Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: stopalo lom
PostPoslato: Pet Feb 29, 2008 11:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 11:49 pm
Postovi: 5
Imam lom kosti koja nosi mali prst stopala, ortoped je to kao namestio ali mi je cak spomenuo i operativni zahvat u krajnjem slucaju ako bude moralo. Lom mi se desio pre 4 dana, koliko traje proces zarastanja ovakve povrede u slucaju bez operativnog zahvata i sa operativnim zahvatom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 01, 2008 10:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Proces zarastanja traje manje-vise jednako bez obzira da li je prelom lecen operativno ili ne, samo sto operativno lecenje omogucava idealnije podudaranje krajeva prelomljene kosti.

Sto se tice samog preloma, na kostima, koje nose prste, postoje (grubo receno) tri zone u kojima moze da dodje do preloma. Zavisno od zone, zarastanje traje 4-6 nedelja (srednji deo kosti do 6 nedelja, ivicni krajevi kosti oko 4 nedelje)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 12:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 11:49 pm
Postovi: 5
Hvala na odgovoru, kod mene ce zarastanje ipak malo duze da traje jer kod mene je pukao srednji deo kosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 18, 2008 4:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 11:49 pm
Postovi: 5
U subotu sam bio na kontrolii snimkom je ustanovljeno da prelom ne zarasta bas najbolje zapravo bice malo kriv, ali interesuje me druga stvar:
Povremono osecam da mi kroz prst prolaze trnci, koji vise lice na blag bol koji mi neda da zaspim, a pruza se od sredine stopala tamo gde je nastao prelom pa do vrha malog prsta.
Dali je to normalna pojava ili nesto nije uredu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 20, 2008 10:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Mislim da nije nsita strasno. To je najverovatnije ono sto se narodski kaze "ziga na promenu vremena". Da Vas ne gnjavim detaljima, ali ta pojava je sasvim uobicajena u fazi zarastanja preloma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 30, 2008 9:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 04, 2006 12:34 am
Postovi: 19
Pre 4 dana sam ustala sa stolice dok mi je noga utrnula, nezgodno sam stala, uganula desno stopalo i o radosti slomila stopalo. Dijagnoza fractura baseos ossis MT V pedis dex, prelom bez dislokacije. Danas su mi stavili gips i dođe mi da se ubijem, bukvalno. Ovo je već peti put u mom relativno kratkom životu (23 godine) da nešto lomim. Tri puta sam lomila ključne kosti, jednom podlakticu i sad ovo. Stvarno više nemam snage da se borim i čekam šta je sledeće. Ne bavim se sportom, studiram, ne krećem se previše a opet na neki volšeban način uspem da se polomim. Sredinom jula trebalo bi da odem na stručnu praxu u Španiju ali poznajući svoju ''sreću'' ovo čudo će da se zakuva i propašće i ovaj nagoveštaj jedine lepe stvari u mom glupom životu. Potpuno poražavajuće, toliko da mi dođe da se nagutam sedativa i predupredim još jedan lom jer zaista gubim strpljenje, ne znam je li to neka slabost kostiju ili sam ja poseban tip baksuza a biće da je i jedno i drugo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 03, 2008 12:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 04, 2006 12:34 am
Postovi: 19
Molim vas, koliko moze da traje zarastanje (napisala sam u gornjem postu vrstu povrede), tj dokle cu morati da nosim gips? Na izvestaju lekara pise da je prelom pri bazi pa povezujem sa odgovorom koji ste dali na prvo pitanje na temi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 03, 2008 7:23 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Nosenje gipsa kod ovog preloma traje 4 nedelje, a potom se, zavisno od obima pokreta i gubitka misicne snage tokom nosenja gipsa, ide na fizikalnu terapiju cije je trajanje individualno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 03, 2008 2:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Dragance je napisao:
Ovo je već peti put u mom relativno kratkom životu (23 godine) da nešto lomim. Tri puta sam lomila ključne kosti, jednom podlakticu i sad ovo.


Ukoliko je iskljuceno neko sistemsko oboljenje koje izaziva fracture,ovoliki broj lomova u relativno kratkom vremenskom periodu govori u prilog oskudnim reakcijama ravnoteze.
Ovo moze biti posledica hipotonije u razvojnom dobu,te ako ste prerano ili dosta kasno prohodali,ako niste puzali ili ste bili u dubku mozete ocekivati ovakve i slicne probleme.
Kada skinete gips i krenete na fizikalnu medicinu svakako skrenite paznju fizijatru i fizioterapeutu na svoju istoriju preloma.Mozda ne bi bilo lose da probate sa vezbama ravnoteze,pa mozda cak i ukljuciti PNF metodu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 03, 2008 5:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 04, 2006 12:34 am
Postovi: 19
Mnogo vam hvala na brzim odgovorima. Ne znam za hipotoniju, moracu da ispitam roditelje mada mislim da sam valjda jednom pala cim sam prohodala pa od tada nisam htela vise da hodam... nisam sigurna da li se ta prica odnosila na mene ili na sestru.

Sto se tice fizikalne terapije- da li u toku nje mogu da obavljam neke svoje aktivnosti, tj da se krecem bez staka?

I poslednje pitanje- da li postoji nacin da ubrzam zarastanje, mozda unosenje kalcijuma ili nekog preparata, blazi oblik vezbi ili tako nesto?

Hvala unapred na odgovorima, zaista pomazu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 03, 2008 6:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Hod sa stakama ce Vas pratiti kroz dobar deo fizikalnog tretmana te ih ne odbacujte na svoju ruku.Cesto se desava da ortopedi po skidanju gipsa ukinu stake pacijentu,a onda ih fizijatar vrati zbog neadekvatne seme hoda.
Sto se tice brzeg zarastanja kostiju ne bih se petljala jer nije moj delokrug rada.Vezbe dok ste u gipsu morate raditi da Vam muskulatura ne bu atrofirala,pa su Vam dozvoljene sve vezbe za ruke,kao i staticke za glutealnu muskulaturu i kvadriceps.Pozzdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 03, 2008 10:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 04, 2006 12:34 am
Postovi: 19
Hvala na odgovoru, zaista!
Malo me samo zbunjuje
Citiraj:
staticke za glutealnu muskulaturu i kvadriceps
ali snaci cu se. Zapravo, ja trenutno imam upalu misica zdrave noge (posto stalno skacem po kuci, ide brze nego sa stakama) i ruku (usput se pridrzavam za namestaj)... Nadam se da cu se sto pre vratiti u normalan zivot i ako neko jos ima neki savet, bila bih neizmerno zahvalna. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 04, 2008 9:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Nemojte skakati po kuci!! :o Zar Vam nisu objasnili hod sa stakama uz lazni oslonac?
Ukoliko imate mogucnosti pozovite nekog fizioterapeuta da Vam objasni hod sa stakama i staticke vezbe.Pozzdrav...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 04, 2008 3:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 04, 2006 12:34 am
Postovi: 19
Ne, niko mi nista nije objasnio... Stake sam kupila kod nekog doktorovog pajtosa a i na pregled su me jedva primili- da ne kazem "preko veze" tj. neki potpuno nepoznati covek koji je dosao na red kod doktora ga je zamolio da me ipak primi... Inace bih morala da dodjem tek u ponedeljak tj sutra (a povreda se desila prosle subote)... Ali dobro sad...
Stake ne koristim jer me zuljaju jako ispod pazuha a razdaljine koje prelazim su kratke pa se skoro i ne isplati. Ali ako treba... sta da radim...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 04, 2008 5:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Dragance je napisao:
Ne, niko mi nista nije objasnio... Stake sam kupila kod nekog doktorovog pajtosa a i na pregled su me jedva primili- da ne kazem "preko veze" tj. neki potpuno nepoznati covek koji je dosao na red kod doktora ga je zamolio da me ipak primi... Inace bih morala da dodjem tek u ponedeljak tj sutra (a povreda se desila prosle subote)... Ali dobro sad...
Stake ne koristim jer me zuljaju jako ispod pazuha a razdaljine koje prelazim su kratke pa se skoro i ne isplati. Ali ako treba... sta da radim...


Ako Vas stake zuljaju ispod pazuha ili su Vam velike ili ih nepravilno koristite.
Nemojte se naslanjati na njih jer pritisak na potpazusne jame narocito kod zena moze biti opasan.
Da li se isplati ili ne isplati skakati po kuci videcete kad pocne da Vas boli druga noga od opterecenja :) .
Kao sto napisah potrazite pomoc nekog fizioterapeuta,ocigledno da Vam je pomoc u tom smislu neophodna.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: