Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 9:43 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
http://www.roditeljinfo.com/category/zd ... avlje-dece


http://forum.vidovdan.org/viewtopic.php ... 14&p=90941

gde se kaze,citiracu:"Dešava se da pojedina deca ne podnose izvesnu hranu. Pri unošenju najmanjih količina reaguju povraćanjem, bolovima u stomaku, prolivima i izbijanjem ospi po telu, rukama, nogama, licu. Može doći i do otaka sluzokože ždrela, tkz.koprivnjače. Sve vrste namirnica mogu biti uzrok ovakvoj pojavi alergije. Ali, najčešće su to jaja, riba, mleko i pojedina mesa."

http://www.prijatno.net/index.php?optio ... &Itemid=54


i na kraju,pretpostavljam da se pecena riba preporucuje tek nakon navrsene druge godine ,zato sto je teze svarljiva za dete! to mi je najlogicniji razlog!

Pozdrav!

_________________
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 11:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Ja ne vidim niti jedan razlog zasto bi pecena riba bila teze svarljiva od kuvane,pogotovu ako se pece u foliji.
Usoljena riba je veeeeeoma ukusna,ali nije bas za tako malu decu(mislim godina-dve).Moj sin je jeo ribu od devetog meseca iako su mi preporucivali da je ne dajem do druge godine da bi progovorio :roll: :roll: :roll: ono kao riba cuti pa i on ce :lol:
Susena riba,npr. suseni bakalar?mmmm.....pa na belo....pa sa maslinovim uljem
A sto se tice tog kuvanja,pa ovako pa onako...da citiram mm i njegove Dalmatince:Riba mora tri puta da pliva-u vodi,u ulju i u vinu.
Ishrana u primorskim krajevima je najpraviliniji nacin ishrane i mogli bi malo uciti od njih.

_________________
Kad te zovem, čuj me, Bože, pravdo moja! u tjeskobi daj mi prostor; smiluj se na me i usliši molitvu moju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 11:16 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
o.k. ,luka,ajd onda nam objasni zasto pecenu ribu ne preporucuju pre navrsene druge godine!

mislim,stvarno mi treba objasnjenje,posto,ocigledno,na svim sajtovima o ishrani,stoji ovo upozorenje!

a ja ne znam ni jedan razlog za to!

_________________
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 11:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 10:57 am
Postovi: 254
otkud ispade 2 godine? pa, sa sajta sa kog je skinut ovaj podatak!
zasto 2 godine? nadam se da ce vam objasniti neko strucniji od mene!

Dobro, posteno receno! I ja se nadam da postoji neko strucan pa da ume da objasni. Svasta danas pisu ti "strucnjaci" pa sam te zato pitao, da ne prenosimo necije proizvoljno misljenje.

sirova riba?bljaaaaakkkk....okrece mi se u stomaku i kad pomislim na ciscenje ribe i riblje iznutrice a kamoli da jedem sirovu ribu bljaaak bljaaaakkk

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Joooooooooj Marija pao sam sa stolice od smeha. Jedva kucam poruku! Svidja mi se tvoja reakcija... Nisam mislio bas TOLIKO sirovu :)) sa sve crevci :))

potrudicu se da vam nadjem sajt gde je lepo objasnjeno zasto ne dati deci ribu pre navrsene prve godine (verovatno se misli na to da se izbegne mogucnost pojave alergija kod dece koja su im sklona,inace moze da se polako uvodi od sestog meseca)!ovo za pecenu ribu-pa,eto,potrudicu se da nadjem i to,mislim zasto ne davati bas pecenu pre navrsene druge!

Pozdrav i hvala na linkovima koje si poslala. Potrudila si se. Veruj mi nisam te hteo muciti samo bih voleo da svako ko neki podatak posalje u ETAR i javnost, da se potrudi da posalje i neki izvor kao dokaz, ili da posvedoci licnim iskustvom. Razumemo se, zar ne? Jer ovde se pojavljuju neke face koje traze da se njima veruje kao bogovima, SAMO zato sto su zavrsili tamo neki fakultet (Bog zna sa kakvim ocenama i za koliko godina, da li je sve bilo regularno i u toku...)... Molim te da makar ti potkrepis uvek nekim linkom ili fusnotom ono sto posaljes, tako da se prepoznaju posteni stavovi od onih nepostenih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 11:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
ja stvarno prvi put cujem za to.Sinu sam prvi put dala bas pecenu ribu,skusu.

_________________
Kad te zovem, čuj me, Bože, pravdo moja! u tjeskobi daj mi prostor; smiluj se na me i usliši molitvu moju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 11:25 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
eto,posteno s moje strane da priznam ako nesto ne znam ili mi nije jasno! posteno je i to sto kazem da nisam strucnjak,vec samo neko ko se ,zbog dece,zainteresovao za ovu temu!

pa,mislim,stvarno,sirova riba xaxxaxaxaxax

a sada,stvarno bih zamolila nekog da objasni zasto ne pecena riba pre navrsene druge godine-ako postoji objasnjenje uopste!!!

_________________
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 11:50 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
Povrće

Većina roditelja zna da bi povrće trebalo da bude vazan deo ishrane njihovog deteta jer je ono dobar izvor vitamina, minerala i dijetnih vlakana. Na zalost, mnogo je roditelja kojima je dosta teško da privole decu da redovno jedu makar malo povrća, a još teze da to bude svakodnevno.

Koliko bi povrća dete trebalo da jede svakoga dana?

Postoji generalno pravilo da je dovoljno 3-5 porcija povrća dnevno, ali na osnovu piramide zdrave hrane, stručnjaci daju mnogo preciznije preporuke koje se baziraju na starosti i polu vašeg deteta.

* 2 - 3 godine - 1 šolja* povrća dnevno
* 4 - 8 godina-1 1/2 šolje
* 9 - 13 godišnje devojčice - 2 šolje
* 9 - 13 godišnji dečaci - 2 1/2 šolje
* 14 - 18 godišnje devojčice - 2 1/2 šolje
* 14 - 18 godišnji dečaci - 3 šolje povrća svakog dana

*Napominjemo da je mera 1 šolja jednaka 250 dcl. Tezina u gramima varira u odnosu na volumen povrća koje stane u jednu šolju, s tim da se pod 1 šoljom zelenog lisnatog povrća podrazumeva zapravo količina koja stane u dve šolje.

Ako vam je ipak draze da računate u "obrocima", a ne u šoljama zapamtite da je jedan obrok jednak 1/2 šolje svezeg ili kuvanog povrća, 1 šolji lisnatog ili 1/2 šolje konzerviranog ili skuvanog zrnastog povrća. Obroci za manju decu su još manji, pa je obrok za dvo ili trogodišnjake jednak otprilike polovini obroka za odrasle.

U prilog ovom treba reći da bi deca trebala u toku nedelje da jedu raznovrsno povrće: tamno zeleno (brokule, zelje, spanać, zelena salata), narandzasto (šargarepu, tikvu, bundevu), suva sočiva i zrnasto povrće (kukuruz, grašak, pasulj) kao i drugo povrće (karfiol, celer, krastavac, paradajz, tikvice).

Kako navesti decu da jedu više povrća

Većina stručnjaka preporučuju da se počne rano tako što će se detetu što pre ponuditi širok izbor voća i povrća. Od pomoći će biti i ako:

* Date dobar primer tako što ćete i sami jesti povrće;
* Zajedno sa povrćem ponudite niskokalorične prelive i umake;
* Pomešate povrće sa hranom koju vaše dete već voli, na primer: kao nadev na pici, ili dodatak u sosu za špagete, ili u supi;
* Dozvolite deci da sama zasade svoje povrće ili idite zajedno na pijacu da ga kupite;
* Sveze povrće servirate kao grickalice, na primer mladu šargarepu.
Dajete deci mogućnost da biraju. U početku ponudite male obroke i imajte na umu da neki mali izbirljivci neće ni probati novo povrće sve dok ga ne vide najmanje 10 puta na tanjiru.


preuzeto sa sajta http://www.mojnutricionista.com/

_________________
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 1:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
Kako da privolite decu da jedu povrce?

Stalno ga servirajte. Ako ga deca stalno gle­daju, veća je verovatnoća da će ga jesti. Uko­liko izbegavaju da ga uzmu za ručak, ponudite ga za večeru.

Supa je odličan način da obezbedite raznovr­sne nutrijente u jednom tanjim.

Mnoga deca ne vole «jak» ukus i strukturu ze­lenog lisnatog povrća: karfiola, brokolija, tikvi­ca... Zato ga pomešajte sa drugim povrćem.

Blendiranje je dobar način da jak ukus «sakrijete», a čorbi dodate boju i teksturu.

Izdinstajte zajedno tikvice i paradajz.

Napravite salatu od rendane šargarepe.

Izdinstajte zajedno tikvice, plavi patlidžan, luk, paradajz i pečurke.

Deca ponekad više vole sveže povrće od kuvanog.

Začinite povrće: dodajte beli luk u pire; pospi­te iseckan luk po prženim jajima; dodajte oraščić u jela od spanaća; u salatu dodajte krem sir; preko salate od krompira ili paste stavite iseckanu papriku

Pecite povrće: plavi paradajz, luk, paradajz, pečurke.

Napravite sok od povrća, odlična kombinacija je: šargarepa, narandža, četvrtina šolje kupu­sa.

Servirajte raznobojno povrće na tanjim (dugi­ne boje obezbediće najviše nutrijenata).

Servirajte manju količinu povrća. Ako dete vi­di veću količinu, može se desiti da odustane od povrća.

Uživajte u obroku zajedno sa detetom. Ako vi­di da sa uživanjem jedete raznovrsno povrće, veća je mogućnost da ga prihvati.

http://www.kutlaca.com/saveti-za-pravil ... ovrce.html

_________________
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: