Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 270 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Pon Avg 01, 2011 12:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 31, 2011 11:51 pm
Postovi: 4
Pozdrav! Znam o hiv-u veoma mnogo, znam skoro sve o nacinima prenosa, ali bih volela da mi neko odgovori na pitanje koje niko ne postavlja, a trebalo bi, posto je to sve cesca pojava. S obzirom da hiv-a ima u velikim kolicinama u cerumenu (usnoj masti) zanima me u kolikoj meri je moguc prenos preko njega? Reci cete da je to prakticno nemoguce, ali sve je cesca pojava da studenti nose bubice na ispite, ta bubica seta od uva do uva. Kolika je verovatnoca, da ako neko u uvo stavi bubicu koja je 24h pre toga bila u necijem uvu, ko je potencijalno zarazen hiv-om, dobije hiv? Ako je bubica dezinfikovana, tj. isprana alkoholom, trebalo bi da ne postoji verovatnoca? A i da nije dezinfikovana, hiv u spoljasnjoj sredini zivi nekoliko sekundi, tako da i u jednom i u drugom slucaju verovatnoca ne postoji, zar ne? Hvala na odgovoru i zaista se nadam da cete mi odgovoriti, jer cete time upotpuniti moje celokupno znanje o prenosu ovog virusa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Pon Avg 01, 2011 12:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
HIV se nalazi u svakoj telesnoj tecnosti ali u zavisnosti od tecnosti i sastava se rizik prenosenja povecaa ili smanjuje!

Verovatnoca prenosenja nanacin o kom vi prichate je ravna nuli osim ako neko ko ima virus ima i neku ranu uhu pa onda neko drugi isto ima ranu pa se virus prenese krvlju!

Cerumen je voskasta tvorevina kojoj je glavni zadatak upravo da shtiti unutrasnjost uva od bakterija, gljivica itd, tako da je on prirodna zastita te je pored njega tesko prodji i doci u unutrasnjost uva!

Sa druge strane, ako se vi sluzite uslugama bubica na ispitima, dobro razmislite o nachinu shkolovanja, i tome sta cete izneti od znanja posle svega!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Pon Avg 01, 2011 1:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 31, 2011 11:51 pm
Postovi: 4
Hvala na odgovoru, bas tako sam i ja mislila. Ja sam svoje studije davno zavrsila, ovo pitam zato sto je to sve masovnija pojava, dete moje prijateljice koristi bubicu u srednjoj skoli, slazem se sa vama da je to uzasna stvar, ali ni ja, ni vi, niti bilo ko na to, nazalost, ne moze da utice, jedino da odem kod direktora skole i prijavim sta on radi, sto mi zaista ne pada na pamet, svako je krojac svoje sudbine i (ne)srece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Uto Avg 02, 2011 1:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ako zaista mislite da je svako tvorac svoje srec eili vesrece onda se opustite i uzivajte u svom zivottu a druge pustite da odrastaju i sazrevaku kako znaju i umeju!

Ako roditelji nisu dovoljno uticali na dete da se ne koristi trikovima i prevarama jos periodu kada mogu da utichu onda nemate vi shta da se trudite i ispravljate krive Drine!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Uto Avg 02, 2011 9:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 02, 2011 8:49 pm
Postovi: 48
drbgd je napisao:
4) test na HIV je jedini pouzdan parametar: ELISA test se koristi u najsiroj upotrebi i on detektuje antitela na virus. ima smisla raditi ga oko mesec dana nakon izlaganja (moze i ranije, ali nije pouzdan), posle 3 meseca (preko 90% populacije pokaze pravi rezultat), i nakon 6 meseci (gotovo svi pokazu pravi rezultat).



Dosao sam drugim povodom, ali sam video ovu temu, mozda je korisno da napisem ono sto znam.

Slazem se sa svim sto je drbgd napisao, osim sa ovim. Volontiram u jednoj organizaciji koja se bavi edukacijom rizicnih grupa, imao sam prilike da dosta naucim o testiranju na prisustvo HIV-a kako od doktora sa nase Infektivne klinike, tako i od doktora sa Zapada. Postoje dva osnovna tipa testiranja na HIV.

Prvi tip testova je standardni ELISA test na HIV antitela, postoje tri generacije. Prva i druga generacija pretrazuju samo IgG antitela, i danas se retko koriste, iako se i oni permanentno usavrsavaju, pa je njihova pouzdanost nakon 3 meseca ista kao kod testova trece generacije.

ELISA test trece generacije, koji pretrazuje i IgM (antitela akutne infekcije koja se prvo pojavljuju) i IgG antitela se najcesce koristi. Senzitivnost i pouzdanost testa 3 generacije je po proteklom vremenskom periodu je: Nakon 2 nedelje registruje oko 50% slucajeva, nakon mesec dana 95% slucajeva. Nakon 6-8 nedelja pouzdanost je preko 99.84% i u praksi je sve cesce da se rezultati testa nakon ovog perioda smatraju konacnim. Ipak, zvanicna politika nacionalnih zdravstvenih asocijacija sirom sveta je takva da se konacnim smatra samo test nakon punih 12 ili 13 nedelja (iako vodeci svetski strucnjaci smatraju da postoje cvrsti dokazi da je period od 6-8 nedelja vise nego dovoljan).

Drugi tip testova je Combo ili Duo test (ELISA 4 generacije), koji predstavlja usavrsen ELISA test 3 generacije na antitela, ali ovaj test osim antitela pretrazuje i specificne proteine HIV-a (p24), koji su detektabilni pre pojave antitela. Njegova pouzdanost je prakticno 100% vec 28 dana nakon rizicnog odnosa.

Poznato je i da ELISA testovi mogu biti u nekim slucajevima (u slucaju sistemskog lupusa, mononukleoze, malarije i drugih oboljenja i infekcija, ali i u periodu trudnoce) lazno pozitivni. Zbog toga se svaki pozitivan ELISA test proverava potvrdnim ELISA testom od drugog proizvodjaca. Ukoliko je drugi ELISA test negativan, konacni rezultati testa, u slucaju da je ispostovan period prozora, se smatraju negativnim. Medjutim, u slucaju drugog pozitivnog ELISA testa, radi se potvrdni specijalizovani Western-Blot test. Ukoliko je negativan, pacijent se smatra negativnim na prisustvo virusa. No, desava se i da rezultat bude neodredjen. U tom slucaju, Western-Blot se ponavlja nakon 10-ak dana. Negativan WB se smatra konacnim negativnim, pozitivan konacnim pozitivnim, dok neodredjen test se ponavlja jos jednom. Ukoliko je i sledeci test neodredjen, pacijent se smatra negativnim.

Testiranje 6 meseci nakon rizicnog odnosa se preporucuje samo pacijentima koji su na hemoterapiji ili koji koriste imunosurpresivne lekove.

Postoje i alternativni nacini testiranja, poput PCR-a i NAT-a, ali se ne preporucuju za dijagnostiku, jer je procenat lazno pozitivnih rezultata visok.


Kako stvari funkcionisu, da biste razumeli zasto je period prozora drugaciji kod ova dva testa. Kada HIV dospe u organizam, u prva 24-72 sata se kaci za celije monocite i jos ne dospeva u limfne cvorove, zbog cega je moguce i preporucljivo u tom periodu nakon rizicnog odnosa zapoceti PEP kako bi se sprecila infekcija. Nakon tog perioda, virus se siri u limfne cvorove, kostanu srz i druge rezervoare gde se virus moze sakriti, pa PEP nece efekta.

Vrhunac replikacije virusa koincidira sa pojavom simptoma akutne infekcije, koje je naveo drbgd. Akutna infekcija se javlja, u zavisnosti od istrazivanja, kod 40%-90% inficiranih, najranije 10 dana nakon rizicnog odnosa, najkasnije 6 nedelja, u proseku oko 28 dana. Od svih inficiranih sa simptomima, njih 70% ima istovremeno jaku grlobolju, visoku temperaturu i osip po kozi, dok mogu biti prisutni i ostali simptomi glavobolja, mucnina, dijareja, bol u ledjima, misicima i zglobovima i td.

U ovom periodu, zbog velikog broja kopija virusa u krvi specificni proteini koje virus koristi kako bi se zalepio za krvne celije, a koje pretrazuje Combo/Duo test ce biti detektabilni. Odnosno ukoliko se radi stvarno radi o infekciji, Combo/Duo test ce biti pozitivan. U istom tom periodu ELISA 3 generacije ce biti negativna, jer organizam jos nije formirao dovoljno antitela koja bi mogla biti registrovana na testu. ELISA 3 generacije ima smisla raditi 7-10 dana po pojavi simptoma. Smatra se da ce u tom periodu organizam stvoriti dovoljno antitela za borbu sa virusom.




Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Sre Dec 14, 2011 9:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 14, 2011 9:01 pm
Postovi: 2
Pozdrav svima!
Imam jednu dilemu, molim vas za misljenje.
Koliki je rizik prenosenja hiv-a ( sa muske na zensku osobu) ako je prilikom predigre doslo do penetracije penisa u vaginu nekoliko puta a zatim nastavljen sex sa zastitom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Čet Dec 15, 2011 1:12 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
To sto ste opisali se svodi na nezasticen seksualni odnos! Mislim da vam je sve jasno!

Nije mi jasno kako mozete da raymisljate na nachin : imam tortu sa slagom i samo cu malo da liznem slag pa cu da prekrijem gde sam liznuo pa cu onda da pred goste iznesem pa cu onda pred njima da secem nozem!

Ukoliko ste imali nezasticen odnos sa osobom koja je zarazena virusom humane imunodeficijencije onda treba da se obratite lekaru i da se testirate!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Sub Dec 17, 2011 1:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 17, 2011 1:37 pm
Postovi: 2
Imam kolegu na poslu koji je gej i cini mi se da je promiskuitetan. Pre neki dan smo popravljali neki uredjaj i tokom rada on se posekao, odnosno vise se ubo na neku zicu i krenula mu je krv... ne puno krvi, par kapljica, obrisao je maramicom i stalo je. U toku rada vise puta smo se dodirivali rukama jer smo spajali neke zice i tek kasnije sam video da i ja imam na ruci neku ranicu, odnosno krastu jer sam se posekao 3-4 dana pre toga. Da li u slucaju da je on hiv pozitivan postoji mogucnos da se zarazim?
Mozda je pitanje malo glupo, zato sto i ne znam da li taj decko ima hiv, samo nagadjam i takodje ne mogu da potvrdim da su se ta njegova posekotina i moja rana dodirnule, mada krv mu je odmah stala, a koliko sam citao na netu za takvu vrstu infekcije potrebno je da dodje do kontakta "krv na krv". Ali opet nesto mi neda mira.
Unapred hvala na odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Sub Dec 17, 2011 2:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Mnogi ljudi kada imaju krasta misle da je to ulazno mesto za infekciju, al i nije bas jer krasta lepo zapecati ranu :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Sub Dec 17, 2011 10:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 02, 2011 8:49 pm
Postovi: 48
mislite, gej je, znaci odmah da je promiskuitetan i inficiran HIV-om? izbijte takve stereotipe iz glave, svet ce vam biti za nijansu lepsi jer cete biti bolji covek. a sto se tice infekcije, nemate razloga za strah.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Sub Dec 17, 2011 11:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Nemojte da stavljate coveku u usta ono sto nije rekao. Zna da je gej, a sumnja da je promiskuitetan verovatno na osnovu neceg drugog.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Ned Dec 18, 2011 1:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 17, 2011 1:37 pm
Postovi: 2
Atomium je napisao:
mislite, gej je, znaci odmah da je promiskuitetan i inficiran HIV-om? izbijte takve stereotipe iz glave, svet ce vam biti za nijansu lepsi jer cete biti bolji covek. a sto se tice infekcije, nemate razloga za strah.


Kakvi stereotipi, nemam nista protiv gej osoba, samo sam rekao da mi se cini da je promiskuitetan. Isto to bi rekao i da je bila u pitanju devojka za koju mislim da je promiskuitetna.
Inace najbolji drug iz gimnazije sa kojim se i danas druzim je gej i ne vidim nikakav problem u tome da je neko gej..... tako da ste me potpuno pogresno razumeli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Uto Dec 27, 2011 2:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 23, 2011 11:42 pm
Postovi: 20
Mene zanimaju neke osnovne stvari, jer stvarno o prenosu polnih bolesti ne znam mnogo.

Sad jedno ovako prosto postavljeno pitanje, ali ne znam kako bih ga drugo postavio.
Da li se moze Hiv prenijeti preko ljubljenja (tj preko necije pljuvacke, u koliko je ljubljenje sa jezikom...)

I da li se moze prenijeti ukoliko Hiv negativna osoba i Hiv positivna piju Npr: vino ali iz iste flase, i tako gutaju mozda malo pljuvacke druge osobe. Sto se cesto desava kad ljudi kupe 1 bocu vode pa vise njih iz nje pije.

Hvala unaprijed.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Uto Dec 27, 2011 9:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 02, 2011 8:49 pm
Postovi: 48
HIV se prenosi SAMO penetrativnim seksualnim odnosima (vaginalni, analni. NE oralni - ali se druge bolesti prenose oralnim seksom), intravenskim uzimanjem narkotika ako je igla zarazena, transfuzijom krvi ako je krv donatora zarazena i drugim direktnim krvnim kontaktima, i s majke na dete tokom porodjaja ili dojenjem.

Ne prenosi se ljubljenjem, pljuvackom, rukovanjem, koriscenjem istog pribora za jelo i td.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prenosenje HIV-a
PostPoslato: Sre Jan 11, 2012 7:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 23, 2011 11:42 pm
Postovi: 20
Hvala na odgovoru:)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 270 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: