Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: PCR test na HIV
PostPoslato: Ned Feb 08, 2009 1:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 08, 2009 12:47 pm
Postovi: 1
Pratim ovaj forum već neko vreme i pre svega želim da se zahvalim svim članovima koji su svojim iskustvima i savetima proširili moje znanje u vezi mnogih polnih bolesti kao i načina testiranja na te bolesti.
Čitajući teme nekoliko puta sam naišao na PCR metodu testiranja. Za tu metodu ranije nisam čuo i nakon onoga što sam pročitao ovde na forumu i dodatnog informisanja na wikipediji i još nekim stručnim sajtovima imam jasnu sliku o tome šta je PCR i na koji način radi.
Jedan od članova foruma je u jednoj poruci postavio link ka laboratoriji Hexalab, tačnije prema njihovoj stranici o PCR.
Iako se na toj stranici kaže da se PCR-om između ostalog testira i HIV sam Hexalab to ne radi.
Molim vas ukoliko imate bilo kakve informacije vezane za PCR metodu testiranja na HIV napišite ovde nešto o tome. Dakle interesuje me da li neko u Beogradu radi taj način testiranja na HIV i ako radi o kojoj državnoj ili privatnoj instituciji je reč.
Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 09, 2009 12:42 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
za opstu kulturu i svakodnevni zivot je dovoljno da se zna da ELISA test trazi antitela koja organizam produkuje protiv virusa hiv-a. da bi koncentracija antitela bila dovoljna i "vidljiva" ovim testom potrebno je neko vreme - do 3-4, pa i 6 meseci (prozor period) da se stvori ta minimlana kolicina antitela. za to vreme inficirani je zarazan, ali to njegovo stanje nije "vidljivo" ovim testom. to prakticno znaci da ako vam neko i pokaze negativan ELISA test, radjen pre nekog vremena postoji verovatnoca da je zarazen hiv-om i da vas moze zaraziti.
PCR-metodom se traze molekuli genoma virusa. da bi se to postiglo prvo se radi rekombinovanje virusne nukleinske kiseline (jer je njena koncentracija mala). ova metoda je vrlo osetljiva i moguce je ubrzo nakon inficiranja otkriti infekciju, ali je ova metoda veoma skupa.
PCR se radi na infektivnoj klinici i to ne samo za detekciju bolesti nego i za kontrolu odgovora na terapiju kod obolelih. radi se i u nekim priv. laboratorijama, ali ja ne znam kojim.

**********************************************************************************************************
**********************************************************************************************************

nadam se da su pojmovi oko testiranja na hiv sada jasniji, ali sustina je PROMENITI promiskuitetno ponasanje! ako to nije moguce spontano, uz pomoc psihijatra jeste moguce! analiticka psihoterapija moze naci njegov uzrok i otkloniti ga!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 26, 2009 4:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Doktore, uz duzno postovanje ali danas su po default-u svi promiskuitetni. Proslo je to vreme 'smekera' koji su bili ugrozeniji od ostalih, ili nevaljalih devojaka koje su ko zna sta radile... danas najcednije osobe koje iza sebe imaju samo po jednu 'pravu vezu' mogu biti izvor infekcije. Upravo jer nemaju vidljivih simptoma. Mislim da cete se sloziti da je sustina u apsolutnoj zastiti a ne malom broju partnera-ki.

PCR ako ne radi hexalab, mozda radi konzilijum... pa ko voli nek izvoli da se raspita.

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 01, 2009 4:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
zastita svakako i uvek, a ne bih se slozio da ne postoje ljudi koji nisu promiskuitetni.
svaka vreca nadje zakrpu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 06, 2009 5:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Doktore, da li se kod nas (infektivna, vma, privatne lab...) koriste ovi noviji testovi tj. koji traze i antitela i antigen?

Citiraj:
Za otkrivanje specifičnih antitela u krvi, najčešće se koristi osnovni ELISA test.
Kada je ELISA test iz dva uzorka krvi pozitivan, kao potvrdni test koristiti se specifičniji test za otkrivanje antitela (najčešće Western Blot).
Savremeni ELISA testovi, odnosno novije generacije ELISA testova tzv. Ag-At testovi predstavljaju kombinaciju antigen-antitelo testova koji pored antitela na HIV detektuju i površinski antigen jezgra virusa – p24.
Takođe, postoje i testovi kojima se otkriva sama struktura virusa (npr. P24) ili detekcija replikacije virusa (PCR) i to već posle 10 do 14 dana od kada se infekcija dogodila, ali se oni retko koriste za rutinska testiranja.


(HIV Ag/Ab Combo). Test služi za istovremeno kvalitativno određivanje antitela na humani imunodeficijentni virus tip 1 i/ili tip 2 (HIV1/HIV2) i HIV p24 antigena. Koristi se kao pomoć u dijagnozi HIV infekcije. HIV Ag/Ab ne pravi razliku između reaktivnosti HIV-1 antitela, HIV-2 antiela i HIV p24 antigena.
Period serokonverzije za HIV je minimum 3 meseca, a maksimum 6 meseci, a u specifičnim slučajevima može proći i godinu dana. To znači da je potrebno da protekne najmanje 3 meseca, a poželjno je 6, od potencijalno rizičnog kontakta da bi test bio validan.


http://www.studpol.rs/CentarHIV.aspx

http://www.hexalab.co.rs/imunohemija.html

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PCR test na HIV
PostPoslato: Pet Jul 26, 2013 10:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 26, 2013 10:19 am
Postovi: 10
Poštovani,
Mislim da će ova informacija koristiti zainteresovanima:
PCR test na HIV sam radio u Konzilijumu, košta 9500 din i čeka se 5-7 dana.

Ujedno, molio bih odgovor koliko je ovaj test pouzdan ukoliko je rađen 14 dana nakon rizičnog kontakta.
Puno bi mi značio odgovor. Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PCR test na HIV
PostPoslato: Pet Avg 09, 2013 12:52 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
PCR test na hiv NIJE dijagnosticki! dijagnosticki su ELISA testovi, a potvrdni je WESTERN-BLOT.

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PCR test na HIV
PostPoslato: Uto Avg 13, 2013 11:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 26, 2013 10:19 am
Postovi: 10
Hvala DRBGD!
Od silne panike koja me je uhvatila nisam imao nerava da čekam min. četiri nedelje koliko je potrebno za ELISA test (da bi bio validan) pa sam uradio PCR za koji u Konzilijumu kažu da je potrebno min. dve nedelje.

Naknadno sam uradio i ELISA/ECLIA test nakon 4 nedelje u Bio Medici i Duo/Combo nakon 6 nedelja u Konzilijumu (mada sam posle negde pročitao da je reč o istom testu).

Hvala Bogu, rezultati sva tri testa su negativni.
Moliću Vas za odgovor da li imam potrebe da se testiram još koji put, npr nakon 8 nedelja ili tri meseca?

Unapred se zahvaljujem na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PCR test na HIV
PostPoslato: Sre Avg 14, 2013 12:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 15, 2013 9:07 pm
Postovi: 17
Pitanje za drbgd,meni nije jasno,da u institutu za javno zdravlje u Kragujevcu,gde se radi test na hiv ag/ab,evo sta sam nasao na sajtu ,,Kada uraditi test na HIV da bi bili potpuno sigurni u tačnost rezultata?,, i naveli su od 6-10 nedelje se stvaraju anti-tela.Pitanje glasi,zasto pojedini doktori traze da se ponovi i posle 3 meseca od testiranja,ako je realno potrebno od 6 do 10 nedelja,ajde da kazemo 10 nedelja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PCR test na HIV
PostPoslato: Sre Avg 14, 2013 1:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 15, 2013 9:07 pm
Postovi: 17
Borise Petrovicu,kako je moguce da Elisa bude validna posle 4 nedelja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PCR test na HIV
PostPoslato: Sre Avg 14, 2013 10:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 26, 2013 10:19 am
Postovi: 10
@ Injekcija: Sve što iznosim ovde je uvek sa dozom rezerve. Nisam lekar i zato ništa ne tvrdim i ne tumačim već iznosim svoja saznanja. Nazvao sam laboratoriju Biomedica i pitao nakon koliko vremena mogu da uradim test na HIV da bi bio validan. Operater u kontakt centru nije znala odgovor pa me je prebacila kod lekara virusologa od koje sam dobio odgovor "već od četiri nedelje od rizičnog kontakta".

Dalje, pretražujući baš ovaj forum došao sam i do potvrdne informacije od strane jednog forumaša (Atonium) kome se očigledno može verovati jer deluje da zna o čemu priča (za razliku od forumaša aa-aca). Navodim i link: polne-bolesti/pcr-test-posle-tri-nedelje-rizicnog-sex-t41313.html

On (Atomium) kaže da su Standardni Elisa testovi III generacije pouzdani nakon 6-8 nedelja, uz preporuku da se konacno testiranje uradi i nakon 3 meseca... a za Elisa testove IV generacije koji osim antitela pretrazuju i direktno prisustvo virusa u krvi, period prozora je upravo zbog te karakteristike da traze i sam virus drasticno skracen, na 4 nedelje

Read more: polne-bolesti/pcr-test-posle-tri-nedelje-rizicnog-sex-t41313.html#ixzz2bvm6we4h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PCR test na HIV
PostPoslato: Sre Avg 14, 2013 1:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
posle koliko je ELISA test efikasan, zavisi od proizvodjaca od kog je kupljen.
dakle, na licu mesta ce vam reci - ako se koristi test najnovije generacije, ELISA COMBO onda je 4 nedelja od rizicnog kontakta.
teoretski ako gledamo - antitela se stvaraju oko dva dana nakon zarazavanja, ali ona zbog male koncentracije nisu detektabilna trenutno raspolozivim metodama, nego tek od 4, nedelje za novu generaciju testova, odnosno kasnije za starije testove.

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PCR test na HIV
PostPoslato: Sre Avg 14, 2013 3:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 15, 2013 9:07 pm
Postovi: 17
Ja se stvarno ne razumem u proizvodjace,e sad,ELISA ag/ab je isto sto i COMBO?Posto sam citao da se drugacije zove COMBO.Doktore BGD,duze vreme citam vase objave,i mogu vam reci da su veoma profesionalne i hvala na pravim informacijama...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PCR test na HIV
PostPoslato: Sre Avg 14, 2013 5:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 26, 2013 10:19 am
Postovi: 10
I ja se zahvaljujem, svakako!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PCR test na HIV
PostPoslato: Sre Avg 14, 2013 9:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
@injekcija,
jeste, to je elisa combo, test najnovije generacije. validan je nakon 4 nedelje.

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: