Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Sub Jun 18, 2011 8:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:26 pm
Postovi: 162
prosle godine sam operisala tumor na mozgu (difuzni astrocitom, gradusa 2). na svu srecu nije bilo recidiva, nije bil opotrebno zracenje i ja se smatram izlecenom, iako pod kontrolom lekara.

moram da kazem da sam u toku svog zivota (sada imam 37) mnogo puta bila podvrgavana rentgenskim snimanjima glave od ranog detinjstva, sto zbog obicnog snimanja zuba, sto zbog bezbrojnih snimanja sinusa (jer nestrucni lekari nisu na vreme prepoznali alergije na polene trave).

prekomerno izlaganje rentgenskom zracenju u toku naseg zivota svakako utice na nase celije i mutacije u njima.
od svakog ponaosob zavisi kao ce njegov organizam reagovati jer nemamo svi isti imunitet, metabolizam, nacin zivota i ishrane...

zracenje rentgenskim snimanjem se 'akumulira' tokom zivota.

takodje, kao sto je neko spomenuo CT, ono je daleko jace zracenje od rentgenskog i treba ga izbegavati.
na svu srecu danas nam je na raspolaganju MR dijagnostika bez zracenja.

_________________
"Treba otimati radost
danima sto beže
na svetu mreti je lako
živeti je teže."

Majakovski


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Sub Jun 18, 2011 11:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
kako se vi sada osecate? interesuje me da li ste pre operacije imali neke vece simptome koji bi ukazivali na prisustvo tumora?
videh da ste stavili "akumulira" bas ovako pod navodnicima, jer tu pretezno dolazi do ostecenja dnk, pri cemu celija gubi svoj prvobitni kod i tu je glavni problem...sto se tice ct-a on je, koliko sam shvatio, nezamenljiv kod urgentnih stanja jer magnetnim rezonancama treba relativno puno vremena da bi snimili pacijenta, ali kada ne postoji mogucnost snimanja na magnetu, onda je tu skener i on nije za bacanje...noviji skeneri zrace mnogo manje nego pre, napreduje tehnologija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Ned Jun 19, 2011 12:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:26 pm
Postovi: 162
Slavko_slavko je napisao:
kako se vi sada osecate? interesuje me da li ste pre operacije imali neke vece simptome koji bi ukazivali na prisustvo tumora?
videh da ste stavili "akumulira" bas ovako pod navodnicima, jer tu pretezno dolazi do ostecenja dnk, pri cemu celija gubi svoj prvobitni kod i tu je glavni problem...sto se tice ct-a on je, koliko sam shvatio, nezamenljiv kod urgentnih stanja jer magnetnim rezonancama treba relativno puno vremena da bi snimili pacijenta, ali kada ne postoji mogucnost snimanja na magnetu, onda je tu skener i on nije za bacanje...noviji skeneri zrace mnogo manje nego pre, napreduje tehnologija...


o tumoru mozga koji sam operisala pisala sam veceras na temi Tumor mozga.

sto se tice zracenja CT-a, to zracenje je ipak veliko zracenje, ma koliko god taj aparat bio 'savremeniji'. ali sta se mora, mora. bolje i malo zraciti nego ne otkriti opasni tumor.
problem je sto se na primer ne vodi racuna koliko je neko puta bio na rentgenskom snimanju kao ja, i snima se za sve i svasta, a ja sam na primer imala samo alergije zbog kojih su mi sinusi bili u upali...

ko god moze, ako ima privatno finansijske mogucnosti da plati, neka izbegne CT i neka ode privatno na MRI.

meni su takodje radili CT kada sam dospela u bolnicu posle epi napada, samo zato sto nemaju u mom gradu u drzavnoj bolnici aparat za MR (jednu privatnu bolnicu za to ne racunam). cekala sam 5-6 dana da me odvedu u Kamenicu na MRI.

_________________
"Treba otimati radost
danima sto beže
na svetu mreti je lako
živeti je teže."

Majakovski


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Ned Jun 19, 2011 12:12 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
procitah i dobro je sto ste naleteli na dobrog neurohirurga...
o tome se i radi, veca je korst od stete...ja se nikada nisam plasio zracenja, plasio sam se skenera jer se sve to jako brzo okrece, dostsa je bucno, kao velika ves-masina...
ako mogu da spomenem, skidao sam dosta toga sa interneta, dosta dicom fajlova sa kojekakvih snimanja i gledao u posebnim programima, magnetna rezonanca ima vise mogucnosti, vise preseka, iz vise uglova i kada se uradi 3d rekonstrukcija sve se lepo vidi...u redu je kada se cove snimi jednom ili dva puta, ali ne treba preterivati...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Ned Jun 19, 2011 5:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:26 pm
Postovi: 162
koliko se ja secam, snimanje na MR je bucnije od CT-a, a i traje mnogo mnogo duze.
jedino sto su ti zvuci na MR slicni tehno muzici, pa moze biti po malo i zabavno ako se tako razmislja dok se covek snima u tom tunelu.

_________________
"Treba otimati radost
danima sto beže
na svetu mreti je lako
živeti je teže."

Majakovski


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Ned Jun 19, 2011 6:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
jeste bucnije, to stoji, ali nije ni skener prijatan(meni nije bio jer prvo nesto "cakne" i onda pocne da se vrti kao ludo)...mada, zavisi i kojeg je tipa, ko je napravio i sve ostalo...zavisi sta se snima, npr. kada mi snimaju malu karlicu onda mogu i da zadremam jer se sve trese i uspavljuje...a kod abdomena, posto trebam da udisem i izdisem vazduh onda nema dremke...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Ned Jun 19, 2011 8:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:26 pm
Postovi: 162
pa meni kad su snimali glavu na CT-u trajalo je ne vise od par minuta.

kako je onda moguce da su tebi tako dugo snimali unutrasnje organe abdomena?

_________________
"Treba otimati radost
danima sto beže
na svetu mreti je lako
živeti je teže."

Majakovski


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Ned Jun 19, 2011 8:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
kazu mama i tata da, kad sam se snimao, da sam bio unutra oko sat vremena(a meni se cinilo da to ne traje duze od 5-10 minuta)...prvo sednem pa popijem dosta kontrasta, pa legnem na onaj sto, onda mi stave onaj sistem sa kontrastom, pa odu i provuku me jednom brze i jednom lagano...onda puste kontrast pa opet jednom sporo i jednom brzo i to je to...onda dok radiolog pogleda snimke, ako treba da se ponovi snimanje i tako...a aparat je bio bas dobar, koliko sam uspeo da vidim...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Čet Jun 30, 2011 4:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 14, 2011 10:36 am
Postovi: 9
MOLIM ZA POMOC OD JANURA MESECA DO SADA SAM SE IZLOZILA RENGENSKIM ZRACIMA 15 PUTA IMAM ARTROZU KICME I RADILI SU MI U ROKU OD DVA MESECA NEKOLIKO SNIMAKA RENGENOM 5 PUTA ZA 6 MESCI SU MI SNIMALI PLUCA DVA PUTA SAM GUTALA CREVO SA KAMEROM ZA ZELUDAC I JEDAN CT BUBREGA JUCE JE BIO ZADNJI RENGEN PLUCA INACE ZIVIM U FRANCUSKOJ I MOLIM VAS DA MI POMOGNETE DALI JE SADA MOGUCNOST DA DOBIJEM RAK MOLIM VAS ZA SAVET JAKO SAM ZABRINUTA IMAM 27 GODINA I MAJKA SAM DVOJE MALE DECE DOKTOR MI JE REKAO DA TO NIJE STRASNO DRUGI KAZE DA JE PREVISE A JA STA CU SADA MI DODJE DA POLUDIM NEMOGU NI DA SPAVAM OD STRAHA TO JE BILO PA PROSLO NEMOZE SE IZBRISATI IZ ORGANIZMA ALI SAM JAKO ZABRINUTA STA CU RADITI SADA KAKO CU ZNATI DALI SAM DOBILA RAK ILI NE STA DA RADIM MOLIM ZA POMOC VIDIM DA STE DOBRI LJUDI ZA SAVETE HVALA VAM UNAPRED


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Čet Jun 30, 2011 4:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
karcinom kao akutna bolest se moze javiti jedino kada izlozimo ekstremno visokom zracenju(nuklearni akcidenti i to u neposrednoj blizini same nezgode), sto se hronicne bolesti tice, ne utice samo zracenje vec i to kako vodimo zivot...mislim da niste dobili rak, da ga necete ni dobiti jer ovo zracenje danas nije veliko s obzirom da imamo najsavremenije aparate koji dosta malo zrace...nemojte se plasiti, nemate razloga...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Čet Jun 30, 2011 9:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:26 pm
Postovi: 162
ANA NINA je napisao:
MOLIM ZA POMOC OD JANURA MESECA DO SADA SAM SE IZLOZILA RENGENSKIM ZRACIMA 15 PUTA IMAM ARTROZU KICME I RADILI SU MI U ROKU OD DVA MESECA NEKOLIKO SNIMAKA RENGENOM 5 PUTA ZA 6 MESCI SU MI SNIMALI PLUCA DVA PUTA SAM GUTALA CREVO SA KAMEROM ZA ZELUDAC I JEDAN CT BUBREGA JUCE JE BIO ZADNJI RENGEN PLUCA INACE ZIVIM U FRANCUSKOJ I MOLIM VAS DA MI POMOGNETE DALI JE SADA MOGUCNOST DA DOBIJEM RAK MOLIM VAS ZA SAVET JAKO SAM ZABRINUTA IMAM 27 GODINA I MAJKA SAM DVOJE MALE DECE DOKTOR MI JE REKAO DA TO NIJE STRASNO DRUGI KAZE DA JE PREVISE A JA STA CU SADA MI DODJE DA POLUDIM NEMOGU NI DA SPAVAM OD STRAHA TO JE BILO PA PROSLO NEMOZE SE IZBRISATI IZ ORGANIZMA ALI SAM JAKO ZABRINUTA STA CU RADITI SADA KAKO CU ZNATI DALI SAM DOBILA RAK ILI NE STA DA RADIM MOLIM ZA POMOC VIDIM DA STE DOBRI LJUDI ZA SAVETE HVALA VAM UNAPRED


salusajte vi tog doktora koji vam kaze da je to suvise snimanja rentgenom u tako kratkom periodu!
a onom drugom ne verujte.

rak necete tako brzo dobiti (i sigurno ga sada nsite dobili), ali da ga ne bi od rentgena dobili, izbegavajte ga maksimalno.

zasta inace danas sluzi magnetna rezonanca? pa upravo zbog toga sto uopste ne zraci, a pravi milijardu puta finije snimke, koji su neprevazidjeni.
ako vase drzavno zdravstveno osiguranje ne pokriva snimanje MR, to bolje uradite privatno nego da se toliko zracite na rentgenu u kratkom vremenskom periodu.

neki lekari su zaista nemarni i nesavesni, a u tu vrstu spada taj vas prvi doktor.
on ne bi tako govorio i savetovao svom detetu ili svojoj zeni. bleban.

-------------------------------------------------------------------------------
inace protiv tumora preventivno, jedite hranu bogatu Omega-3 i Omega-9 nezasicenim masnim kiselinama, sveze crveno voce svih vrsta (visnje, maline, kupine, borovnice, jagode, ribizle, tresnje), i svakako nezaobilaznu cveklu (ona u sebi ima Rubidijum, radioaktivni hemijski element u prirodnom helatnom obliku koji unistava celije koje bi mogle da postanu kancerogene...).
pisala sam o tome ovde na forumu Onkologija, na temi Tumor mozga ...

_________________
"Treba otimati radost
danima sto beže
na svetu mreti je lako
živeti je teže."

Majakovski


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Pet Jul 01, 2011 8:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 14, 2011 10:36 am
Postovi: 9
HVala ti puno ali veruj mi uplasena sam previse,neznam sta ce biti sada samnom i dali znas nakon koliko vremena moze doci do komplikacija u organizmu dali znas mozda koje analize i nakon kolikog vremena trebam uraditi da vidim dali sam ok i da se resim ovih crnih misli hvala ti jos jednom unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Pet Jul 01, 2011 10:22 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
ovo su stvari na koje ne mozete uticati...da bi se, npr. karcinom uocio standarnim metodama potrebno je da se celije namnoze u milionskom broju, e sad, tu moze proci i vise godina do promene, a moze da ne bude nista...ne znam da li znate, napisao sam i ranije, kolikom zracenju se svakodnevno izlazemo(prirodno zracenje), npr. iz hrane, kosmosa, gradjevina, ili preko elektronskih uredjaja...recimo, ja se nikad nisam zracio, nisam isao ni na snimanja nikakva pa sam dobio tumor sto ce reci da nema tu nikakvih pravila...ima onih koji godinama idu na snimanja pa nikom nista...opusteno, ako tako razmisljate i navucicete neku bolest, jer sve krece iz glave...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Pet Jul 01, 2011 9:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 14, 2011 10:36 am
Postovi: 9
e hvala ti puno malo mi je lakse kada cujem po neki dobar savet necu vise ni da razmisljam o tome i ako sam sebi ubacila u glavu sada sve te crne misli pokusacu sto pre da se resim toga pa kako mi bog da hvala ti puno na savetima....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rendgensko zracenje
PostPoslato: Ned Jul 03, 2011 9:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 25, 2011 9:29 pm
Postovi: 8
Lokacija: geteborg, sweden
[i] ja sam bila desetak puta u zadnje dve godine...skocni zglob... ne nzma sta je opasnije da li rntgn ili totalna anestezija koju sam imala 5 puta za dve godine...pozdrav
:cry:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 73 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: