Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: odstranjena slezina-splenectomia
PostPoslato: Sre Mar 19, 2008 4:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 19, 2008 3:30 pm
Postovi: 8
Lokacija: smederevska palanka
Mojoj bebi koja sada ima 37 dana, dva dana nakon rodjenja operacijom je odstranjena slezina.Inace rodjen je sa odlicnom ocenom 9.9,drugog dana uvece poceo je da place intenzivno,promenio je boju koze i dobio krvne podlive po telu.Prebacen je hitno u tirsovu gde je i operisan.Izvadjena je slezina a beba bukvalno bila vise nego zivotno ugrozena unutrasnjim krvarenjem.U medjuvremenu smo saznali da ga je neka od sestara u porodilistu ispustila i da je to uzrok pucanja slezine.Ima li neko slicno iskustvo ili da je bar nesto cuo o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 07, 2008 3:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 29, 2008 11:00 am
Postovi: 276
Lokacija: Beograd
Kako je mala duša sada?
U kom porodilištu je to bilo?
Poprilično kasno sam videla post, ali sam se duboko potresla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: odstranjena slezina-splenectomia
PostPoslato: Pet Nov 28, 2008 8:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 28, 2008 7:52 pm
Postovi: 45
Lokacija: Kansas City, KS
andric r je napisao:
Mojoj bebi koja sada ima 37 dana, dva dana nakon rodjenja operacijom je odstranjena slezina.Inace rodjen je sa odlicnom ocenom 9.9,drugog dana uvece poceo je da place intenzivno,promenio je boju koze i dobio krvne podlive po telu.Prebacen je hitno u tirsovu gde je i operisan.Izvadjena je slezina a beba bukvalno bila vise nego zivotno ugrozena unutrasnjim krvarenjem.U medjuvremenu smo saznali da ga je neka od sestara u porodilistu ispustila i da je to uzrok pucanja slezine.Ima li neko slicno iskustvo ili da je bar nesto cuo o tome?



Neverovatno kakva nemarnost sestara!!!

Inace slezina nije vitalni organ, i mislim da ce malisa da se oporavi be posledica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 04, 2008 11:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 19, 2008 3:30 pm
Postovi: 8
Lokacija: smederevska palanka
Izvinjavam se i ja sam kasno videla vase komentare.Mi smo sada Bogu hvala dobro,s tim sto smo imali poteskoce oko nabavke vakcine prevenar koju je morao da primi obavezno.Jedino sto cega moramo da se pridrzavamo to je da uvek kada ima povisenu temperaturu moramo da se javimo u najblizu bolnicu kako bi bio pod nadzorom i primio longacef.Ono sa cime cemo morati da se nosimo to je smanjeni imunitet,pa bi svaka eventualna bakterijska infekcija mogla biti fatalna po njega.Slezina kao organ kada se odstrani kod odraslih mnogo je lakse, nego sa bebom.Ona ima veoma vaznu ulogu u stvaranju belih krvnih zrnaca a to je u stvari imunitet- odbrana od infekcija.
Tako da smo uvek na oprezu. Hvala puno na podrsci!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 06, 2008 6:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 28, 2008 7:52 pm
Postovi: 45
Lokacija: Kansas City, KS
andric r je napisao:
Izvinjavam se i ja sam kasno videla vase komentare.Mi smo sada Bogu hvala dobro,s tim sto smo imali poteskoce oko nabavke vakcine prevenar koju je morao da primi obavezno.Jedino sto cega moramo da se pridrzavamo to je da uvek kada ima povisenu temperaturu moramo da se javimo u najblizu bolnicu kako bi bio pod nadzorom i primio longacef.Ono sa cime cemo morati da se nosimo to je smanjeni imunitet,pa bi svaka eventualna bakterijska infekcija mogla biti fatalna po njega.Slezina kao organ kada se odstrani kod odraslih mnogo je lakse, nego sa bebom.Ona ima veoma vaznu ulogu u stvaranju belih krvnih zrnaca a to je u stvari imunitet- odbrana od infekcija.
Tako da smo uvek na oprezu. Hvala puno na podrsci!


bela krvna zrnca se stvaraju u kostanoj srzi i timusu (grudna zlezda). slezina sluzi za filtriranje crvenih krvnih zrnaca (unistavajne starih c.k.zrnaca) i za filtriranje antigena (stranih materija/organizama). mislim da ce njegovo telo da kompenzuje nedostatak slezine vremenom, deca su mnogo bolji pacijenti od odraslih jer mnogo lakse se oporavljaju od oboljenja. Samo treba prebroditi ovaj period kada postoji predispozicija za infekciju. za nekoliko godina bice kao nov:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 08, 2008 11:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 25, 2008 11:36 am
Postovi: 12
Kasno sam procitao ovu temu ali samo mogu da kazem da je stvaro zalosno kad zbog nemarnosti u porodilistu strada beba.
nadam se da cete biti super i da nedostatak nece uticati na srecno detinjsvo i na zivot uopste. stresem se na pomisli da se to moze desiti svim roditeljima a da ko je to ucinio proci ce nekaznjeno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: beba bez slezine
PostPoslato: Čet Dec 11, 2008 1:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 19, 2008 3:30 pm
Postovi: 8
Lokacija: smederevska palanka
Jako mnogo mi znaci svaka stvar vezana za ovaj problem,koju mogu da saznam.Mozda sam se pogresno izrazila o njenoj ulozi,ali nesumnjivo da je sve vezano za imunitet.
Moram samo da naglasim i pohvalim divno osoblje neonatologije u Tirsovoj.Takav profesionalizam i strucnost su za primer.Dr Mariji Lukac koja je operisala moju bebu dugujem najvecu zahvalnost sto je dete zivo.Ona je preuzela rizik na sebe i krenula operaciju bez da ceka krv da stigne.Krv je stigla tek po otvaranju trbuha.Zamislite sve to raditi na tri dana staroj bebi i da se to malo stvorenjce ipak izbori za svoje mesto pod Suncem.Jedina svetla stvar je da se on toga nece secati, a mi cemo vec nekako smoci snage da zivimo normalno, za koju godinu, a do tada predstoji nam jedna velika borba protiv infekcija.
Ako neko jos nesto zna iz licnog iskustva, neka kontaktira.Sve mi jako znaci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: odstranjena slezina-splenectomia
PostPoslato: Pon Feb 23, 2015 6:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2015 6:38 pm
Postovi: 1
pozrav,tek sam vas sada nasla.......puno sam trazila forume uvezi ove teme.....volele bih da mi se jave roditelji koji imaju jos iskustva uvezi splenectomije... :cry: imam sina koji je splenectomisan u svojoj cetvrtoj godini nakon saob.nesrece... :cry: operacija je prosla dobro,od operacije je proslo 8 meseci dete je u odlicnom stanju sve je u redu.....moramo da obratimo veliku paznju na svake bolesti nije li mozda u pitanju neke bakterijska infekcija.nakon operacije je primio vakcine pneumokok i meningokok,svake cetvrte nedelje mora da primi inekciju extencilin dok ne navrsi 16.god.veoma sam razocarana i jako smo napeti ali borimo se i sve razmisljam optimisticki ali se jako bojim mada dete izgleda kao da mu se nista nije dogodilo....sve znam uvezi slezine vise me interesuje ako ima jos nekoga sa ovakvim slucajem kako zivot dalje ide ima li neke poteskoce uvezi bilo cega....puno hvala nadam se da cete mi se javiti


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: