Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 329 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 12:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 1:49 am
Postovi: 120
majja je napisao:
Sada će uslediti krajnje idiotsko pitanje, ali moram: A jel postoji nešto što razlaže sekret a da on ne mora da se izbaci iskašljavanjem, nego, otkud znam, stolicom!!????? :roll: :roll: :roll:

Majjo pitanje nikako nije idiotsko! Acetylcystein pripada grupi mucolytika, tj razlaze sekret. Da bi se taj rastopljeni sekret eliminisao u stolici potrebno je vrlo cesto davati vasoj majci tecnost (kako bi ga "sapirala" iz grla). Znaci male kolicine, ali sto cesce.

Uf kako mi ide na zivce sto nemam adekvatan srpski recnik, pa neznam da se izjasnim kako treba, samo se grcim pred kompom, a imala bih toliko toga da vam pisem... :x .

Mnogo vise me je nasmejalo pitanje za cepice diklofenak-a prosli put, podsetilo me na jednog pacijenta, bili su mu propisani cepici povodom zapusenog nosa (prehlada), a on naravno da bi brze delovalo, stavljao cepice direktno u nos !
Puno pozdrava!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 11:34 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Uhhh, evo me, noć je protekla mirno, bez kašljanja, ali mama je sve tiša i tiša....... :cry:

I dekubit se pokvario, evo kako ona manja rana izgleda :cry:

Slika

A moralo je tako, kad je držim stalno uglavnom na ledjima u polusedećem. :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 11:35 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
gagi15 je napisao:
majja je napisao:
Sada će uslediti krajnje idiotsko pitanje, ali moram: A jel postoji nešto što razlaže sekret a da on ne mora da se izbaci iskašljavanjem, nego, otkud znam, stolicom!!????? :roll: :roll: :roll:

Majjo pitanje nikako nije idiotsko! Acetylcystein pripada grupi mucolytika, tj razlaze sekret. Da bi se taj rastopljeni sekret eliminisao u stolici potrebno je vrlo cesto davati vasoj majci tecnost (kako bi ga "sapirala" iz grla). Znaci male kolicine, ali sto cesce.

Uf kako mi ide na zivce sto nemam adekvatan srpski recnik, pa neznam da se izjasnim kako treba, samo se grcim pred kompom, a imala bih toliko toga da vam pisem... :x .

Mnogo vise me je nasmejalo pitanje za cepice diklofenak-a prosli put, podsetilo me na jednog pacijenta, bili su mu propisani cepici povodom zapusenog nosa (prehlada), a on naravno da bi brze delovalo, stavljao cepice direktno u nos !
Puno pozdrava!


Haha, e baš ste me nasmejali sa ovim čepićima. :lol:

Dajem mami tečnosti koliko god mogu, ko šta radi ja joj se motam oko glave sa špricem i već nečim u njemu. Otprilike popije oko litar vode dnevno, ne više.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 4:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 14, 2008 2:28 pm
Postovi: 12
Lokacija: Beograd
evo mog iskustva,naime moj otac je kao nepokretni bolesnik, imao probleme sa dekubitom i secam se da sam tada koristio neku kremu koja se u stvari koristi za rane u veterinarstvu mogu ti reci da je zavrsavala posao,mozda glupo ali sam resavao probleme. Medjutim moja poznanica inace lekar je za svoju nepokretnu majku kupila neki dusek bas za dekubit cena mu je od 16.000-35.000 din i zena lezi vec godinama bez dekubita .probacu da se raspitam za prodavnicu tj. apoteku valjda,
poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 5:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Hvala ti, nemoj da se mučiš, imamo taj dušek.


Dragi moji, mama je u groznom stanju, apsolutno više nikakvog odjeka niti reakcije nema. Samo gleda, mislim da više ni ne prati radnju, u stvari......hmmm.......ja joj pričam šta se dešava, pa joj kažem da trepne ako me prati. Tada trepne. Ali nema više ni onoga "a-ha" i "a-a" kako je govorila prethodnih dana za "da" i "ne", oči su joj na pola koplja, nema više snage ni malo da se nakašlje, obe ruke i noge više ne funkcionišu. Samo još po malo palac desne ruke kojim se mazimo tj ona mene. :cry:

Mnogo sam tužna i pms me još na sve ovo drma. :cry:


Eto...baš je sve :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 8:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Citiraj:
Samo još po malo palac desne ruke kojim se mazimo tj ona mene.


Jao Majo draga, ja se iskidah od plakanja kad god se ovde uključim ,a pratim ......

Molim te pazi se ,sve je ovo jako teško i ne znam kako opstaješ ................ne znam ..........ovo je sve mnogo teško ,tužno i mučno :cry: ,nemam ni reči kojima je adekvatno izraziti se !

Čuvaj se i misli na sebe bar malo,ako je uopšte moguće u takvoj situaciji ............ljubim te i pomazi mamu i za mene ! :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 1:14 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Apr 10, 2007 8:47 pm
Postovi: 76
Majo, i ja sam jedan od onih koji prate ovu temu. Nisam se javljao uglavnom zato što ne znam ni šta bih rekao, a da ne bude puka fraza... Garfield je tu i to je zaista vredno.

Svaka Vam čast. Najjači ste!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 1:19 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 1:49 am
Postovi: 120
Majjo, vasa uzajamna ljubav je neverovatno jaka. I Vi i vasa majka se zaista divno borite da je ispoljite.
Vasa majka prikuplja svu snagu, kako bi Vas mazila, ...
A Vi ste prepuni ljubavi i paznje prema njoj. Nastavite da pricate sa njom, i da joj pevate vase omiljene pesmice. Cuje ona Vas, i ako je telo izdaje i nemoze da reaguje, svesna je da je njeno divno dete pored nje. Ponosna je na Vas.
Puno pozdrava, mislim na vas!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 4:05 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Joj hvala vam svima na ovim divnim rečima.

Mi smo noćas prošle kroz pakao :cry: :cry: :cry:


Mama je počela da se davi sekretom iz pluća i to nakon što se zagrcnula od antibiotika, mazepina i fresubina koje sam smućkala sve u jednu dozu šprica.
Probudila se i ja sam počela da joj dajem to, sve je bilo ok i ODJEDNOM ŠOK!!!!!!!!!!!!

I nikako da stane. Živa bila nisam.

Nakon žustrog ubedjivanja sa glupačom iz hitne (u pravom smislu te reči-GLUPAČA JE!!!!!!!!!), pomoć mi je stigla SAT VREMENA I 10 MINUTA NAKON POZIVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mama se pre poziva gušila i davila u tome jedno pola sata, ali ja sam mislila da će to da prestane, kao što i jeste prethodnih dana. Čajem od luka sam je smrivala, ali ovog puta nisam imala petlju da joj bilo šta sipam u usta. Scene su bile jezive, mislila sam da je kraj i da sam je ja ubila..........bez daha, crvena u licu, suze klize, oči se iskolačiše......... a ja nemoćna. Šta god da sam radila, pomoći nije bilo.

Dr iz Hitne je odmah stavio masku i pustio kiseonik, poboljšanja nije bilo, a mamaaaa..........

Nakon toga joj je stavio braunilu i kroz to joj dao Aminofilin.

Sat vremena nakon toga se to primirilo, da bi malopre opet počela da krklja, ali ubrzo se opet primirila i sada konačno spava. Namučila se kao sam Isus.

Ljudi moji, ja živa nisam
:cry: :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 7:46 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 30, 2008 1:13 pm
Postovi: 74
Jao Majo, namuciste se ko niko. Srce mi se cepa citajuci kroz sta prolazite. :cry: Stalno obilazim temu i mislim na vas. Drzite se !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 11:10 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Majo....sta da Vam kazem....sekret se skuplja i od lezanja i od bolesti, ali od lezanj as epravi staza na plucima pa mama dise prakticno samo gornjim partijama pluca. nego vidite, od tih kretena iz Hitne vajde nema, kupite Vi jednu kutiju aminofilina u tabletama. aminofilin hoce malo da obara pritisak ali ako imate situaciju da mama tesko dise, da ropce i krklja, lepo Vi izlomite polovinu tablete aminofilina pa izmedju dve kasicice smrvite i u malo vode u spric razmutite i dajte joj da proguta. Slobodno mozete da joj iskljucite taj Mazepin, samo se zena bez potrebe muci a on joj i onako nista ne znaci, posebno ne ako ga uzima pa ne uzima.....ako ikako mozete podignite je na veci broj jastuka - ali ne glavu da joj dizete jer time joj bradu primicete grudnom kosu, kako da kazem, savijate joj vrat pa zatvarate i disajne puteve, dakle ne jastuke pod glavu vec (za ovo ce vam trebati neija pomoc) jastuke pod ledja pa celu nju navucite gore na te jastuke, da joj vrat i glava budu normalno opruzeni da moze da dise a da bude u poziciji od napr 130 stepeni (ne pod pravim uglom da sedi nego tako otprilike). jao znam kako ovo idiotski zvuci kad se ovako pise ali ne umem bolje da Vam nacrtam, shvaticete me nadam se sta hocu da kazem.....Uh. Bas Vam je tesko....Fascinantno je kako uopste uspevate sve to da izvedete, zeno draga.....Imate li Vi bilo kakkvu pomoc od bilo koga? Tu sam.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 12:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Garfield, hvala Vam na savetima, mama je u tom položaju kakav ste opisali. Problem je u tome što ja više ništa ne smem da joj dam da pije, da se ne bi zagrcnula i ponovo krenula da se davi. Ono sinoć sam ja izazvala i očajno se osećam zbog toga. :cry: :cry: :cry:

Sada joj samo sipam po kap dve vode (špricem), jutros sam u 7 zvala ove iz gerontološkog da prijavim, da dodju da joj daju infuziju (po savetu dr iz htne!), ALI "Vaša dr radi posle podne" - dobih odgovor! :roll: :roll: Onda sam poludela, na svoj način, te sam kulturno i sarkastično pitala da li to znači damama mora da čeka popodnevnu smenu i još svašta nešto, taj tip mi reče da će ubeležiti i da će doći neka druga dr.............i dalje je nema!

Dižu dževu kad pozovem ove iz doma zdravlja, sujeta je čudo. Sada čekam med sestru (iz gerontološkog) pa ću videti........MUKA MI JE OD NAŠEG ZDRAVSTVA. Ovaj iz hitne kaže da joj ne mogu oni pomoći!!!!! Kako ne, kad jesu!! :o :o :o

Ovo je preSTRAŠNO, TUŽNO, JADNO, BEDNO!!!!!!!!

U prevodu mi je rekao da moram da je pustim da se uguši!!! :o :o

Na sve to, mene počinje da boli stomak zbog menstruacije, u jednom momentu sam MORALA da budem u kupatilu, na šolji, jer me je mučio stomak, a mama je krkljala i krkljala i krkljala. Oka nisam sklopila, noćas mi je bila drugarica, ali i ona je stajala u šoku :o :o :o


Kako da osmislim da joj dam taj aminofilin a da nije na usta!!! Nema šanse da joj dajem tako, oduzmem se od straha. Svaki gutljaj je rizik za pakao!! :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 4:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Uh, znam kako Vam je.....Aminofilin moze jedino kroz infuziju....Majo, mislim d aje ovo momenat kada bi mama morala u bolnicu.....Znam da zazirete od toga, ali ako hoce da je prime negde - neka je prime u bolnicu: i zbog lekova i zbog eventualne reanimacije ukoliko pocne da se gusi......Jao sto mi je zao zaista.....ne znam ni sama sta da Vam kazem a da budem od ikakve pomoci......

P.s. Prestanite sebe d amucite - niste vI NISTA IZAZVALI, vodu joj morate davati. No da pojasnim nesto za spric: kad joj dajete nesto iz sprica dajte joj u onaj prostor izmedju obraza i vilice, bocno, NIKAKO direktno usta i nikako direktno na jezik, dakle okrenite joj glavu na tu stranu na koju hocete da joj date nesto iz sprica, i ubrizgajte sadrzaj izmedju obraza i vilice BOCNO.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 5:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Garfield je napisao:
Uh, znam kako Vam je.....Aminofilin moze jedino kroz infuziju....Majo, mislim d aje ovo momenat kada bi mama morala u bolnicu.....Znam da zazirete od toga, ali ako hoce da je prime negde - neka je prime u bolnicu: i zbog lekova i zbog eventualne reanimacije ukoliko pocne da se gusi......Jao sto mi je zao zaista.....ne znam ni sama sta da Vam kazem a da budem od ikakve pomoci......

P.s. Prestanite sebe d amucite - niste vI NISTA IZAZVALI, vodu joj morate davati. No da pojasnim nesto za spric: kad joj dajete nesto iz sprica dajte joj u onaj prostor izmedju obraza i vilice, bocno, NIKAKO direktno usta i nikako direktno na jezik, dakle okrenite joj glavu na tu stranu na koju hocete da joj date nesto iz sprica, i ubrizgajte sadrzaj izmedju obraza i vilice BOCNO.

I to radim baš tako kako kažete. Sve sam savladala, tako joj vodu i dajem, ali se ona prilikom gutanja zagrcne, jer jako teško guta. :(

I ja sam razmišljala o bolnici sada......ali bogo moj, kako bi je i preneli do tamo? Celu bi je istumbali, ne smem ni da mislim na to. Druga stvar, da mogu samo sat vremena dnevno da budem sa njom.......pa za mene bi to bilo ubistveno, ali sve bih ja izdržala da ZNAM da bi joj tamo pružili pomoć, da nemam sumnje da kada bi i počela da se davi, da ne bi samo zatvorili vrata i nestali na neko vreme. Jednostavno nemam poverenja u naše bolnice, zdravstvo i lekare.
Slažem se da bi bilo humano da postoji eutanazija, mislim (kažem mislim, jer nisam sigurna, ali nakon onoga noćas...... :roll: :cry: ) da bih se sada, da to postoji i da ja mogu, odlučila na to. To bi bilo sada najhumanije. Ali to je jedno, a drugo je pustiti iz "samilosti" nekoga da se udavi. Mislim da bi oni to uradili, mislim da se ne bi borili.

Šta da Vam pričam, kad sam noćas ovog doktora u zenicu gledala, pokušavajući da pročitam da joj možda neće dati "greškom" nešto što bi je odnelo. :cry: :cry: :cry:


EDIT: Strašno je to kada u očima lekara možete videti saučešće nad situacijom, nemoć.......ali kako nemoć kada je on njoj pomogao??!??! Zašto kaže da pomoći nema, kad eto - ima. Mama bi se sigurno noćas udavila da oni nisu intervenisali. Sigurna sam u to. :cry: :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 5:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
....pratim ovo nekako bez reci.... i dobro mi je poznat i taj (opravdani) osecaj nepoverenja u bolnice....
Ti od lekara sada trazis realno: samo da mama ne pati (tj da joj se umanje patnje), ostalo je sve u rukama Svevisnjeg....

... u celoj toj nesreci je sreca sto mama ima tebe!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 329 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris i 81 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: