Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Sub Nov 07, 2009 1:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 12:02 am
Postovi: 116
Za mene deluju pogubnije dugoročne eventualne posledice vakcinacije (poput stavranja predispozicija za tzv autoimuna oboljenja) nego kratkoročne.
I bez toga, čini mi se da su moguće štete mnogo veće, nego eventualna zaštita koju vakcina pruža.

Ali uvek sam za činjenično stanje, naročito kada se barata brojkama u obraćanju javnosti.
Broj od 40.000 ljudi koji umru od običnog gripa godišnje u Srbiji mi deluje nemoguća. Ne znam tačan broj, ali cenim da je oko 10-12 puta manji.
Čudi me da niko ne primećuje da je 40.000 ~ 500/100.000 a to bi značilo da je grip prvi uzrok smrti u Srbiji, što je svakako daleko od istine.

_________________
“Čvrsto sam uveren da kad bi ukupno medicinsko znanje koje se danas primenjuje mogli baciti na dno mora, to bi bilo u korist čovečanstva i na štetu riba.“ - Oliver Wendell Holmes
"Virusi ne postoje" - kojekude


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Sub Nov 07, 2009 1:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 08, 2009 1:58 pm
Postovi: 141
kojekude je napisao:
Broj od 40.000 ljudi koji umru od običnog gripa godišnje u Srbiji mi deluje nemoguća. Ne znam tačan broj, ali cenim da je oko 10-12 puta manji.
Čudi me da niko ne primećuje da je 40.000 ~ 500/100.000 a to bi značilo da je grip prvi uzrok smrti u Srbiji, što je svakako daleko od istine.

Ne misli se u Srbiji, nego u celom svetu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Sub Nov 07, 2009 1:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 12:02 am
Postovi: 116
Pera90ns je napisao:
Ako ste trudni zapitajte se ovo -
zašto bi uzimali Panvax, kada on sadrži Neomicin sulfat i polymyxin B -
od kojih oba pokazuju pozitivne rizike za vase nerođeno dete - kako bi
izbegli šta? Blagi grip, koji ubija 95% manje ljudi nego obican grip?
[/quote]

E sad kao u svetu, a ceo tekst o Srbiji.
Ok, ali onda se ne slaže podatak da od svinjskog gripa umire 95% manje ljudi.
Jer, 95% manje od 40.000ljudi je 200ljudi, a u svetu je već umrlo mnogo više ljudi od svinjskog gripa.
?

_________________
“Čvrsto sam uveren da kad bi ukupno medicinsko znanje koje se danas primenjuje mogli baciti na dno mora, to bi bilo u korist čovečanstva i na štetu riba.“ - Oliver Wendell Holmes
"Virusi ne postoje" - kojekude


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Sub Nov 07, 2009 6:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 24, 2008 7:36 pm
Postovi: 178
Meni nesto nije jasno, ministar zdravlja je rekao da je to novi virus na planeti, a juce sam u Press-u citala da je 1976. god u sastavu tadasnje vakcine protiv gripa bio uvrscen i soj A H1N1. Kako sad to ? Jeli bio tu i ranije ili nije, sta je istina ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Sub Nov 07, 2009 7:07 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Okt 28, 2009 3:00 am
Postovi: 70
a da nije rekao da ga je bas ON izmislio ovih dana?? ma ne slusajte vise te gluposti! PANDEMIJA CEGA??????? ALO ljudi! hiljade i hiljade ljudi oko vas godisnje umre od najgorih bolesti! Koji bre grip! Pandemija kancera!!!Ozraceni smo, unisteni i raspadamo se od svakakvih gluposti koje su nam bacane i bacaju ih i dalje SAMO je jos glupa vakcina falila!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Sub Nov 07, 2009 9:24 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
sezonska vakcina se pravi odavno za to se koristi jaje itd itd - i za nju je potrebno tacno se zna koje vreme!
ali to nije tako kratko vreme, te se pitam na koji nacin je spravljena ova nova vakcina... mora biti da je ipak napravljena na drugaciji nacin nego sezonska.

ne trese se samo ovaj forum vec i drug forumi, ali nesto se o ekonomskoj krizi slabo govori...
kako go da je stvoren, ipak je to sasvim nov virus i nije bas za potcenjivanje.

sta god da ljudi odluce, jacanje iminuteta je najbitnije, a sejanje straha slabi imuni sistem, a strah se seje jer fale prave informacije!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Ned Nov 08, 2009 3:55 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
Ljudi, dajte da to jednom riješimo za svbagda...jel ima ijedan liječnik na ovom forumu koji smatra da je ova gripa toliko opasna koliko se ljude dezinformira... i ima li ijedan liječnik koji će primit vakcinu ili dopustit da mu cijepe porodicu... ????

Ja znam da ja sigurno neću...

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Ned Nov 08, 2009 9:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 08, 2007 8:45 pm
Postovi: 26
Lokacija: beograd
daso je napisao:
Ljudi, dajte da to jednom riješimo za svbagda...jel ima ijedan liječnik na ovom forumu koji smatra da je ova gripa toliko opasna koliko se ljude dezinformira... i ima li ijedan liječnik koji će primit vakcinu ili dopustit da mu cijepe porodicu... ????

Ja znam da ja sigurno neću...


sta da ti kazem,ja sam pitala naseg doktora i on je rekao da ce vaksinisati celu porodicu....doktor je poznati kardiolog iz Beograda.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Pon Nov 09, 2009 3:40 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 3:38 am
Postovi: 527
Lokacija: Weissenburg am Sava und blauen Donau
Pa da, to je to. Totalno ne znam sta da radim po tom pitanju. Pitam lekare... Sve ime do imena. Neki rade i na Torlaku. Jedni kazu da, drugi kazu ne. J.... grip. Sta god da uradis (ili ne uradis), pogresio/la si. Da statistike ne govore da je virus u principu bezopasan, otisao bih na neku planinu na 15km od prvog coveka i tamo cekao da prodje epidemija :lol: :lol: :lol:

_________________
Cogito ergo doleo....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Pon Nov 09, 2009 2:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
bogami ne znam...
svašta sam čuo a ovakav krepilizam nigdje...sad još uveli kojekakvu izolaciju.... šta djeca ne smiju ići u škole.... ma koji je njima vrag...

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Pon Nov 09, 2009 3:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 16, 2009 8:06 am
Postovi: 24
Katastrofa koliko ima glupih postova :( Onoj cheerleedersici sa jutuba nista ne verujem. Kako sve te amere da zadesi, evo danas zena dozivela amneziju od seksa. Cudo jedno.

Aman ljudi cela stvar je prosta...

Dok nije krenuo svinjski grip ljudi su (ko je zeleo) primali vakcine za obican grip i tako su umanjili statistiku smrtnosti od obicnog gripa. Sada dodje novi grip i treba za njega nova vakcina. Bez nove vakcine povecava se statisticki smrtnost jer nam u statistiku upada ona grupa ljudi koja je primala obicne vakcine, a sad nema sta da ih zastiti !!!

Vakcina je po meni bezbedna kao i svaka druga. Ja je necu primiti jer nisam nikada primao ni za obican grip, a za ovaj tek necu, cak i namerno - 26 miliona evra bre placaju vakcine alo! Pa za te pare ne da su dobre nego su zajebalovek. Smesni ste sa pricama da ima dve vrste vakcina. Pobogu ljudi pa jel znate koliko kosta R&D. To je sve isti djavo. Cilj je zaraditi PARE! Kom se bre isplati da pravi dve sorte vakcine? Kad moze jednu da napravi i da pusti buvu kako ima dve sorte, pa da jednu zavaljuje skuplje, samo kupi dve masine za stampu i udri! Pa ti biraj oces ovu bezbedniju sa plavom nalepnicom ili ovu sto ti nije bas bezbedna sa crvenom.

Logika alo, samo logika i statistika .. i pare!

I jos nesto bitno ... ne radi se kod gripa samo o zivotu i smrti. Neko ne zeli da se razboli, da boluje, da ima posledice od bolesti, ne zeli da odsustvuje sa posla ili fakulteta/skole :) itd Za takve je vakcina ko stvorena. Ja volim da se celicim i ako se razbolim na poslu nemam mnogo sta da propustim ...

Vozdra


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Pon Nov 09, 2009 10:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
itekako ima smisla prodavati 2 vakcine,jednu prodaje za 100 dinara,a onu ispravnu ce da proda za 00 evra,pa ti vidi hoces li da se vakcinises ili ne...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Uto Nov 10, 2009 12:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 16, 2009 8:06 am
Postovi: 24
A usput je onako iz zanimacije u ovu neispravnu ubacio i živu, yeah right :) More ljudi sve vam je to isto. Kakva sad neispravna i ispravna vakcina. O boze sta sve necu da cujem na ovom forumu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Uto Nov 10, 2009 2:10 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Sto ne bi pravili 2 (ako ne i vise) klasa vakcina kada svi proizvodi imaju vise klasa? Pa najobicnija Nivea krema za ruke nije ista u npr. Nemackoj i na ovim prostorima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: H1N1 globalna vakcinacija i 9 pitanja
PostPoslato: Uto Nov 10, 2009 4:40 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Feb 02, 2007 7:17 pm
Postovi: 75
Da li je Novartisova vakcina protiv A-H1N1 drugacija od bilo koje druge vakcine protiv gripa?
Oni tvrde da se ne razlikuje.

Da li postoje dve vreste vakcina od istog proizvodjaca od kojih je jedna bez konzervansa i adjuvanata i samim tim bezbednija?
Postoje, pri cemu je ova bez konzervansa skuplja. Vakcine bez adjuvanata se takodje proizvode i u USA su samo takve odobrene. Adjuvanti u vakcinama jos uvek nisu odobreni od strane FDA.

Kako se pravi inaktivirana virusna vakcina?
Ovo je uopstena i veoma pojednostavljena prica o tome kako se pravi vakcina protiv gripa.

Vecina vakcina od inaktiviranih virusa se prave na slican nacin. Prvo se izoluje virus koji izaziva odredjenu bolest, na primer male boginje, rubeole, grip i slicno. Zatim se od tog izolovanog zivog virusa napravi koktel sa antibioticima i time se inokulira najcesce kokosije jaje - tj. ogromne kolicine jaja sa zacetim embrionima. U pripremi vakcine protiv gripa (svejedno da li sezonskog ili ovog novog) virusni koktel se spricem ubacuje ne u sam embrion, vec u alantoinsku supljinu. Alantois je jedna kesasta tvorevina povezana sa embrionom pileta preko creva i snadbevena krvnim sudovima, a koristi za skupljanje metabolickog otpada embriona. Virus se tamo razmnozava neko vreme i zatim se alantoinska tecnost skuplja i dalje preradjuje. Ovako se proizvode skoro sve vakcine protiv gripa vec 60 godina, mada ima pokusaja da se umesto jaja koriste specificne celijske kulture.
Za inaktiviranje virusa se koriste razlicite metode i svaka kompanija koja proizvodi vakcinu ima svoj, jedinstven protokol koji je patentiran. Neki koriste deterdzente da inaktiviraju i razbiju virusne kapsule na sastavne delove, drugi koriste formaldehid, a Novartis koristi betapropiolakton. Sledeci korak je preciscavanje vakcine i za to se koriste filteri, centrifuge i svasta nesto, da bi se na kraju procesa dobila sterilna tecnost sa odredjenom koncentracijom odredjenih proteinskih delova virusa. U Novartisovoj vakcini za sezonski grip, kao i u ovoj za meksicki grip nalaze se delovi - subjedinice povrsinskih proteina koji u stvari predstavljaju antigene, homogenizovanih u salinu i fosfatnom buferu. Ostali sastojci korisceni u proizvodnji do ovog koraka se posle preciscavanja mogu naci samo u tragovima (albumin iz belanca jajeta, polimiksin i neomicin - antibiotici, betapropiolakton, nonilfenol etoxilate - koji se koristi u procesu razdvajanja povrsinskih proteina - antigena od ostalih proteina virusa).
Pri pakovanju vakcine u flasice od 5 ml - sto je 10 doza, dodaje se timerosal kao konzervanas. Timerosal je derivat etil-zive i proizvodjaci kazu da jedna doza iz tog pakovanja sadrzi oko 25 mikrograma te etil-zive. Ozbiljni i veliki proizvodjaci vakcina danas uvek proizvede i jednodozne vakcine - vec spakovane u spric, koje se prodaju pojedinacno i nesto su skuplje. Te jednodozne vakcine imaju timerosala samo u tragovima, posto se pri pakovanju dodatno preciscavaju (imaju manje od 1 mikrogram etil-zive po dozi).

Prica o adjuvantima je vec komplikovanija. Naime, u visedecenijskoj praksi proizvodnje vakcina, proizvodjaci su se sretali sa virusima od kojih nije bas jednostavno napraviti delotvornu vakcinu. Nekada virusa nemaju dovoljno da bi napravili dovoljnu kolicinu vakcine za kratko vreme (slucaj sa gripom), nekada virusni antigeni sami po sebi izazivaju veoma slab imuni odgovor (HIV, pticiji grip) i eto problema. Tako su poceli da vakcinama dodaju najrazlicitije supstance za koje se zna da same izazivaju jak imuni odgovor ako se ubrizgaju u krv. Najcesce korisceni adjuvant do danas je alum - mineralna so aluminijuma, ali on vise nije popularan. Novartis koristi adjuvant MF-59 koji je emulzija uljastih supstanci i vode. Jedna od tih uljastih supstanci je skvalen. Taj skvalen je inace sveprisutan u nasem organizmu, posto je osnova za sintezu holesterola, a samim tim i svih steroidnih jedinjenja. Iz nepoznatih razloga, kada se emulzija skvalena sa vodom ubrizga u krv, nastaje veoma snazan imuni odgovor. Kada se taj adjuvant pomesa sa virusnim antigenima iz vakcine i tako ubrizga u krv, imuni odgovor i na virusne antigene je mnogo jaci. Na taj nacin proizvodjac moze da koristi manje virusnog antigena za svaku dozu vakcine a da vakcina i dalje bude veoma efikasna. Adjuvanti se dodaju i drugim vakcinama, na primer MMR ako se ne varam. Problem sa adjuvantima je sto postoji opasnost da se kod nekih osoba taj nagli imuni odgovor na skvalen pretvori u nesto mnogo opasnije - autoimuno oboljenje tipa reumatoidnog artitrisa, multiple skleroze, lupusa, astme i jos mnogo sta. To su jos nedovoljo ispitane dugorocne posledice vakcinisanja. Tu opasnost niko ne porice, ali ovi proizvodjaci tvrde da je to veoma retko. Drugi, pak, ukljucujuci i ugledne lekare ipak misle da takve reakcije i nisu bas tako jako retke i tu postoji opsta zabrinutost.
U USA se ne mogu davati vakcine sa adjuvantima. FDA jos nije odobrila i takvih vakcina nema u upotrebi. Ali zato, citava USA od 300 miliona stanovnika do sada je uspela da proizvede i uveze samo oko 500 hiljada doza vakcine bez adjuvanata. Pored toga nema ni vakcine za sezonski grip u dovoljnoj kolicini. Ja i da hocu ne mogu da se vakcinisem, posto vakcina za sada ima samo za prioritete.- Cekaju se redovi po kisi i po nekoliko sati, a u grad od milion stanovnika stigne par hiljada doza nedeljno. U Kanadi je druga prica - tamo su adjuvanti odobreni, kao i u citavoj Evropi.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 188 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: