Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 119 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 9:32 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Citiraj:
Uz duzno postovanje, i sve sto je ona napisala, nije napisala koliko je svoje dece i koliko dugo dojila.


wiseslawa neprestano doji od avgusta 2003. kada je rodila najstariju ćerku. Kada joj se 2007 rodila mlađa sestra sisale su neko vreme zajedno, a onda se starija odjavila. Ali je ove godine došla najmlađa pa su sad dve mlađe na sisi. Iako srednja polako odustaje, doji svatki drugi, treći dan po malo.

I šta ćemo sad sa tim informacijama? U koju me kategoriju one svrstavaju? Jesam li ja bolja mama od ovih žena gore? Pobogu, naravno da nisam. Ja nisam imala ama beš ni jedan ozbiljniji problem sa dojenjem. Osim noćnog buđenja nisam se baš mnogo namučila. A posle nekog vremena sam došla u zen fazu da se ni ne budim noću. Dete se probudi, posisa, i još mi spusti bluzu posle toga :D

_________________
Mamine tri ženske:
E 07/2003
P 04/2007
N 02/2009


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 10:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 1:00 pm
Postovi: 110
Svakakvog cveca ima u Bozijoj basti... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 1:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Oh, Draga Keti, nista ja od vas necu, samo cu da vam dodam da sam na trzistu rada, draga Keti, 97 hiljada neradnika i lenstina koji nece da rade i ja.Draga moja Keti, a odbijam verujte mi sve poslove koje mi drzava od srca daje, a ako mi ponude, uh pa naravno da necu pristati jer zasto bih ja hranila svoje dete jer ja sam ja losa majka.

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 2:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ja samo da se zahvalim Kathy sto mi hrani dete. Zaista neverovatno da je ona jedina majka koja radi, a uz to je i pravo savrsenstvo iste. Takvih svetica nam treba vise....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 3:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 22, 2008 4:47 pm
Postovi: 532
Lokacija: Backa Palanka
I ja potpisujem ovo što je rekla Dea.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 3:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Ja mislim da je Ketin cilj bio da nekoga naljuti i isprovocira. Pa umesto što joj pokazujete kako je uspela u toj nameri, bolje je ignorišite.

_________________
Mamine tri ženske:
E 07/2003
P 04/2007
N 02/2009


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 4:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 29, 2008 11:00 am
Postovi: 276
Lokacija: Beograd
Ja bih da pitam wiseslawu kakvog je kvaliteta mleko koje njena deca doje i da li može da se proveri?
Mislim, s obzirom da to tako dugo traje i da se u ciklusima obnavljalo, interesuje me kakve koristi ima srednje dete od njenog mleka?
Naravno, draga, bez uvrede, samo sam radoznla.
I malo zapanjena.
Priznajem :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 5:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Kvalitet mleka ne može se baš tako lako utvrditi. Jedan fini stariji doktor u Švedskoj bolnici mi je rekao da je "analiza mleka" najveća glupost.
Sastav majčinog mleka se prilagođava uzrastu deteta. Prvo mleko koje ide u svakom podoju je vodenasto i ono je tzv mleko za žeđ. Onda ide masnije mleko, koje slabe i male bebe teško izvuku pa im treba nekad pomoći masiranjem dojke dok sisaju. To mleko je kalorično i on njega se kaki i raste. E sad, verovali ili ne, priroda je to tako lepo uredila da na višim temperaturama imamo više vodenastog mleka (kao što i mi leti jedemo lakšu hranu, tako naše telo stvara i za bebu). U mleku uvek ima proteina, kalcijuma, antitela.... Tako da kad bi se radila hemijska analiza mleka rezltat bi bio upitan jer ako žena izmuze samo nekoliko mililitara prvog mleka, ono je skroz vodenasto. Mleko se takođe prilagođava detetovom uzrastu. Glavna hrana bebe do godinu dana je mleko, sve ostalo je samo DOhrana. Posle godinu dana mleko i dalje ima veoma bitan značaj u ishrani (zašto je kravlje mleko bolje od ljudskog? tu jednu istu jadnu kravu muzu godinama, zašto mislite da je kvalitet njenog mleka bolji od vašeg?). Moja srednja ćerka zbog alergije nikad nije u svoje 2.5 godine uzela ništa što ima u sebi kravljeg mleka, jogurt, sir, ništa... Pa opet lepo raste i normalno se razvija.
Drugo, blagodeti produženog dojenja su i psihološke. Dete koje prohodava, upoznaje svet, možda kreće u jaslice..... utehu i smirenje nalazi kod majke. A obzirom da se tokom dojenja luči oksitocin i majka je smirenija.
Čak i posle druge godine života podoj je po meni kvalitetnija užina od voćnog jogurta sa svim aditivima, smokija, čokolade....
Naravno, to više nisu podoji kao što je kod malih beba. Kad vidim da je puno nervozna a neće da spava, podojim je da se smiri. Kad vadimo krv bolje da posisa malo nego da plače. Kad padne, kad se udari isto.... Primećujem kako s vremenom ona traži sve manje i manje i to je OK. Raste i polako odbacuje dojenje.
Mnogi ljudi mi se čude i prevrću očima. Ali ja znam da radim ispravnu stvar jer vidim koliko to mojoj deci znači. Takođe vidim da je to jedan proces koji ima kraj, najstarija je polako prerasla dojenje, mlađa ga isto prerasta a u njihov život ulaze druge važne stvari. Uostalom tolika deca sisaju dudu, prst, imaju flašicu do 3/4/5 godina. Zar nije bolje, ako već možete, detetu ponuditi toplu majčinu dojku i blizinu, umesto parčeta gume i silikona?
Ne postoje nikakva istraživanja koja opovrgavaju psihološku dobrobit dugog dojenja. Moja deca su vrlo samostalna, nimalo stidljiva, bez ikakvih problema ostaju u vrtiću i sa drugim osobama.
Sastav mleka se uvek prilagođava najmlađem detetu. Znači tokom trudnoće količina se smanji, a kad se majka porodi ponovo kreće kolostrum, pa nadolazi mleko.... sve kao prvi put. Moja srednja ćerka se prilično ubucila kad se mala rodila, jer je bilo puuuuuuno mleka, a moje grudi prepune pa sam joj davala i kad traži i kad ne traži da mi malo olakša prepunjenost :D
Za nju su sad koristi dojenja (mislim za srednju) najviše psihološke, na taj način se mazimo i to su moji trenuci samo za nju (ona je inače najzahtevnija od sve tri i jako puno me traži u svakom smislu).
I još jedna zanimljiva stvar: kako se količina mleka smanjuje dok dete raste, tako se u njemu povećava koncentracija hranljivih materija i antitela. Pa dete koje posiše samo par gutljaja opet dobije kvalitetan obrok.
Priroda je sve to super napravila, i dok sam učila o tome, svaki dan sam se iznovas oduševljavala.

_________________
Mamine tri ženske:
E 07/2003
P 04/2007
N 02/2009


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 8:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
A ja mislim da Keti nešto stoji loše sa čitanjem i razumevanjem pročitanog. I dok se ovde svojski trudi da nas isprovocira i posvađa, gomila ljudi joj stoje ispred šaltera, a možda i neka trudnica.

Majke koje na bilo koje zlostavljaju svoju decu, fizički i/ili psihički, nisu loše majke one su zlotvori. A s obzirom na stavove dotične K, čisto sumnjam da ne primenjuje neku od "vaspitnih metoda" nad svojom decom, ili je možda samo frustirana jer joj je to zabranjeno.

A da običnom ljudskom biću na ovim prostorima ne pada na pamet da ustupi pravo prvenstva trudnicima to je surova istina. Ja sam se tokom trudnoće pošteno "izbezobrazila": ako ima koja klupica da se sedne u blizini reda ja sednem, sačekam da dođe na red osoba ispred mene i onda se ubacim u red ako oni iza gunđaju ja "zarežim" na njih i isteram svoje. Stajanje mi je oduvek predstavljalo problem.
Isto tako, niko ne obraća pažnju na osobe sa malom decom, pa se svojski trude da ih iizgaze pa još se ljute što su im na putu.

Što se tiče Wiseslawe: Čudno jeste da neko doji veće dete, ali čini mi se da nekada davno, pre nekih 50tak godina a možda i manje, to i nije bila tako retka pojava.

---

Ne znam da li vam je poznato da u zemlji Srbiji majke na porodiljskom bolovanju, isto kao i trudnice, nigde ne plaćaju participaciju u zdravstvu. Ako se ide dalje od opšte prakse, na uputu dr treba da naznači, stavi šifru da je u toku porodiljsko, i ne plaća se participacija. Ne poštuju svi to, pa je potrebno nekada i "zarežati".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 9:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ja imam mnogo manje od 50 godina a dojile su me zene koje nisu bile moja majka!

Posledica, nema :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 10:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
tamaraft je napisao:
Ja imam mnogo manje od 50 godina a dojile su me zene koje nisu bile moja majka!

Posledica, nema :)



Kako nema: A svestranost? :lol: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Čet Okt 29, 2009 9:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 29, 2008 11:00 am
Postovi: 276
Lokacija: Beograd
hehehe, ja sam u porodilištu pored moje bebe dojila još dve :D

sharing is caring


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Čet Okt 29, 2009 10:36 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
E, pa Vanjina mamice sto mi ti nisi bila,zena koja ej bila pored mene je htela, ali opet nije znao da povuce, da smo znali da se organizujemo pa da ga ona nauci, posto je imala i mlek i super bradavice, mozda nebi posle bilo problema.

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Čet Okt 29, 2009 1:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 29, 2008 11:00 am
Postovi: 276
Lokacija: Beograd
Hehehehe, sledeći put ćemo se bolje organizovati!!!!

Ja ne osuđujem žene koje ne mogu da doje, već one koje neće. I ne bih to izjednačila sa fizičkim maltretiranjem/kažnjavanjem. Jednostavno, imam isto mišljenje o ženama koje neće da doje i o ženama koje su ostavile svoju decu.
Ako neko ne može ili ne zna kako, ne krivim je, ali ako ima i baca, zaslužila je prezir.

Jesam stroga? Možda. Ne očekujem da će neko da se oseti prozvanim, niti sam željna držanja predavanja o roditeljstvu (Bože sačuvaj!) Samo bih volela da se razgraniči 'neće' i 'ne može'.
Bitna je namera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za one koji misle da je majka koja ne doji, loša majka
PostPoslato: Čet Okt 29, 2009 1:40 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Pa, naravno da postoji razlika izmedju i nece i ne moze , samo mi koje smo prosle kroz to znamo kako je kupiti formulu od 850din, i da traje tri dana i posle ponovo.Koliko odricanja, i posle se nadje neko da vam soli pamet,a pored svega znamo i sta je masiranje grudi i bol.Da ne pricam i o nosenju pune ratne opreme, termos, konzerva, flasica, pa, onaj mali stocic u dz, u hodniku , znas i sama, tu sam pravila formulu, pa sam nosila i asepsol da bih prethodno ocistila , ma haos.Nedaj Boze vise nikada.A, najgore od svega je zal sto nisam mogla da dojim.Ovim se naravno ne opravdavam vec samo razgovaram sa normalnim ljudima poput Wiselawe, Unke, Vanjine mame, Dee, tamareraft i ostale vecine koja ima zdravo i normalno razmisljanje a, oni ostali, ili da kazem ostala...Najbolje je poslusati Wiselawu.

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 119 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 47 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: