Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: ne mogu vise..
PostPoslato: Čet Maj 29, 2008 12:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 4:33 pm
Postovi: 2
imam 20 godina i vec nekoliko godina patim od glavobolja. u pocetku nije bila tako ceta, medjutim, vremenom je postala dio mog svakodnevnog zivota. Ponekad brojim i 25 dana za redom u mjesecu kada me boli glava. Glava me boli uglavnom u predjelu cela i potiljka istovremeno. UZ to mi je i muka, ali nikad ne povracem. Nekad me bole i oci.. Bila sam kod doktora, krvna slika mi je bila u redu,trebala sam da snimim sinuse, ali rentgen nije radio, pa sam odustala. Primijetila sam da me glava boli kad je promjena vremena, kad duva vjetar (pa makar i povjetarac), kad sam nenaspavana. Medjutim, obicno ne znam sta je uzrok.. Sta mislite o kojoj glavobolji je rijec i sta da radim?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 29, 2008 9:31 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Lici na migrensku glavobolju - javi se neurologu na pregled (pod uslovom naravno da su rezultati krvne slike i biohemije u redu i da nemas anemiju, da si obavila pregled ocnog lekara i da je s aocima sve ok, pregled fizijatra koji je potvrdio da je sa vratnom kicmo sve u redu, i pregled koji nisi a to je snimak sinusa). Ako su svi navedeni rezultati u redu, i pregled neurologa bude u redu, sledi ti psihijatar jer ce to onda znaciti da somatizujes napetost i reagujes telesnim simptomima na stres i tenziju. POzdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 29, 2008 9:31 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Lep chlanak...


Glavobolja je, na žalost, poznata mnogim ljudima. Postoji više vrsta glavobolja i uzroka za njihovo pojavljivanje.

Dve najučestalije vrste su: tenzijska glavobolja i migrena, koje su ujedno, i najzanimljivije s vidika FM, pa ću se na njih detaljnije osvrnuti.

Tenzijska glavobolja nastaje usled grčenja mišića u predelu vrata, ramena i gornjeg dela leđa. Učestalo se pojavlja usled stresa koji potencira grčenje mišića.
Najčešće se manifestuje bolovima u glavi i mnogi koji pate od te vrste glavobolje su je opisali kao bol koja je nalik tome, kao da vam netko stišče glavu obručom.
Kod te vrste glavobolje je masaža veoma učinkovita, jer se na taj način opuštaju zgrčeni mišići. Isto tako, je kod tenzijske glavobolje dobra preventiva – izbegavanje stresa.

Migrenska glavobolja je posve druga priča.

Migrenski napad nastaje usled grčenja krvnih žila u glavi, pa je stoga još nazivaju i vaskularna glavobolja. Iako je poznato što može potaknuti migrenske napade kod ljudi koji od nje boluju, ipak još do današnjeg dana nije pronađen razlog, zašto neki ljudi obolevaju od migrene, a neki ne.
Kod migrene je bol locirana isključivo na jednoj strani glave, a kod ponekih se ljudi ta bol može jednom pojaviti na jednoj, a drugi put na drugoj strani.
Međutim, većina migrenika ipak ima, da se tako izrazim, »dominantnu« stranu koja najčešće boli. Kod mene je to desna strana glave, a tek poneka, vrlo retko se bol pojavi na levoj strani, ali tada je mnogo blaža i snošljivija od one na desnoj strani.

Manifestira se žestokom, pulsirajućom boli, (koja se pojačava kod kretanja, pa većina oboljelih prilikom migrenskog napada, spontano odlazi u krevet, jer je u ležećem položaju bol snošljivija); mučninom, povraćanjem, znojenjem, opshtom slabošću, nepodnošenjem zvukova, svetla i mirisa.

Ono što je do sada poznato jest to, da je migrena često nasledna bolest. Obično se javlja u mladosti, a prolazi u menopauzi (međutim, i tu ima odstupanja). Migrenske atake su učestale u vreme menstruacije, što govori u prilog tome, da su u vezi sa hormonskim zbivanjima. Kao i kod FM, od migrene najčešće obolevaju žene.

Dokazano je da neki faktori potenciraju, odnosno, služe kao trigger faktor za napad migrene. Na prvom mestu je spomenut stres, uticaj hormonskih promena u telu žene, neke namirnice (čokolada, crno vino, razni orašasti plodovi, sir, itd..).

Postoje dva tipa migrene: s aurom i bez nje. Migrena s aurom je glavobolja kojoj prethode smetnje u vidnom polju, u vidu zamućenog vida, titranja ili različitih oblika koji bolesniku titraju pred očima, nakon čega usledi glavobolja.
Migrena beza ure započinje glavoboljom, bez manifestacija u vidnom polju.

Kod većine oboljelih od FM prisutan je ili tenzijski ili migrenski tip glavobolje, a često i oba tipa.

Došla sam do zaključka, da kod oboljelih od FM, jutarnja glavobolja može biti potencirana smetanjama u spavanju.
Nadalje, interesantna je teorija po kojoj, u stvari, onaj isti faktor koji uzrokuje migrenu, uzrokuje i fibromialgiju – a to je tvar s imenom serotonin.

Ako bi se ta teorija pokazala tačnom, to bi značilo, da postoji mogućnost da migrena nije simptom fibromialgije, već bolest uzrokovana istim uzročnikom. Međutim, to je samo jedna od teorija, iako je veoma zanimljivo, da su mnogi od simptoma koje imaju fibromialgici, uzrokovani upravo njegovom neravnotežom.

Do sada provedena istraživanja su dokazala nizak nivo serotonina u mozgu ljudi koji boluju od migrene i FM, pa tako dolazimo do interesantne sprege između ta dva oboljenja.

Promatrano u tom svetlu bi FM ipak mogla delimice biti u našoj glavi. Doslovno.

Nadalje, istraživanja su pokazala, da osim niskog nivoa serotonina, kod migrene i FM postoji deficit, odnosno niska razina magnezija u organizmu.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 12:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 4:33 pm
Postovi: 2
Hvala na odgovorima..
tamaraft je napisao:
. Migrenske atake su učestale u vreme menstruacije, što govori u prilog tome, da su u vezi sa hormonskim zbivanjima. Kao i kod FM, od migrene najčešće obolevaju žene.



Pa meni su glavobolje pocele u vrijeme kad sam imala neki hormonski poremecaj-nisam dobijala menstruaciju po 3 mjeseca, a i kad bih dobila to je bilo bez ikakvog reda-stalno mi je kasnila.. A i sad me glava boli uvijek kad mi kasni ili u vrijeme menstruacije..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 3:15 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Meni se desava 1-2 puta mesecno da imam pulsirajuce glavobolje. Znaci to su uzasni bolovi a narocito jaki kad se saginjem, ustajem, sedam, lezem. I jedna ume da traje i 48 sati(mada srecom retke su takve). Ali drugih simptoma migrene ovde navedenih nemam. Da li i to moze biti migrena? Inace osim toga imam par puta mesecno glavobolje, izdrzljive, pretpostavljam od stresa, napora neispavanosti i te nisu tako strasne, obicno prodju od brufena od 400, kombinovanog praska ili jednostavno od spavanja. Al ove pulsirajuce su nesnosne i ne prolaze ni od kakvog leka, spavanja. Jednostavno same od sebe, kad im se cefne :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 9:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
ipak su to migrenske glavobolje samo shto nisu uvek istog obima i istih simptoma kod svih ljudi!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 9:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kako sprečiti napad migrene?


Samo oni koji pate od migrene znaju koliko su to teški napadi glavobolje. Iako postoji veliki broj lekova koji mogu da smanje bol i ublaže propratne simptome najbolji način da se one prorede je sprečiti ih pre nego što nastanu.

Svaka osoba koja pati od migrene treba da otkrije šta kod nje može da izazove napad migrene. Kod mnogih je napad migrene prouzrokuju promene u okruženju kao što su promene vremena, konzumacija određene vrste hrane ili pića ili hormonalne promene. Otkrivanje okidača migrene i njihovim izbegavanjem ili preventivnim uzimanjem lekova koji ublažavaju simptome može biti veoma efikasno. Prouzrokovači migrene su različit od osobe do osobe ali najčešći su:

- Namirnice: sirevi, pogotovo stari sirevi, alkohol, monosodium glutamat (MSG), čokolada, kofein, prerađevine od mesa kojima se dodaju nitriti (kobasice, slanina, sušena mesa), avokado, turšija, luk, koštuničasto voće)

- Hormonalne promene kao što su menstroacija, menopauza, oralna kontraceptivna sredstva kao i hormonalna terapija.

- Promene u okruženju kao što su nagle promene temperature vazduha, promena vremenske zone, velika buka ili jaki mirisi.

Jedan od čestih prouzrokovača migrene je stres, često kombinovan sa nedovoljno sna, pa je savladavanje stresa premda komplikovano veoma efikasan način da se spreči napad migrene. Uobičajeni metodi za smanjenje efekta stresa su:

- duboko udisanje, nekoliko puta tokom dana treba odvojiti vreme da se fokusirate na disanje i deset puta duboko i sporo udahnete i izdahnete vazduh.

- Bavljenje fizičkim aktivnostima, za preporuku je bavljenje jogom, plivanjem ili makar polučasovnom svakodnevnom šetnjom.

- Smeh smanjuje nivo hormona stresa .

Faktor koji često doprinosi napadima migrene je nedovoljno sna ili neredovna ishrana, veoma je važno obratiti pažnju na redovnost sva tri obroka.

Sada na tržištu postoje lekovi koji mogu da smanje učestalost migrena kao i jačinu njihovih napada, prepisuju se kada druge metode nemaju efekte i mogu biti: beta blokatori kao što je propranolol, pizotifen ili antidepresivi kao što je amitriptilin.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 11:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Koji su to lekovi koji mogu da smanje učestalost migrene?
Naime,ja patim od migrene od 12. godine života.U normalnim uslovima to bude 3-4 puta mesečno,a nekad i više.Bolovi su veoma jaki,s obaveznim povraćenjem.To mi remeti ritam života,prvenstveno zato što niko neće da trpi osobu koja je 3-4 puta mesečno "bolesna" i ne može da obavlja svoj posao.Zato vrlo često koristim Amigren,i on mi pomogne(onako kada ga pijem na pola sata),ali mi užasno smeta,i danima posle toga osećam slabost i bolove u mišićima,kao i ružan ukus u ustima.
Početkom meseca počeću da pijem neki preparat od aloe vere i nešto sam optimista da ću time uspeti da dosta ublažim moj problem,ako ne i da izlečim migrenu.Tako mi bar kažu...
Ah,da,interesantno je da me u trudnoći ni jednom nije zabolela glava,pa ako ovo sa alojom ne uspe,izrodiću gomilu dece :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 3:23 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
tamaraft je napisao:
Postoje dva tipa migrene: s aurom i bez nje. Migrena s aurom je glavobolja kojoj prethode smetnje u vidnom polju, u vidu zamućenog vida, titranja ili različitih oblika koji bolesniku titraju pred očima, nakon čega usledi glavobolja.
Migrena beza ure započinje glavoboljom, bez manifestacija u vidnom polju.

Kod mene se napravio mix. Imala sam godinama migrene bez aure, sa mucninom i preosetljivoscu na svetlost i zvuke. Onda je migrena prestala i godinama je vec nemam. Ali sada imam napde migrenozne aure isto pracene mucninom ali bez glavobolje. Dugo mi je trebalo da shvatim sta je to. Ima li ko slicna iskustva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 6:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
luka_0407 je napisao:
Koji su to lekovi koji mogu da smanje učestalost migrene?
Naime,ja patim od migrene od 12. godine života.U normalnim uslovima to bude 3-4 puta mesečno,a nekad i više.Bolovi su veoma jaki,s obaveznim povraćenjem.To mi remeti ritam života,prvenstveno zato što niko neće da trpi osobu koja je 3-4 puta mesečno "bolesna" i ne može da obavlja svoj posao.Zato vrlo često koristim Amigren,i on mi pomogne(onako kada ga pijem na pola sata),ali mi užasno smeta,i danima posle toga osećam slabost i bolove u mišićima,kao i ružan ukus u ustima.
Početkom meseca počeću da pijem neki preparat od aloe vere i nešto sam optimista da ću time uspeti da dosta ublažim moj problem,ako ne i da izlečim migrenu.Tako mi bar kažu...
Ah,da,interesantno je da me u trudnoći ni jednom nije zabolela glava,pa ako ovo sa alojom ne uspe,izrodiću gomilu dece :D :D :D



Idite kod doktora pobogu pa da vam od odredi pravi lek za vas!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 10:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Pobogu,bila sam kod doktora,naravno,i ti lekovi ništa ne pomažu,samo sam se nadala da postoji još nešto novo.Vrlo si ljubazna,ako su nam svi zdravstveni radnici tako ljubazni gde je nama kraj...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 10:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
trudim se :)

jesi pila redergin?

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 10:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Joj,nemoj toliko da se trudiš! :)
Ma pila sam i to i još neke lekove,nikako ne mogu da se setim sada imena leka!Migrena je čudo!Možeš se paziti koliko hoćeš,kad hoće da boli,ona boli.Sve je to vezano za hormone,bar kod mene.
Sada sam skoncentrisana samo na bilje,u to verujem.Prestala sam da pušim,pijem jednu kafu dnevno a više zelenog čaja,trudim se da provodim više vremena na svežem vazduhu i tako to...Nekad mi pomogne obloga od korena đumbira,limun ili neki čajevi,naravno samo da mi ublaže napad,ne i da on prestane.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 10:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Super!

Ja sam mishljenja da svako bice mora za sebe da nadje pravi lek, a ne da se samo koncentrishe na ono shto farmaceutska industrija nudi!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 10:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Da,da!Toliko toga nam je pruženo od prirode a mi to ne znamo da iskoristimo.Pozdrav,javiću ako ova aloja pomogne


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 95 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: