Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 15, 2008 9:59 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Pa dakle kada sam napravila termin rekla sam: Dete ima Varichele, da znate zbog drugih pacijenata (mislim da to svakoj normanoj osobi koja radi u zdravstvu trebalo da znaci da dete treba izolovati???).
Pa onda udjem unutra u cekaonicu i sa vrata kazem: Dosli smo na kontrolu dete ima Varichele. A oni kazu dobro sedite u cekaonicu.
A u cekaonici trudnice!
E pa posle ovoga vise nisam mogla da budem fina!
Imam prijateljicu koja u ovoj klinici radi pa sam joj posle sve to jos jednom ispricala. Nije mogla da veruje!
Znam samo da sam doktorki kada je rekla da mozemo ako hocemo da dodjemo na jos jednu kontrolu (sto u principu i nije bilo neophodno, sem da nam uzmu jos malo para) rekla: Hvala, plasim se da ako dodjem ovde pokupim jos neku bolest! (moja je sumnja da je beba ovde i dobila boginje, ali naravno ne mogu to 100% da tvrdim)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 21, 2008 8:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Apr 24, 2005 9:06 pm
Postovi: 134
Olja 86 je napisao:
Vazno je da se tvoje dete fino oporavlja i da sasusivanjem krastica pokazuje da sve ide na bolje :wink:

Lekarski to znaci da dete ne bi smelo da izlazi da se ne prehladi.

Ali to mi je skroz ludo kad je moje dete dobilo boginje krajem maja!!!

Znaci napolju toplije i lepse i sto da ne izadje.

Kad smo izasli komsike skocile na mene kako ne smem da izlkazim i izvodim dete jer ima ovcje boginje jer ne sme napolje.

Zasekirali se da nismo smeli da izadjemo???

Haha, ja sm se samo nasmejala i rekla da sam se posavetovala sa lekarom i da nece nista da joj fali od svezeg vazduha pa sam im zapusila usta.

I moje je dete od nekoga dobilo.
I onda mi zbog druge dece da se izolujemo, kako da ne.
Ko zeli moze svoje dete da skloni.


Zgrozena sam ovako bahatim stavom. Uzasno je kada neke majke misle da je njihovo dete jedino vazno, a za ostale ih zabole uvo. :evil:
Moje dete trenutno ima boginje , ali mi ne pada na pamet da ga izvodim i zarazim slucajno neko dete sa slabim imuniteteom ili trudnicu.
To sam mu i objasnila i sigurna sam da jednoga dana nece biti mali samozivi moron.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 02, 2008 5:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 04, 2006 10:13 am
Postovi: 11
Imam jedno pitanje..ja sam trudnica i prelezala sam ovcije boginje kad sam bila mala....da li ipak postoji opasnost po moj plod posto sam tek usla u 11 nedelju?hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 05, 2008 12:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 1:49 am
Postovi: 120
Ako ste prelezali ovcije boginje u detinjstvu, vas organizam je razvio dozivotni imunitet na ovu infekciju. Tokom trudnoce vasa antitela stite vasu bebicu, sto znaci da je ona potpuno bezbedna.
Bez brige, zelim vam laku i srecnu trudnocu. Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 04, 2008 3:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 31, 2008 10:39 pm
Postovi: 3
Ja imam jedno pitanje, imam 27 godina i mnogo puta do sada sam bila u kontaktu sa decom koja su imala boginje. Kao mala u obdanistu, predskolskom, skoli i td. Medjutim zvanicno se ne secam da sam prelezala neke boginje. Kada sam pitala nekoliko lekara za to, svi su mi odgovorili sledece. Da nije bilo sanse da ne pokupim i ja nesto samo sam to verovatno prelezala u nekom blazem obliku. Bila sam dosta bolesljiva kao mala, imala sam visoke temperature, povracanja, malaksalost i sve sto ide uz to. Receno mi je da sam boginje verovatno prelezala uz neku od tih bolesti ali u nesto blazem obliku. Bila sam u kontaktu sa dve zarazene devojcice tokom celog njihovog bolovanja, ljubila se sa njima u obraz, tada su obe imale ovcije boginje. Nisam se razbolela tada. Bila sam posle toga u kontaktu sa deckom koji je imao rubeole, i nista. Naravno i pre toga sam bila u kontaktu sa decom koja su imala razlicite vrste boginja. U osnovnoj sam sedela sa deckom koji je dolazio u skolu ne znajuci da ima boginje. Nisam se opet razbolela. Skoro je radnica u mojoj firmi imala boginje i ja sam bila u kontaktu sa njom non stop, jer nije znala i nisam ih dobila. Ove godine sam otisla kod sestrine cerkice, igrala se sa njom, cmakala a ona je posle 2 dana dobila boginje, a ja nista. Danas sam na 5 sekundi prosla pored drugaricine cerkice koja ima boginje, danas su otkrili, izaslo joj je nekoliko tackica, ima ovcje boginje. Prosla sam bukvalno na 10 sekundi pored nje, nisam je ni pipnula prosla sam na pola metra od nje, nisam se zadrzavala. Drugarica mi je rekla da joj dete ima boginje ja sam uzela jaknu i izletela napolje. Kolike su sanse da se razbolim ako je navodno tacno da ih nikad nisam zvanicno prelezala? Odmah sam zvala mog lekara opste prakse koji mi je rekao da i nemam nekog razloga za brigu, da je moj organizam sigurno razvio antitela na boginje jer sam bila mnogo puta u kontaktu sa zarazenom decom i kao mala i kao sada, deca su imala razlicite vrste boginje rubeole, ovcje boginje. Zauske znam da 100% nisam prelezala i nisam nikada bila u kontaktu sa nekim ko ih je imao. Bojim se jer mi bas sad to uopste ne treba. Kolike su mi sanse da se provucem?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 04, 2008 3:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ovcije boginje su zarazne 1 do 2 dana pre izbijanja prvih ospi, a inkubacija traje od 11 do 18 dana (najcesce 14 dana).

Ova bolest za sobom ostavlja trajan imunitet i vrlo se retko dešava da se osoba razboli ponovo i u tom slučaju bolest je izražena u malom obimu.

Medjutim virus Varicella zoster zadržava se u organizmu sobe koja je jednom preležala varičele ceo život, u spomenutim ćelijama dorzalne ganglije.

U slučaju pada imuniteta ta osoba može oboleti od herpesa zoster.

To je jedna vrsta bolnog osipa u obliku plikova i pojavljuje se kao uzana traka na jednoj strani tela.

Može se pojaviti u bilo kom uzrastu ali najčešće se pojavljuje kod ljudi starijih od 60 godina.

Herpes zoster se barem jednom u životu pojavljuje kod ukupno 20% populacije koja je preležala varičele.

Kod ukupno 4% populacije, herpes zoster se pojavljuje i više od jedanput.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 04, 2008 4:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 31, 2008 10:39 pm
Postovi: 3
Hvala na ovim informacijama, drugaricinoj devojcici su boginje izbile, ne naravno u nekom velikom broju ali su pocele da izbijaju, ima na licu dve-tri a po telu ne znam jer sam se zadrzala 10 sekundi. Jako vodim racuna o svom zdravlju i imunitetu posebno, ne bih volela da me sada i to strefi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako se sve prenose ovcije boginje?
PostPoslato: Ned Mar 10, 2013 7:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 10, 2013 5:38 pm
Postovi: 1
U detinjstvu sam imala boginje, ali ne znam koje, znam samo da su bile malo krupnije, nije bio sitan osip :'( sada sam u prvom trimestru trudnoće, imama bebana koji ide u jaslice, a trenutno vlada epidemije ovčijih biginja, da li je moguće ako ih on dobije da će preći i na mene?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako se sve prenose ovcije boginje?
PostPoslato: Pon Mar 11, 2013 9:58 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
M-i-k-i-c-a je napisao:
U detinjstvu sam imala boginje, ali ne znam koje, znam samo da su bile malo krupnije, nije bio sitan osip :'( sada sam u prvom trimestru trudnoće, imama bebana koji ide u jaslice, a trenutno vlada epidemije ovčijih biginja, da li je moguće ako ih on dobije da će preći i na mene?

Да ли је могуће да вакцине које су примили против богиња уопште не делују?!

Ја нисам прележао овчије богиње, а имао сам два блиска контакта треће врсте :D са зараженим особама баш пред избијање богиња. Нисам их добио.

Мислим да би било веома добро да се консултујеш са неким имунологом. Ситуација није наивна.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: