Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Potrebno tumačenje
PostPoslato: Pet Avg 22, 2008 8:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 22, 2008 7:58 pm
Postovi: 8
Ceo život imam psihosomatske probleme, uglavnom depresivno-anksiozne prirode kojima pokušavam naći uzrok.

Nedavno sam pronašao moj dečiji zdravstveni karton u kome je zabeleženo da sam sa oko godinu dana starosti nakon vakcinacije ili revakcinacije (nisam uspeo dobro da pročitam rukopis lekara) protiv Variole, imao febrilne konvulzije zbog kojih sam primljen u bolnicu u kojoj sam proveo dve nedelje. Dve nedelje zbog običnih febrilnih konvulzija deluje predug period za boravak u bolnici, zar ne?

U bolničkoj otpusnoj dijagnozi piše (nadam se da sam dobro pročitao)

Convulsiones, St. post vaccinom, antivariolea, St. febrilis

Problemi sa zdravljem tj. opštim lošim stanjem su postojali mesecima pre i mesecima posle tog događaja donosno dobar deo moje prve godine i druge godine života (temperature, teško gutanje, povraćanje, prolivi, konstantan plač, nespavanje...)

Ono što bih zamolio da mi neko stručan kaže jeste postoje li tipski tj. uobičajeni psihosomatski, psihički ili neurološki problemi koje takva stanja za sobom ostavljaju kao posledicu koja se javlja u kasnijim fazama života?

Da li je problem više u biohemiji odnosno neurolškim problemima ili u psihi tj. nekoj vrsti post-traumatskog stresa prouzrokovanog samim febrilnim konvulzijama i nagloj promeni sredine pod takvim stanjem (odlazak iz sigurnog okruženja i boravak u bolnici)?

Zahvaljujem se unapred svima koji na bilo koji način mogu da me posavetuju u kom pravcu treba da tražim izlaz odnosno uzročno-posledičnu vezu da bih došao do srži problema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 23, 2008 12:23 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Odgovor na sva pitanja je ne, decije konvulzije nemaju veze sa psihosaomatskim poremecajem niti sa anksiozno-depresivnim poremecajem, pri cemu ni poslednja dva pomenuta nemaju veze jedan s adrugim jer se radi o sasvim drugacijim sindromima i sasvim drugacijim i posebnim dijagnozama.
Javite se psihijatru somaticaru ukoliko patite od psihosomatizacija (odsek za psihosomatsku psihijatriju Klinika za Psihijatriju D. Misovic) ili psihoterapeutu ukoliko patite od anksiozno-depresivnog poremecaja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 23, 2008 8:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 22, 2008 7:58 pm
Postovi: 8
Hvala, temu sam ne znajući gde pripada stavio i u podforum pedijatrija gde se već razvila diskusija. Javljao sam se ja odavno psijihatru ali čovek nabija normu i nema vremena da sasluša nikog. Više sam razgovarao sa lekarkom opšte prakse od koje sam tražio uput za psihijatra i naišao na više pažnje i razumevanja kod nje nego kod psihijatra...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 23, 2008 12:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 22, 2007 10:41 am
Postovi: 379
Ovo sto ste naveli da Vam se desavalo u detinjstvu moze da ima veze,tacnije tada ste dobili tu hipersenzitivnost.To svakako moze da ostavi traga,jer kada su Vam se javljale te smetnje kao mali verovatno ste se plasili,pa ste posle to sve prenelo kada ste postali formirana licnost.
Samo bih Vas uputila da odete ipak kod nekog psihijatra ili privatno,jeste da razgovor (bilo kakav) sa doktorom opste prakse pomaze,ipak bi trebalo da se javite specijalisti za tu oblast.


Zelim Vam svako dobro! :P :P :P :P :P

_________________
"Izbiliza niko nije normalan..E=mc2"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 23, 2008 6:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
"Ono što bih zamolio da mi neko stručan kaže jeste postoje li tipski tj. uobičajeni psihosomatski, psihički ili neurološki problemi koje takva stanja za sobom ostavljaju kao posledicu koja se javlja u kasnijim fazama života? "

Ajde da opet ponovim, odgovor je NE. Decije konvulzije ne ostavljaju trajne posledice po psihicko stanje pacijenta u kasnijim fazama zivota. Psihosomatski poremecaj i anksiozno-depresivni poremecaj nemaju veze sa decjim konvulzijama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 23, 2008 6:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Amin :lol:

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 27, 2008 10:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 22, 2008 7:58 pm
Postovi: 8
Garfield je napisao:
Ajde da opet ponovim, odgovor je NE. Decije konvulzije ne ostavljaju trajne posledice po psihicko stanje pacijenta u kasnijim fazama zivota. Psihosomatski poremecaj i anksiozno-depresivni poremecaj nemaju veze sa decjim konvulzijama.

http://www.traumarecoveryinstitute.org/ ... erral.html

Posttraumatic Syndrome Due to Medical Conditions or Surgical Procedures

This is for symptoms related to medical conditions or surgical procedures in childhood or adulthood. The surgical traumas include childhood tonsillectomy, especially those surgeries with ether anesthesia, cardiac surgery, or other major surgeries.
The medical conditions include catastrophic illnesses in childhood (febrile convulsions, prolonged bed or home confinement, or repeated procedures such as urethral probes or enemas). PTSD symptoms may also follow heart attacks or heart catheterization at any age.

Procedures: Psychiatric evaluation, hypnotic narrative processing, art therapy, graphic narrative, and video dialogue


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 27, 2008 11:04 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Shto opet znachi da svi koji su imali takve operacije i traume kad su bili mali ne moraju da pate od Posttraumatic Syndrome Due to Medical Conditions or Surgical Procedures!

Sve je individualno a sada kad znate shta bi to moglo da bude obratite se psihologu i psihijatru pa da on spovede te silne procedure koje su napisane.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 28, 2008 8:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
O - Boze... :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 28, 2008 9:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Molim? :lol:

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 29, 2008 8:02 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 29, 2008 8:03 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 29, 2008 4:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 22, 2007 10:41 am
Postovi: 379
NO COMMENT.... :D :D :D

_________________
"Izbiliza niko nije normalan..E=mc2"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 29, 2008 7:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Mar 31, 2008 1:52 pm
Postovi: 2263
Lokacija: crno-beli svet
Aloo!!! Chovek lepo napishe da je prochitao u zdravstvenom kartonu da je kad je imao JEDNU GODINU imao febrilne konvulzije. Mislim, stvarno, kako mislite da moze toga da se seca i zbog toga da se plashi?
I...ovom prilikom da se zahvalim Garfildu za vreme koje odvaja pomazuci svima nama i izrazim svoje poshtovanje :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 29, 2008 8:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 22, 2008 7:58 pm
Postovi: 8
Ne shvatam u čemu je problem. Ovde sam dobio kategorično "NE" na moje pitanje u vezi posledica a zapadni izvori govore upravo suprotno i febrilne konvulzije klasifikuju kao katastrofalnu bolest u detinjstu i direknto je dovede u vezu sa PTSD. Slažem se i ja da ne mora svako ko ih je imao da kasnije ima problema sa PTSD ali ni ono kategorično "NE" apsolutno ne stoji.

@sanyalica, gde sam ja napisao da se toga sećam i plašim? Pokušao sam da pronađem vezu između febrilnih konvulzija i psihičkih problema koji se mogu javiti u kasnijem životu a koje su se kod mene javile još u predškolskom uzrastu. Drugim rečima, pokušao sam da istražim i da se raspitam da li medicina poznaje nekakve uzročno posledične veze. Odgovor koji sam ovde dobio je bio NE i zato sam odgovorio porukom sa tekstom na Engleskom.

Nisam lekar niti blizak medicini ali ovo je samo još jedna potvrda koliko smo zaostali od sveta. Kod nas su se nedavno svi upljuvali pokušavajući da zabranu prodaje Pavlovićeve masti u Hrvatskoj jer sadrži acidi borici opravdaju hrvatskim nacionalizmom i animozitetom prema robi iz Srbije a pritom pojma nemaju da je u zapadnim državama acidi borici i svi preparati koji je sadrže ZABRANJENI za upotrebu već četvrt veka i to ne samo u ljudskoj medicini već i u veterini, jer acidi borici (u narodu poznatija kao Borna Voda) izuzetno kancerogena!

To je činjenica utvrđena osamdesetih koja očigledno ovde nije još uvek doprla. U isto vreme ovde novorođenčadima i dalje mažu guze tom kremom pa čak prepisuju i samu acidi borici a u EU, SAD, Kanadi, Australiji... veterinari ni psima ne bi očistili ranu tim sredstvom u bilo kom obliku. Posle se svi isčuđavaju odakle u Srbiji toliko kancera a istovremeno se ponose kako su već decenijama sva ovdašnja deca tretiranja njome te da im "ništa ne fali". Naravno da im trenutno i u kraćem vremenskom periodu ništa ne fali, baš kao i pušačima koji obolevaju i umiru tek godinama i decenijama nakon početka uživanja duvana.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot], larsfloris i 76 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: