Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 89 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 19, 2008 4:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
E bas vam hvala sto nas ovako internet-neprosvecene prosvetliste!
:o Samo..... ne jede se sve sto leti! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 19, 2008 10:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 30, 2007 2:27 pm
Postovi: 160
Ova tema, odnosno, ono sto se razvilo iz teme je veoma smesno. Upravo sam ovde video , odnosno procitao i uverio se da su ljudi u nasoj zemlji puni predrasuda ( neznanja, diskriminacije... )
Sestricu cu samo da pitam: Da li doktor opste prakse, zna vise o infektivnim bolestima od prof, soc, inf, hepatolga koji godinama proucava i svaki dan dolazi do novih saznanja? Zapitaj se? Cije je znanje i obrazovanje vece onog koji ima samo prefiks dr. ili onog sa prefiksima profesor, specijalista, solciolog, infektolog, hepatolog? Da ne govorim o znanju sestrica po domovima zdravlja...?



Citiraj:
HEPATITIS C

Šta je hepatitis C?

Hepatitis C je upala jetre kojoj je uzrok hepatitis C virus - HCV. Virus je prisutan u krvi zaraženih osoba. Glavni je način penosa kontakt sa zaraženom krvi.

HCV SE NE PRENOSI SOCIJALNIM KONTAKTOM!

Ko bi se trebao testirati na HCV?

• ako ste ikad intravenski uzimali drogu, makar i jednom, pre mnogo godina,
• ako ste primili transfuziju krvi ili transplant organa,
• bolesnici na hemodijalizi i svi bolesnici s težim hroničnim bolestima,
• deca majki zaraženih HCV-om,
• ako ste bili na tetoviranju, pirsingu, akupunkturi, a niste sigurni u higijenu
upotrebljivanog pribora,
• ako imate simptome bolesti jetre i
• ako ste bili na endoskopskim zahvatima
(operacije, česti stomatološki zahvati i sl.)

Zašto je važno testirati se?

Ako je vaš test pozitivan na HCV, vrlo je verovatno da ste razvili hroničnu bolest jetre. Tada je potrebno obaviti specijalistički pregled,kojim će se utvrditi da li Vam je potrebno lečenje.

Ali, ne osećam se bolesnim!

Mnoge osobe zaražene HCV-om, a koji imaju hroničnu bolest jetre, nemaju nikakvih
simptoma i osećaju se zdravo godinama. Neki imaju najčešći simptom - stalan ili povremeni umor. Jedini način da otkrijete da li ste oboleli od hepatitisa C je da napravite krvni test koji nije rutinski (tzv. "markere na HCV").

HEPATITIS C

Pitajte svog lekara!

AKO STE OBOLELI,
VEOMA JE VAŽNO DA SAZNATE ŠTO VIŠE O SVOJOJ BOLESTI
I KAKO ŽIVETI S NJOM!


Koliko je hepatitis C ozbiljna bolest?

Za neke osobe hepatitis C je ozbiljna bolest, ali
nije za sve. Od 100 zaraženih, kod 80% će se
razviti neki stepen oštećenja jetre ( fibroza ), a kod 20%
od njih ciroza, moguće i rak jetre, sa bitnom
promenom kvaliteta i trajanja života.

Da li postoji terapija?

Postoji. Zavisno od podvrste (genotipa) virusa
HCV-a, uspešnost terapije varira od 50 - 85%.
Raspitajte se kod svog doktora.

Ako ste oboleli, zaštitite svoju jetru!

• Nemojte piti alkohol
• Redovito se kontrolišite
• Savetujte se sa doktorom pre uzimanja lekova, čak i onih koji se prodaju bez recepta, a i biljnih preparata i dodataka prehrani
• vakcinišite se protiv hepatitisa B

Spečite širenje zaraze!

• Pazite da samo Vi koristite svoj higijenski pribor (makazice, grickalice, brijače, četkice za zube i sl.)
• Budite sigurni da je pribor za tetoviranje, pirsing ili intravensko korišćenje droga sterilan
• Koristite kondome prilikom polnog odnosa
(iako je prenos polnim putem vrlo redak)

Testirajte se!

Otkrivanje bolesti u ranoj fazi povećava šanse za
izlečenjem. Od doktora opšte prakse
zatražite uput za "markere" na hepatitis C!


SAZNAJTE VIŠE O BOLESTI, LEČENJU I VAŠIM PRAVIMA!


Ukoliko neko sumnja na ovo navedeno neka poseti sledecu stranicu i tamo ce promaci ovaj tekst www.hemofilija.org ili nek jednostavno ukuca u google ili yahoo naziv bolesti o okoj zeli da sazna i sve ce se razresiti.

_________________
http://hepatitis.forumakers.com/forum.htm


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 19, 2008 10:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Citat:
Ova tema, odnosno, ono sto se razvilo iz teme je veoma smesno. Upravo sam ovde video , odnosno procitao i uverio se da su ljudi u nasoj zemlji puni predrasuda ( neznanja, diskriminacije... )
Sestricu cu samo da pitam: Da li doktor opste prakse, zna vise o infektivnim bolestima od prof, soc, inf, hepatolga koji godinama proucava i svaki dan dolazi do novih saznanja? Zapitaj se? Cije je znanje i obrazovanje vece onog koji ima samo prefiks dr. ili onog sa prefiksima profesor, specijalista, solciolog, infektolog, hepatolog? Da ne govorim o znanju sestrica po domovima zdravlja...?

Na ciju je ovo adresu? :roll:

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 12:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 11:50 pm
Postovi: 37
Lokacija: Beograd
Pa na svaciju, ocigledno... Jesam sestra, nisam doktor, ali cudno je to sto ljudi misle da sestre nemaju pojma ni o cemu sem da koriste igle, stvarnio ne znam ko je ovde pun predrasuda... Drugo, ja sam lepo rekla da je nacin prenosenja virusa HepC ELEMENTARNA stvar i da se ne mora biti ni spec. ni prof. dovoljno je biti i dr opste prakse...

_________________
Deca su ukras sveta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 2:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
1....2....3.... no... necu ipak. :roll:

8)

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 12:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Ja se nesto bas i ne secam da sam rekao sta sam po zvanju? :roll:
Ne secam se ni da sam rekao da sestre ne znaju nista a iskreno, ni ne znam da ste sestra, evo sada cujem. :roll:
Ovo sto ja pisem je moj stav i tretirajte ga kao JOS JEDNO OD POJEDINACNIH MISLJENJA NA FORUMU, pa svako neka odabere ono sto mu odgovara!
Ako mislite drugacije, pa ostanite pri svom stanovistu, niko vas ne prisiljava da ga menjate!
Ne vidim problem?
Mozda ga Vi imate?

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 12:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Ama ne govori zena Vama nista, opustite se, nije na Vas racun dragi kolega! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 1:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Gospodji koja je postavila temu:
- evo vec je osma godina kako 4-toro clana nase porodice pomno proucava hepatitis C, prevodimo i stampatmo (za sebe) sve sto nadjemo na Netu.
Moja majka je imala tu boljku vise decenija, dobila je ili kod zubara ili kod pedikira u vreme kada se nije ni znalo da postoji.

Od trenutka kada je saznala da boluje pa do njenog kraja je bilo samo 1/2 godine.
Ali, to su bile teske i preteske 1/2 godine i za nju i za nas.

Kako je Bog nas postedeo te zaraze iako samo sa nasom majkom svi povremeno ziveli i bili dosta bliski, mi tu opaku boljku proucavamo. Stalno.

Ja mislim da ne bi bilo pametno da radjete dete sa covekom koji je HCV + , narocito jer ste i vi i on vec ostvareni kao roditelji!

svakodobro vam zelim i zaista mi je tesko bilo da vam ovako nesto napisem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 3:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 11:50 pm
Postovi: 37
Lokacija: Beograd
Dragi doktore, ja mislim da je ovde doslo da male zabune... :D Ja se Vama nisam obratila ni u jednom trenutku bilo kojim losim recima, niti sam ja dovodila u pitanje Vasu profesionalnost niti specijalizaciju... Samo sam pokusala da objasnim ljudima ovde da treba da slusaju vas doktore koji se u ove stvari razumeju... I da se slazem sa Vasim misljenjem... Izvinjavam se ako sam zvucala konfuzno...
Sve najbolje

_________________
Deca su ukras sveta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 3:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Sorry 1000x!
Nesporazum! :roll:

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 3:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 11:50 pm
Postovi: 37
Lokacija: Beograd
Desava se :wink:

_________________
Deca su ukras sveta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 5:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Ljudi moji dragi, nema me 100 godina i sa teme svojih prijatelja, skrenuh ovamo jer videh tamo link, te moram nesto da naisem, pa ako mi veza pukne........ :lol:

Niko ne moze da tvrdi da SVE sestre nemaju pojma o hepatitisu, kao ni SVI lekari koji nisu infektolozi, ali cinjenica je da su pojedinci neupuceni (od sestara po domovima zdravlja koje vade krv i koje na upozorenje pacijenta da je zarazen, dozivi totalni shok, da ga salju kao ping pong lopticu od jednog do drugog jer "nece da se zaraze" (a koliko ljudi ni ne zna da ima hepatitis!!!!??!??! i jos koliko npr nece da kaze da ga ima????!!! a i ko bi normalan nakon jednog ovako loseg iskustva????!!! :roll: ), pa kad se konacno jedna smiluje, ubode ga "konjskom" iglom da lipti na sve strane, te se prospe krv i po sestrinim rukama, a ona samo spere to sa sebe i kaze: "Nije to nista", preko pojedinih lekara koji 3 sata traze sifru za bolest, koji kazu da za to lek ne postoji i da ne nabrajam dalje.


Citiram eminentnog infektologa: "Hepatitis C se prenosi polnim putem, ali u veoma malom procentu!!"

Sta to znaci "mali procenat"???? I da li onaj ko se zarazi ima neku satisfakciju od ovoga "mali" i da li moze da zna kojim je putem dobio?! Mozda kod zubara? Mozda kod pedikikra? Manikira?? :o

Cesto se prenosi grubim, nezasticenim odnosom, analnim odnosom i svakim drugim prilikom kog dolazi do ostecenja sluzokoze, sitnih ranica i krvarenja.

Lepo sve ovo zvuci kad ja pisem, a to sto se plasim, to je drugi padez. :oops: :lol:


3 godine sam zivela u zajednici sa obolelim od hepatitisa C, bez ikakve zastite do momenta dok nismo saznali (slucajno) da on ima C. Ja se, kao i kompjuter, nisam zarazila. Ali sam se "nahranila" uzasnim strahom. Blokada. :o :(


Kompjuter, imas odgovor na PP!! :wink:


Pozz svima, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 5:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 30, 2007 2:27 pm
Postovi: 160
BILO JE TO U JEDNOJ ZEMLJI SELJAKA NA BRDOVITOM BALKANU...

_________________
http://hepatitis.forumakers.com/forum.htm


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 5:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 30, 2007 2:27 pm
Postovi: 160
:roll: :roll:

_________________
http://hepatitis.forumakers.com/forum.htm


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 5:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
majja je napisao:
...salju kao ping pong lopticu od jednog do drugog jer "nece da se zaraze" (a koliko ljudi ni ne zna da ima hepatitis!!!!??!??! i jos koliko npr nece da kaze da ga ima????!!! a i ko bi normalan nakon jednog ovako loseg iskustva????!!! :roll: ), pa kad se konacno jedna smiluje, ubode ga "konjskom" iglom da lipti na sve strane, te se prospe krv i po sestrinim rukama, a ona samo spere to sa sebe i kaze: "Nije to nista", preko pojedinih lekara koji 3 sata traze sifru za bolest, koji kazu da za to lek ne postoji i da ne nabrajam dalje.


Koji horor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :o
Gde ste vi to bili??????????? :roll:

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 89 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 99 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: