Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Sre Sep 02, 2009 10:45 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 07, 2008 3:37 am
Postovi: 194
Lokacija: Beograd
misssunshine je napisao:
ne razumem zasto raditi tako malom detetu ACTH,FSH,LH,nmr glave ako bude dobro napredovalo telesno i dusevno...da li to mozete da objasnite?

Mogu.ali me mrzi :wink: ,tacnije ne znam sto bih Vama objasnjavala!Za kvalitetno objasnjenje potrebna je kucana strana,a nemam ni vremena ni volje,pogotovo sto mi celo Vase poluprepucavanje sa mnom nije jasno! :o
Razlozi zbog kojih se radi ovakav pregled prevazilaze net dopisivanje,jer se ne mogu pojednostaviti,tako da se roditelji potpuno bezrazlozno prepadnu!
Ovo se roditeljima objasnjava licno,a tada se ima vremena!

Posto ste ovo vec drugi put izneli,da ne ne bih nikog plasila pokusacu da skraceno objasnim! :D

ACTH,LH,LTH, FSH su hormoni hipofize,zlezda koja ,grubo receno upravlja radom ostalih zlezdi u nasem organizmu.
Kada postoji stanje(bolest ili disbalans u radu jedne zlezde), hipofiza(njen izgled na NMRu) i njen rad(navedeni hormoni) se rutinski proveravaju!!!
Samo bi poremecaj ADH ovako rano mogao da se ispolji.Posto dete nema ,niti jedan simptom,u savetu sam preskocila bilo kakvu potrebu za proverom dijabetes insipidusa,jer ga dete sigurno nema
.Prednji rezanj hipofize moze biti uzdrman,prosto receno,izmedju ostalog i terapijom,pa se iz tog razloga mora raditi BLAGOVREMENA kontrola,ostalih hormona...To se ne moze ispoljiti ovako rano,postoji mogucnost subklinickih formi,bilo kog od ovih poremecaja,sto treba otkriti i prevenirati klinicko ispoljavanje na vreme!
Uopste se ne ceka da se detetu ispolji problem!!!
Ako Vas toliko interesuje ostatak mozete dobiti na pp!! :D
Pozdrav!
P.S Dete ima potpuno normalnu stitnjacu,majka napisala! :D

_________________
Verujem da ima entuzijasta medju nama!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Sre Sep 02, 2009 6:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 23, 2009 6:36 pm
Postovi: 13
Stekli ste pogresan utisak, niko se ne prepucava sa vama!
Nisam vas to pitala, ali nema veze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Čet Sep 03, 2009 10:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 07, 2008 3:37 am
Postovi: 194
Lokacija: Beograd
misssunshine je napisao:
bilo kako bilo, ne razumem zasto raditi tako malom detetu ACTH,FSH,LH,nmr glave ako bude dobro napredovalo telesno i dusevno...da li to mozete da objasnite?

Deluje da ste me to pitali,ali nema veze..,

_________________
Verujem da ima entuzijasta medju nama!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Pet Sep 04, 2009 3:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 04, 2009 3:21 pm
Postovi: 5
Konačno da je neko pokrenuo ovu temu za kojom tragam već godinama. I ja imam dete kojem su u petoj nedelji života konstatovali hipotireozu (samo je TSH bio povišen) i od šeste nedelje je uveden tivoral. Kontrolisali smo hormone u početku na 2 meseca, a kasnije na 4. Pošto je imala granične rezultate (TSH je bio 12,3, a par dana kasnije 9,6) lekari su rekli da će se lek ukinuti sa dve ili tri godine. Kada je dete napunilo dve godine, lekar je rekao da je rano za ukidanje leka, sa tri godine dobili smo isti odgovor. Sve vreme mi smo kontrolisali T3, T4 i TSH. Na naše pitanje da li treba da kontrolišemo slobodne hormone, lekar je tvrdio da nema potrebe. U petoj godini, mi opet insistiramo da se lek ukine, ali lekar je tvrdio da je 100% siguran u dijagnozu, i da ne treba da mučimo dete i da ukidamo lek. Od uvođenja leka dete slabo dobija na težini, motorika se jako slabo razvija i sitna i krupna. Vodili smo dete kod svih mogućih specijalista (neurolog, fizijatar, nutricionista, kardiolog...), pa kod psihologa, defektologa... Svakodnevne vežbe, i panika bili su sastavni deo naših života. Kada je dete napunilo sedam godina, potpuno se izobličilo. Kosti su se iskrivile, oči se izbuljile, i toliko je telesna težina opadala, da je bilo strašno i pogledati dete. Napominjem da od početka pokušavamo da proverimo dijagnozu kod drugih endokrinologa, ali kad kažemo ko je leči, svi tvrde da je to dobar lekar, i niko neće da pogleda rezultate. Inače naš endokrinolog-pedijatar, nam je tvrdio da ne treba da se ispituje poreklo hipotireoze, jer je bitno da je dete ima, i da nije bitno od čega je (da li ima štitnu žlezdu, da li je izmeštena, umanjena, antitela).
Na kraju smo slučajno saznali od jednog endokrinolaga za odrasle da treba da se kontrolišu FT3, FT4 a ne ukupni hormoni. Naravno slobodni hormoni su pokazali hipertireozu. Pronalazimo lekara u Beogradu koji konstatuje hipertireozu, ukidamo lek i nakon mesec dana i nakon mesec i po dana vadimo krv i štitna žlezda radi savršeno. Od ukidanja leka dete se 100% promenilo, motorika se popravila drastično, koncentracija, govor.... Sve je super. Sada sipitujemo da li su hormoni ostavili posledice u organizmu. Inače, taj lekar iz Beograda nam je rekao da se povišen TSH na rodjenju javlja kod neke dece rođene u terminu sa malom telesnom masom (naše dete je na rođenju imalo 2700g), i to je znak da treba pratiti dete, i ako se uvede terapija treba je ukinuti obavezno u drugoj godini. Inače mi smo iz Novog Sada.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Pet Sep 04, 2009 10:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 07, 2007 9:07 pm
Postovi: 162
Lokacija: Podgorica
sviran, i moj sin je rodjen sa malom tjelesnom tezinom, ali dvije nedelje prije termina, carskim rezom, imao je 2,820g na rodjenju. On sad izgleda normalno, normalno se ponasa kao i sve bebe od 11 mjeseci... Mi kontrolisemo samo TSH i FT4 na svaka dva mjeseca. Za sad je sve uredu... Iskreno, malo ste me uplasili...prvo, jako mi je zao sto vam se tako nesto desilo, takve greske doktora...nemam rijeci stvarno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Pon Sep 07, 2009 10:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 07, 2008 3:37 am
Postovi: 194
Lokacija: Beograd
:evil: Bas mi je zao! Da ne bi doslo bas do toga rade se detaljne kontrole...
Da li dete moze u skolu?

_________________
Verujem da ima entuzijasta medju nama!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Pon Sep 07, 2009 12:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 04, 2009 3:21 pm
Postovi: 5
Da, dete je krenulo sada u prvi razred, srećom pa smo sve otkrili pre škole. U školi je za sada super. Čim smo ukinuli lekove, motorika se drastično popravila. Problem je sada što zbog loše sitne motorike, jako je loše pisala i crtala. Sada je dobro, ali moramo da nadoknadimo propušteno. Ali sa ukidanjem lekova i koncentracija se popravila, pa sada može dugo da sedi i da vežba koncentrisana, i mislim da će uskoro sve da se sredi. Inače ona je jako zainteresovana za školu i maksimalno sarađuje i trudi se. Sa tim nemamo problema, već je problem što smo je zbog silnih lekara, pretraga, dijagnoza, istraumirali, pa je jako uplašena, i nema samopouzdanja. Dok smo obilazili razne psihologe, svaki nam je rekao da je dete zaostalo (kada urade test) i to pred njom kažu, a kasnije kad je upoznaju i razgovaraju, konstatuju da i nije tako loše. Ali od tolikih loših procena, više nema sigurnosti, plaši se da nešto ne uradi dobro, i traži našu podršku. Sada se to naravno popravlja, ali treba da prođe vreme da sve traume prevaziđe, i bude ono što jeste i za šta je predodređena.
Problem je što smo celo detinjstvo proveli po lekarima, analizama, testovima, vežbama, a dete je zdravo i trebalo da se razvija kao i sva druga deca, a ne da se neko vežba na njoj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Sre Dec 30, 2009 12:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 07, 2007 9:07 pm
Postovi: 162
Lokacija: Podgorica
Opet ja...sad se radi o sledecem- na zadnjim nalazima mom sinu TSH ja bio 5,97, a FT4 16,8...i dr mu je povecala terapiju LETROX tabletama na 25 i 50 mg naizmjenicno, inace do sad je pio samo 25mg dnevno...
Moje pitanje je, da li je to normalno da poveca terapiju iako su nalazi u granicama normale? I zasto se TSH povecao, od cega to moze da zavisi? Da li je moguce da je to zbog toga sto mu ja nisam uvjek davala terapiju bas u isto vrijeme?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Sub Jan 02, 2010 10:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 04, 2009 3:21 pm
Postovi: 5
Ja mogu da kazem samo iz naseg dugogodisnjeg iskustva, da TSH treba da bude oko 1 (tako je nama dr pričao). Inače deci koja imaju hipotireozu,povećava se terapija zbog povećanja telesne težine, ako su rezultati u granicama. Ali kod vas je TSH povećan, i mora se povećati doza. Bitno je samo da redovno kontrolišite hormone. Mi smo na 4 meseca kontrolisali hormone i TSH je uvek bio oko 1 ili ispod 1.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Ned Jan 03, 2010 10:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 07, 2007 9:07 pm
Postovi: 162
Lokacija: Podgorica
Hvala...to me i zanimalo, zasto se povecava TSH...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Pon Jan 31, 2011 6:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 20, 2008 12:12 pm
Postovi: 4
Lokacija: Beograd
Ne znam sta da kazem....trazim ovu temu vec 3 godine, nigde ni reci o njoj sem ponesto na stranim forumima. Naime, moja cerkica ima sad 3,5 godine. Od rodjenja TSH joj je oko 4. Za doktorku u Tirsovoj (pedijatra endokrinologa) to su vrednosti u okviru referentnih te nije htela nista da joj da od terapije. TSH joj je isao od 2.7 do 4.5 koliko je imao i poslednji put. Ona je zivahna, brza, interaktivna, doduse slabije barata izgovorom reci (mada to moze biti i nasledno, i sin mi nije bas lingvisticki tip ni dan-danas, ali je zato genijalac u logickoj inteligenciji).
Sve u svemu, odaje sliku normalnog deteta koje normalno jede, spava, raste, razvija se - sve osim kose - kosa joj je slaba, tanka, kao bebeca (isti takav kvalitet, tanka, retka i paperjasta) i skoro da je nikad nisam sisala (jednom joj samo skratila kosicu za 1cm) a kosa joj ne seze duze od pola ledja, tako tanka i retka.
Takodje, jednom je sa oko 8-9 meseci imala epizodu uvecanog FSH sa manifestacijom pubicne maljavosti sto je brzo proslo (uradjen i EHO abdomena i male karlice i sve B.O). Ne znam sta da radim. Da li da odem kod druge doktorke i zatrazimo i drugo misljenje? Negde sam citala (u stranim studijama) da se kod dece tolerise visi TSH koji potom opada tokom zivota sve do puberteta kada dolazi na nivo vrednosti kao i za odrasle. Tu je takodje i preporuka da se referentni opseg suzi na 2.5 max... nisam pametna, a nisam ni endokrinolog, a opet ne dopada mi se ideja da mi zdravlje deteta zavisi od jedne osobe i njenog stava da su te nove preporuke glupost i da se ona rukovodi vrednostima do 5.5 jer tako kaze laboratorija u Tirsovoj...
Molim Vas, dajte mi savet, ili mi bar preporucite dobrog pedijatra, engokrinologa - vise glava, vise zna!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Uto Feb 01, 2011 11:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 04, 2009 3:21 pm
Postovi: 5
Ne znam kojeg bi pedijatra endokrinologa mogla da preporučim, više nemam poverenja ni u koga. Mi smo čuli da je dr Dragan Zdravković na Institutu za majku i dete, jedini naš endokrinolog pedijatar čija je specijalnost hipotireoza, ali do njega mi nismo uspeli da dođemo (naime zakazuje se za više od pola godine), pa smo otišli kod dr Neškovića, i on je sasvim ok, u stvari on nam je sve objasnio i otkrio pogrešno lečenje. Išli smo i kod jednog lekara na Internu B kliniku, on je endokrinolog za odrasle, i on nam je rekao da ne vadimo dobre rezultate, da se ne gledaju ukupni hormoni već slobodni. Obavezno se mora potražiti mišljenje drugih lekara, nikako nemojte prihvatiti samo jednog lekara, ako ste iz Bg to vam nije problem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Sre Nov 30, 2011 7:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 07, 2007 9:07 pm
Postovi: 162
Lokacija: Podgorica
pisem ponovo u svojoj temi, ne bi li opet dobila neki savjet i pomoc od vas.
moj sin ima sada 3 godine i 3 mjeseca, i dr je pokusala ukiniti terapiju. medjutim, poslije dvije nedelje, nalaz tsh mu se povecao, i iznosio je 14,32, a ft413,98. dr je odlucila da mu se uradi sintegrafija stitne zlijezde, sto smo i uradili, i receno mi je da je nalaz uredu, ali da, iako je uredu, stitna zlijezda radi usporeno, i to je razlog povecanog tsh. moj sin ce da pije terapiju dozivitno. e sad, posto sam se pomirila sa tim, zanimaju me sledece stvari...da li on moze da funkcionise normalno u zivotu, sad kao i sva djeca, i kao tinejdzer, da li mora de se odrice nekih stvari, znamo svi kakvi su tinejdzeri, da li moze da se bavi nekim sportom, da li uopsteno moze da se ponasa kao osoba koja je zdrava, ili ce morati cjelog zivota da se pazi i bude u strepnji od necega, i da zivi nekim drugacijim zivotom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Sub Jul 19, 2014 1:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 17, 2014 3:10 pm
Postovi: 2
maja 82,
nadam se da ste dosad našli odgovor na svoje pitanje. Možda u tom slučaju moj odgovor pomogne nekom drugom, i sama sam dugo tražila odgovore i nisam ih lako nalazila.
Moj je sin u vrlo sličnoj situaciji kao i vaš (štitnjača je uredno razvijena, ali ipak postoji manjak hormona, čak je i doza lijeka slična), samo što je mlađi. I mene je mučila krivnja - i dalje me muči, bez obzira na to koliko sam puta pročitala da se ne znaju uzroci itd.
Po onome što sam ja čitala, moći će živjeti sasvim normalno, baviti se sportom, jesti sve... Uvijek daju primjere sportskih uspjeha Blanke Vlašić i Janice Kostelić koje žive bez štitnjače i postižu izvrsne sportske rezultate...
Sretno Vama i Vašem zlatu velikom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: povisen TSH kod bebe
PostPoslato: Sub Jul 19, 2014 1:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 17, 2014 3:10 pm
Postovi: 2
sviran i kalej,
nadam se da su vaša djeca danas dobro!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: