Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Ruptura ahilove tetive
PostPoslato: Sre Jun 15, 2005 3:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 15, 2005 3:18 pm
Postovi: 3
Molio bih nekog lekara, ili osobu koja je dozivela pucanje ahilove tetive da mi odgovori na nekoliko pitanja u vezi ove povrede. Naime, lekar koji me pregledao je procenio da je za mene bolja opcija neoperativno lecenje (cirkularni gips sa savijenom nogom i stopalom). Receno mi je da na prvu kontrolu dodjem za 6 nedelja. Mene interesuje da li ce mi gips biti skinut nakon 6 nedelja ili cu ga nositi jos neko vreme, kakve su mi sanse da tetiva dobro zaraste, kakva fizikalna terapija se nakon toga sprovodi, da li imam sanse da se ponovo bavim, makar rekreativno sportom i kojim, da li cu moci normalno da hodam i sl. Shvatam da je svako pojedinacno iskustvo drugacije, ali bih voleo da cujem sto vise razlicitih iskustava od ljudi koji su doziveli ovu povredu. Unapred hvala na odgovorima.

Pozdrav svima na forumu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 18, 2005 12:58 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Pre tridesetak godina je u Svedskoj napravljena uporedna studija operativnog i neoperativnog lecenja pucanja Ahilove tetive. Tokom godinu dana su u jednoj bolnici sve operisali, a u drugoj bolnici svima stavljali gips. Posle godinu dana je broj pacijenata u obe bolnice bio priblizno isti. Nije bilo statisticki znacajne razlike u procentu zarastanja bez obzira na nacin lecenja, ali su se kod operisanih javljale komplikacije koje se mogu javiti kod svake operacije. Tada je zakljuceno da treba forsirati neoperativno lecenje. U poslednjim decenijama je to samo modifikovanio tako sto operacija dolazi u obzir kod aktivnih sportista jer je tu zarastanje nesto brze sto je njima od finansijskog znacaja.

Kod vecine ljudi tetiva zaraste unutar 6 nedelja. Trajanje fizikalne terapije je jako individualno pa stvarno ne znam sta da kazem koliko ce trajati. Kasnije bavljenje sportom se preporucuje tek posle 4-6 meseci, zli uz rizik.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hvala
PostPoslato: Sub Jun 18, 2005 8:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 15, 2005 3:18 pm
Postovi: 3
Hvala veliko na odgovoru koji u sebi ima puno korisnih informacija. Moram priznati da ste me ohrabrili jer sam bio misljenja da je operativno lecenje mnogo efikasnije.
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: