Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Ksalol
PostPoslato: Sre Nov 21, 2007 3:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 05, 2007 10:15 pm
Postovi: 56
Da li je moguce "skinuti se" sa ovog leka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 21, 2007 5:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Naravno.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 21, 2007 6:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 05, 2007 10:15 pm
Postovi: 56
Pretpostavljam... samo KAKO?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 21, 2007 9:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 15, 2005 9:42 pm
Postovi: 101
Da li si razmisljala da predjes na neki drugi lek, za pocetak?
Meni je ksalol ostao u losem secanju i tako sam uspela da ga se ' otkacim'.
Naravno, najbolje bi bilo da ti neko strucan preporuci taj drugi lek.
Pozdrav!
:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 1:21 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Maxima je napisao:
Pretpostavljam... samo KAKO?


Postepeno i po uputstvu lekara. Nikako na svoju ruku i naglo!! Doze se smanjuju postepeno, ali to lekar mora da ti kaže a ne neko preko neta.


Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 1:34 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Dec 08, 2004 12:10 am
Postovi: 210
a sta ja da kazem za rivotril ne mogu da se skinem nikako sa 2x1mg pijem ga vec 3 god ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 1:59 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Jedna cetvrtina dnevne doze se izbaci, pa se tako pije nedelju-dve dana, a onda se eventualno izbacuje jedna trecina preostale doze... Protokol je individualan, a ponekad ukljucuje i koriscenje blazih sedativa. U svojoj praksi pacijentima ponekad [predlazem i mali trik: da tablete sa lekom za koji su se vezali pomesaju u kutiji sa aspirinom ili andolom, pa ujutru ili kad je vec vreme da popiju tabletu, neka ne gledaju sta ispada iz kutije - samo neka na brzinu popiju. Ovo moze samo ako uzimaju isti lek u jako maloj dozi - ne pokusavajte ovo sami bez lekara! :) Takodje, ako je neko vezan za, na primer, Ksalol, moze da tablete pomesa sa Bensedinom u kutiji, pa da uradi istu stvar - nece znati sta je uzeo. Ako je previse uplasen, cak i da sa 30 Ksalola u kutiji izmesa samo 1 Bensedin, takav pacijent ce se svaki dan pitati nije li bas tog dana uzeo Bensedin. I tako - posle 4-5 fdana, pacijent isvrce tabletice iz kutije i trazi onaj jedan bensedin da ga baci i da ne razmislja! :lol:

Naravno, prethodni uslov za "skidanje" sa bilo kog leka je da pacijent oseca da mu ej lek nepotreban i da klinicki nalaz to dozvoljava kao opciju.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 12:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 05, 2007 10:15 pm
Postovi: 56
Prvo Hvala Puno SVima!!!
Otac moj je u pitanju...on pije Ksalol i super mu je bio ali mislim da mu vise nije potreban toliko...cula sam samo da se jako tesko ostavlja.

Dr. Ivici hvala do sada je pomogao vec jednom! Pitala sam isto za oca... tema "Kao kamen u zeludcu"...e tu ste pomogli ... Otac mi se bukvalno s tom terapijom preporodio! HVALA! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 5:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 25, 2007 5:07 pm
Postovi: 3
Mene interesuje sta ustvari radi ksalol. Nedavno se desilo da je nekome iz moje familije prepisan taj lek, zajedno sa trittico-m. Volela bih da znam sta ta dva leka rade pojedinacno i u kombinaciji. Sve sto ja znam kao posledicu uzimanja ovog leka je pospanost. U kojim se slucajevima prepisuju; sta rade i zasto je tesko skinuti se sa njega?
Hvala na odgovoru unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 2:01 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:09 am
Postovi: 612
Ksalol je sedativ, koristi se za smirenje. Najcesce se koristi u jacini 0.5mg i 1mg. Vremenom moze da se stvori zavisnost, a da bi se odvikli neophodno je obratiti se lekaru, kako bi vam doze ovog leka, postepeno bile smanjene!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 1:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 15, 2005 9:55 pm
Postovi: 27
Mozda je bolje da prvo predje na Bensedin.

Zatim da Bensedin postepeno (1/4 tablete jedne doze, ne sve tri odjednom!) da smanjuje nedeljno, sto ispada ovako:
umesto 1+1+1 tbl dnevno da uzima:

3/4 + 1 + 1 tbl, pa posle nedelju dana (ili posle 2 nedelje):
3/4 + 3/4 + 1
pa se tako smanjuje sve za po 1/4 tablete i kada se dodje na
1/4 +1/4 + 1/4 tbl dnevno, onda se ukida i taj komadic, s tim sto se zadnja ostavlja vecernja doza.

Pa cak i ako bi se te niske doze zadrzale, to nema veze, navika na Bensedin nema ako se ne prelazi 15mg/dan.

Sve ovo dugo traje, ali cemu zurba. Vazno je ne ici previse brzo!
svakodobro


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ksalol
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 10:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Dragi Ugljesicu,

Ksalol je aneksiolitik. Nakon sto sam se prvo ja razbolela od karcinoma, 5 meseci nakon mene se je to desilo i mom ocu. Zbog isuvise veliko stresa imala sam konstantan pritisak u grudima, osecaj da mi neko sedi na grudima ili da mi steze srce rukama. Uz to napade panike, znojenja, beznadja. Po savetu psihologa sa Onkoloskog otisla sam kod psihijatra i od njega dobila Ksalol. Prve dve nedelje sam pila 2 x 25 mg i tada je dotat i Zoloft (antidepresiv). Ovu kombinaciju sam pila nekoliko meseci i na kontroli prosle nedelje psihijatar je doneo odluku da je vreme da pocnem da smanjujem ksalol. Proslih nedelju dana doza je smanjena za jednu cetvrtinu, sledecih nedelju dana treba da smanjim za drugu cetvrtinu. Za ovih 7 dana nisam primetila nikakve nus pojave koje bi bile rezultat smanjenja doze Ksalola.

Znaci sve moze, ali prethodno treba covek da bude uveren da mu je bolje i da je dosao trenutak da smanjuje dozu jer ocito su u pitanju lekovi koji se ne mogu izbaciti odjednom.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 11:52 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
ugljesic je napisao:
Mene interesuje sta ustvari radi ksalol. Nedavno se desilo da je nekome iz moje familije prepisan taj lek, zajedno sa trittico-m. Volela bih da znam sta ta dva leka rade pojedinacno i u kombinaciji. Sve sto ja znam kao posledicu uzimanja ovog leka je pospanost. U kojim se slucajevima prepisuju; sta rade i zasto je tesko skinuti se sa njega?
Hvala na odgovoru unapred!


Ksalol je lek iz grupe benzodiazepinskih anksiolitika. Osim sto deluje na nervozu (anksioznost), iritabilnost, dobar je 'antipanik' jer veoma uspesno smanjuje strahove pa se cesto daje kao deo terapijskog protokola u lecenju fobijskih stanja i panicnog poremecaja. Ima do odredjene mere i sedativnu (uspavljujucu) komponentu, ali to mu nije primarna uloga nego vise ....sporedni efekat. Ne daje se za lecenje nesanice sem ako psihijatar proceni da je nesanica bazirana na visokom stepenu anksioznosti (pa otklanjanje iste dovodi posledicno i do regulisanja sna). Koliko ce na nekoga delovati sedativno, sve zavisi od samog organizna pacijenta i od date doze. DAje se u dozi od 0,25mg, 0,5mg i 1 mg. Dovoljno psihofarmakoloski obrazovani psihijatri znaju da ga je najbolje davati u sto manjim dozama sto kraci period ("as much as needed, as little as possible" klauzula vazi posebno za ove lekove koji stvaraju zavisnost). Uz Rivotril i Bromazepam, ovo je lek iz navedene grupe anksiolitika koji stvara najbrzu i najjacu zavisnost. Ne treba ga se plasiti ukoliko se uzima u saradnji sa lekarom i po preporuci psihijatra. Treba biti oprezan sa lekarima koji nisu psihijatri a koji vrlo olako posezu za ovim lekom i prepisuju ga pacijentima za najrazlicitije somatske tegobe, bez kriticnosti prema samoj dozi, nacinu uvodjenja leka i njegovog kontrolisanja i izbacivanja. Kod panicnih stanja i fobija moze se davati od nekoliko nedelja pa i do godinu dana, sa prosekom od nekoliko nedelja do 3 meseca, ankon cega se polako iskljucuje onako kako je to i objasnio kolega u gornjim postovima, ali ne na svoju ruku vec u saradnji sa psihijatrom. Ukoliko je lek indikovan, dobro iznivelisan u dozi, i pracen od strane strucnog lica, nema opasnosti da ce se razviti zavisnost, a ako se ona i razvije razvice se u kontrolisanim uslovima a i skidanje ce biti kontrolisano.
Sto se Tritika tice, on pripada grupi antidepresiva sa sedativnom i anksiolitickom komponentom. Tableta se moze deliti na tri dela a proizvodjac tvrdi da uzimanje jedne trecine izaziva uvodjenje u san (veoma uspesno), dve trecine san i smanjenje napetosti, a cele tablete antidepresivni ucinak sa vec navedenim prethodnim komponentama. Za razliku od SSRI antidepresiva koji neselektivno deluju po serotoninskim receptorima u mozgu i zbog toga mogu dovesti do pada seksualne zelje kod zena i impotencije kod muskaraca kao nezeljenih efekata, Tritiko specificno obilazi serotoninske receptore koji dovode do ovog nezeljenog efekta pa se nekada daje pacijentima koji su upotrebom drugih antidepresiva razvili seksualnu disfunkciju. IZ moje prakse s aovim lekom, pokazalo se da mu je sedativni efekat veoma dobar, cak i anksioliticki zna prilicno dobro da deluje, ali se pokazao kao nula od antidepresiva. Ono sto je dobro (mada to ne pise u samom uputstvu ali uputstva za uputstva, a iskustvena medicina je primenjena medicina) jeste da se moze kombinovati sa drugim antidepresivima SSRI kod osoba koje imaju problema sa spavanjem u maloj dozi (sedativnoj i anksiolitickoj), i na taj nacin udruzenim dejstvima kako sanirati nesanicu i nervozu tako smanjiti seksulanu disfunkciju.

Sto se kombinacije Tritika i Ksalola tice, ne vidim vecu opravdanost za upotrebu ova dva leka u duzem vremenskom periodu od par nedelja.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 5:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 25, 2007 5:07 pm
Postovi: 3
Pre svega zelim da se zahvalim za sve odgovore. I to jos nije sve.
Znate, ja poticem iz prilicno konzervativne porodice, bar sto se tice odlazaka kod psihologa, psihijatra. Zato kad je moja rodjaka odlucila da ode, svi su bili nekako smusheni. Rekli su joj ok, ali, i dalje nekako nisu uspevali da pojme zasto bi ona, ili iko hteo da ode?! Znate, to se kod nas smatra slaboscu karaktera: kako to da neko 'nema dovoljno snage', ili 'dovoljno volje' .... da izadje na kraj sa jednom obicnom tugom, da ne kazem skenjanoscu (izvinite na psovci, ali mi deluje kao da bolje opisuje situaciju)! Sada kada je dobila te lekove, oni vide kako je pospana vecinu vremena, i to im je glavni dokaz da uopste nije ni trebala da ide!?
Sada me jos zanima, da li je moguce izaci iz depresije pukim razgovorima, bez uzimanja ikakvih lekova? Pre koju godinu sam i sama prosla kroz nesto slicno, i rekla bih da sam se iscupala (pri cemu je 'iscupala' prava rec), i to uz ogromnu podrsku prijatelja. Zanima me ako je to moguce, zasto onda lekari brze - bolje prepisuju lekove? Meni je bilo dovoljno da shvatim da sam depresivna (sto kazu: priznanje problema je pola problema vec reseno!), i da onda pocnem da kontrolisem svoje reakcije. Neverovatno strpljenje mojih prijatelja mi ih je sacuvalo za one moje bolje dane, a ostalo je bilo na meni.
Mi gledamo filmove gde je normalno da ljudi pod stresom idu kod psihologa da se ispricaju, ili kako ja vidim to: da srede sopstvene utiske, sto jeste vrlo potrebno. Nekad je coveku potrebno da neke stvari kaze naglas nekome da bi mu se slozile neke kockice. Ja isto cesto tako funkcionisem. Da li je to samo u tim zapadnim zemljama tako? Zar ne bi i neki nas psiholog mogao slicnim nekim vodjenim razgovorima da dovede do zeljenog rezultata? Zasto brze - bolje poseze za lekovima?
Od onda sam postala jako osetljiva na ljude sa depresijom: prepoznajem ih, i prepoznajem njihove simptome i cini mi se da mnogima od njih fali samo dobro vodjen razgovor i ohrabrenje. Citala sam i tad i ovde i na mnogim drugim mestima da se depresija leci lekovima. Da li je to obavezno tako?
Jos jedanput: hvala na odgovoru unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Depresija
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 5:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Nisam strucna da bih mogla da odgovorim na pitanje da li je moguce izaci iz depresije samo psihoterapijom. Medjutim, kako mi je lekarka iz Psiholoskog savetovalista na Onkoloskom institutu objasnila, postoje stanja koja zbog okolnosti zahtevaju urgentno stavljanje depresije pod kontrolu, a to je moguce samo lekovima. Ona je upravo upotrebila recenicu "vi nemate vremena da vasu situaciju razresavate razgovorima".

I nakon 3 meseca moj psihijatar smatra da jos uvek nisam spremna da krenem sa psiho-terapijom.

Cinjenica je da je moje stanje izazvano stresom zbog vlastite bolesti, a na sredini hemo terapije i ocevom bolescu. Ja bih to onako laicki objasnila kao post traumatskim stresom.

A sto se tice tvoje tetke uopste ne treba da se obazire na okolinu. Njoj nije potrebno odobravanje od okoline da bi se lecila. Depresija je bolest kao i svaka druga. Znam da okolina nema razumevanja, ali nasi ljudi nemaju razumevanja za toliko mnogo stvari da je iluzorno zeleti ugoditi svima.

Ako ima u tebi podrsku - to je super!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 98 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: