Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 82 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 08, 2008 7:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Slika

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 08, 2008 7:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 2:47 am
Postovi: 14
8) 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 9:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 02, 2008 11:30 am
Postovi: 25
Lokacija: pg
ne uzimam steroide ... samo uchim o njima ... ne branim se ja ovde od nikog .. diskusija samo[/quote]
Ne uzimas kazes samo ucis?! Otkud ti onda pravo da o njima govoris kao o necemu sto si citanjem utvrdio da je dobro,konyumiraj ih ti,testtiraj na svom tjelu pa nam tada navedi sve od krvne grupe do svih svojih generalija i objasni kako sve te supstance djeluju na takav sastav organizma,ja cu to postovati i opet ti reci da to NEMA vaze sa bilo kojim drugim organizmom,kazes ako su mu zdravi bubrezi,odakle ti samo pravo da procjenjujes kako sve to moze djelovati na bilo koje ma i najzdravije bubrege ako nijesu uradjena predhodna analiziranja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 9:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 06, 2008 7:56 pm
Postovi: 3
tamaraft je napisao:
znachi zapravo svi vi pravite od sebe neshto shto niste?
Hm...




molim?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 11:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 9:10 am
Postovi: 5
Zabac,prosto citajuci tvoj post,ne mogu da verujem.Kazi mi kakva su tvoja iskustva u treningu i ishrani sportista.Da li ti uopste ista znas o tome?
Da li ti znas sta je kreatin i cemu sluzi?Da li znas kada se konzumira?Da li znas kolika je preporucena doza?Da li ti ista uopste znas o tome?Ako ne znas postedi me pisanja gluposti.Ja ako ne znam nesto,citam.. ucim,ali ne pametujem i ne pisem gluposti.Drugo cudis se decku sto uci o steroidima.Ako je i sam svestan losih posledica koje moze da ima od njih,ali i pored toga licnim izborom zeli da ih koristi ukoliko je sportista,sta ima lose u tome da uci,znaci on treba bez ikakvog prethodnog znanja da ih koristi??Zato se i desavaju sve lose posledice koje steroidi donose.Ali da ne idemo offtopic steroidi nemaju nikakve veze sa kreatinom o kome se ovde vodi diskusija.Znaci kreatin mogu da koriste zdrave osobe po upustvu i u preporucenoj dozi apsolutno bez ikakvih posledica..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 11:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 9:10 am
Postovi: 5
Clanak preuzet sa drugog foruma,zamolio bi sve da ga iscitaju do kraja,izvinjavam se za preuzimanje istog,ali moram ga ovde staviti,bas zbog gomili gluposti izrecenih od neucenih ljudi.Nadam se da mi Milos i casopis iz koga je ovo preuzeto nece zameriti.
Znaci u ovom clanku Milos Sarcev inace nas najbolji i najslavniji covek u bodybuilding-u,ne samo kod nasa nego i u svetu,cak je i po meni najveci strucnjak u vezi treninga i ishrane,ma covek je legenda po meni.Inace radi u Americi i zasluzan je za uspehe mnogih sportista.
On odgovara na pismo upuceno njemu od strane jedne neupucene gospodje koja verovatno se naslusa ovakvih gluposti,pa se brine:

Milos Sarcev: Ovaj clanak sam napisao za FLEX. Nadam se da ce vam biti interesantan.

Gospodja:
Dragi gospodine. Obracam vam se u nadi da cete uspjeti da ubjedite mog 13godisnjeg sina da u tim godinama nije dobro da dize tegove.
Da bi stvari bile jos gore - on jede ogromne kolicine proteina a sada pije i nekakve suplemente u prahu.
Moj muz je doktor medicine i on mu je vec rekao da trening moze da mu sprijeci daljnji prirodni rast i razvoj i da ekstremno velike kolicine proteina mogu da naskode njegovim bubrezima.
Ovi suplementi me mnogo plase jos od kad sam citala da su neki klinci sa koledza u Americi umrli nakon sto su konzumirali velike doze suplemenata.
Moj otac koji ima 65 godina trenira zajedno sa mojim sinom i on ga cak nagovara i podstice da postane profesionalni bodibilder.
Ne mogu uticati na misljenje svoga oca (star pa tvrdoglav) ali sam mnogo zabrinuta za svog sina. Mnogo cita bodybuilding casopise i sigurna sam kada bi od vas cuo isto ovo sto mu i mi govorimo, napokon bi shvatio da je to sve istina. Unaprijed hvala.

Milos:
Postovana gospodjo. Zao mi je ali cu vas morati razocarati. Cak cu ici protiv vase rijeci i savjetovati vasem sinu: nastavi sa treningom momak. Konzumiraj sto vise proteina (ako mozes priustiti) i kupi mnogo korisnih suplemenata!
Ne zelim da omalovazavam vaseg supruga, ali zelio bih da ga izazovem tako sto bi mi pokazao bar jednu studiju koja je pokazala da visok unos proteina skodi bubrezima kod zdravog covjeka (sa zdravim bubrezima). Stavise, u zadnjoj deceniji je uradjen veliki broj studija kod sportista koji su dugo vremena konzumirali velike kolicine proteina. Rezultati su bili: svi su svi imali i dalje zdrave bubrege i normalna ocitanja. Istrazivanja su se nastavila u raznim zemljama sirom svijeta i tako je razbijen mit koji kaze da visok unos proteina skodi bubrezima odnosno covjeku koji ima zdrave bubrege.
Sportisti a pogotovo bodibilder imaju potrebu za visokim unosom proteina, zato nemojte da brinete zbog vaseg sina, on je to vjerovatno naucio od osobe koja zna o cemu govori: od vaseg vlastitog oca. Vidim zivite u Evropi. Koliko starijih ljudi u vasoj zajednici izgleda i osjeca se kao vas otac? Ako sada trenira u toj dobi onda sam siguran da je trenirao veliki dio svoga zivota. Da li je on zdrav, aktivan, jak i snazan?
Jos uvijek se sjecam takmicenja na kojem sam ucestvovao 1991. godine IFBB Niagara Falls Pro Invitational. Albert Beckles, 61godisnji gospodin je pobijedio na takmicenju. Svaki takmicar je mogao da bude njegov sin (ili cak unuk) i naucio nas je lekciju. On jos uvijek trenira i izgleda nevjerovatno dobro u svojoj 73. godini. Jos jedna legenda bodybuildinga Bill Pearl (isto godiste kao Albert) je jos jedan sjajan primjer kako trening i adekvatna ishrana (abeceda bodibildinga) mogu da se odraze na pojedinca.
Tvrdim da mi (bodibilderi) imamo najzdraviju ishranu i spreman sam da odbranim svoj stav.
Ali prije nego to uradim nesto bih vas pitao: da vas sin jede gomilu nezdrave hrane (kao sto to rade tinejdzeri) da li bi i tada bili zabrinuti?
Za mene je nevjerovatno to da roditelji dozvoljavaju, cak i gore: hrane svoju djecu smecem: cheeseburgeri, hot dogovi, pice, slatkisi i ko zna sta jos.
To je gomila zasicenih masnih kiselina, prostih secera, preradjene hrane itd. Neko kao vas suprug (doktor medicine) i ostali roditelji bi dozvolili ovakvu ishranu svojoj djeci, a kad neki tinejdzer koristi proteinske suplemente ili ostale zdrave dodatke ishrani ljudi se odmah uspanice?!
Moja 5gosidnja kcerka svaki dan pije proteinske shake-ove! Ona ih obozava, vjerovatno zato sto joj je dodat whey protein izolat u njeno mlijeko kad je bila stara mjesec dana. Ja se pobrinem da ona dobije sve potrebne nutrijente u adekvatnim kolicinama a nakon toga moze pojesti i neki junk food cisto da malo okusi. Danasnji tinejdzeri su strasno preuhranjeni najvise zbog krivice roditelja ili zbog neznanja o ishrani.

Sada mi dozvolite da vam objasnim nacin ishrane nas bodibildera.
Mi smatramo da je nase tijelo nas biznis, zato da bi ono bilo uspjesno moramo mu dati sve sto ono trazi i treba.
Pridajemo veliku vaznost svim osnovnim nutrijentima koje nase tijelo treba da bi normalno funkcionisalo. Ti osnovni nutrijenti znace da ih mi moramo izvana unijeti kroz ishranu i dodatke ishani svakdnevno jer nas organizam nije u stanju sam da ih proizvede. O ovome prosjecna osoba bas i ne razmislja.
Nasa ishrana je formirana individualno u zavisnosti od nasih fizioloskih i metabolickih potreba. Mozemo izracunati nase energetske potrebe i odabrati zdrave izvore hrane koji ce nas snabdjevati energijom (to su uglavnom slozeni ugljikohidrati i nezasicene masne kiseline). Unos proteina je svakako veci nego sto je to preporuceno prosjecnoj osobi, ali nase potrebe su takodjer mnogo vece – zbog intenzivnih treninga i ostvarivanja naseg cilja (povecanje misicne mase).
Imamo mnogo manjih obroka (5-10) tokom dana, koji osiguravaju neprestano snabdjevanje nutrijenata svim nasim dijelovima tijela.
Proteinski izvori hrane sa malim procentom masti (bjelanca, riba, crveno meso, nemasni mlijecni prozvodi i visokokvalitetni proteinski praskovi) konzumirani tokom cijelog dana osiguravaju konstantan protok aminokiselina (gradivni blokovi proteina) kroz nas krvotok. Dakle, kad god imamo potrebu za njima imamo ih na raspolaganju.
Mnogi ljudi su zbunjeni kad je rijec o potrebi proteina u smislu da ih samo bodibilderi trebaju da izgrade misicnu masu. Proteini su potrebni za mnoge druge stvari. Svaki organ, svako vlakno i celija, svi hormoni, enzimi, krvne celije, kosti, koza, kosa: sve je to izgradjeno od proteina. Ako je potreban protein da bi se nesto obnovilo ili snabdjelo a nemamo protein na raspolaganju, nase tijelo bi moralo otici u katabolizam da bi se snabdjelo potrebnim proteinom.
Nakon sto utvrdimo potrebe za proteinom takodjer moramo izracunati dnevnu energetsku potrosnju i u skladu sa kalorijskim potrebama odabrati kolicinu ugljikohidrata i/ili masti koje cemo koristiti. Svaki dan moze biti razlicit, tako da cemo jesti hranu koja se koristi za energiju u skladu sa nasim dnevnim aktivnostima. Logicno, koristili bi vise ugljikohidrata ili masti prije fizicke aktivnosti (ili u aktivnom dijelu dana).
Kada se ne izlazemo mnogo fizickim aktivnostima mozemo smanjiti kalorijski unos da ne bi unosili pretjeranu kolicinu kalorija koje nase tijelo jednostavno ne treba u tom trenutku.
Kao sto svi znamo, mnogi jedu najvise kalorija navece, za vrijeme vecere tik prije spavanja. Sta mislite sta se desi sa svim tim kalorijama kada spavate?
Takodjer odabiremo ˝dobre masnoce˝ (riblje ulje, laneno ulje, maslinovo ulje, avokado i sl.) jer su one potrebne za nase zdravlje i opste dobro.
Na kraju, mi unosimo sve mikronutrijente (mikroelemente – vitamine i minerale) i sto je jos mnogo vazno: mnogo vode.
Sada, kao majka – sta mislite sta bi vas sin trebao slijediti: prosjenu nezdravu ishranu (nutriciozni deficiti vode do pojave brojnih bolesti) ili jedan dobar prosjecan plan ishrane jednog bodibildera?
Takodjer bih volio da vam razjasnim da ti suplementi u prahu koje vas sin koristi su zdravi i sigurni i imaju mnogo dobrih ucinaka.
Proteinski praskovi su veoma hranljivi jer su ekstraktovani iz prirodnih izvora (mlijeko, jaja, soja, sirutka). Obicno su nemasni i sadrze vitamine i minerale, pa tako korisnik iz njih dobija sve ono sto mu i treba (protein) bez nezeljene masnoce.
I na kraju bih zelio da pitam vaseg supruga jos jedno pitanje.
Da li moze da nam da naucno profesionalno objasnjenje koje objasnjava kako je fizioloski moguce da trening sa tegovima negativno utice na prirodni rast i razvoj tinejdzera?
Dizanje tegova moze samo da stimulise razvoj i ne moze nikada biti kontraproduktivno! Nase tijelo konstantno dopunjava i obnavlja ono sto se izgubi i to procesom superkonpenzacije sto znaci da stvara u vecoj mjeri nego sto je to prije bilo moguce. Druga rijec za to je rast! Osim toga, dva vrlo mocna anabolicka hormona se oslobadjaju i povecavaju tokom treninga sa tegovima (hormon rasta i testosteron) i ako se sjecate anabolizam znaci izgradnja!
Interesantna cinjenica je da je najpoznatiji bodibilder svih vremena Arnold Schwarzenegger poceo sa treninzima u istoj dobi – kada je imao 13 godina.
Ako ste gledali ijedan film gdje on glumi vidjeli ste da je prilicno visok (nemojte ga pomijesati sa Danny De Vitto-m). Vjerujem da je visok oko 6˝2´ (186-187cm).
Sada, ja cu reci i to da tinejdzeri ne treba da pocinju odmah sa intenzivnim i teskim treninzima u teretani. Trebaju polako da se adaptiraju i fokusiraju na konekciju izmedju uma i misica radeci veci broj ponavljanja kako bi osjetili misice – a ne da pokusavaju da postignu svjetski rekord.
Nakon par godina, kada njihovo tijelo bude spremno mogu dovesti trening na jedan slozeniji nivo. Nadam se da nisam unistio vas dan. I zasto ne pitate svog muza da izazove vaseg oca ili svog sina na obaranje ruke? Samo se pobrinite da mu kazete da malo umanji alkohol par dana i da je zabranjeno pusenje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 12:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 9:10 am
Postovi: 5
Inace preuzeto iz FLEX Magazina..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 4:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 2:47 am
Postovi: 14
zabac je napisao:
ne uzimam steroide ... samo uchim o njima ... ne branim se ja ovde od nikog .. diskusija samo

Ne uzimas kazes samo ucis?! Otkud ti onda pravo da o njima govoris kao o necemu sto si citanjem utvrdio da je dobro,konyumiraj ih ti,testtiraj na svom tjelu pa nam tada navedi sve od krvne grupe do svih svojih generalija i objasni kako sve te supstance djeluju na takav sastav organizma,ja cu to postovati i opet ti reci da to NEMA vaze sa bilo kojim drugim organizmom,kazes ako su mu zdravi bubrezi,odakle ti samo pravo da procjenjujes kako sve to moze djelovati na bilo koje ma i najzdravije bubrege ako nijesu uradjena predhodna analiziranja?[/quote]

ja nisam ovde jednu rech rekao o steroidima ... samo o kreatinu ...

steroidi su potencijalo shtetni i NIKAD NIKOM NE BI MOGAO DA KAZEM DA UZME TO..(eto kako stvari stoje to ne mogu ni sebi da kazem :D ) .. posebno nekom neiskusnom i mladom (ispod 25 god . recimo )

NE MESHAJTE KREATIN I STEROIDE !!!

kreatin = dodatak ishrani koji se legalno prodaje na stotine mesta u srbiji recimo(verujem i u cg kao i u ostatku sveta ) unosimo ga i prirodnim putem preko crvenog mesa i nash organizam vrshi svakodnevno sintezu kreatina iz amino kiselina ...

steroidi = Anabolichki Androgeni Steroidi su u sushtini anabolichki hormoni .. derivati testosterona najcheshce koji kada se u organizam remete nash odnos hormona i tako izazivaju 1) ubrzavanje izgradnje mishica 2) razne negativne pojave kao posledica aromatizacije recimo (ginekomastija ) supresija prirodnog testosterona itd ... sve se to da sprechiti/umanjiti u odredjenoj meri ali nije to tema i sigurno nemojte ochekivati moju preporuku nekom da uzme steroid ...

zabac krenuli ste odma od premise ,,sve shto se unosi u obliku prashka = loshe '' tako da dok objektivno ne pogledate stvari nishta necete uraditi i doci do stvarnog zakljuchka ...

kreatin monohidrat se UVELIKO koristi od 80` negde ako se ne varam ...

znate li koliko miliona korisnika je do sada to koristilo .. tako da moje generalije nisu presudne posebno shto ste navodili stvari koje nemaju veze sa creatineom .. eo juche na pub medu sam bash trazio neka neg. istrazivanja o kreatinu .. nisam nashao osim sluchajeva kada ljudi imaju problema sa bubrezima ...

za 20 godina je uradjeno vishe analiza i istrazivanja nego shto mozete da zamislite .. I NIJE SHTETAN (ako je osoba zdrava i ako se unosi u propisanim dozama ..) ne znam da li ste svesni da u inostranstvu ovo uopshte nije tema rasprave .. ali valjda kod nas sve stize sa zakashnjenjem pa i ovo .. tako da se verovatno to moze pripisati nashoj sumnjichavosti ka svemu shto je novo ... poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 10, 2008 9:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 9:10 am
Postovi: 5
Daleko od toga da je novo,nego su ljudi i dalje ne upuceni..Znaci negde su nesto culi i negde procitali,a ne znaju ni sta je pa pisu,a jos gore pametuju.A u zivotu nisu ni vezbali,niti se hranili pravilno..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 10, 2008 3:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 1:28 pm
Postovi: 226
Lokacija: Tamo daleko..
Evo bio sam juce na ultra zvuku, uglavnom tamo su bili 1 kardiolog i 1 internista, poceli su sa pregledima i ustanovili su mi tahikadriju (ubrzan rad srca) varira oko 100.. Uglavnom odma su me pitali jel si uzimao sta od hemije, i energetskih pica ? Ja rekoh "Jesam pred takmicenje 2 red bulla uzimao, i supplemente creatin itd itd" oni su rekli "Na to mozes sad da zaboravis, i da mi je to od toga"
A napomenem pre nego sto sam to poceo konzumirati bio sam zdrav ko dren, ali eto.. Sad neka neki lik tamo sto roka creatine i ima srece kaze kako nije od toga, i da on ispadne pametniji od kardiologa i interniste :P
Ajde p0zdrav :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 10, 2008 3:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 1:28 pm
Postovi: 226
Lokacija: Tamo daleko..
P.s da napomenem ja supplemente (kreatine, proteine itd itd) koristim od svoje 15este godine, sad imam 18, znaci 3 god, eto pokazatelja kako to "nije stetno" , naduvao se jesam i zadovoljan sam, 35kg (od toga 25kh misicne mase) za 3 god, dobro jeste, i prezadovoljan sam, ali brate mili ako ces unistit zdravlje zbog toga onda je to 0, evo sad cu naravno pola toga izgubiti jer sad ne smem trenirati neko vreme, + nisam isao mesec dana i vec sam izgubio nekih 2-3kg (sto sam izbacio u wc bukvalno) jer creatin ti navuce vodu, i eto to na kraju sve "isoras" prosto receno, a zdravlje sjebes, pa posle mozes samo da se secas kakav si nekad bio pod hemijom, toliko od mene zz :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 10, 2008 11:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 2:47 am
Postovi: 14
OMG ... pa najlakshe je reci od toga je !!!

ja sam dobio tahikardiju pre svega toga i za vreme lechenja od toga sam pio kreatin i sada je sve ok !! kojim mehanizmom kreatin moze da izazove tahikardije .. i to su ti rekli na osnovu razgovora sa tobom .. alo shta je sa testovima .. dijagnostika je za debile ,a ? da si rekao bubrege ne bih nishta komentarisao ... ali SRCe!! .. pffff


mnogo veci faktor rizika ti je pretreniranost ... jesi rekao tom doktoru kakvi su ti treninzi itd ... :// da je dobar doktor ne bi ti to rekao ... i za vreme mog lechenja od tahikardija sam doshao u kontakt sa jedno 10ak kardiologa ... od toga su 2 bili dobri doktori ... ostalo necu da komentarishem .. trebao sam da ih tuzim sve .. ://

a to povlachenje vode je nepozeljno .. ako si zbog toga pio kreatin ko zna shta si josh radio .. ne iznenadjuje me onda nishta


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 11, 2008 1:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 1:28 pm
Postovi: 226
Lokacija: Tamo daleko..
Aj na pm..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 12, 2008 4:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Zaista ne vidim ni jedan razuman razlog da ovoliki, kako nas prozva neko od prethodnih "kvazi lekari", gube dragoceno vreme, polemisuci sa decom tipa "Uros_1982" :D a na osnovu nekakvih sportskih magazina, sa tipovima tipa "nebitno" :roll: ili "fudbaler" :roll: ......Nonsens! :evil:

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 12, 2008 10:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 2:47 am
Postovi: 14
koji argumenti ... ne chitam sportske magazine ... manite se pretpostavki i klishea ..sve ovo je na osnovu vishegodishnjeg iskustva i medjusobnih razmena informacija .. jel moram da se zovem miloshvma da biste me udostojili nekih odgovora :D .. haha ... ma snacicemo se mi i bez vas struchnjaka :D nonsens ..


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 82 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 56 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: