Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 49 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 05, 2007 5:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 22, 2007 7:29 pm
Postovi: 8
Lokacija: qq
Htje bih da pitam da li se postupak operacije kicme zbog skolioze uvijek izvodi po istom postupku? Konkretnije, da li se u svim slucajevima ugradjuje sipka iste duzine ili to zavisi od stepena iskrivljenosti, godina pacijenta, ...?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 7:34 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Duzina sipke zavisi od duzine krivine (da li zahvata npr. 5, 10 ili vise prsljenova) i, uslovno, visine pacijenta.
Najcesce je sustina operacije ista (ispravljanje krivine i ukocenje kicme u predelu krivine). Sipka se postavlja da bi sprecila krivljenje kicme dok kost na mestu ispravljene krivine ne zaraste dovoljno.
Izvinite ako mnogo pojednostavljujem, ali ne bih hteo da preteram u smaranju tehnickim detaljima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 13, 2007 7:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 22, 2007 7:29 pm
Postovi: 8
Lokacija: qq
Skoliozu sam prvi put otkrio kada sam bio na regrutaciji, sto znaci da krivina nije uocljiva na laicki pogled. Kada se sagnem prema naprijed postoji malo izbocenje na lijevu stranu ali se primijeti tek kada dobro obratis paznju (rotirajuca skolioza). Interesuje me da li postoji mogucnost da se radi o vecoj deformaciji?
Sra znaci: deformacija grudnog kosa u obliku PL.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 28, 2007 2:49 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Feb 13, 2005 11:13 pm
Postovi: 81
Lokacija: bg
i ja imam isto iskustvo s banjicom, isao sam na pregled koji sam platio, usao na 3minuta i aj zdravo, radi vezbe.
Totalna ne zainteresovanost....
Kad sam isao kod drugog ortopeda u Pancevu on mi kaze nemoj da radis vezbe i tako svaki ima svoju pricu, a ja ne znam kome da verujem.
Najcudnije mi je to sto mi niko nije ni snimio kicmu da uopste vidi sta je.
PA sad pitam vas ako neko zna kako mogu da odradim snimanje kicme i gde?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 28, 2007 3:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Idite kod Vaseg lekara, i kazite da Vas bole ledja, i da znate da imate neke probleme sa kicmom od ranije. Poslace vas na snimanje. ako je mala krivina, vezbe su jedini lek. I plivanje!!!

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 14, 2008 3:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 14, 2008 3:01 pm
Postovi: 2
cao drugari!ja sam operisala kicmu kada sam imala 16 godina.Ugradjena mi je sipka i sve je ok!Malo mi je lopatica izbačena al sta da radim vise se ne opterećujem.Ko me voli volećeme ovakvu kakva jesam.meni nisu rekli da trebam da vadim sipku,idem redovno na kontrolu i tako.
Jedino gresim sto ne radim redovno vezbe jer se jos bolje osećam kad ih uradim.
inace sad imam 23 goine.
tako da bih ja svima preporučila operaciju,ja sam imala bolove pre operacije a sada ne!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 21, 2008 11:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 21, 2008 10:36 am
Postovi: 1
Ja sam samo htela da vam prenesem i moje iskustvo mozda nekome pomogne. Kao mala preporucili su mi prvo vezbe koje nisu imale efekta, pa mider, pa sam obilazila sve moguce nadri lekare i tako celo detinjstvo. Prvi put su mi operaciju predlozili sa 12, uplasila sam se i nisam otisla i prestanem skroz da se bavim time. Igrom slucaja, nekoliko godina nakon toga dobijem preporuku da odem kod drugog lekara na Banjici koji me je saslusao, rekao mi je sve kako stvari stoje i ostavio na meni da odlucim. Operisala sam se sa 18 godina, nosila gips 6 meseci, nakon toga malo vezbe. Rekli su mi da ne dizem tesko, da se cuvam padanja a da u principu mogu da radim sve sto mi prija nista na silu. Ja od tada zivim skroz normalno, nisam imala kompleks zbog oziljka jeste dugacak ali je tanak. Moze laserima da se svede na minimum ali to nije toliko bitno. Isla sam na kontrole samo 2-3 puta i rekli su mi da nema potrebe da vadim sipku, i bas na protiv da ce mi ona drzati kicmu kako treba. Sada imam 32 godine. Idem redovno na sve moguce sportove iz razonode nista drugo (cak i u teretanu), masaze i sve sto mi prija a postoji i nekoliko nacina da se ublaze posledice velikih krivina.
Jako mi je zao sto je neko imao losa iskustva, nisam ni imala predstavu da tako nesto moze da se desi. Mislim da je ogromna razlika sto se tice lekara na Banjici, ja sam imala srecu pa sam promenila na vreme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 3:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 18, 2008 3:20 pm
Postovi: 1
Lokacija: Zrenjanin
Mojoj cerki je sa 6 godina konstatovana skolioza,ortoped iz nase bolnice nas je poslao na Banjicu.Naravno uplasili smo se,a onda nas je na Banjici primio neki idiot od lekara(mlad i zelen,verovatno tek poceo da radi).On nas je istraumirao rekavsi nam nam da nosimo mider ali da od toga nema nista i da ce morati da se radi operacija.Nisam mogla da verujem da nam se to desava.Uzeli smo mider,ali nam nije dao djavo mira,malo se raspitali o lekarima na Banjici i saznali da je najbolji profesor Milinkovic.Kod njega druga prica,mider,vezbe i kontrola za 3 meseca.Lezali smo cerka i ja na Banjici nedelju dana,naucili vezbe pa smo ih sami radili kod kuce.Sada posle 2 godine smanjila nam se krivina za 15 procenata,nosimo mider samo nocu.Znaci da ima lekara idiota a ima i onih dobrih.Stvarno smo se namucili za ove 2 godine sa tim vezbama i borbom oko nosenja midera,ali na svakoj kontroli kad cujemo da je bolje presrecni smo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 4:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
eh, mlad i zeljan operacija :) takvi su ti mladi koji se josh nisu dokazali, zeljni krvi i operacija...nazalost, zato je dobro imati vishe mishljenja uvek!

samo neka radi vezbe i nece biti problema ;) i plivanjeeeeeeeee

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 5:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
tamaraft je napisao:
eh, mlad i zeljan operacija :) takvi su ti mladi koji se josh nisu dokazali, zeljni krvi i operacija...nazalost, zato je dobro imati vishe mishljenja uvek!

samo neka radi vezbe i nece biti problema ;) i plivanjeeeeeeeee


Ako ispravis progresivnu skoliozu od preko 50 stepeni kineziterapijom i miderom treba ti dati pocasni PhD.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 5:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
pa nisam ja ortoped da se bavim time ali eto vidish, jedna dr kaze na operaciju a drugi sve reshi kienziterapijom....

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 19, 2008 7:47 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Nema jedan kaze ovako drugi ovako postoje principi po kojima se radi,a spondilodeza uopste nije naivna time se segment kicme iskljucuje iz procesa rasta i primenjuje se u strogo odabranim slucajevima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 08, 2008 6:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 08, 2008 4:55 am
Postovi: 2
Ćao svima !
Operisao sam kičmu u 18-oj godini, šipku nosim već punih 7 godina
i dva meseca preko.
Prvo, svima koji su stariji od 16 godina i mlađi od 25, a imaju jake
bolove u leđima i užasno krivu kičmu sa skoliozom u krivini većoj
od 50 stepeni i mnogo većoj, ili ko ima duplu krivinu, možda treba
da operišu kičmu.
Kod mene je skolioza imala krivljenje od 95 stepeni u gornjem delu
kičme i 67 stepeni u donjem predelu kičme. Tada sam imao užasne
bolove i nisam verovao koliko će mi operacija pomoći. Nisam imao
pola grudnog koša na mestu, mada nisam bio pognut toliko.
Sada izgledam relativno normalno, imam malo izbačenu lopaticu,
i to onu kod koje je bila krivina, koja je bila izbačena pre operacije.
Oporavak posle operacije je jako spor, jer gips se nosi bar 6 meseci
ko nema veliko krivljenje i šipku duž celih leđa. Naravno, ja sam dobio
šipku od vrata do predela kukova u nivou karlice, a gips sam morao da
nosim oko 9 meseci, možda više.
Vežbe treba da se rade svakog dana, i stvarno od njih se osećaš manje nategnuto i kruto (stvarno glup osećaj), jedino je problem ako imaš višak
kilograma, onda vežbe koje radiš stvaraju manji efekat kod leđa, tako da
plivanje i nešto poput toga, stvara veći osećaj relaksacije. Prvih možda tri
godine nisam osećao šipku, taj osećaj se iz godine u godinu povećavao,
sada imam užasne i česte bolove u vratu, za računarom mogu da sedim oko sat vremena i ukočim se skroz. Šipku ponekad dosta osećam i kada hodam, uglavnom imam nelagodnost u predelu kukova. Voleo bi da izvadim to čudo iz leđa, jer ne funkcionišem nikako. Ako bi mogao još neko da se javi, ko je izvukao šipku, kako se oseća, da li može ili sme da savije kičmu u leđima, koliko se leži posle operacije, koliko dugo se gips
nosi, da li oseća krivinu kod kičme ma koliko da se smanjila.
Trenutno ne shvatam koliko mi je kičma kriva i da li je, ne osećam uopšte kičmu, kao da i dalje imam gips od kada sam ga prvi put skinuo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 08, 2008 3:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
MilicaZr je napisao:
Mojoj cerki je sa 6 godina konstatovana skolioza,ortoped iz nase .........Znaci da ima lekara idiota a ima i onih dobrih.Stvarno smo se namucili za ove 2 godine sa tim vezbama i borbom oko nosenja midera,ali na svakoj kontroli kad cujemo da je bolje presrecni smo.



U nasem narodu je duboko ukorenjena predstava o operaciji kao losem postupku i svaki lekar koji je predlozi je idiot,zeljan krvi i sl.
Ne dovodim u pitanje nijednu metodologiju ali mi smeta ovakvo kvalifikovanje zdravstvenih radnika uopste.Uostalom mozda bi operacija dala daleko bolji efekat nego konzervativni pristup,ali to naravno nikada necemo znati ,zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 10, 2008 5:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 08, 2008 4:55 am
Postovi: 2
DarkoC je napisao:
Ćao svima !
Operisao sam kičmu u 18-oj godini, šipku nosim već punih 7 godina
i dva meseca preko.
Prvo, svima koji su stariji od 16 godina i mlađi od 25, a imaju jake
bolove u leđima i užasno krivu kičmu sa skoliozom u krivini mnogo
većoj od 50 stepeni, ili ko ima duplu krivinu, možda treba da operišu kičmu.
Kod mene je skolioza imala krivljenje od 95 stepeni u gornjem delu
kičme i 67 stepeni u donjem delu. Tada sam imao užasne bolove i
nisam verovao koliko će mi operacija pomoći. Nisam imao pola grudnog koša na mestu, mada nisam bio pognut toliko.
Sada izgledam relativno normalno, imam malo izbačenu lopaticu.
Oporavak posle operacije je jako spor, jer gips se nosi bar 6 meseci
ko nema veliko krivljenje i šipku duž celih leđa.
Vežbe treba da se rade svakog dana, i stvarno od njih se osećaš manje nategnuto i kruto (stvarno glup osećaj), jedino je problem ako imaš
višak kilograma, onda vežbe koje radiš stvaraju manji efekat kod leđa, tako da plivanje i nešto poput toga, stvara veću relaksaciju.
Za prve 3-4 godine nisam osećao šipku uopšte, sada imam užasne i česte bolove u vratu, za računarom mogu da sedim oko sat vremena i ukočim se skroz. Šipku ponekad osećam kada hodam, uglavnom imam nelagodnost kod kukova. Stalno mi nešto pucketa i krcka u leđima, dok vežbam, sedim ili nešto radim.
Voleo bi da izvadim to čudo iz leđa, jer ne funkcionišem kako treba. Ako bi mogao još neko da se javi, ko je izvukao, kako se oseća, da li može ili sme da savije kičmu u leđima, koliko se leži posle operacije.
Trenutno ne shvatam koliko mi je kičma kriva i da li je, kao da imam gips od kada sam ga prvi put skinuo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 49 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: