Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: sumovi u usima
PostPoslato: Čet Okt 15, 2009 9:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 15, 2009 9:23 pm
Postovi: 8
imam jedan problem sa usima.
prije jedno mjesec do dva, poceli su mi neki sumovi u usima. nesto kao kad se snima color dopler vrata, takvi sumovi.
pretezno se javljaju kad sam negdje u tisini npr. sobi ili slicno. kad nema nikakvih zvukova.
sumovi su kao neka ponavljanja, rade skoro kao srce. kako idu otkucaji srca tako se pojavljuju sumovi.
to si pojavljivalo i prije ali veoma malo i tiho. sad traje duze i glasnije.
o cemu je rjec?? sta trebam raditi u vezi toga??

i jos nesto. od 6. razreda osnovne skole imam migrene sa aurom, koje se javljaju par puta godisnje 2-3 puta.
da ti to ima mozda veze sa tim?

hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 7:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 14, 2009 9:44 pm
Postovi: 175
Lokacija: Gospodar Jovanova 9
koliko imate godina?
sumovi koje opisujete (pulsirajuci u srcanom ritmu) verovatno predstavljaju zvuk protoka kroz obliznji krvni sud koji vi cujete. Koliko sam razumeo, cujete to na oba uva, zar ne?

U svakom slucaju, kod orl specijaliste, na pregled i merenje sluha, a po potrebi i dalju dijagnostiku.

_________________
Centar za Sluh i Ravnotezu http://www.orl.rs


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Uto Nov 03, 2009 8:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 15, 2009 9:23 pm
Postovi: 8
imam 20 god.
da cujem na oba uha, ponekad istovremeno ponekad samo na jedno uho.
i pulsira kako kazete u ritmu otkucaja srca.

da li moze biti do cirkulacije, posto kad sam radio kolor dopler, rekla mi doktorica da je "zakrceno" kao kod starca nekog.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Sre Nov 04, 2009 10:40 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 14, 2009 9:44 pm
Postovi: 175
Lokacija: Gospodar Jovanova 9
"zakreceno kao kod nekoga starca" zvuci po malo neverovatno kod osobe od 20 god. <br/>
Mada u medicini nista nije ne moguce; naravno bitna je i vasa porodicna anamneza.

_________________
Centar za Sluh i Ravnotezu http://www.orl.rs


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Čet Nov 05, 2009 12:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 15, 2009 9:23 pm
Postovi: 8
ma ja sam medicinski fenomen.
kod mene sve normalno a nista nije u redu. :D
imam migrene za koje ne znam kako nastaju i zbog cega. itd.
otici cu kod doktora pa kod nekog specijaliste, pa cemo vidjeti sta je.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Čet Nov 05, 2009 12:51 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Migrenama se uzrok zna, nema tu puno filozofije, a shum koji se javlja, ako se javlja tokom migrena moze samo biti simptom glavobolje, promenjenog pritiska u krvnim sudovima glave.

Najbolje je, za pochetak, da se obratite neurologu, da se obave pregledi i da terapija koju cete primenjivati tokom napada migrene.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Čet Nov 05, 2009 3:38 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 14, 2009 9:44 pm
Postovi: 175
Lokacija: Gospodar Jovanova 9
vec je bilo diskusija na ovu temu: otorinolaringologija/pistanje-usima-orl-pregled-t13328-300.html

evo, o pulsirajucem tinitusu ponovo:
Pulsirajuci tinitus je kada zvuk koji cujete nije kontinuirano pistanje, nego kada cujete kakav pulsirajuci zvuk. Ako je taj zvuk ritmičan i u skladu sa otkucajima srca (to možete ustanoviti kada u tišini palpirate sebi puls i osluškujete taj pulsirajući zvuk) gotovo najverovatnije čujete prolazak krvi kroz obližnji krvni sud.
Dakle, u ovom slučaju, tinitus je OBJEKTIVAN ! Zvuk stvarno postoji. Problem je samo što je izvor zvuka preblizu vašeg uva i vi ga nesmetano čujete. Ponekad je moguće da pomoću stetoskopa taj zvuk čuje i vaš doktor.
Takođe i kod ove vrste tinitusa potrebno je uraditi odgovarajuću dijagnostiku kako bi ustanovili pravi razlog, ili ukoliko to nije moguće a onda da otklonimo sumnju na neki od opasnih uzroka ove vrste tinitusa.
Npr. glomus tumor - tumor vaskularnog porekla moze imati pulsirajući tinitus kao dominantan simptom.
S druge strane jedan od najčešćih uzroka je i povišen krvni pritisak. Dok je krvni pritisak u okvirima fizioloških granica, tok krvi kroz krvne sudove je laminaran i bešuman, a kad pritisak skoči u obližnjem krvnom sudu tok postaje (zbog povećanog otpora protoka) turbulentan, krv udara u zidove krvnog suda (usled turbulencije) i samim tim tok krvi postaje bučan.
Takođe može postojati i neka arterio-venska anastomoza u blizini uva, te je prolazak krvi kroz nju pri svakom otkucaju srca čujan.
Kod starijih pacijenata može biti prisutna aterosklerotska bolest karotidnih arterija, te je prolazak krvi kroz njih bučan (stenoza povećava otpor protoka - tok je turbulentan), a pacijent to može čuti ukoliko mu je sluh još očuvan. (obično ne ide jedno sa drugim: stenoza krvnih sudova, a sluh još dobar?!).

Pulsirajući tinitus ne mora biti posledica samo vaskularne patologije. Taj pulsirajući zvuk ne mora biti u skladu sa srčanim ritnom.
Ja sam imao pacijenta (kod koga sam i sam čuo pulsirajući zvuk pomoću stetoskopa) kome je izvor zujanja bilo neprestano grčenje mastikatornog mišića.

Samo da napomenem da i pored opsežnog pisanija nisam naveo sve uzroke pulsirajućeg tinitusa . . . priča je mnogo duža.

Zato još jednom - ispitajte prvo vaš tinitus, pa ukoliko od današnje medicine nema zadovoljavajuće pomoći, počnite da se navikavate na svog doživotnog saputnika.

_________________
Centar za Sluh i Ravnotezu http://www.orl.rs


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Sub Nov 28, 2009 3:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 28, 2009 2:56 pm
Postovi: 16
mnogo je vaznije koliko godinu imate,ako ste stariji od 55god mozda se radi o poremecaji lokalnog protoka krvi o samom uvo.uradite audiogram na odelju za orl.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Sub Dec 05, 2009 2:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 15, 2009 9:23 pm
Postovi: 8
imam 20 godina.

ali evo polako ti sumovi nestaju. ili ih ja polako igonorisem, nesto jeste.

posto se vise na javljaju tako cesto, tako jakog intenziteta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Ned Dec 06, 2009 9:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 09, 2009 11:53 am
Postovi: 63
Moje iskustvo kaže da ipak treba da potražite pomoć lekara i vidite o čemu se tačno radi. Iako medicina često zna da bude nemoćna kod tinitusa, kod mene je izlečen (uvek se sledim kada kažem izlečen iz straha da se ne pojavi ponovo) i ne govorim ni o kakvom privikavanju, prosto ga više nema. Ali, to je rezultat lečenja problema čiji je tinitus bio propratni efekat. Javite se u bilo koju ordinaciju koja se bavi tim problemima (nema ih puno). Idite kod lekara specijalizovanog za probleme uha. Ne šalite se sa tim. Ne mora da znači da je nešto od onoga što je drdušan pomenuo ali može da bude.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Sre Mar 10, 2010 3:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 09, 2008 9:57 pm
Postovi: 619
Yve je napisao:
Moje iskustvo kaže da ipak treba da potražite pomoć lekara i vidite o čemu se tačno radi. Iako medicina često zna da bude nemoćna kod tinitusa, kod mene je izlečen (uvek se sledim kada kažem izlečen iz straha da se ne pojavi ponovo) i ne govorim ni o kakvom privikavanju, prosto ga više nema. Ali, to je rezultat lečenja problema čiji je tinitus bio propratni efekat. Javite se u bilo koju ordinaciju koja se bavi tim problemima (nema ih puno). Idite kod lekara specijalizovanog za probleme uha. Ne šalite se sa tim. Ne mora da znači da je nešto od onoga što je drdušan pomenuo ali može da bude.

Ja imam 40 godina a to sam prvi put osetila kao dete od 7-8 godina kad sam lezala na toj strani i u jednom uhu osetila kuckanje kao srce ali ne u tom ritmu vec zavisno od buke koju cujem u sobi,cak i kad neko dise pored mene.
To se javljalo ponekad ali samo kad lezim i izbegaval ada lezi na toj strani.
Sada se neko vreme javlja ii kad sam u uspravnoj fazi i kad stavim slusalicu na uho i kad se iskalsljem i ne znam sta da radim.Ne boli ali nije ni najmanje prijatno.Bas je postalo intenzivno poslednjih nedelju dana.
Sta da uradim?Jako me brine.
To sam pitanje postavljala ranijih godina ORL aii su govorili da je to tako urodjeno ili nisu nista odgovarali.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Uto Jan 17, 2012 6:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 15, 2009 9:23 pm
Postovi: 8
gogi999 je napisao:
Yve je napisao:
Moje iskustvo kaže da ipak treba da potražite pomoć lekara i vidite o čemu se tačno radi. Iako medicina često zna da bude nemoćna kod tinitusa, kod mene je izlečen (uvek se sledim kada kažem izlečen iz straha da se ne pojavi ponovo) i ne govorim ni o kakvom privikavanju, prosto ga više nema. Ali, to je rezultat lečenja problema čiji je tinitus bio propratni efekat. Javite se u bilo koju ordinaciju koja se bavi tim problemima (nema ih puno). Idite kod lekara specijalizovanog za probleme uha. Ne šalite se sa tim. Ne mora da znači da je nešto od onoga što je drdušan pomenuo ali može da bude.

Ja imam 40 godina a to sam prvi put osetila kao dete od 7-8 godina kad sam lezala na toj strani i u jednom uhu osetila kuckanje kao srce ali ne u tom ritmu vec zavisno od buke koju cujem u sobi,cak i kad neko dise pored mene.
To se javljalo ponekad ali samo kad lezim i izbegaval ada lezi na toj strani.
Sada se neko vreme javlja ii kad sam u uspravnoj fazi i kad stavim slusalicu na uho i kad se iskalsljem i ne znam sta da radim.Ne boli ali nije ni najmanje prijatno.Bas je postalo intenzivno poslednjih nedelju dana.
Sta da uradim?Jako me brine.
To sam pitanje postavljala ranijih godina ORL aii su govorili da je to tako urodjeno ili nisu nista odgovarali.


nemojte da mislite na to. koncentrisite se na nesto drugo. misliti o necem drugom. skrenite misli tih sumova. meni je to dosta pomoglo. sve je u glavi. dosta stvari i nastane jer sebi svasta umisljamo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sumovi u usima
PostPoslato: Sub Maj 14, 2016 9:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 14, 2016 8:44 pm
Postovi: 13
Za sve zainteresovane koji osećaju simptome zujanja ili šuštanja u ušima Audiovox organizuje informativno predavanje o dijagnostici i savremenom rešavanju ovog problema. Ispod su teme koje će biti obrađene od strane stučnjaka iz ove oblasti:



I tema - OŠTEĆENJE SLUHA - Jelena Trnavac, diplomirani defektolog surdoaudiolog

II tema - ZUJANJE U UŠIMA: UZROCI , DIJAGNOSTIKA I TRETMAN - Dr Galina Joković, specijalista ORL i subspecijalista audiologije

III tema - STIGLA JE POMOĆ ZA TINITUS - Gorica Mladenović, diplomirani defektolog surdoaudiolog
Dođite da razmenimo iskustva i odgovorimo na sva vaša pitanja u vezi tinitusa.

MESTO ODRŽAVANJA: Audiovox, Bulevar Zorana Đinđića 96, lokal 5, Novi Beograd

DATUM I VREME : Subota 21.05.2016 u 10h

PRIJAVITE SE ODMAH jer je broj mesta ograničen, prijave možete izvršiti na telefon

011/26-21-071 svakim radnim danom od 8 do 20 časova i subotom od 9 do 13 časova.
Tribina je besplatna.Namenjena je ljudima koji imaju problem zbog zujanja u usima.
Uglavnom ovakva predavanja drzim kolegama lekarima.Mislim da je vazno da ljudi koji imaju poblem budu upoznati i ukljuceni u svoje lecenje,ili bar dobiju smernice i savete.
Meni kao lekaru ,najveci problem je googl doktor .
Dodjite da razgovaramo o tinitusu.Mozda napravimo prve korake ka stvaranju udruzenja.
Dodjite da vidite da niste sami u svojoj muci,ma kako drugima izgledala mala.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: