Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 270 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Uto Maj 08, 2012 1:07 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Trebas se sto pre javiti lekaru, da te posalje na infektivnu kliniku, ne znam koji je protokol za profilaksu nakon rizika za infekciju (postoji li uopste u ovom slucaju), vidi vec sada ako ima neki info telefon koji radi 00-24h da to proveris, Jazas i slicno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Uto Maj 08, 2012 4:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2012 5:08 pm
Postovi: 9
Profilaksa kod nas ne postoji za privatne pacijente na zalost daje se samo medicinskom osoblju. Prvi put sam imao nezasticeni sex i naleteo na zarazenu osobu, na mnogim forumima doktori kazu da je u ovakvom slucaju u proseku prenosenje virusa svega oko 3 % ali sta mi vredi onih 97 % kaad moze bas da me zakaci tih 3 %. Isreno se nadam da su ti podaci tacni ali naravno tstirati se moram a drhtim od straha dok ne prodje makar 5-6 nedelja od odnosa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Uto Maj 08, 2012 4:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2012 5:08 pm
Postovi: 9
Rizik za transmisiju HIV-a
(po epizodi!)

transfuzija 95%
vertikalno 15 - 30%
igla, IV 0.6 - 3.0%
homoseksualni kontakt 0.03% - 3.0%
heteroseksualni kontakt 0.03% - 0.8%
igla, profesionalno 0.3 - 0.4%

Dali se ovo odnosi na seksualni nezasticeni odnos izmedju hiv+ i hiv - osoba?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Čet Maj 10, 2012 12:50 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Pa na koji drugi odnos vi mislite da se misli kada se pricha o odnosima i prenosenju HIV?

Ili ste se vi nesto zbunili ili pitanje niste postavili kako treba...

Jedan od partnera mora biti HIVp pozitivan da bi postojao rizik od toga da se drugi partner koji je HIV negativan zarazi!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Čet Maj 10, 2012 4:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2012 5:08 pm
Postovi: 9
Naravno , podrazumeva se da jedan od partnera mora biti pozitivan samo sam zeleo da pitam one koji se razumeju u sve ovo dali se slazu sa ovim podacima gore nacedenim procentualno. Hvala vam na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Sub Maj 12, 2012 8:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 12, 2012 8:50 pm
Postovi: 1
Je li suština u prenošenju HIV-a da vaginalni sekret/semena tečnost ili krv dođu u kontakt sa krvlju partnera?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Pon Maj 14, 2012 2:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ne!

Virus se prenosi i krvlju i spermom i vaginalnim sekretom, tako da bilo koje od ovih tecnosti da su u kontaktu moze doci do prenosenja virusa.

Dakle prenosi se kontaktom

Krv na krv, sa majke na dete tokom trudnoce ili tokom porodjaja, transfuzija, brijaci, igle, bratimljenje krvlju itd.
Sperma-vaginalni sekret prilikom vaginalnog seksualnog odnosa prilikom cega se verovatnoca povecava ukoliko dodje do povrede tkiva i krvarenja vagine
Sperma-krv prilikom analnog seksualnog odnosa i povredjivanja analne regije i stvaranja krvarenja
Vaginalni sekret-krv ukoliko na penisu postoji neka ranica i krvarenje
Sperma i vaginalni sekret prilikom oralnog seksa, ukoliko u ustima postoji neki proces na zubima ili ranica, rvarenje, posekotina pirsing...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Pon Maj 21, 2012 9:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 11:50 am
Postovi: 9
u ovoj temi vise putaje pomenuto kako je rizik prilikom oralnog seksa mali, ali stekao sam dojam da se govori samo o oralnoj stimulaciji penisa. kakavi su podaci i sanse da se muskarac zarazi hivom, hep b ili c prilikom pruzanja oralnog seksa partnerki? nema ranica u ustima, mozda samo blagairitacija grla od hladnog pica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Ned Maj 27, 2012 4:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
rizik od prenosenja hiv-a ima veoma malu verovatnocu putem oralnog sexa Z-M, zaista gotovo da je sigurno da se niste zarazili oralnim sexom, jer vodici za postekspozicionu profilaksu u gotovo svim zemljama je ne preporucuju u navedenoj situaciji. medjutim hepatitisi se prenose lakse, ali opet oralnim sexom redje nego genitalnim. dobro ste primetili, studije o oralnom sexu su radjene uglavnom sa muskom homoseksualnom populacijom.
gde je analni sex - tu je skoro uvek i krv, koja se ne vidi, ali mikrokrvarenja postoje. sa druge strane, studije pokazuju da je za muskarca u navedenom slucajurizik mali, taj koji ste naveli, oko 3%. opet da napomenemo - studije su radjene na homoseksulacima, ali je ovde, za razliku od oralnog sexa prakticno bez znacaja ovaj podatak.
analni sex se nikada ne izvodi bez kondoma, i kada ste potpuno sigurni da ste zdravi - bakterije crevne flore mogu kolonizovati prostatu, i ostale delove muskog genitalnog trakta i napraviti vrlo komplikovanu infekciju! za analni sex se koriste kondomi koji su za to proizvedeni ("extra safe" oznaka), a podmazivanje se vrsi iskljucivo lubrikantima, nikako kremama, bebi uljem ili valzelinom koji nagrizaju kondom. dva kondoma jedan preko drugog nisu pojacana zastita - nego povecan rizik, jer trenje koje tako nestaje cesce izaziva pucanje

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Sub Jun 02, 2012 6:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2012 5:08 pm
Postovi: 9
Testiranje sam obavio na hiv u insitutu za javno zdravlje u kragujevcu. Nalaz je hvala bogu negativan. Naravno ostaje jos 2 testiranja kontrolna ali mene zanima pouzdanost tih testova jer sam se testirao tacno 28 dana nakon rizicnog odnosa? Koje testove koriste u Kragujevackom zavodu? Dali su to testovi trece ili cetvrte generacije? Na njihivim zvanicnom sajtu pise da su u pitanju Elisa igm/igg testovi? Molim za ogovor i nadam se za su pouzdani. Makar je po recima doktora retkost da njihovi testovi promase u periodu prozora od mesec dana. Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Čet Jun 07, 2012 1:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
ako je tako kao sto pise, onda su najnoviji testovi.
verovatnoca da ste ipak inficirani je veoma mala

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Čet Jun 07, 2012 9:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 07, 2012 8:59 pm
Postovi: 1
Pozdrav, interesuje me, kolika je verovatnoca da sam se zarazio prilikom analnog seksa, ja sam bio aktivan i dva puta nam je pucao kondom? Oba puta sam ga odmah izvadio i stavio novi kondom. Pucao je zbog kreme koju smo koristili kao lubrikant :( nije bilo vidljivog krvarenja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Sre Jun 20, 2012 11:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 20, 2012 11:15 pm
Postovi: 1
prije par dana sam saznao da sam HIV+. Naime, decko mi je zaglavio u bolnici i otkrili su mu HIV. Saopstio mi je "radosnu" vijest i uradio sam test. Naravno, bio je pozitivan.
Nemam nikakvih simptoma, normalno zivim. Najvise me zastrasuje njegovo zdravlje, koje je vrlo lose i strah da jednog dana to isto ceka i mene...iako me doktorica, s kojom sam danas razgovarao, tjesi da mogu zivjet jos 50 godina :) a sad imam 26 :) jer sam HIV otkrio brzo...

Ako ođe ima neko ko je iz CG bilo bi lijepo da se javi i razmijenimo iskustva (teorijski, praktike mi je dosta :))

I koji su simptomi HIV-a: "Bol u dupetu i dah za vratom" :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Pet Jul 13, 2012 2:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 13, 2012 2:40 pm
Postovi: 2
Pre 20 dana sam imala oralni seks sa starijim muskarcem. on ima 56 godina i tvrdi da nema HIV. Nije bilo ejakulacije, ali sam ja imala tad upaljeno grlo...

interesuju me nekoliko stvari...da li neko zna da li u tim godinama ima preejakulatne tecnosti, koliko se povecava verovatnoca prenosenja zbog upale grla i gde mogu da se testiram posle 4 nedelje...jer ne mogu da cekam 2 meseca nikako. Da i interesuje me znate li otprilke verovatnocu da neko u tim godinama ima HIV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Pon Jul 16, 2012 12:54 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2012 5:08 pm
Postovi: 9
Evo i mene ponovo. Srecniji nego bilo kada do sada u zivotu. Naime proslo je dva i po meseca od rizicnog kontakta. Testirao sam se tri puta do sada,prvi put posle mesec dana,drugi posle 6 nedelja i treci put posle dva ipo meseca od rizicnog odnosa. Sva tri testa su pokazala negativan tj nereaktivan rezultat. Mojoj sreci nema kraja,zahvalan sam bogu i sreci sto je tako. Nazalost mi uvek ucimo na sopstvenim greskama,zato molim svakoga ko posecuje ovaj forum da nikada,ali nikada i opet nikada nema seksualne odnose sa osobama koje ne poznaje dobro i ukoliko ipak do toga i dodje-NIKADA NEMOJTE IMATE ODNOSE BEZ ZASTITE !!! Sirite ovu pricu svuda i svakome samo tako mozemo uticati na sirenje ove posasti. Ja sam se opekao,srecom ispalo je dobro po mene , zato vas molim da upotrebite mozak a ne onu stvar !!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 270 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: