Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Nesanica
PostPoslato: Čet Avg 30, 2018 12:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 30, 2018 12:01 pm
Postovi: 1
Pozdrav svima, prestao sam da pušim prije 25 dana i jedina kriza koju za sad osjećam je nesanica.
I ako sam uvjek malo teže tonuo u san, sada mi se to čini kao nemoguća misija.
Uspijem ja da ubijem oko na 2-3 sata tek nekad u jutarnjim časovima tipa od 6 do 9.
Čudno mi je što ne osjećam nedostatak sna u nekoj većoj mjeri pa sam jako zabrinut i zbunjen. Po cjeli dan sam fizički aktivan, bavim se sportom, idem u teretanu, ne pijem puno kafe(1 do 2), ne jedem pred spavanje znači mnogo se umorim u toku jednog dana, ali bez ikakvog efekta.
Kada uzmem bromazepam 3mg zaspem kao beba, ali ne zelim da se navučem na to zlo.
Da li postoji neki način da se riješim ovog problema?
Koliko dugo uopšte traje nesanica po prestanku pušenja?
Da li je neko prošao kroz slično iskustvo?
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Čet Avg 30, 2018 12:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Можеш да погледаш савете са мог сајта http://www.aca.rs везане за несаницу. Можда ти нешто помогне. Што се тиче пушења знам неколико особа које су прекинуле али нису имале проблеме са спавањем. На крају крајева здравије је да попушиш једну цигару пред спавање него да не спаваш, наравно под условом да не гушиш укућане.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Čet Avg 30, 2018 8:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 25, 2015 12:36 am
Postovi: 230
Mislim da to nema veze sa cigaretama.
Ja nepusim i desi se nekad ali ne svako vece, da ne mogu spavati. Jednostavno malo odspavam, mozda sat, dva ili tri, posle se prevrcem po krevetu nekoliko sati pa me uhvati san oko 6-7 sati ujutru. Kad se probudim osecam se kao da me je neko prebio.
Jos uvek ne znam sta je uzrok, nepusim, nepijem, nepijem kafu i nista slicno sto moze uticati na spavanje ali eto desava se.

Mada, slusao sam jednog doktora koji kaze da je spavanje gubljenje vremena i da je 3-4 sata sasvim dovoljno spavanja. Kaze da on toliko spava pa se probudi da pravi lekove dok nepocne radno vreme i tako jedno 40 godina, mozda i vise.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Pet Avg 31, 2018 11:55 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Можда тај доктор лаже самога себе. Један мој другар ме је убеђивао како му је довољно четири-пет сати спавања. И тако сам био убеђен док случајно нисам сазнао да он викендом спава по 12 часова јер је мртав уморан. Није него.

Ваљда те неће мрзети да скокнеш до мог сајта и погледаш искуства... Можда пронађеш узрок своје несанице.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Pet Avg 31, 2018 2:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 25, 2015 12:36 am
Postovi: 230
Zavisi kako se ko navikne, ja imam slucaj u porodici gde jedan moj rodjak radi kao cuvar u nekoj firmi, radno vreme mu je od 16h do 7h ujutru. Kad se vrati kuci sa posla odspava svega 2-3 sata pa nastavlja sa poslovima oko kuce ali kad ima puno posla onda uopste ni nespava. Normalno spava samo kad ima slobodan dan, a to je svaki drugi ili treci dan ili kad je na godisnjem. Tako vec nekoliko godina, u pocetku mu je bilo tesko da se navikne ali kad se navikao, sad mu je to normalno.
Isto tako znam nekoliko ljudi koji se bave rucnim odgojom papagaja i kad imaju puno papagaja za rucno hranjenje, ne spavaju danima jer kad rucno hranis papagaja to ti je isto kao da imas tek rodjenu bebu, tacnije vise beba, odnosno to i jesu bebe odnosno pilici.

Tako da sve je to stvar navike.

Ja sam se jedno vreme navikao, hvala bogu pa sam se odvikao, zamenio sam dan za noc. Ne znam kako sam to izveo ali nocu sam znao biti budan do 4-5 sati ujutru i posle spavam do 13h-14h posle podne. Nije mi prijalo ali tako sam bio navikao organizam.

A sto se tice mog opisanog problema, mislim da znam sta je uzrok. To je prevelika opterecenost oko nekih stvari o kojima razmisljam, sta, kako i zasto. Zanima me mnogo stvari u zivotu, cesto dolazim do informacija na teme koje me zanimaju i onda znam razmisljati o tome. Opteretim se sa tim i onda nastane haos u glavi pa zbog toga ne mogu spavati.
U poslednje vreme kad ne razmisljam o nicemu spavam normalno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Pet Avg 31, 2018 8:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Знаш ли оно кад је Лала учио магарца да не једе и таман када је успео овај угинуо. Е то ти је навика. Физиолошке потребе не можеш да "навикнеш" или "одвикнеш".

А тај твој ноћни чувар спава на послу, нормално. Није ваљда да му верујеш да не спава? Исто као онај мој другар.

Знам неке који данима нису спавали, али после мора да се надокнади, мада оштећене мождане ћелије не могу да се надокнаде.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Ned Sep 02, 2018 3:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 25, 2015 12:36 am
Postovi: 230
Spavanje jeste potreba ali ne fizioloska jer covek moze kontrolisati spavanje.

A sto se tice mozdanih celija, neverujem da one tek tako mogu da se ostete, ipak mora mnogo toga da utice kako bi se mozdane celije unistile.

Taj moj nocni cuvar ima u firmi kamere i njega isto kontrolisu, kada bi zadremao ne bi vise radio.
Da, verujem ljudima da spavaju samo par sati ali ne svima, samo onim koji zbog posla ne mogu spavati duze. Imas ljudi koji putuju poslovno, konstantno su u pokretu i njihovo spavanje je ukupno 4 sata.
Takodje znam coveka koji radi kao vozac dosta dugo i koji spava jako malo, vecinu vremena provodi u automobilu. Kad sam ga pitao kako to uspeva, rekao mi je samo da je "kljuc" u hrani i u nicemu vise.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Ned Sep 02, 2018 4:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 11, 2014 9:13 pm
Postovi: 235
Cuj, pa mozdane celije su programirane tako da odumiru i same od sebe, kamoli da ne mogu da ih dokusure ostali uticaji. :lol:

Tajna je u tome da coveku za zivot mozak uopste nije potreban...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Ned Sep 02, 2018 6:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
chipsi, знам ја пуно таквих филозофа. Чудо је шта су све у стању да слажу само да би испали нешто посебно. И Хитлер, добро није Хитлер већ његови пријатељи, су вршили испитивања над логорашима у вези хране и спавања. Због тих фашиста прилично добро знамо шта и колико човек може да издржи.

Зашто ти није објаснио каква је то "ствар у храни" па да се и ми овајдимо?

DjankarloFizikela, ја свакодневно виђам људе без мозга а ти?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Ned Sep 02, 2018 9:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 25, 2015 12:36 am
Postovi: 230
Vidi, to za spavanje ne vazi za ljude koji fizikalisu i koji dnevno preko ledja pretovare ko zna koliko tereta. Njima ne bi pomoglo ni dzak kofeina da ne zaspu.
To sto pisem se odnosi na ljude koji sve rade sedeci, koji su jako malo fizicki aktivni ili gotovo nikako nisu fizicki aktivni.

Naravno da mi je rekao kako to funkcionise sa hranom. Stvar je u tome da nesmes da se prejedes, to ti je najgore, pogotovo ako si vozac.
Sto se tice njegovog primera, koji je vozac, rekao mi je sledece, citiram "Kada bi pojeo pljeskavicu pre puta verovatni bi posle 100-150 predjenih kilometara zaspo i sleteo u sanac ali kad sednem u auto gladnog stomaka, kupim 2-3 cokoladice, kad osecam glad gricnem malo cokoladice, osecam se kao da sam se tek probudio, mogu da vozim koliko god hoces. Ali zato kad zavrsim sa poslom jedem za trojicu"

A sto se tice ljudi bez mozga, njih ima koliko god hoces, a uzroci su najcesce televizija i rijalitiji jer sve sto se prikazuje je rijaliti. Takodje i dnevna stampa.
To je ljudima dosta ispralo mozak, kad vidim kako ljudi razmisljalju i koliko su pukli, a pre su bili normalni, zapitam se da li sam ja normalan medju njima zato sto mislim drugacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Pon Sep 03, 2018 11:57 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Када заврши са послом једе за тројицу али и спава за тројицу.

Нема потребе да се заносиш идејом да имаш више времена ако мање спаваш јер тада имаш и више проблема. Наравно да не треба спавати 10 часова дневно него је потребно пронаћи оптимум.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Pon Sep 03, 2018 4:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 25, 2015 12:36 am
Postovi: 230
Pa nekom je optimum 4-5 sati, a nekom je 10 sati i nevidim sta je tu cudno.
Nemamo svi isti organizam i ne podnosimo svi sve isto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Pon Sep 03, 2018 10:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Чудно је то што си писао о неспавању као мисаоном процесу или тако некако. По томе би испало да уопште не морамо да спавамо.

Може некоме да буде довољно пет часова спавања, не кажем, али два сата не може да буде довољно. Чак је упитно и тих пет часова спавања на дуже стазе.

Десет сати је превише и последица је неких органских или психолошких проблема. Осам часова сасвим је довољно, максимално девет.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Uto Sep 04, 2018 12:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 25, 2015 12:36 am
Postovi: 230
Kada neko ima malo dete i budi se na svakih dva-tri sata da ga hrani, taj neko spava mozda 4-5 sati, pitanje da li toliko spavaju i tako minimum godinu do dve dok dete ne poraste. Po tvom, svi oni koji imaju ili su imali dete imaju neki poremecaj u organizmu zbog nespavanja.

Napisao sam ti u prethodnim postovima da znam coveka koji se bavi rucnim hranjenjem papagaja preko sprica i kada ima puno pilica za hranjenje nespava uopste par dana dok pilici malo ne porastu i dok hranjenje nebude na svakih 4-5 sati, a ne na svakih 2 sata jer dok nahrani sve i opere pribor za hranjenje ostane mu mozda pola sata za kunjanje.
Tako radi vec 15 godina, u periodu od februara do avgusta i nista mu nefali, s tim da u tom razmaku ima nekoliko dana pauze dok se ne izlegu novi pilici.

Tako da te price okaci macku o rep jer nisu tacne.

Pa cak i da je prica, kao sto neki pricaju tacna, da su ljudi u stara vreme dok nije bilo struje isli spavati kad se smraci, a bude kad svice, zimi bi spavali od 17h pa do 7h ili 8h jer tad svice. Onda ti svi ljudi nisu bili normalni i svima je nesto falilo, a ziveli su po 100 godina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nesanica
PostPoslato: Uto Sep 04, 2018 5:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Писао сам уопштено и нисам спомињао да се то односи на особе у рату, логору, особе које имају поремећај спавања и слично.

Не видим одакле ти потреба да породиљама побијаш систем спавања. Особе под стресом или у каквој другој специфичној ситуацији имају другачији метаболизам који им омогућава на на одређено време издрже надљудске напоре. Ма крају крајева питај те породиље одакле им онолики подочњаци. Шта, баш им је фино?

То је исто као када би ми на примеру оне жене која је руком подигла ауто од тону и по да би спасила своје дете, доказивао да су жене јаче од мушкараца. Или када би оним човеком који је прескочио кланац широк десет метара јер га је тигар јурио, хтео да докажеш како сви можемо толико да скочимо.

Никада људи нису спавали од 17 па до 8 часова и то је обична измишљотина. Ноћу се уз свеће, лампе и фењере итекако радило. Одакле ти таква глупост?!

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 202 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: