Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 13, 2008 10:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Mislim da Vas lekar opste prakse ne bi trebalo da preglasava specijalistu gastroenterologa: ako Vam gastroenterolog prepisuje lek nekoliko puta godisnje, lekar opste prakse je DUZAN da Vam lek prepise (jer na to imate pravo, ne govorim sada o Vasem gastrologu i Controlocu nego o generalnim pojavama koje su ceste nazalost i u ordinaciji lekara opste prakse a bogami i kod dobrog broja farmaceuta u apotekama, kojima pacijenti donesu recept izdat i pecatiran od lekara a oni pacijentu objasne da je bas glupo da taj lek piju i daju im neki drugi za koji su po sopstvenom nahodjenju zakljucili da je bolji ili pak nista gori od onoga sto je prepisao lekar?!).

Lek o kome se radi u ovom slucaju zove se Nexium. Razgovarajte sa svojim gastrologom sta VAm je ciniti zbog ovakvog ponasanja lekara opste prakse, a po potrebi zalite se na lekara opste prakse ako i dalje odbija da VAm prepise lekove koje mu indikuje specijalista. Najzad, ako lekaru nesto nije jasno neka pita svog kolegu specijalistu koji iza svog izvestaja, rada, dijagnboze i terapije stoji svojim pecatom i imenom i prezimenom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 14, 2008 1:57 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Dec 17, 2007 3:34 am
Postovi: 57
Garfield je napisao:
Dobro preTpostavljate - znam. I necu o tome sa Vama diskutovati, jer je nacin Vase komunikacje usmeren u sasvim drugom pravcu (to ne moram preTpostavljati, sasvim sam sigurna, dapace!) od konstruktivne diskusije. Vas licni problem sa lekarima i sa 'farmaceutskom mafijom' ( :o ) je vise nego ocigledan i ne znam zasto bi ja trosila svoje dragoceno vreme koga je ionako malo za nesuvisle rasprave sa Vama. Najzad, svako je rekao svoje misljenje, na korisnicima je da odluce koga ce poslusati: lekara, farmaceuta, laika koji ima licno iskustvo....ili pak mozda nekog treceg (komsiju sa treceg sprata, rodjake...).

U dodatku, sta ja mislim o savetima kolege na koga se pozivate je javno poznata stvar na ovom forumu; a u razlike izmedju gaziranih pica stvarno ne mogu da ulazim niti o tome da sudim.

Ali na nesto drugo cu Vam ipak odgovoriti, istine radi:

svakako se ne kaze 'nipodOstava' vec nipodAstava, svakako se kamoli ne pise 'kamo li' (a kamo li lekar iz primarne zastite), bice mozda i da skoro svrsen student nije 'skorosvrsen' (verovatno skorosvrsenog studenta), a rec ego nema mnozinu (pa jos koja se da menjati po padezima) te tesko da se kaze 'egoima' (i mozda egoima onih koji su njeni zagovornici). U zagradama i pod navodnicima su, naravno, Vasi citati. No ne secam se da sam se ja bavila ispravljanjem Vasih gramatickih i pravopisnih gresaka u hodu (a bilo ih je, da se razumemo, jos), kontekst onoga sto ste pisali bio mi je i zanimljiviji i vazniji (sadrzaj iznad forme) i sta vise ne tako dalek mojim shvatanjima stvari. Ali svaka ostrascenost na kraju vodi u besmisao, a svaka gordost u pad neminovno. Pozivati me na gramatiku i pravopis (a bogami i druge korisnike foruma - "Naravno, kao sto i Vi "rasturate" gramatiku i pravopis!" kako rekoste jednom drugom korisniku na nekoj drugoj temi) a pri tome bez potpune sigurnosti da bas nigde, nikad, niste napravili ni jednu gresku - malo je neozbiljno u najmanju ruku, zar ne? Da ne pricam kolko je nekolegijalno i povrsno, detinjasto i nepotrebno u virtuelnom prostoru i komunikaciji putem kucanja po tastaturi.


Vidim da mi uopste niste odgovorili na strucni deo pitanja, pa cu morati umesto Vas:

Prvi uvedeni inhibitor protonske pumpe je bio Omeprazol. Skepsa se odnosila na mogucnost pojave karcinoma zeluca i otud je samo ovaj proizvodjac lansirao svoj specijalitet. Kada se ispostavilo da se bojazni nisu obistinile, a da je lek efikasniji od dotad upotrebljavanijh H2-blokatora i da stoga donosi ogroman profit svom proizvodjacu, konkurenstke firme su pozurile da sustignu njegov komercijalni uspeh lansirajuci proizvode sa minimalnim razlikama u terapijskoj efiksanosti. Otud ostali "-prazoli". Na to proizvodjac prvog omeprazola, kome je u medjuvremenu istejkla 20-ogodisnja licenca, te se pojavljuje jeftinije genericke paralele, odgovara pustanjem na trziste esomeprazola. Ponovicu svoje pitanje i Vama i ostalima koji tvrde da su razlike ooogromne - koja je razlika izmedju omeprazola i esomeprazola (ili da kazem S-omeprazola)? U smeru obrtanja ravni linearno polarizovane monohromatske svetlosti. S-omeprazol je obrce ulevo, omeprazol udesno. Ostale osobine su identicne, te otuda zakljucak farmakoloskih autoriteta kako je to skolski primer kako se farmaceutska industrija dovija da na nivou specijaliteta zadrzi neki preparat i nakon isteka patentne zastite.

I ostalo sto sam napisala odgovara misljenju eminentnih farmakologa po kojima mi, farmaceuti, uostalom i izgradjujemo svoj stav. Ako je on po nekima od vas lekara previse kriticki, bojim se da je do razlicitog kvantiteta (a verovatno i kvaliteta) informacija o lekovima kojima raspolazemo (ili makar ja, da govorim potpuno u svoje ime). Rizik da zbog toga budem satanizovana kao neprijatelji lekara ili zagovornik teorije zavere farmaceutske industrije mi je dobro poznat i nemam problema da ga prihvatim. Imam nameru da i dalje govorim o lekovima sve sto znam, o negativnoj strani jednako kao i o pozitivnoj, jer bi suprotno bilo nedopustivo licemerstvo i prikrivanje istine.

Pomalo sam polaskana sto tako pomno pratite moj odskorasnji upliv na ovom forumu - samo se pitam gde ste bili kada je pacijent postavio pitanje o razlici izmedju TCA i SSRI, koji su - za razliku od gastroenterologije - koliko vidim, Vasa uza specijalnost?!
A kada smo kod nje, ne mogu da se nacudim Vasem izrazitom nedostatku empatije pokazanim kada ste onakvim tonom odgovorili pacijentu koji je postavio primarno pitanje. Takav (pa, slobodno cu reci) bezobrazluk pojedinih lekara je za svaku osudu i kada je cujete, ponasajte se kontruktivno. Uradite nesto po pitanju svog ponasanja i stava, umesto da se sakrivate iza izgovora da neko ima ista protiv Vas kao jos jednog od nosioca belog mantila u sistemu zdravstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 14, 2008 1:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Verujem da ce lekari korigovati svoj (eventualni) 'stav' i 'bezobrazluk, istog onog dana kada i farmaceuti koriguju svoj 'stav' i bezobrazluk. I ako cemo vec po profesiji - a zasto li se bas svi uhvate moje profesije kad nemaju sta pametnije da potegnu - i ja se eto cudim Vama kao profesionalcu da toliko nemate sta pametnije da kazete nego sebi dozvoljavate slobodu da procenjujete moju empatiju (a zasto sam, izvinite, duzna da imam empatiju prema svakom zivom bicu na kugli zemaljskoj, a posebno empatiju prema gluposti, zbog toga sto sam profesionalac ma koje grane pa i psihijatrije - na to me ni jedna profesionalna ni licna etika ne obavezuje?!) i pozivate me na moje vreme te to gde sam ja tokom dana?! Cudo jedno.... Ali kad vec pitate, sto se tice pomenute teme o SSRIzerima i TCA - zar stvarno mislite da imam zelje i vremena za sitna prepucavanja na glupostima sa Vama, na nivou besmislenih teorija: teorije su samo slovo na papiru, ako se ne potvrde u konkretnoj zivotnoj sistuaciji odnosno u praksi kada je medicina u pitanje, one ne vrede ni pisljivog boba, pa tako ni Vasa (globalna, farmaceutska, kako hocete) o tome kako su TCA i SSRI 'isti po ucinku' - jer najprostije receno nisu. Da bi ste to znali nije dovoljno znati strukturu leka - i svaka Vama cast na tome, ne mesam se u ono sto znam - ali morali biste kao ja na primer imati stotine pacijenata tretiranih i jednim i drugim lekovima da bi ste mogli samnom konstruktivno i argumentovano da raspravljate na temu sta je delotvornije od cega, koji su benefiti veci a koji rizici i nezeljeni efekti izrazeniji. To je jedini razlog zasto se nisam upustala u razglabanje na tu temu sa Vama, jer se sa Vama moze jedino ovako nekonstruktivno razglabati o necemu sto Vi ne znate. Kao sto bi uzaludno razglabanje bilo i moje sa Vama o stvarima o kojima Vi znate (na molekularnom i biohemijskom farmakokinetskom i dinamskom nivou) o lekovima, a ja ne znam (ili ne znam dovoljno dobro da bi sa Vama mogla voditi bilo kakvu diskusiju koja nije na nivou praznog razglabanja). Ne mesam se uono sto ne znam i moje je misljenje da ni Vi ne bi trebalo da se mesate u ono sto Vi ne znate. Ali to Vam pravo ne mogu uskratiti - ovo je slobodna zemlja i svako ima pravo da misli (ako ima cime).

No vidim da ste se ipak ostavili komentarisanja pravopisa i gramatike, sto je pozitivno. Nesto ste naucili, to je lepo videti. Inace, da nebi sebi previse laskali (mada je malo dobro za dusu!) - ja pratim svaki profesionalni 'upliv' na ovaj forum. I zanima me sta ljudi iz struke imaju da kazu. Necete verovati, cak me je eto zanimalo i sta Vi imate da kazete. Posebno me je, eto, sa profesionalnog stanovista zanimalo (kad ste se vec takli moje profesija) gde i cemu vodi tolka ostrascenost i prakticno verbalni nasrtaji na izvesnog dr Ivicu. Ne da se slazem sa dr Ivicom, to je poznata stvar na forumu, oko svih njegovih postova, saveta i stavova, ali kao sto rekoh strast prema necemu je konstruktivna, ostrascenost vec vuce na zaslepljenost, a gordost uvek (pre ili kasnije)vodi u pad.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 14, 2008 2:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 01, 2007 9:38 am
Postovi: 72
@Garfield and MrPh_Ana

Žao mi je što se ne slažete jer sa druge strane ovog foruma vas čekaju pacijenti sa stotinama pitanja i žele svoje odgovore nestrpljivo :lol:
Zato su i tu jer vrlo verovatno su zbunjeni i izgubljeni u situaciji koja ih je zadesila, pa su odlučili da se malo bolje raspitaju za svoju bolest, testiranja, preglede ili već neka prava koja im sleduju.
No, svako ima pravo na svoje mišljenje, a možda vam i nije bio dan :roll:

@Garfield
1. Pretpostavljam da Vam nije bio dana kada ste malo grublje odgovorili onom pacijentu ili ste jednostavno hteli da delujete na njega tako da mu ne padne više napamet da sam po potrebi koriguje svoje lekove. Sa Vama sam imala do sada korektnu saradnju i cenim Vas.

2. Što se tiče lekova ja , koliko znate i sami, imam problema sa GERB-om, viškom želudačne kiseline, gastritisom, itd (pisali ste mi o gastroskopiji u opštoj anesteziji), pa ne mogu da dobijem lekove na recept. Tačnije, Nexium, Controlock, mogu da se plate samo učešće od nekih 350 dinara, ali samo 4 nedelje i to sa određenim dijagnozama.
Tako npr. ja sa k29 nemam pravo na Nexium a sa K 30 imam, pa kako je dr. opšte prakse raspoložena, ali sve jedno samo 4 nedelje može posle toga mora da se plaća puna cena. Ovo je u NS a za ostale ne znam

@ MrPh_Ana

Moja sestra je isto farmaceut i reagovala je kao i Vi kada je čula da mi je gastroenterolog promenio terapiju sa Nexiuma na Controlok, rekla je nije šija nego vrat, to je sve isto.

Ali, moj gastroenterolog mi je objasnio da Nexium ne sme dugo da se pije kao Controlok, da ima veća neželjena dejstva, da deluje drugačije , tj. tako se u praksi pokazao i tu sam potvrdu dobila još od dva gastroenterologa kroz informativni razgovor, jer su mi kućni prijatelji.

Tako da zaista neki savesni lekari prate dejstvo leka na pacijenta i to primenjuju u praksi.

Nadam se da će u buduće biti više slaganja jer tu smo da razmenimo mišljnja koja su, hvala Bogu, različita.

Pozdrav :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 14, 2008 9:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Pravedna: da zelela sam da mu vise nikad (sto naravno nije moguce!) ne padne na pamet da sam na svoju ruku eksperimentise sa lekovima: danas promena koja mu nece (srecom) skoditi, sutra neka koja mu moze ozbiljno narusiti zdravlje. Malo zdrave konfrontacije nije na odmet, ne mislim da ce nositi emocionalne traume zbog toga do kraja zivota! :roll:

Sto se tice Vaseg GERBa, nadam se da ce Vam uskoro biti bolje ako vec nje. 4 kutije Nexiuma mozete dobiti na recept na sifre K21 K30. Na ove dve sifre, lepo to pise u sluzbenom glasniku z aone koji umeju da citaju, nakon inicijalne terapije od 4 odnosno 8 nedelja (koju ordinira gastrolog) terapija se produzava po iszvestaju odnosno nalogu interniste odnosno gastrologa. Dakle, pod uslovom da je lekar OP pismeni da nije potpuni moron, on je duzan da Vam jednom mesecno napise 4 kutije Nexiuma na ukoliko se radi o nekoj od ovih sifri, sve dok mu lekar spec internista salje izvestaj o produzenju terapije. No, istini za volju efikasnost NExiuma jeste takva da za 4-8 nedelja regulise GERB pa nema ni potrebe da se on duze u kontinuitetu pije a po potrebi se moze povremeno uzimati (opet po instrukciji gastrologa) Takodje je tacno i ono sto su VAm gastrolozi rekli, a to je da postoje znacajne razlike izmedju Controloca i Nexiuma (govorimo o situaciji in vivo, klinickoj situaciji, i tu me ni jedan farmaceut nece ubediti u suprotno jer d abi to maogao - morao bi prikupiti bar stotinu pacijenata za uzorak, na njima oprobati ova dva leka pa mi onda izneti argumente u korist jednog ili drugog). KAko ja iz privatnih razloga vrlo saradjujem sa gastrolozima i pratim informacije o GERBU (i sticajem okolnosti ga imam) tako znam sta kaze situacija in vivo, dakle praksa, a za neke farmaceutske teorije sa kongresa stvarno nisam zainteresovana: i mi lekari idemo povremeno na poneki kongres (mozda nisu tako glamurozni kao farmaceutski ali eto cuje se ponesto tu i tamo). Tacno je i to da se NExium pije samo jednom dnevno (ako se pije od 40mg), pije se krace od Controloca, struktura same tablete je drugacija itd, sve je to za Vas kao podatak prakticno nebitno.... I ne mislim da ima razloga da se NExium pije tako dugo kao Controloc jer naprosto - ima brzi i ucinkovitije delovanje u kracem vremenskom roku. Na nezeljene efekte mi se niko od pacijenata nije pozalio sto se NExiuma tice, ali ni sto se Controloca tice. Controloc jeste skupl;ji od NExiuma, i to je tacno, pa stoga - zasto piti lek koji je skuplji, pije se duze, u vise dnevnih doza i sporije deluje - to je bar moj rezon. (kao sto mozete da naslustite problemi digestivnog trakta sem hernijom ili cirom mogu biti uzrokovani i stresom, pa znacajan broj psihijatrisjskih pacijenata pati od digestivnih dispepsicnih tegoba i GERBA te zato znam)
Iz licnog iskustva mogu samo da VAm kazem da sam se patila sa Omeprolom i Klometolom i Ranisanom i dispepticima i raznim drugim lekovima za digestivni trakt godinama sve dok najzad nisam ispila Nexium i resila problem. No moje licni iskustvo nije ono sto me stavlja na stranu Nexiuma i/ili Controloca vec brojni pacijenti koji pred mojim ocima menjaju svoj kvalitet zivota. U nedostatku NExiuma naravno da bi se odlucila za Controloc, svakako uvek pre Omeprola. POzdrav i srecno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 14, 2008 10:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 13, 2008 7:56 am
Postovi: 2
Aman!
Dokle vise te teorije zavere i price o farmakomafiji?!
Jako cenim farmaceute ali ako boga znate kada krenete da pricate o necemu bar se dobro informisite pre toga na tu temu.
Ko to kaze da esomeprazol ima vise nezeljenih dejstava od pantoprazola?
I prica o izomerima i omeprazolu nema nikakve veze sa prelamanjem, bar ne u ovom slucaju , vec sa metabolisanjem kroz jetru.
To da su u pitanju isti lekovi *omeprazol,pantoprazol i esomeprazol mozete da pricate nekome ko prvo nikada nista nije procitao na tu temu, a onda i onima koji nemaju gerb...pacijenti jako dobro razlikuju lekove.

I cuvena paranoja iz ordinacija opste medicine zvana "Fond".
Svaki pacijent koji ima dijagnozu dispepsije i gerba, K30 i K21,ima pravo na onoliko dugo lecenje koliko njegova bolest to zahteva, sve dok ima izvestaj specijaliste.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 14, 2008 11:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 5:37 pm
Postovi: 82
Na ovu temu, inhibitora protonske pumpe smo i ranije vodili razgovor:

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... ght=#79477

Na našem sajtu smo baš iz ovakvih razloga, stručnih rasprava i sukoba mišljenja, uveli stručni forum koji je "zatvoren" za širu javnost i namenjen samo kolegama, farmaceutima.

Postoji ideja da se u rad ovog stručnog foruma uključe i lekari kako bi se jednom mestu omogućila razmena mišljenja o medikamentnoj terapiji a da se pri tome pacijenti ne nalaze između "dve vatre".

_________________
stručni saradnik na www.*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 22, 2008 6:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Dec 17, 2007 3:34 am
Postovi: 57
Garfield je napisao:

No vidim da ste se ipak ostavili komentarisanja pravopisa i gramatike, sto je pozitivno. Nesto ste naucili, to je lepo videti. Inace, da nebi sebi previse laskali...


Ostavila sam se prepravljanja Vaseg pravopisa i gramatike zato sto vidim da je to nezahvalan i preobiman posao. Vec koliko u nastavku Vase pocetne konstatacije oko zapara Vase "nebi". Sta dalje reci.. Ako mi vec persirate, oblik je "BISTE". I naravno glagol se nikad, nikad ne spaja sa prethodecim "NE".

Ostavicu se i pokusaja da Vam dokazem da se arogancija i osornost nisu nacini na koji se stice autoritativnost kod pacijenata. Verovatno je to Vas licni nacin (Vas, ne svih lekara, ne svih psihijatara, u slucaju da ponovo pokusate da se zaklanjate iza generalizacija) koji u Vasem slucaju jedino i uspeva.

(Slicne "profesionalne" karakteristike, uostalom, imaju i pojedini salterski sluzbenici, policajci, itd. Zanimljivo, sve sama zanimanja koja svi mi, poreski obveznici, najdirektnije finansiramo i koja su zato najodgovornija bas tzv. "obicnim gradjanima" )

Kao sto Vam je kolega svrsishodno predlozio, dalju debatu na temu teorijske i prakticne farmakologije mozete nastaviti na stucnom, "zatvorenom" delu foruma o lekovima. Naravno, ako Vam je odista stalo do znanja i do razmene informacija, a ne do iskompleksiranog sepurenja pred laickom publikom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pantoprazol
PostPoslato: Pet Nov 23, 2012 12:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 20, 2012 11:07 am
Postovi: 8
Controloc 20 mg uzimam skoro 3 godine, sa jednim prekidom od 20 dana. Ne mogu bez njega jer istog dana po prekidu javlja se kiselina, a posle 2 dana postaje nepodnošljiva. Ako prekinem mogu li uzimati drugi lek. Omeprol ne pomaže. Moj lekar traži prekid, ja ne mogu podneti kiselinu. Spavam sa uzglavljem, da mi se hrana ne vraća, ne večeravam. Hranim se kako to zahteva GERB. Ako nije opasno ja bih nastavio sa uzimanjem ovog leka, jer mi odgovara. Šta da radim?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 66 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: