Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: bulbitis erosiva
PostPoslato: Sub Jun 11, 2005 12:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 10, 2005 4:17 pm
Postovi: 2
Neznam da li je ova tema za ovaj podforum, ali nadam se da će mi neko odgovoriti.

Moja supruga (42 god.) je imala izraženu mučninu u želudcu pa se obratila internisti koji je ustanovio sledeći nalaz:

laboaratorijske analize:
HBP test je (+) pozitivan
Dg: Reflux oesophsgitis chr.gr.A
Gastroduodenitis chr. praec. bulbitis erosiva HBP (+)
Objašnjeno nam je da je u pitanju bakterija koju imaju veliki broj osoba i koja mnogima ne smeta, da se to lako leci bez problema.
terapija je:
Hemomicyn capsule 250 mg 2 ujutru 3 dana
Orvagil tablete 250 mg na 12 sati po 2 7 dana

Medjutim iz nekih izvora smo saznali da se ovde radi o infekciji koja se dobija polnim putem.
Dali je to tačno?
Neznam da li bi trebao i ja da izvrsim proveru ili da preventivno koristim navedenu terapiju.
Zeleo bi da saznam vise o lečenju i prenosu te infekcije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 11, 2005 8:29 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Jul 17, 2004 10:51 am
Postovi: 868
Lokacija: Beograd
Radi se o bakteriji Helikobakter pilori koja se ne prenosi polnim putem. Bar koliko je meni poznato, a mislim da imam prilicno sveze informacije , bila sam u Novembru na EADV KONGRESU U FIRENCI I NEDAVNO NA EADV SPRING SIMPOZIJUMU U SOFIJI
Ovo bi pizanje bilo zanimljivo za oblasr gastroenterologije ili interne medicine u celini ali mozda i najbolje za zajednicki forum

_________________
predajem estetsku negu i dermatologiju , uza specijalnost mi je barijerna funkcija koze, nega zdrave koze i alergijske promene na ocnim kapcima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 15, 2005 1:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 10, 2005 4:17 pm
Postovi: 2
Hvala na brzom odgovoru.
Mozda sam dao premalo podataka iz specijalistickog izvestaja, pokusacu da ispravim eventualni nedostatak:
anamneza:
Dolazi zbog mucnine, gadjenja, gubitka apetita i osecaja pulziranja pod grudima koje je izrazenije u jutarnjim satima. Tegobe ima unazad nekoliko meseci. Uzimala H2 antagoniste - bez poboljsanja. Negira nadimanje, podrigivanje i gorusicu. Stolice su uredne, bez krvi i sluzi, nisu bile crne niti bele, nema nesvarene hrane u stolici. Mokri češce, bez tegoba. Ima diskus herniju - leči se kod fizijatra, ne uzima NSAIL. ...

Pregledi i nalazi:
Abd. Objektivni nalaz
Trbuh mek, palpatomo lako bolno osetljiv u epigastrijumu, bez palpabilnih promena. Jetru i slezinu ne pipam. Bubrezne loze neosetljive.

Gastroskopija:
Jednjak prolazan celom cirkumferencijom. Sluznicadistalnog dela hiperemicna i edematozna celom cirkumferencijom, bez defekata. Direktni znaci manje hiatus hernije.

Zeludac: sluznicki nabori torniksa i korpusa b.o. U retroverziji HH. U antrumu Hipermicna, sarolika i neravna sluznica bez erozija i ulceracija. Uzeta biopsija za ureaza test.
Pilorus prolazan. Bulbus hipermicne sluznice sa vise povrsinskih erozija koje ne krvare. Postbulbarno do D3 nalaz uredan.
Dg: Reflux oesophagitis chr. gr. A
Gastroduodenitis chr. praec. bulbitis erosiva.
Th: Omeprol caps 2x1 7 dana, zatim 1 ujutru sledece 2 nedelje
Klometol 3x1 15- min pre jela ( uz ovo ne uzimati Eglonyl)
Hemomicyn capsule 250 mg 2 ujutru 3 dana
Orvagil tablete 250 mg na 12 sati po 2 7 dana
dijeta: . .


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 100 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: