Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 11:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
kaca 33 ovi recepti su super ali za mene. Iskreno ja to ne bih dala bebi. So, puter, brašno mi nikako nisu za bebu mlađu od godinu dana. Ja stavljam eventualno par kapi maslinovog ulja u šargarepu zbog iskoristivosti vitamina E.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 12:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 1:18 pm
Postovi: 128
Hvala Kaca33.
Mame pa vi ste predivne!!!!!!
I ja cu ostati pri ovome dosad i davati sve to ali samo bez brasna.Kuvam ja corbice i ostalo ali sa dodavanjem kis.mleka,pavlake.Obicno mleko ja ne dajem i ne bih do prve godine ako ne i kasnije.Ali HVALA punooooo.
Samo nisam znala da li sme da se daje dva puta slan obrok,ako sme onda ima ideja mnogo vise.Ovde mi nijedan pedijatar nije rekao sta i kako mogu pa sam sama "eksperimentisla " sa svojim detetom.Nisu bas u fazonu da savetuju kao nasi vec samo da odrade posao kada su ti preko potrebni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 8:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
Pa u zurbi zaboravih da kazem da ni ja mojoj maleckoj ne solim i ne stavljam brasno kao zaprsku.A puter sam mozda dva-tri puta isprobala pa sam ipak odlucila da stavljam maslinovo ili obicno suncokretovo ulje.
To su recepti po meni samo kao ideja sta sve moze a sad ko kako voli i misli da treba.
A sto se dva obroka povrca tice ja to do sad nisam radila ali razmisljam da pocnem jer nista ne moze da joj fali.

KREM CORBA OD POVRCA- 1 sargarepa 1 krompir 1 koren persuna 1 kriska celera 1/2 kasike sitno iseckanog persunovog lista 1 kasika pavlake ili kiselog mleka. Oprano i iseckano povrce naliti vodom, malo posoliti i kuvati na tihoj vatri u poklopljenoj posudi. Skuvanom povrcu dodati sitno iseckan persunov list. Povrce ocediti, ispasirati i vratiti tecnost u kojoj se kuvalo. U odvojenu kolicinu za dete dodati kasiku kisele ili slatke pavlake ili kiselog mleka. –

KASICA S POVRCEM I KROMPIROM- U 2 dcl vode staviti da se kuvaju 1 šargarepa, malo karfiola i malo brokolija i 1 krompir. Kuvati oko 20 minuta. Odliti visak vode (ako ga ima), dodati 2 kašičice adaptiranog mleka i usitniti. U zavisnosti od uzrasta deteta, možete dodati i komadic belog pileceg mesa... –

KROMPIR KUVAN U MLEKU SA BLITVOM- 200 g mladog krompira 150 ml mleka 4 do 5 listova mlade blitve 1 kuvano zumance 1 kasika kiselog mleka ili pavlake Dobro opran i ociscen mlad krompir kuvati u mleku na tihoj vatri. Upola kuvanom krompiru dodati sitno iseckanu opranu i ociscenu blitvu. Kuvati jos 15 minuta, dok sve ne bude kuvano. Posoliti i ispasirati. Zaciniti kiselim mlekom i ispasiranim zumancetom.

-CORBA OD JUNETINE I POVRCA -
200 g junetine
100 g karfiola
1 sargarepa
1/2 manjeg celera
1/2 kafene kasicice sitno iseckanog persunovog lista
1/2 l vode
Junetinu naliti vodom i kuvati u poklopljenoj posudi na tihoj vatri. Poluskuvanom mesu dodati sitno iseckano povrce. Nastaviti sa kuvanjem. Kada je sve dobro skuvano, skinuti sa vatre i dodati sitno iseckan persunov list. Ispasirati povrce, meso sitno iseckati i naliti corbom u kojoj je kuvano.


-KUVANA JUNETINA SA POVRCEM-
200 g junetine
150 g mlade boranije
1/2 sargarepe
1/2 celera
1 paradajz
1/2 manje glavice crnog luka
1/2 l vode
Junetinu naliti vodom i kuvati u poklopljenoj posudi. Upola kuvanom mesu dodati ocisceno i iseceno povrce i izrendan paradajz. Skuvano povrce ocediti, ispasirati, meso sitno iseckati. Izmesati i doliti tecnost u kojoj se kuvalo do zeljene gustine.


-PILECA SUPA-
1/2 manjeg pileceg belog mesa
1 sargarepa
1 komadic celera
1 malo parce praziluka
1 mala kasika persunovog lista
1/2 dl vode
Oprati meso, dodati ocisceno i oprano povrce, naliti hladnom vodom i kuvati u poklopljenoj posudi.
Na kraju kuvanja dodati sitno iseckan persunov list. Ocediti supu. Povrce i meso ispasirati i dodati supi.

BABY MUESSLI (za bebe starije od 8 mjeseci)

U 1,5 dcl kljucale vode dodati 3-4 zlice pahuljica (integralnih rizinih, zobenih, jecmenih, psenicnih, ..., mjesanih) i kuhati 3-5 minuta. Ohladiti do pola, izmiksati stapnim mikserom i dodati adaptirano mlijeko u prahu (ili mozda moze majcino mlijeko, vocni sok - probajte) ohladiti.
Ako je beba starija mozda prije miksanja dodati i suho voce (ne znam od kad smiju jesti) ili mozda vise nije ni potrebno miksati jer sve ispadne fino kasasto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 11:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
E da, a zašto vama dva obroka povrća prave zabunu? Pa i ja često večeram neko varivo koje je ostalo od ručka, naravno ne prekasno.
A možete to gledati i kao prvi i drugi ručak jer je svakako bolje za bebu da jede češće a manje (kao i za odrasle uostalom).
Ja strogo pazim šta dete jede i to je otprilike sve oko čega se brinem. Kad jede, koliko, koliko često doji - ne opterećujem se. Ni ja nisam gladna uvek u isto vreme, nekad jedem čim otvorim oči, nekad ništa ne stavim u usta do podne. Isto tako mi se nekad jede slatko, nekad slano.
A primetila sam da što sam ja opuštenija i ona bolje jede, kad je imala 8-9 meseci isključivo je dojila, nije htela da otvori usta na bilo šta što nije sisa. Sad kad mi je svejedno da li će jesti ili ne, ona sama traži, viče am, am, upire prstićem. Do godine dana je ionako sve to DOhrana, upoznavanje ukusa. Opušteno mamice :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 27, 2008 3:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 1:18 pm
Postovi: 128
Zanima me jos koliko piju vase bebe mleka tj.koliko treba 9,10-mesecnoj bebi?Jel se racuna i ono sto se daje kroz kasice tipa medolino,frutolino ali ja ovde kupujem milupine koje se spremaju sa vodom(valjda imaju mleka u sebi)?
Moj beba c pije samo ujutru i uvece 210ml!!!!!!!!!!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 28, 2008 8:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
Da racunaju se i mlecne kasice pa kad se sve sabere to je dobra kolicina mleka. Meni je pedijatar rekao da dnevno ne treba da pije vise od 500-600gr mleka i to je sasvim dovoljno.A milupine kasice koje se pripremaju sa vodom vec imaju mleko tako da je to to.
I nije to samo 210ml - jer 210*2 ujutru i uvece je 420ml :D + kasica neka bude i 150ml toooo je 570ml sto je odlicno!!! :D :D :D pa plus voce pa rucak povrce pa vecera pa ti vidi koliko unosi on dnevno hrane ...a izmedju sokici, voda,cajevi....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 28, 2008 1:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 28, 2008 1:16 pm
Postovi: 8
Lokacija: skrmska kamenica
Cao.Jel imate neki metod da beba pojede djigericu,sve ostalo oce samo to nam bas neide a tebalo bi da je jede zato sto ima manjka gvozdja.

_________________
najlepse je biti mama


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 28, 2008 1:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Ako beba ima manje od godinu dana ne bi trebalo da jede džigericu čak iako ima pomanjkanje gvožđa. Treba da jede puno zelenog povrća, proso (izuzetno bogato gvožđem) i uopšte zdrave hrane i da izbegava šećer u svakom obliku. Ja bih čak radije dala neki preparat, dodatak nego džigericu. Džigerica skuplja sve gadosti iz organizma u kome je, tako da sve najgore što je svinja, kokoška, krava unela u sebe ima u njenoj džigerici.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 28, 2008 1:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 24, 2008 4:05 pm
Postovi: 247
Ako nece da je jede nikako ti je skuvaj posebno u manjoj kolicini vode,pa joj tu tecnost dodaj u supicu koju jede.Inace za gvozdje je najbolja sveza cvekla,narendaj,pa iscedi sok i taj sok dodaj u vocnu kasicu koju jede ili neki sok koji voli da pije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 10, 2008 11:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 10, 2008 11:29 am
Postovi: 1
nina-nana je napisao:
Nemas pojma koliko ovo znaci sto si mi pisala.Hva;la jos jednom.
Moj bebac ima preko 11kg i mislim da bih mogla malo da mu smanjim obroke a rao bih da mu dajem sve sto i ti svojoj.Vi imate puno obroka,blago vama.
Nas dan tj.jelovnik izgleda ovako:
ujutru mleko
dorucak cerealije(milupine-pirinac sa jabukom,ili mesavina 7 zitraica,ili bababa sa psenicom,medolino-samo takvih ima ovde,nije neki izbor)
Uzina sok ili rendano sveze voce(dajem svaki dan samo jabuku jer mi je od kruske imao proliv zestoki)
Rucak gust svaki put(miksano povrce i meso).Kad smo kod toga koliko dajes mesa kolicinski?
uzina kupovna kasica,ilidam sok
vecera popara,palenta,banana ili suva kuvana kajsija sa keksom ipred spavanje mleko.
i u krug


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 3:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 15, 2008 5:33 pm
Postovi: 33
A sta bi mogla da spremim detetu od 14 meseci za dorucak i veceru ?POparu ne jede isto vazi i za palentu da li cokolino i ostale kupljeni zitarice zadovoljavaju potrebe ili je potrebno jos nesto ?Necu se naljutiti ako date neki savet.Cini mi se da sam ostala bez ideje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 9:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 1:18 pm
Postovi: 128
tashadunda je napisao:
A sta bi mogla da spremim detetu od 14 meseci za dorucak i veceru ?POparu ne jede isto vazi i za palentu da li cokolino i ostale kupljeni zitarice zadovoljavaju potrebe ili je potrebno jos nesto ?Necu se naljutiti ako date neki savet.Cini mi se da sam ostala bez ideje.

Eto,moje dete sad ima 10 meseci i ja i dalje nemam ideja.Ne istom smo.Ja dajem te zitarice(tj.cokolina i ostala lina i cak sam citala da s e preporucuju za dorucak ili veceru jer su prebogati svim onim sto je bebinom organizmu potrebno(detetovom).Kazu u prve dve godine tako.Ali opet se ne moze davati 2 puta dnevno to(cerealije).Znam da nisam pomogla.Ja cekam odgovoar i savet takodje(ima ih dosta lai mi treba jos)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 10:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 15, 2008 5:33 pm
Postovi: 33
Bar mi je lakse jer nisam samo ja mama bez ideje.A sta mislis jel voce sa plazmom ili hleb sa kiselim mlekom ok za jedan obrok?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 17, 2008 11:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 1:18 pm
Postovi: 128
kako da ne.ja to dajem redovno.Izrendam sveze voce koje god i dam sa keksom i hleb sa kis.mlekomIsto to radim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 21, 2008 12:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 6:27 pm
Postovi: 27
moja beba ima 8,5 meseci,uveli smo dohranu se od 4,5 meseca.
poceli smo sa jabukom,krompirom,bundevom,naravno kuvanom i sve odvojeno da bi beba osetila sve ukuse
sada vec jedemo piletinu,teletinu,junetinu,pilecu dzigericu koju kombinujem sa raznim povrcem,(nasa dr nam je rekla da smemo dzigu od 8 meseca),zumance,zelje,tikvice,brokoli,spanac,karfiol,banane,kruske...
kupovne kasice,vocne ceralije,iskljucivo milupa,zitarice i sl.
mleko aptamil 2,pije samo ujutru i uvece pred spavanje po 210ml,u toku dana kompinujemmo slana pa slatka i tako,zumance i dzigu 2-3 puta nedeljno,ne solim,ne stavljam ulje zaprske,jedino kad ode kod tetke ona mu krisom gurne malo pite zeljanice,krem bananice i on gricne i pojede i nista mu ne fali
ah da jedemo i supu od mesa i povrca umesto rezanaca istrosim hleb
pije i sok i vodu i caj


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: