizam stvara imunitet i "stavlja privemeno dalje razmnožavanje virusa pod kontrolu".

Mogu se složiti da konizacija dovodi do eventualnog steriliteta i prevremenih porođaja ali ne i Loop metoda. Stav nije tako jedinstven kada je Loop u pitanju kao što Vi tvrdite.
Uobičajni obim odsecanja kod Loop ekscizije je tek 1,5-2cm u širinu i 0,8-1cm u dubinu tkiva grlića!
Deliveries earlier than 34 weeks were not increased in the LEEP group. The mean birth weight was 3,432 g in the LEEP group and 3,495 g in the comparison group. No significant increase of severe neonatal morbidity and mortality was present (Samson, 2005).


HSIL ili LSIL su obično triger za izvođenje kolposkopije, dijagnostičke konizacije ili obe metode. Citološki nalaz ASCUS ili AGUS, pogotovu ako je udružen sa visoko rizičnim tipovima HPV a bez kolposkopskih "anomalija" takođe mogu zahtevati ovakav način rešavanja. (Istvan Nyirjesy, MD, Clinical Professor, Department of
ObGyn, Georgetown University School of Medicine)

Da zaključim kolposkopski direkta biopsija i LEEP konizacija rešavaju većinu pitanja sa najmanje komplikacija uz relativno nisku cenu!

PS vidim liberalizovali ste lični stav o upotrebi kolposkopije, što me raduje sećam se nekih naših ranijih diskusija da ste tvrdili da je maltene nepotrebno raditi da je dovoljan PAP test?

Za majmunče: čisto sumnjam da su vam odradili sve HPV tipove ima ih stotinu, obično rade skrining samo na one najčešće (16, 18 i 31 i 32).
A što se tiče kondoma efikasnost zaštite od HPV infekcije ipak ide do 70%, a štiti i od daljeg širenje infekcije na okolinu tako da nije baš beskoristan, naprotiv!
Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 16, 2007 9:15 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Jos jedno pitanje za HPV - da li moze da se prenese nekim drugim kontaktom, koji nije seksualan?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Unapred sam Vam zahvalna.
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 4:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 06, 2007 9:57 pm
Postovi: 8
Postovani PedjaDj, prosle godine mi je doktor video ranicu na grlicu i savetovao spaljivanje, iako su mi nalazi bili uredni(PA, VS i kolp). Posle duzeg trazenja podataka na internetu, odlucila sam da to ne uradim sa cim biste se, verovatno, slozili. Medjum, prosle nedelje sam saznala da sam trudna. Zbog praznika nisam obavila jos sve preglede. Danas sam isla na kolposkopiju i vratila se, u najmanju ruku, uplasena. Na tom nalazu stoji: jod negativna reakcija i kontaktno krvarenje. Onaj bitniji deo rezultata ce stici za nedelju dana. Ne znam kako da docekam. Ono sto sam videla na nekim sajtovima samo me je jos vise uplasilo. Imam 32 godine i ovo mi je prva trudnoca.Volela bih da mi kazete svoje misljenje sto se tice moje trudnoce i mog zdravlja. Unapred sam Vam zahvalna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 5:24 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Gđo
po ko zna koji put da ponovim, izraz "RANICA" u stručnom smislu ništa ne znači, citirajte stručni izraz koji Vam je napisan u dijagnozi!
Uživajte u svojoj trudnoći i neka niko ništa ne dira do porođaja ukoliko i PAP bude dobar.


Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 6:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Dec 26, 2007 8:18 pm
Postovi: 57
Lokacija: beograd
Majmunche je napisao:
Jos jedno pitanje za HPV - da li moze da se prenese nekim drugim kontaktom, koji nije seksualan?
neki lekari imaju stav da se prenosi samo seksualnim putem,medjutim hpv se pojavljuje i kod mladih devojaka koje nisu imale odnose tako da se verovatno prenosi jos nekim putem ,mozda preko wc solje ili neznam ni ja kako vec i ja bih volela da cujem misljenje nekog lekara na ovu temu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 6:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Ja sam prestravljena ovim, jer, da li to znaci da moze da se prenese i preko lose opranih peskira u teretani, u njihovoj tus kabini, u sauni???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 7:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Dec 26, 2007 8:18 pm
Postovi: 57
Lokacija: beograd
to prakticno znaci da je oprez potrebna u svako doba i na svakom mestu a narocito na mestima gde je losa higijena.zasto ne nosis svoj peskir nego koristis taj iz teretane? pozdrav>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 7:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Pa nisam sigurna da se to zaista moze tako preneti, nijedan doktor mi to nije rekao. Ne znam koliko taj virus moze da prezivi van tela. Ali opet,. znam da HPV moze da se prenese i kada se koristi kondom, tako da nisam sigurna kojim putem se onda prenosi??

P.S. U teretanu idem 3-5 puta nedeljn x 2 peskira svaki put (jedan da oblozim masine ili strunjacu jedan posle tusiranja), to ti dodje oko 10 peskira nedeljno ko ce to prati a i zasta ih tamo placam :roll: Verujem da oni to peru dobro (verovatno koriste neki servis za pranje kao hoteli, itd, jer im se ne isplati da ih neko tuzi), ali opet crv sumnje kopka li kopka...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ZA DR PEĐU DJ
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 7:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
VEOMA MI JE ŽAO ŠTO NE NALAZITE VREMENA ZA ODGOVOR NA MOJE PITANJE,IAKO SAM DETALJNO IZLOŽILA SVOJ PROBLEM,VIŠE PUTA , U OKVIRU VIŠE TEMA,GDE GOD SAM VIDELA DA STE VI ODGOVARALI. NE ZNAM KOJI JE RAZLOG,DAVALI STE ODGOVORE NA SVAKAKVA PITANJA,I SVAKAKVE TEME.
IZGLEDA DA JA ZAISTA NEMAM SREĆE SA GINEKOLOZIMA!
SVE NAJBOLJE U NOVOJ GODINI !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: NIŠTA LIČNO
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 12:28 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Gđice zmaj76
ako je suditi po broju sadržanom u nicku (76) imate preko 30 godina i trebalo bi da znate da je nekulturno upadati u već započetu komunikaciju, koja uz to još nema nikakve tematske veze sa vašom.

Otvorili ste temu i trebali ste sačekati nečiji odgovor, mišljenje, druga iskutva.

Problem da se odgovori na vaše pitanje je u tome što ste vi prvo odradili operaciju, a onda pitate za savet.

Kao drugo niste naveli HP nalaz iz koga bi možda moglo da se nešto zaključi.

Kao treće pisanje i dati saveti na ovom i svim drugim forumima ne mogu zameniti odlazak kod lekara!

I Vama sve najbolje u novoj godini DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: za dr peđu
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 4:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
Ok , ja sam pogrešila što sam pokušavala da dobijem vašu pažnju i odgovor! Zaista se izvinjavam!
ali ne mogu i ne želim da se izvinim zbog "upadanja " u temu ! Zar su teme PRIVATNE I ZABRANJENE ZA NOVE ČLANOVE? :x
A ja sam se i prijavila na ovaj forum jer sam želela dodatno mišljenje još nekog lekara,eventualno savet za moje dalje ponašanje u skladu sa problemom koji imam,a ne zato što želim da deranžiram nekog!
A, VERUJTE MI ,BILA SAM KOD GINEKOLOGA,KOD VIŠE NJIH,IDEM VEĆ DUUUUGOOOO,A SVOJ PROBLEM SAM IZLAGALA U VIŠE TEMA,BAŠ U NAMERI DA NEKO ,KO IMA DOBRU VOLJU,I ZNANJE , MENI POMOGNE SAVETOM!!!!!!!!!!! ZATO SAM I OTVORILA TEMU"ŠTA POSLE LLETZ?MOLIM ZA SAVET...." a rezultat ph analize sam napisala u okviru teme"Za dr Peđu i obgyn:MOLIM ZA ODGOVOR",ali ću ponoviti i ovde,i zausta Vas više neću uznemiravati: Rezultat ph analize endcervikalne sluznice: endocervicitis chronica,lakog stepena,pokrovni epitel na pojedinim mestima pokazuje postojanje inkompletne ks skvamozne metaplazije.takođe,nalaze se i tri sitna fragmenta skvamoznog epitela sa znacima lako pojčane keratoze i sa znacima hiperplazije bazalnog ćelijskog sloja
dr mi kaže,preko telefona kada sam zvala da proverim da li je stigao rezultat: prvo da promena mora da se prati,da moram što pre da rešavam pitanje rađanja,da moram desetak dana da pijem antibiotike zbog upale,da bi mi rekao kada sam otišla po nalaz da to nije strašno ,to može tako da bude godinama bez straha da preraste u kancer,da ne moram ništa da pijem ?!!!!
DA DOLAZIM ČEŠĆE NA KONTROLE,PA MI JE PREPORUČIO ALOJA GEL,KOJI INAČE ON PRODAJE, A JA SAM VEĆ PILA TAJ GEL !
MOLIM VAS ZA SAVET:ŠTA I KAKO DALJE ? KONTROLE ,ANALIZE,LEČENJE,JAČANJE IMUNITETA,NEKE VAGINALETE,BILO ŠTA,MOLIM VAS ,ZAISTA MI JE POTREBAN SAVET.
Još samo ovo: lletz nije rađen zbog moje ishitrene odluke,već po "savetu"više ginekologa.Kako sam mogla drugačije da reagujem kad mi je rečeno da je moja promena prekancerogena i da je to jedini način da je izlečim? A tada niko nije ni spomenuo ECC,verujte mi.
Izvinjavam se još jednom!!! :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 3:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Nov 15, 2007 2:01 pm
Postovi: 55
Draga moja zmajčice,ja sam ponešena svojim iskustvom rešila da ti pišem.
Dugo sam pregledala sve tvoje postove i nigde nisam našla podatak-da li sumnjaju na HPV .
Inače,bez obzira na to što se smatralo da se virus prenosi seksualnim odnosom,ustanovili su da to nije baš najtačnije.
Pošto nekoliko sati opstaje spoljašnjoj sredini može se preneti peškirom,vešom,wc šoljom,odnosom....Bez obzira na korišćenje prezervativa virus se može preneti jer ako partner ima virus on se nalazi i u spoljnoj regiji organa koja nije zaštićena a dolazi u kontakt sa vašom kožom i sluzokožom tokom odnosa.Dalje posle tuširanja morate imati zaseban peškirić za intimno brisanje,jer ćete virus preneti na druge delove tela sami.Posle pranja intimnih delova dobro oprati ruke zbog pranja drugih delova tela jer bradavice izlaze i na kapcima.Veš isključivo pamučni i stroga higijena.
Možda ovo zvuči kao preterivanje ali verujte mi da nije,jer ima slučajeva da devojčice i stare bake dobiju bradavice što dokazuje ovu teoriju prenošenja virusa.
Za ovaj virus najbitniji je imunitet.Treba unositi puno vitamina-sveže voće i povrće(može i oligogal se),puno beta karotena i druge anti oksidanse.Ko ima mogućnosti obavezno treba da nabavi papaju,jer je najbolja .Dalje ehinaceu,jer pomaže imunitetu da se izbori sa virusima.
I naravno puno ZELENOG ČAJA(ne više od 3-4 šoljice ali svakodnevno).
Kod hpv virusa radi se biopsija grlića i kiretaža kanala kako bi se ustanovilo koliko i gde se virus proširio.
Iako virus može sam biti uspavan (pa se i simptomi povuku),treba odraditi skidanje bradavica i "ranice" na grliću jer će se tako barem u dovoljnoj meri otkloniti zaraženo tkivo i sprečiti širenje virusa.Veće promene na grliću teško da će se same regenerisati,jer je već oštećeno tkivo podložno i drugim infekcijama,što može izkomplikovati lečenje.
Neke intervencije na grliću stvaraju oblake dima u kojima se može naći virus,koji se dalje proširi dimom te su samo određeni tipovi intervencija preporučljivi kod hpv virusa.Laser je odličan i rezultati su odmah vidljivi,ali tek posle obavljene biopsije i čišćenja kanala.Tada se ustanovi koliko je duboko virus prodro u tkivo i ako je to više površinska promena(ali široka) radi se laserom.
Ako je virus dublje prodro u tkivo radi se radio nožem koji ciljano otklanja obolelo tkivo.Radio nož je komplikovaniji,radi se u totalnoj anesteziji i oporavak je dosta duži zbog zarašćivanja.Posle takve intervencije može se desiti da ostanu još neki mali delići obolelog tkiva poput senke jer doktor ipak nije mogao precizno da oceni koliko je duboka promena na nekim mestma,a bolje je otkloniti manje nego više tkiva koje je možda zdravo.
Za virus se ne piju antibiotici ,jedino za druge udružene infekcije.
Posle ovakvih intervencija papa i kolposkopija se rade na 6 meseci.Najbitnije je održati dobar imunitet kako se viru ne bi povratio,znači nastaviti sa zdravim životom.
Toliko sam toga napisala da više ne znam šta sam preskočila,možda nešto bitno.Ako jesam možete me pitati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 4:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
Hvala ti Miko43,jeste mi samo jednom dr kojaje radila biopsiju grlića spomenula hpv tipizaciju,ali obzirom da se to radi samo u bg-u ja sam odustala,možda sam pogrešila. Ali mi više niko nije spomenuo,ni lekar koji je radio skidanje promenen metodom lletz,rekao ja šta ja imam da ispitujem,on me rešio sigurnog raka !!!!
Ali tada ,pre više od godinu dana, mi niko nije spominjao kiretažu endocervikalnog kanala,nakon lletz mi je grlić lepo zarastao( reči ginek),išla sam na sve kontrole,i kod drugih ginekologa,čisto da se ne oslonim na mišljenej jednog,pre 6 meseci sve bilo ok , da bi sredinom decembra isTi gin. kod koga idem na kontrole rekao da ima "nekih sumnjivih ćelija" u kanalu... ???!!!! Šta to znači?!!!! Gde su te ćelije bile prilikom biopsije,jer je uzet isečak i endocerv.sluznice,gde su bile kod svih sledećeih kolposkopija i papanik.briseva?!!! Kaže mi dr pa spuštaju se niz kanal, A MI GINEKOLOZI INAČE PRILIKOM UZIMANJA BRISA ZA PAPANIK.NE UVLAČIMO ŠTAPIĆ DUBLJE DA NE DOĐE DO KRVARENJA GRLIĆA!!!!! DA LI TO ZNAČI DA SE I PAPA RADI POVRŠNO ??!!!! STRAŠNA JE I SAMA POMISAO !!!!!! Prilikom uzimanja isečka kaže liči mu na upalu,stigao ph i postoje promene koje se prate... da ne ponavljam... preporučio aloju,koju sam i pila već i posle lletz intervencije,pa ponovo ove god. sada je pijem opet i kupila sam ajola firs sprej za lokalnu primenu...da probam...ONO ŠTO ME STRAŠNO BRINE PA KAKO UOPŠTE IMATI ODNOS SA SVIM TIM SUMNJAMA OKO PRENOŠENJA HPV ?Ja sam se inače strašno začaurila od kako se sve to izdešavalo..mislim na apstinenciju...i ne pomišljam ...veruj mi...živim u strahu da ću dobiti rak, konstantno sam nervozna što je kao bumerang,ta nervoza mi i slabi imunitet..inače se trudim da svakodnev.jedem voće,žitarice,smanjila sam meso odavno,jedem soju,pijem vitamine,aloju,pazim na higijenu...NE ZNAM !!! JOŠ OVO: DA LI BI MENI SAD UOPŠTE NEŠTO ZNAČILA TA HPV TIPIZACIJA ?!
HVALA NA SAVETIMA! :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 70 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: