Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: povisena alkalna fosfataza
PostPoslato: Čet Mar 13, 2008 1:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 13, 2008 1:21 pm
Postovi: 12
imam 21 godinu i pre dve godine radio sam analize krvi (zbog neke prehlade ... ne secam se tacno u svakom slucaju nesto prolazno...) i rezultati su mi bili svi ok sem AF koja je bila 310...doktorka mi rekla da nije toliko bitno to povecanjei rekla mi da ponovim rez kada budem imao vremena... i eto to sam radio juche u domu zdravlja :) i vrednosti su sve ponovo bile ok sem
AF koja je ponovo povecana 306 (H) ...referentne vrednosti su im- odrasli 290 , a deca do 1200...vadio sam krv u domu zdravlja..AST 30 ALT 22..sve ostale vrednosti su ok da ne nabrajam...
jel postoje neki razlozi zasto imam povecanu AF , i dal bi trebao da to ispitujem ili sta vec...?
a da... da dodam(ako to nesto znaci), ne pijem ne pusim, hranim se koliko toliko zdravo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 13, 2008 8:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 13, 2008 1:21 pm
Postovi: 12
moze neki odgovor?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 13, 2008 9:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 26, 2007 12:12 pm
Postovi: 424
ALP ukazuje na npr. neku upalu, eventualni ulcerozni kolit, moze upucaivati na oboljenje kostiju (osteosarkom, supresija kostane srzi, Padget desease), kod oboljenja jetre i opstrukcije zucnih puteva, Hodkin limfoma, kongestija srca...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 13, 2008 10:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Kicha: Aman bre covece?! A da smanjite malo dozivljaj pre nego sto posaljete momka da skoci sa Brankovog mosta - da li ste mogli pre uzasa koje ste nabrojali da prepustite nekom strucnijem da odgovori, ili da se bar informisete sta su benignije mogucnosti? Lepo je sto dosta toga znate o medicini ali neuklopljena fakta u celokupnu sliku daju uzasne i nakaradne slike koje zaista nisu neophodne!!!

Krsta86: Poviseni nivoi enzima ALPa mogu da se pronadju kod 6% potpuno zdrave populacije odraslih, pri cemu ce u manje od 1% takvih ljudi biti pronadjeno neko oboljenje jetre (ovaj enzim spada u grupu tzv hepatickih enzima jer moze indikovati, zajedno sa drugim hepatickikm enzimima neku bolest ili poremecaj rada jetre). Dakle, mozda spadate u tih 6% ljudi koji ceo zivot zive sa povecanim ALPom iznad granicnih vrednosti i to je sve. Dalje, da bi se moglo govoriti o tome da je ALP indikator bilo kakvog poremecaja, on mora biti povecan BAR dva puta u odnosu na referentnu vrednost. Dalje, ukoliko se u ponovljenom nalazu ponovo nadje ALP, radi se provera gama glutamil transferaze GGTa, ovaj enzim koji je doiminantan u jetri i bubregu obicno raste paralelno sa ALPom kod poremecaja jetre. POvisenje OBA ova enzima govore u prilog MOGUCNOSTI nekog poremecaja rada jetre. Cesti uzroci malog povisenja ALPa kod zdravih, asimptomatskih odraslih osoba uklljucuje mogucnost oboljenja jetre zbog uzimanja droge ili alkohola (da li ste uzimali nekakvu, bilo kakvu drogu poslednjih par godina?), kao i na mogucnost masne jetre (da li imate visak telesne tezine?). U tom slucaju neophodno je oslabiti, ili iskljuciti druogu i alkohol kada ce se u roku od dva meseca ALP vratiti na normalu. Kod kontinuirane upotrebe alkohola ALP moze ostati na povisenom nivo ali u principu ne prelazi tri puta svoju referentnu vrednost. Ukoliko se radi o povisenoj tezini, ukoliko se ne oslabi ALP se nece spustiti ali nece ni rasti preko jednom utvrdjenog povecanja.
Najzad, ako je ALP znacajno povisen a GGT u granicama normale, onda to zahteva i druge pretrage, i dakako moguce su situacije koje je Kicha naveo, ali kod Vas su sarkom i metastaze kostiju te Hodgin limfom, kongestija srca, Padget i supresija kostne srzi - apsolutno nemoguci. U vise od dve godine od kad je prvi put primeceno povisenje odavno bi ste umrli od sarkoma, Hodgin se vidi u krvnoj slici, kongestija srca je takodje nesto sto Vi nemate i sto bi se za dve godine ustanovilo, a supresija kostne srzi svakako nije jer su Vam rezultati sasvim uredni (krvna slika VAm je ok).

Iz svega iznetog, na osnovu Vasih rezultata i opstih podataka, rekla bih ili da ste u onih 6% kojima je ALP povisen ceo zivot bez razloga, ili da ste konzumirali neke droge, previse kokakole ili ste gojazni, pa je doslo do skoka ovog enzima. Nista oko cega bi trebalo praviti veliku dramu, ali svakako mozete u sledecem nalazu za 3 meseca (kada izbacite drogu eventualno, ili oslabite eventualno, ili izbacite kokakolu eventualno) uraditi GGT. Pozdrav i bez bezrazlozne panike. Vase povecanje ALPa je prakticno beznacajno.
I nisam dodala, da ALP moze porasti preko granicne vrednosti u odnosu na to koliko dugo stoji uzet uzorak krvi i koliko je 'kontaminirana' ta krv u samom procesu rada sa njom u laboratoriji, sto je takodje jedna od mogucnosti. Nema razloga pometnji i strahu da bolujete od gore navedenih teskih i bilo kojih drugih smrtonosnih bolesti.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 13, 2008 11:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Garfield je napisao:

Najzad, ako je ALP znacajno povisen a GGT u granicama normale, onda to zahteva i druge pretrage, i dakako moguce su situacije koje je Kicha naveo, ali kod Vas su sarkom i metastaze kostiju te Hodgin limfom, kongestija srca, Padget i supresija kostne srzi - apsolutno nemoguci. U vise od dve godine od kad je prvi put primeceno povisenje odavno bi ste umrli od sarkoma, Hodgin se vidi u krvnoj slici, kongestija srca je takodje nesto sto Vi nemate i sto bi se za dve godine ustanovilo, a supresija kostne srzi svakako nije jer su Vam rezultati sasvim uredni (krvna slika VAm je ok).

Samo da dodam kod gore pomenutih ozbiljnih bolesti ALP bi otisao "do plafona".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 13, 2008 11:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 26, 2007 12:12 pm
Postovi: 424
Ja sam samo preneo ono sto znam, daleko od toga da bi to imao, pa povisenje je manje 5%. Zato sam i stavio "..." i precizno stoji "MOZE upucivati" a to podpada pod "NEKI odgovor". Isto tako ja imam uvecan bilirubin (primarna hiperbilirubinemija, Zilber sindrom) uvek je preko 30, a nemam problema sa jetrom. Dakle, slazem se da ono najgore ne dolazi u obzir.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 14, 2008 11:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 13, 2008 1:21 pm
Postovi: 12
@Garfield
Hvala na jako dobrom i preciznom odgovoru...inace radio sam i GGT, tj. moze se reci kompletan nalaz jetrenih enzima (trazio sam od doktorke jer ako vec vadim krv, nisam hteo da vadim zbog jedne stvari...) znaci u celom tom nalazu i bilurubin, i GGT sve je bilo u granicama normale...
jedino ALP...
nisam gojazan 1.93cm , 89 kg ...do pre 3-4 godine sam trenirao plivanje i nakon prestanka nisam se ugojio...
droge i alkohol ne koristim (mozda pivo kad tad...ali ponovo u granicama normale)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 14, 2008 1:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Onda uzivajte, u 6% ste koji su drugaciji! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 15, 2008 6:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 12, 2008 4:56 am
Postovi: 7
Lokacija: Srbija
Jesi li bio na regrutaciji? Pa 30% mladih u tom periodu ima povishenu alkalnu fosfatazu,i kaze se da je u pitanju organizam u razvoju! Mirno spavaj,kad se stisha bura u organizmu smirice se i AP!Vrednosti u elemenata krvi nisu iste u odnosu na pol, rasu i godine.Nemozesh shtelovati bebu,pubertetliju,adolescenta,ili starca prema istim vrednostima.Mirno spavaj :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 15, 2008 2:30 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Skok ALP je u tolikoj meri nesignifikantan, da o tome ne vredi ni raspravljati. Jos se malo "razvijate". Ne brinite i pustite sve one navedene silne dijagnoze!!!! Ne leci se laboratorija, vec pacijent :wink:
Bez brige. :lol:

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 63 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: