Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 69 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 12, 2008 5:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Kao prvo "bobrock", l. cvoric=l. zlezda.
kao drugo, jedan reaktivni l. nodus=sumnja na infektivnu mononukleozu ili Hockinov limfom - to je potpuna glupost.
kao trece, receno mu je koje preglede treba da uradi, pa kada ih uradi neka se javi ukoliko nesto ostane nejasno.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 12, 2008 7:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
kao prvo znam gda je limfni čvorić = limfna žlijezda ( doktor je rekao "vjerovatno" limfni čvorić)
kao drugo niko ne kaže da je jedan čvor = mononukleoza ili hodgin
kao treće samo treba voditi računa i biti oprezan kad su žlijezde u pitanju
pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 12, 2008 8:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Zarad tog opreza i nisam rekao da mu nije nista, vec sam mu predlozio da ode na pregled i naveo kod koga a oni ce u zavisnosti od nalaza vec znati da li ce sprovesti i koje potrebne dopunske pretrage.
Pozdrav!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: cao
PostPoslato: Sub Apr 12, 2008 9:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 29, 2008 5:09 pm
Postovi: 8
Pa jeste se povikla al mozda ne skroz, malo mi je jedino kad sedim verovatno naglencim pa mi malo vruc-vise na proponi iznad- al nema bola hvala bogu ,danas je tacno 14 dan kako se pojavilo a deset dana sm pio antibotike juce sam prestao skoro da je nestalo i nije onak kao sto je bilo. Kad se krcem i stoijm nista ne osecam al kad duze sedim onda me malo kao vruce ne na to mesto nego gore na prevoju,, mozete li mi reci sta moze da bude i dali da odem u BG u neku specijlizovanu ustanovu,, unapred hvala...ivinjavam se ako nisam razume,, pozz i izvinjavam se jos jednom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 12:25 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Dragane
Nemoj da misliš da te napadam.
Nije lako nama koji živimo u provinciji kad je u pitanju zdravstvena zaštita.
Jednog mog druga u mom gradu su kljukali sa pencilinima i antibioticima skoro godinu dana, a onda su ga poslali za BG gdje je utvrđen IV stadijum hodgina,jedva se izvukao.
Ja sam imao jednu žlijezdu pola godine o čemu sam već pisao, kad sam dobio temperaturu ispostavilo sa da je Igg epstajn - barr preko 200, a granica je 9-11. Onda je ultrazvuk vrata otkrio još žlijezda koje se nisu vidjele na površini. Uvijek sam se pitao šta bi bilo da sam ranije uradio test na EBV i ultrazvuk vrata. Koga zmija ujede i guštera se boji.Izvini ako si me pogrešno shvatio.
Pozdrav.

I nije mi jasan taj Ebv, nikad nisam imao mononukleozu.Na biopsiji žlijezde pored tumora uočna je "visoka ekspresija Ebv virusnog antigena". Sad kad imam recidiv Hodgina opet u nalazu bipsije stoji isto. Jel moguće da sam imao mononukleozu a da nisam znao da je imam, ili nešto slično.I jel moguće da je Ebv izazvao Hodgina?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 4:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:52 am
Postovi: 360
Lokacija: Sr.mitrovica
Razmisljam da ako se ne povuce neko vreme da odem u privatnu polikliniku pa da uradim punkciju limfne zlezde, hteo sam da pitam jel ona pouzdana u otkrivanju limfoma?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 9:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Boze gluposti.... :o :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 9:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Nemoj ništa to bez savjeta sa tvojim doktorom.Prati da li će se žlijezda uvećavati. Ne znam šta da ti kažem. Ja sam ti opisao moje iskustvo. Sa tim stvarima se nikad ne zna. Ne mora to da znači ništa.
Prvo što sam ja uradio, otišao sam u Dom zdravlja gdje su mi izvadili nalaze krvi.Bilo je sve ok i doktor mi je rekao da dođem za 15 dana sa ponovljenom krvnom slikom.Javio sam se za 15 dana, žlijezda je stajala,nalazi su opet bili dobri.Doktor mi je opet rekao da dođem za 15 dana na kontrolu,opet sa nalazima. To sam naravno "opet" učinio i bilo je isto.Ja se dobro osjećan,nalazi dobri,žlijezda i dalje stoji.Nit raste niti se smanjuje.

Tada doktor iz Doma zdravlja odlučuje da me pošalje U klinički centar na maksilofascijalnu hirurgiju. Što sam i uradio. Maksilofascijalac me šalje na infektivno sa preporukom : utvrditi da nije u toku neka virusna infekcija.Ukoliko se ne utvrdi virusna infekcija, pacijenta poslati nazad kako bi se izvršila biopsija limfnog čvora.

Na infektologiji mi kažu, da nema potrebe da radim test na viruse jer je očigledna "limfodenopatija" na kvaran zub (umnjak),sa uputom da izvadim zub i dođem za mjesec dana sa nalazima krvi. Zub sam izvadio odmah i za mjesec dana sam došao sa nalazima koji su opet bili dobri a žlijezda je stajala kako je stajala (1,5 x 1,2).Tad odlučuju da me šalju na test za Toxopazmu. Igm je 3,5a Igg je ispod 10.Dakle u redu. Opet me šalju kući sa preporukom da dodjem za mjesec dana, da u međuvremenu pijem sokove vitamine, jedem voće .Posle mjesec dana,situacija ista samo što se žlijezda malo uvećala.tad su mi uradili test na EBV virus i našli IGg preko 200 a granica od 7 do 9. Pošalju me kući da mirujem, da se ne naprežem i da jedem što više voća.Ja se i dalje dobro osjeća a osnovni nalazi opet dobri.

U međuvremenu, posle dvadesetak dana, dobijem temperaturu i javim se kod doktora. Urade mi ultrazvuk vrata i abdomena. Nađu uvećanu slezinu i jetru i lanac žlijezda na drugoj strani vrata. Odmah me pošalju u klinički centar na hematologiju.Interesantno nalazi mi još uvijek dobri. Ekspresno su uradili biopsiju.Na prvoj biopsiji izvađen je "fragmen dužine 6,5 cm sa brojnim poprečno presječenim nervima"- uzora nije adekvatan sa obradu. Posle toga radim rebiopsiju tj drugu biopsiju i utvrdili su Hodgina.Posle je sve išlo svojim putem.

Možda sam nešto i preskočio.Bilo je to davno.Sve je to trajalo skoro pola godine,kad se sabere čekanje rezultata virusa, kontrole, odlasci i dolasci, zakazivanje biopsije i sl.
Ne znam da li to ovo moje iskustvo može pomoći. Pitao sam se što mi nije ranije rađen ultrazvuk, ili što nisam ranije radio test na EBV( zasto prvo na Toxoplasmu), a ruku na srce možda i tripujem. Možda je to i trebalo tako- Znam da sam imao svo vrijeme odličnu krvnu sliku i osnovne nalaze pa je i to možda uticalo na sporost dijagnostike.

Pozdrav i ne brini.Biće to sve ok. Rekli su mi da nisam bio baš klasičan klinički slučaj samo što ne znam šta to znači. Još je bilo nekih pretraga na ORL ali više se ne sjećam šta su mi sve radili.Pozz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 10:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:52 am
Postovi: 360
Lokacija: Sr.mitrovica
Icu za koji dan opet kod doktora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 14, 2008 1:27 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Može biti neka lagana upala, bakterija ili virusna infekcija. Ta dijagnostika ima svoj tok eliminacije uzroka a biopsija je tek krajnje rješenje kad se sve mogućnosti iscrpe, pod pretpostavkom da se žlijezde šire u lancima. Znam ljude koji godinama nose žlijezdu na vratu a nije im ništa. Ko će ga znati. Nemoj da se opterećuješ. Bitno je da ne raste i da se ne šire po vratu a možda ti se u međuvremenu i povuče.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 17, 2008 12:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:52 am
Postovi: 360
Lokacija: Sr.mitrovica
Uradio sam ultrazvucni kolor dopler:
Obostrano na vratu vise desno pojedinacni hiperplasticni limfni cvorovi,maksimalnih dimenzija 15x5mm na desnoj strani.Stitasta zlezda i pljuvacne zljezde normalne velicine i homogene gradje.Okolne strukture vrata bez patoloskih promena.
Sedimentacija 3/10
se i kks sve normalno
Urin:Leukociti 10*12
Ploc.epitel.celije dosta
Bakrerije malo
Rezultati brisa grla i nosa mi stizu u ponedeljak


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 9:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Šta kaže doktor?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 9:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
zenlee je napisao:
Uradio sam ultrazvucni kolor dopler:
Obostrano na vratu vise desno pojedinacni hiperplasticni limfni cvorovi,maksimalnih dimenzija 15x5mm na desnoj strani.Stitasta zlezda i pljuvacne zljezde normalne velicine i homogene gradje.Okolne strukture vrata bez patoloskih promena.
Sedimentacija 3/10
se i kks sve normalno
Urin:Leukociti 10*12
Ploc.epitel.celije dosta
Bakrerije malo
Rezultati brisa grla i nosa mi stizu u ponedeljak


Sve je ovo divno i krasno nego reci ti meni kakav je fizikalni nalaz limfnih zlezda: oblik,velicina,slivenost pokretljivost i bolnost ??
Bolje je u startu sumnjati na limfom pa omanuti nego ispustiti nekoga pod dijagnozom reaktivne limfadenopatije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 9:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:52 am
Postovi: 360
Lokacija: Sr.mitrovica
Pa pomekad kad pritisnem limfnu zlezdu osetim jako slab bol primetio sam da moze da se pomera.Inace danas sam opet zub popravljao stavljen mi je po drugi put lek na njega verovatno je malo vise pokvaren pa je to mozda zbog njega ili zbog crvenila grla koje se crveni vec nedelju dana, nisam bio jos kod doktora idem u ponedeljak kada mi stignu nalazi brisa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 9:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
I eto problema koji bi vrlo lako i lepo mogli da daju i reaktivnu limfadenopatiju obzirom da je zlezda bolna,da ne oglsavamo svaku uvecanu zlezdu za neki monstruozan limfom.Kada se se kariozni zub sanira i prodje pharingitis ne bi me cudilo da se i zlezda povuce.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 69 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris i 101 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: