Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 645 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 43  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Pistanje u usima i ORL pregled
PostPoslato: Čet Jun 07, 2007 11:50 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Pre jedno 7 dana, na moru, probudio sam se i provalio da mi malo pisti u usima. To pistanje traje jos uvek i niti se povecava niti smanjuje. Nije u pitanju jako pitanje ali ipak nervira. Preko dana ga prakticno i ne cujem, cujem ga kada sam u tisini a najvise nocu kada legnem da spavam. To je ono pustanje kao recimo kada odete na neku zurku gde je buka pa dodjete kasno kuci pa vam pisti (ali do jutra prestane)...

Danas sam bio tim povodom na VMA... klinicki nalaza je uredan, za otoskopski kazu da je skoski primer dobrog slusnog aparata, znaci B.O. ali posto sam ipak insistirao da mi kazu zasto mi pisti, poslali su me na totalni audiogram i dijagnoza je sledeca:

- obostrano diskretni skotomi na 6000Hz, izrazenije desno

Dg: Hypacusis sensorineuralis bil. discreta. ac.

Th: Tablete Trental 400 3x1
Tablete Ginko biloba 3x1

Kontrola za 3 nedelje.

Doktor kaze da se "nesto desilo" ali ja znam da se nista nije desilo jer nisam bio izlozen nikakvim jakim zvucima, znaci spavao sam! Jedino sam se dan pre malo kupao u moru ali sasvim malo, brckao sam se. Kaze da je verovatno u pitanju cirkulacija.


Zelim jos jedno misljenje.

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pistanje u usima i ORL pregled
PostPoslato: Čet Jun 07, 2007 1:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 25, 2007 2:02 pm
Postovi: 36
Lokacija: Beograd
Pazljivo sam procitala vas tekst u vezi sa problemom pistanja u usima i nalaz ORL specijaliste.Vas Problem latinski oznacavamo kao Dg:Tinnitus, u prevodu, zujanje, ali svaki pacijent ima svoju interpretaciju problema i verbalizaciju,tj, pistanje, hujanje, otkucaji u ritmu srcanog rada itd...Posle pregleda i nalaza da su bubne opne intaktne tj, normalnog izgleda, radi se audiometrija i dobijeni audiogram kod vas ukazuje na ostecenje slusnog nerva u vidu :skotoma:, za vas nepovoljno u govornoj frekvenci, od 6ooohz. U anamnezi,mora da postoji podatak koji vas je uveo u ovaj bas neprijatan problem.Neophodna je konsultacija fizijatra(snimanje vratne kicme i njen status),neurologa(eho krvnih sudova vrata,prolaznost kroz arteriju vertebralis koja je odgovorna za snabdevanje slusnog zivca krvlju),interniste i uvida u vas krvni pritisak i nalaz krvi...Terapija je uobicajena mada svaki ORL spec ima svoju varijantu naisti problem.Ja imam pozitivna iskustva sa preparatima Ginko Bilobe i Trentalom400mg uz dodatak Beviplexa3x2 drag.Ponovite audiometriju i uz TH bice vam bolje.Budite strpljivi.Pozdrav :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 07, 2007 3:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Sta da vam kazem osim da sam se preznojio u sekundi, bukvalno! Eto toliko sam se prepao. :cry:

Sta vam znaci "za vas nepovoljno u govornoj frekvenci, od 6ooohz." ?

Apsolutno me NISTA nije moglo dovesti u tu situaciju, zdrav sam, sportski zivim, imam 29 godina. Jedino sto sam pre nekih mesec dana bio pod vecim pritiskom zbog fakulteta ali sam to uspesno zavrsio i otisao na more da se odmorim. Bukvalno mi se to desilo nakon spavanja, ujutru kada sam ustao sam to primetio. I dosta sam nervozan i lako mi skoci pritisak kada se iznerviram, jako sam impulsivan ali to je sve...

O tom tinitusu sam citao i kazu da se NE LECI !?!? :-? Hoce li mi do kraja zivota pistati u usima? Ne mogu da verujem sta se desava... Jos mi recite da cu da ogluvim?

Posto meni lekar danas nije spominjao ove silne preglede koje vi spominjete, sta da radim, da li da sacekam te tri nedelje do kontrole ili... ?

Sta znaci to BICE MI BOLJE, hoce li pistanje prestati, moze li ovo da se izleci?

P.S. Jednu stvar sam zaboravio da prijavim doktoru, verovatno zato sto se desava mnogo redje nego ranije a i to sam povezivao sa velikim pritiskom pod kojim sam bio do pre mesec dana kada sam ucio - povremeno mi se desavalo da mi kao nesto kucka sa unutrasnje strane desnog uveta, evo malopre sam se nesto jako nervirao u vezi kompjutera i opet mi se to desilo...

A od kada je pocelo da pisti osetim povremeno kao da mi nesto iscuri malo iz uveta, kao da me zagolica, ali kada pipnem - nema nista... i povremeno osetim blaaagi tanak bol ali to verovatno umisljam... psihicka baza...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pistanje u usima Orl pregled
PostPoslato: Čet Jun 07, 2007 5:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 25, 2007 2:02 pm
Postovi: 36
Lokacija: Beograd
Nisam imala nameru da vas plasim samim tim sto ste vec bili na pregledu kod vrsnih ORL lekara sa VMA.Rec koja Vas je uznemirila,a u vezi je sa skotomom na 6ooohz znacila je da to pistanje ne bi culi da je u nekom drugom rasponu , a bezopasno je po sluh i vas.Ostale preglede sam vam pomenula jer se oni standardno, tj, rutinski rade zbog vasih tegoba.Pistanje,uz upotrebu lekova treba da se smanjuje i vremenom da nestane.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 07, 2007 11:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 13, 2007 3:55 pm
Postovi: 75
Lokacija: Beograd
Ja imam tinitus godinama i nemogu da vam opisem kako je to strasno. :cry: 0-24h pistanje koje se manje cuje preko dana zbog okolne buke.I orl i neurolozi mi nisu davali nista sem rivotrila koji ne volim da pijem.Da li mi preporucujete nesto drugo jer zaista vise nemogu da izdrzim.Imam ostecen sluh na desnom uhu oko 30%(visoki tonovi).Beviplex sam pila ali mi od njega nije bilo bolje. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 08, 2007 11:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
@dr.Biljana Da li to moze da nastane tek tako, odjednom? Zaista se nije desilo apsolutno NISTA sto je moglo da dovede do toga, barem ne nesto sto sam svesno uradio ili sto mi se desilo...

Uznemirio sam se i zbog te gomile pregleda koje ste naveli a koji zvuce stvarno strasno jer ja sam covek zdrav kao dren, sportista, ne pijem, ne pusim, zdravo se hranim (uslovno receno, nisam bas vegeterijanac ali...) i vodim racuna o zdravlju maksimalno... i onda odjednom ispadoh invalid... a ti "vrsni" lekari o kojima govorite (sa VMA) mi nisu rekli NISTA od toga sto ste vi spomenuli osim da je sigurno u pitanju cirkulaciona smetnja... i hteli su posle otoskopa da me posalju kuci ali sam ja insistirao da mi kazu zasto mi susti i onda me je poslao na audiometriju i tek su onda videli da nesto nije u redu... i zato me neki doktori i nerviraju, zato sto nece da ti kaze sve sto treba...

I meni sada nije jasno, ako stvarno ne cujem to nesto... to znaci da se nesto zaista desilo... ali sta??? Ista smetnja na oba uva, to nije slucajno... prethodno sam se kupao u moru i malo me je bolela glava tog dana... i onda ujutru - piiiii......

Samo jos mi recite u vezi terapije, molim vas... zaboravio sam da pitam doktora do kada da je pijem... je l' citave tri nedelje, sve do kontrole? I taj Beviplex... inace se pije jedna dnevno... a vi kazete da pijem 6 dnevno :o ... koliko dugo tako? Da nije to mnogo s' obzirom da iovako svaki dan pijem multivitamine?

@Ana27 Bas si me utesila. :D Kod mene situacija jos uvek nije tako strasna, cujem apsolutno isto kao sto sam cuo i do sada i pistanje je uvek isto, ne pojacava se i ne smanjuje u toku dana ali ga u toku dana slabo kada primetim osim kada se skoncentrisem... jedino nocu kada legnem da spavam u tisini ali mi to ne smeta toliko... mogu da spavam...

I nije mi jasno... taj zvuk sto ga nisam cuo... to je neki jaaaako tih zvuk kao i oni ostali... pretpostavljam da nije problem direktno sto njega ne cujem vec zato sto on UKAZUJE na nesto drugo, zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pistanje u usima , ORL pregled
PostPoslato: Pet Jun 08, 2007 1:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 25, 2007 2:02 pm
Postovi: 36
Lokacija: Beograd
Pazljivo sam procitala Vas tekst povodom postojeceg problema gde ste mi ukazali na moguc uzrok vaseg problema u vidu pistanja. :o Ronjenje u moru kod svakog moze da izazove promenu pritiska u usima i koje uslovljava osecaj zapusenog uva,pistanja i sl...Diskretan ispad sluha na 6000hz i pistanje kod vas je prolaznog karaktera uzimajuci u obzir :mlad, zdrav organizam, imunoloski stabilan(sportista, uzima multivitamine).Bez straha, i panike, uzimajte lekove koji su vam prepisani od strane ORL spec do kontrole, Beviplex ne morate da uzimate posto ste pod vitaminskom terapijom.Prepisana terapija ima zadatak da pojaca krvotok kroz vratnu kicmu(Trental400 3x1) i kroz krvne sudove mozga (Ginko Biloba) tako da oporavljen slusni zivac nece vise da vam zadaje probleme u vidu pistanja. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 08, 2007 2:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Hvala, koliko ste me u prvi mah uplasili toliko ste me sada smirili. :) Ipak, cini mi se da mi danas mozda cak i vise pisti!? :-? Ali neka, sacekacu neko vreme da vidim da li ce ovakva terapija delovati...

Sta se dalje radi ukoliko ne bude pozitivnih promena u narednih 3 nedelje (do kontrole) ?

I nisam ronio, malo sam plivao, maaaalo, glava mi je naravno bila pod vodom malo ali... ma nije ni vazno u stvari...

Hvala jos jednom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 09, 2007 1:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Je l' ja smem da igram igru sa slusalicama na usima u ovakvom stanju?

Kada mogu da ocekujem smanjenje pistanja (ako ne potpuno nestajanje), posle koliko vremena? Jer, poceo sam da panicim, nema nikakvih promena, cak mi mozda pisti jace! Presecem se od straha u momentu kada pomislim koliko je to tezak problem i da mi moze pistati tako ceo zivot. A do malopre sam bio u gradu i nista nisam osecao, maltene sam mislio da mi je prestalo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: pistanje u usima
PostPoslato: Ned Jun 10, 2007 3:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 25, 2007 2:02 pm
Postovi: 36
Lokacija: Beograd
Budite strpljivi, bez straha, uzimajte terapiju i dopustite da vreme radi za vas.Vasa mladost, utreniran i imunoloski stabilan organizam ce vas uvesti u predjasnje stanje bez tegoba.Pozdrav 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 10, 2007 4:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Dobro, sad' bas i nisam nesto utreniram kao sto sam nekada bio ali ok, sacekacu i nadam se da ce biti bolje. :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 10, 2007 8:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Da li smem da drzim slusalice na usima dok igram igru na kompjuteru? Da li to moze da utice na pogorsanje situacije?

Da li smem da idem u teretanu dok ovo traje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 11, 2007 12:14 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Nemoj da nadrazujes sluh sa slusalicama, za teretanu ne znam, ali ja mislim da ti je sve to kao posledica svih onih stresova od pre par meseci, ali isto tako moze da bude i od plivanja tj ronjenja!!


Sta god da je, verujem da ce proci, a i ovaj kompleks B vitamina ce ti pomoci da se opustis malo. Taj kompleks sadrzi i B6 (bedoksin) koji pomaze za "zivce".


Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 11, 2007 1:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Hvala Majo, znaci prosto ne mogu da verujem da mi se ovo desava. Fora je sto mi se to desilo u momentu najmaksimalnije opustenosti, znaci na moru, kada sam otisao da se odmorim od svega i kada sam uspesno zavrsio onaj ispit i uzeo tu diplomu sto mi je zaista bilo NAJVAZNIJE u zivotu!

Plivao sam bukvalno 5 minuta tog dana, mislim "plivao", voda je bila hladna i nisam mogao mnogo da plivam a u vodu sam ulazio onako kako ulazim citav zivot, do kolena, pa se nakvasim pa onda skok na glavu... ali nisam baba da se raspadnem od jednog ulaska u vodu (ili izgleda da ipak jesam :oops:) !?

I ja sam nesto ovih dana razmisljao kako sam preeeeeeeevise nervozan za svoje godine i to sve traje godinama i kako bi zaista bilo dobro da se malo smirim... moracu da probam da se smirim jer ja se zaista nerviram strasno za sve...

Ali opet mislim da je moralo nesto da se DESI pa da meni pocne da pisti a ne ovako nakon spavanja, tek tako, bez razloga, kao posledica necega sto se desavalo mnogo ranije...

Evo, jos uvek nema promena, isto kao i do sada ali se nadam da je jos rano, tek 4-5 dana pijem tablete iako sam se nadao da ce se vec pojaviti pozitivni rezultati. Barem da mi se maaalo smanji da vidim da ide u pozitivnom smeru.

Ali kada procitam da gomili ljudi pisti citavog zivota, hronicno, ja se smorim. Prosto ne mogu da poverujem za koliko stvari medicina nema resenje. Ne mogu da verujem da ne postoji nista cime se moze uticati da postanje se smanji ili da nestane.

Sestra mi je danas rekla da je njoj pre 2-3 godine pistalo u sustalo kada se vratila iz Londona i to mesec dana, ona kaze od metroa. I pila je Ginko i prestalo je. Nadam se da ce i meni.

Na svu srecu pa mi ne smeta toliko da spavam inace bih poludeo. Zaspim skoro kao i da mi ne pisti.

Ne pijem B kompleks, pijem multivitamine celog zivota (trenutno CENTRAVIT).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 12, 2007 4:50 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
B komplex ne moze da ti skodi, samo je vazno praviti pauzu (ne uzimati ga vise od 2-3 nedelje uzastopno - nadam se da sam ovo dobro zapamtila, ako gresim, molim da me neko ispravi, jer nisam sigurna u tacnost ove informacije!! :oops: ) i svakako utice na smirivanje "zivaca".

Iz licnog iskustva, mislim da ti je sve ovo reakcija na stresove (kojih si stvarno imao mnogo u poslednjih par meseci, ne samo oko ispita, nego oko svega ostalog...veliki je to pritisak bio za tebe), i mislim da ti organizam tako reaguje na stres (retroaktivno, kao i kod mene :wink: ).

Zato bih ti ja (ovako laicki i po onome sta ja radim - znaci znas da nisam dr ali imam gomilu nekih psihosomatskih tegoba kao reakciju na stres) od srca preporucila da, ako ti to sve kojim slucajem ne prestane, da uzimas povremeno Persen (koji je na biljnoj bazi i meni mnogo pomaze) ili da uzmes kapi valerijane (to ti "radi" po istom principu,jer i u Persenu ima valerijane koja sluzi za opustanje).

A opet, kao sto ti rekoh u prethodnom postu, moguce je da si i vodom ostetio neki nerv unutar uha, i da ti je to jednostavno zasmetalo i narusilo neku "ravnotezu" koja je prouzrokovala to zujanje.

Ja znam da to hoce da se javi od prevelike buke npr. kao sto si i opisao "zvuk nakon diskoteke" kad pisti do iznemoglosti, hoce od pucnjave blizu glave i to zna da potraje i vise meseci i obicno se i sanira terapijom koju si ti dobio (ako nije ne daj Boze probijena bubna opna!!), ali znam da se sigurno kao terapija koristi i B kompleks. Ja ga isto uzimam da "smirim zivce" jer sam protivnik "jake hemije" za te stvari.

Vazno je da si ti isao kod lekara, da si iskljucio mogucnost upale i infekcije, i nadam se da ce to uskoro da ti prestane, jer je bas neugodan osecaj.

A sto se tice ulaska u vodu, bolje ti budi kao "baba" :lol: i ulazi postepeno i NIKADA to ne radi nakon obilnog obroka, jer je zujanje u usima nesto najmanje sto zlo moze da se desi od naglog ulaska u hladnu vodu!!

Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 645 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 43  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: