Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Phlebotrombosis-operacija?
PostPoslato: Uto Feb 27, 2007 7:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 13, 2006 12:31 pm
Postovi: 18
U oktobru prošle godine ustanovljena mi je flebotromboza lijeve noge.Na dopleru je utvrđeno da su tri tromba u pitanju:u potkoljenici,u nivou koljena i visoko u natkoljenici ,nekoliko cm ispod prepone.Odležala sam u bolnici 10 dana.Do današnjeg pregleda sam pila Sintrom u količini koju je diktirala PV i INR vrijednost.Rađen je kontrolni dopler pregled koji je pokazao da je vena ostala totalno nefunkcionalna,što me jako pogodilo,jer problemi koji prate ovu bolest me pogodila u punom obliku-teško sjedim,noga mi je otečena,"teška"je.U slučaju da bez el.čarape samo kratko prohodam noga potamni.Teško se i krećem(pored ovoga muči me i lumboišijlgija i kukovi koji nisu "u funkciji" ).39 mi je godina.
Danas sam obavila pregled sa nalazima INR-a i PV-a koji su pokazali da je PV-73%,a INR 1,96,i dobila sam uput da umjesto Sintroma(zadnja doza je bila 1/2 ujutro i 1/4 uveče) pijem Andol 100 mg.Naravno,elastična čarapa ostaje doživotno.
Pošto niko od ljekara nije predložio operaciju interesuje me da li se to uopšte radi u ovakvim slučajevima?Laik sam i nisam baš ljubitelj skalpela( i previše sam se susretala s tim),ali još teže mi pada ovakva nefunkcionalnost.(za koju mi je rečeno da se pomirim s tim)
Bila bih zahvalna da mi neko odgovori na ovo pitanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 12:51 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
A gde imate flebotrombozu, u povrsnim venama ili u dubokoj veni? Nikako ne treba prelaziti na Andol 100mg, protrombinsko vreme (PTV)valja odrzavati na 2, uraditi Doppler i odluciti kada, kako i gde (u kom nivou) izvesti operativni tretman. Povrsne vene prenose samo 5% krvi - pa ih ne treba cuvati po svaki cenu, pogotovu ako su prosirene, izvijugane i pune trombova - to treba vaditi, striping metodom ili metodom visestrikoh rezova...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 1:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 13, 2006 12:31 pm
Postovi: 18
Uff...Koji propust. :oops: Duboka venska tromboza je u pitanju.Za parametre su mi objasnili da trebaju biti izmedju -INR od 2-3,i PV oko 25 %.Posto mi se dogodilo nakon nekih 3 mj. od pocetka bolesti,pod Sintromom,INR je bio ispod 2 ,a PV 56%,tada je odmah povecana doza na cijelu tabletu(pola-pola) i mene je danas zbunila promjena terapije uz ovako niske/visoke vrijednosti ali ljekar mi je napomenuo da se ne osvrcem na te "brojke".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 1:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 13, 2006 12:31 pm
Postovi: 18
Molim vas za bilo kakav odgovor.Da li ima ikakvog rjesenja kad je duboka vena u pitanju?Ako nema,kako olaksavati simptome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 6:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Duboka tromboza mora da se snimi, INR se mora drzati na 2 (do 3), uzimaju se diuretici, lekovi za izbacivanje urina (Lometazid, Diunorm, Lasix. Spitonolacton). Pacijentima (zavisno od doktrine koju prati klinicar) daje se Trental, 3x1 tableta. Tokom hodanja elasticna poveska, tokom odmora noga u elevaciju. Za bolove se daju antireumatici kao sto je Diklofenak, ponekad cak i lekovi kao sto je Trodon...

Tromb moze da napreduje u TRI pravca, odnosno mogu se desiti tri stvari:
1) tromboliza - rastvaranje/razbijane tromba
2) organizacija tromba - urastanje veziva u tromb, potpuno stapanje sa zidom, tako da tromb ostane trajno na svom mestu, ali suzava lumen zida krvnog suda
3) otkidanje tromba, koji posle embolizuje (zapusi) neki sitniji krvni sud - sto moze da izazove infarkt ili schlog...

Prve dve opcije su dobre, treca je losa.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 21, 2008 8:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 13, 2006 12:31 pm
Postovi: 18
Kod mene su trombovi ostali gdje jesu.Opis prod brojem 2.Protok glavne vene u nadkoljenicnom dijelu je oko 15%.U potkoljenici ogranak sa trombom je neprohodan.Jos uvijek je u toku rekanalizacija vena.Sve nabrojano receno mi je prilikom pregleda doplerom.
Dok stojim bez elasticne carape dio odmah iznad koljena poprimi purpurnu boju(prilikom tusiranja,npr.).Na potkoljenici,sa strane ta purpurna boja je prisutna cijeli dan.Sjedenje mi predstavlja najveci problem.Vec nakon 5min. imam osjecaj kao da nogu neko puni mentolom(najpriblizniji opis) i noga pocinje da otice.Obim se poveca i do 3 cm u tako kratkom vremenu,bez obzira da li je noga podignuta u ravan stolice ili ne.Moj osjecaj je da je problem u 'ovom' trombu koji je blizu prepone.
Pijem andol 100 i nosim elasticnu carapu.Izbjegavam sjedenje,dugo stajanje....Nakon rada,legnem sa podignutom nogom.Uvela sam vjezbe-lagane streching i lagana voznja sobnog bicikla(na jednom sajtu pise da se ne smije previse pojacavati srcani ritam)Trudim se da budem aktivna i pored toga,u skladu sa mogucnostima.Promijenila sam nacin ishrane.Na putu sam da dovedem i kilazu u red.itd.
Molila bih da mi neko pomogne i odgovori na par pitanja koja me muce...
1.Koliko dugo traje rekanalizacija vena?Mogu li se nadati poboljsanju ovih 15%?Proslo je godinu i po,a jos uvijek u nozi nesto 'krcka','pucka','pecka'..(ne znam kako drugacije da opisem)
2.Da li trebam prilikom sjedenja nositi el.carapu,?Da forsiram?Koliko god se trudila da izbjegnem taj polozaj,ipak ponekad moram obaviti nesto na sjedeci(npr.voznja automobilom),a imam osjecaj da mi je gore sa carapom,jer na pregibu koljena ona se skupi i zaustavi protok krvi skroz(tako ja to dozivljavam,jer noga "hoce da eksplodira").
3.Da li je tacno da treba skidati carapu nakon 2-3 h nosenja u aktivnom dijelu dana,jer dugo nosenje moze izavati ponovnu trombozu?Rijeci jednog ljekara.
4.Da li je sobni bicikl dobra zamjena za setnju?Nakon obavljenih svakodnevnih obaveza,koje zahtjevaju poprilicno kretanja(na manjim relacijama uz povremeno sjedanje zbog ostecenih kukova),setnja mi predstavlja problem.
5.Znam da je glupo traziti prognoze,ali voljela bih znati "gdje sam"...S obzirom na opis posljedica na nozi..Kolike su sanse za posttrombotski sindrom?Ili je on vec prisutan?
6.Sta jos mogu uciniti da izbjegnem dalje komplikacije?

Cijeli zivot zivim sa ostecenim kukovima i ortopedi su mi veoma precizno od najranijih dana dali uputstva 'sta i kako'.Ovaj problem mi je ostavljen ,od strane ljekara,da sama 'istrazujem'.
Nadam se da ce mi neko pomoci sa odgovorima,jer nakon godinu i po iscekivanja kako ce sve magicno nestati(a,ono nista :cry: ),odlucila sam da da si olaksam sve sto mogu.A,najlakse mi je kad znam 'sta i kako' i 'gdje sam'.
Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 22, 2008 6:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 13, 2006 12:31 pm
Postovi: 18
Niko ne zna odgovor na bar jedno postavljeno pitanje??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 8:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 11, 2008 8:06 pm
Postovi: 1
cosa mia, danas ne mogu ali cu ti vise pisati sutra-javi mi se ako dobijes ovu poruku da ti uzalud ne kucam....prosla sam kroz trombozu i ja sama, i jos uvek prolazim, pisacu ti, drzi se i glavu gore, znam kako ti je...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 12, 2008 8:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Bojim se da do terapijskog odgovora kod Vas nije doslo, zato sto najvecim delom nije postignuta ciljna vrednost INRa i to 2,5.Kada god Vam je rezultat INRa bio ispod 2, znajte da od antikoagulantnog efekta nije bilo nista.
Takodje,nejasno mi je zasto Sintrom u dve doze?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 9:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 13, 2006 12:31 pm
Postovi: 18
Izgubila sam svaku nadu da ce iko pogledati moja pitanja ,pa do danas nisam ni zavirila na forum.
Anen,INR mi je stalno bio ispod 2.Da li se to nekakvom drugom terapijom,drugacijim pristupom moglo ispraviti,odnosno povecati INR?
Znam da nema koristi od onoga sto bi u proslom vremenu,ali...
Sto se tice doziranja Sintroma...nemam pojma.Niko mi nista nije objasnjavao.Uostalom,najbolji pokazatelj svega je ova prepiska preko foruma.Da su mi sve razjasnili za tim ne bi bilo potrebe.
Na moje tesko kretanje i stap kao pomoc pri kretanju paznju je obradio mladi ljekar tek nakon 4 mjeseca.On je i odredio dijagnozu-lumboisijalgija.Ko je imao taj problem onda zna kako su pakleni bolovi tada.
Na prvu kontrolu(nakon bolnice) kad sam dosla sva preznojena,u bolovima i uz pomoc tog "slavnog" stapa ljekar me tretirao kao hipohondra koji skrece paznju na sebe??!! Citiram ga:" Pa ne boli bas toliko!"Naravno -ironicnim tonom.
Hm,pisuci ovo tek sad shvatam koliko sam razocarana zbog svega sto se izdogadjalo.
:roll:
Da ne tupim dalje,Anen,voljela bih kad bi mi odgovorila na bar jedno od postavljenih pitanja u mom prethodnom postu.Jos uvijek su aktuelna i jos uvijek su mi enigma.
Verula,rado bih cula tvoje iskustvo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 1:48 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovana,

Izvinjavam se sto nisam nastavio sa korespondencijom, renovirao sam stan, pa mi je kompjuter bio prilicno van domasaja. Da skratim citavu pricu - sa prohodnoscu duboke vene od 15% Vi ste zaoperaciju, Tu nema razgovora i to vaskularni hirurg mora resiti. Mora se uraditi venetomija i trombektomija, uklanjanje zacepljenja. Ako Sintrom ne deluje, treba ukljuciti Farin, odn. lekove na bazi varfarina.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 9:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 13, 2006 12:31 pm
Postovi: 18
Veoma me obradovalo kada sam vidjela vase ime.Hvala vam za odgovor.
Bila sam u medjuvremenu kod vaskularca koji je doplerom pregedao nogu i nije mi pomenuo ikakvu mogucnost niti operacije,niti terapije.Na moje pitanje o operaciji receno mi je da su trombovi srasli u zidove vene i da je to dozivotno i nepopravljivo stanje.I da jedino sto mogu uciniti da si olaksam-nosenje elasticne carpe,kretanje i noga u elevaciji kad mirujem.I,Andol kao dozivotna preventivna terapija.
Sad ste me stavili u dilemu kud da se denem i kome da se obratim,jer tako jasno su i hirurg koji je vodio moj slucaj i vaskularni hirurg rekli da su "zavrsili" samnom i da za pratece probleme obratim ljekaru opste prakse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 2:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Jos pre 35 godina trombektomija se pokazala kao nisko rizicna i povoljna metoda.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/463396

Krajem devedesetih hirurzi dolaze do zakljucka da je operativno u odnosu na konzervativno (medikamentozno) lecenje korisno samo ako duboka venska tromboza ne traje duze od 3 dana

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2696649

U upotrebi su tranvenski kateterski sistemi za razbijanje trombova, koji se sa uspehom primenjuju, ali kod pacijenata gde je duboka venska tromboza vec donela posledice tipa hronicnih otoka sa cirevima, itd:

http://ijl.sagepub.com/cgi/content/abstract/7/1/15

Vaskularni hirurg je verovatno procenio da i prohodnost od 15% nije ugrozavajuca toliko da bi zahtevala operaciju, jer operativni tretmani imaju svoje rizike. Ako je tromb organizovan i ako hronicna venska insuficijencija nije jako odmakla, onda se operacija moze izbeci. Lekovima i higijensko-dijetetkim rezimom, medjutim, potrebno je spreciti nove tromboze.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 3:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Postovana,
Vi ste sve uradili sto je u Vasoj moci..............preostaje Vam jos jedino promena vaskularnog hirurga.........s obzirom da ste mlada osoba prava bi bila steta da se hiruski ne resite te napasti tj. tromboze.U Beogradu ih ima na VMA, institutu Dedinje..........pa odlucite.
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 5:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 13, 2006 12:31 pm
Postovi: 18
Mnogo vam hvala oboma na odgovoru.
Svoju zapanjenost da ipak postoji malo drugacije rjesenje za ovo stanje...necu ni opisivati.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 170 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: