Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 245 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Čet Jul 10, 2014 1:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Pozdrav svim članovima foruma. Obzirom na veliki proj postova na ovom forumu i nedoumica koji ljudi imaju u vezi zdravstvenih problema rešio sam da pokrenem ovu temu u smislu medicinske edukacije i davanja saveta u vezi ortopedije tj. povreda i oboljenja koštano zglobnog sistema.

dr Mladen Damnjanović


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Čet Jul 10, 2014 7:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 10, 2014 7:09 pm
Postovi: 2
Pozdrav, imam par pitanja za vas.
14.06.2014. sam pao i zadobio povredu. Otvorena gipsana imobilizacija.
Na kontroli kod ortopeda 19.06.2014: Inicijalji RTG snimak pokazuje prelom lateralnog maleolusa bez dilokacije,
Postoji blag otok sa lat. strane skočnog zgloba i bolna osetljivost na palpaciju sa lat strane. Dg: Frc. mall. lateralis I. sin sin dislocationem.
Na kontroli kod ortopeda 26.06.2014(sa novim snimkom) : Kontroilni RTG pokazuje uredan polozaj fragkmenata. Gipsana imobilizacija korektna, potrebno je pojačati.
Kontrola za 7 dana radi postavljanja cirkularne imobilizacije.
Na kontroli kod ortopeda 03.07.2014. rečeno mi je da je naredna kontrola za 3 sedmice(24.07.2014) radi skidanja imobilizacije.
Buduci da je ljeto i godisnji odmori, moje pitanje je ako bih na svoju inicijativu skinuo imobilizaciju 18.07.2014(Petak) da li bih ja mogao nakon dva dana odmaranja noge 21.07.2014.(Ponedeljak) krenuti na godisnji odmor? Tacnije da li cu se moci normalno oslanjati na nogu cim skinem imobilizaciju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Čet Jul 10, 2014 8:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Postovani, obzirom da 18.07. je 5 nedelja imobilizacije, za prelom kakav Vi navodite je dovoljno DA zaraste. Nemojte skidati gips na svoju ruku vec idite tada kod ortopeda I lepo zamolite DA Vam skinu imobilizaciju, ako mozete DA se oslanjate na nogu do granice bola he treba Vam vise gips. Naravno u narednih mesec Dana bez sporta I teskog rada, skakanja,it'd. Nadam se DA SAM Vam pomogao,pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Čet Jul 10, 2014 10:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 10, 2014 7:09 pm
Postovi: 2
Mnogo Vam hvala. Mnogo ste mi pomogli :))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Čet Jul 10, 2014 10:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Poštovani @hitanslučaj posle 5 nedelja gipsa realno je očekivati da su vam mišići atrofirali i da postoji ograničenje pokreta u skolnom zglobu,što se može vrlo loše odraziti na kompletnu posturu ukoliko ne budete odradili rehabilitaciju posle povrede.Takodje posle skidanja gipsa do punog oslonca imate postepeno jačanje ali obavezno uz hod sa štakama ili štapom u zavisnosti od dozvoljenog % oslonca.
Naravno u narednih mesec dana nećete ni moći da skačete ,teško radite i sl,jer će oporavak trajati do 6 meseci.Srdačan pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Čet Jul 10, 2014 10:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Poštovani dr imam na vežbama devojčicu od 11 god desna TH (25 Cobb)leva lumbalna (22 Cobb) skolioza,Risser sign 0.kakva je Vaša preporuka za praćenje stanja ove pacijentkinje s obzirom da su doktori na Banjice zakazali kontrolu tek za godinu dana.Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Pet Jul 11, 2014 8:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Obzirom na vrednosti Kobovog ugla, indikovano je samo pracenje, jer krivine tek preko 30 stepeni zahtevaju lečenje miderom, dok preko 50 stepeni( po nekim autorima preko 40 stepeni) su za operativno lečenje. Obzirom da do završetka koštanog rasta ima verovatno više od nekoliko godina ako je Risser 0, postoji na zalost velika verovatnoća progresije. Tako da je ispravna odluka da se pacijentkinja prati i kontroliše za sad na godinu dana. Vreme će pokazati koliko će biti progresije skolioze i koje će lečenje biti potrebno. Prema tome samo treba pravilno informisati porodicu o prirodnom toku skolioze i koje su mogućnosti lečenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Pet Jul 11, 2014 7:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Najlepše se zahvaljujem na odgovoru,mada sam trebala da pojasnim svoje pitanje u startu.Ne slažem se sa praćenjem ovakve kliničke slike na godinu dana. Ovo dete bi po mom mišljenju trebalo da se kontroliše učestalije jer od 25 do 30 stepeni samo je jedan korak u fazi intenzivnog rasta.za godinu dana ona može da predje preko 50 stepeni,a onda će biti kasno za mider zar ,ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Pet Jul 11, 2014 8:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
ako skolioza poraste za godinu Dana sa 25 na 50 stepeni nikakav mider nece pomoci, inace sve vise od 4 stepena godisnje je veliki rast. Mislim da se ipak nista ne dobija eventualnim cescim kontrolama. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Pet Jul 11, 2014 9:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 11, 2014 9:39 pm
Postovi: 2
Veliki pozdrav svima! Nova sam u ovome, tj ovo je je moj prvi post na nekom forumu. Imam pitanje za ortopeda i mnogo brinem poslednjih dana.

Naime, prije 2 nedelje sam jako udarila nogom o ivicu stola i slomila mali prst na lijevoj nozi. U urgentnom su mi stavili gips i rekli da odmaram i pijem analgetike po potrebi. Kontrola je bila zakazana za 2 nedelje. Juce je bila konrola i primio me drugi ortoped. Gips mi je skinut, ali ostalo je sve isto. Hod sa stakama, bez oslonca, mirovanje, elevacija. Ja sam zatrazila misljenje drugog ortopeda, jer mi nije jasno zasto je maknut gips, ukoliko i dalje treba da funkiconisem kao sa njim.

Treci ortoped se sa ovim nije slozio. Pogledao je snimak i kaze da se slaze sto se tice micanja gipsa, ali se ne slaze sa tim da i dalje koristim stake. Receno mi je da stake bacim, fiksiram povrijedjeni prst sa sledeci zdravi i kupim drvene klompe. Da pomalo ustajem i oslanjam se na petu. Ok. Odlucila sam da poslusam savjet, jer je u pitanju mnogo iskusniji ortoped.

Medjutim, desava se sledece. Ne mogu da se oslonim ni na petu. Istog trena kada pokusam da napravim korak, kao da struja prodje kroz lijevo stopalo i samo prekid. Padam. Naravno pridrzim se za nesto, ali to me plasi. Kao hiljade iglica da me bode kada probam da se oslonim na petu.

Da li je to normalno? Da li je moguce da je to jer mi je noga bila u gipsu poslednje dvije nedelje? Citajuci iskustva sa slomljenim prstom na forumima, sve zvuci kao "maciji kasalj", medjutim plasim se, nemam iskustva sa ovim.

Izvinite sto sam ovoliko opsirna i hvala na razumijevanju. Zeljno iscekujem odgovor. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Sub Jul 12, 2014 10:19 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
dr Mladen je napisao:
ako skolioza poraste za godinu Dana sa 25 na 50 stepeni nikakav mider nece pomoci, inace sve vise od 4 stepena godisnje je veliki rast. Mislim da se ipak nista ne dobija eventualnim cescim kontrolama. Pozdrav


Moram da se ne složim :) Za godinu dana ova skolioza će sigurno otići preko 30 stepeni,tu se slažemo.Po vama treba je pustiti da ode što više bez ikakvog pokušaja da se nešto uradi konzervativnim tretmanom?Ne razumem zašto?Zar nije bolje kontrolisati dete na recimo 6 meseci i plasirati ortozu i uključiti u intenzivan KTH tretman ili i vi osim operacije ne priznajete nijednu drugu opciju kao mogućnost?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Sub Jul 12, 2014 11:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Odgovor za montenegrinu: Apsolutno nema potrebe za brigu I DA istaknem DA se slazem sa trecim kolegom. Prelom Vam je posle 2 nedelje zarastao.Inace prelomi prstiju stopala se lece zanemarivanjem, tj. hod do granice bola,hladne obloge, tegobe koje imate su posledica gipsa, talk bi mozda trebalo DA odete na fizikaalnu terapiju. Nikakve posledice necete imati posle ovog preloma. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Sub Jul 12, 2014 11:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 11, 2014 9:39 pm
Postovi: 2
Hvala Vam puno na odgovoru! Srdacan pozdrav i sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Sub Jul 12, 2014 12:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Apsolutno se ne slažem sa hodom bez ikakvog pomagala,zato što će taj hod biti kompletno nekorektan i neravnomerno ćete opterećivati mišićne grupe.Za godinu dana od sada imaćete potpuno pogrešnu šemu hoda sa skraćenim osloncem na povredjenu nogu što će se dugoročno gledano odraziti na kompletno telo ,a po pravilu najviše će vam stradati kičma i ledjni mišići.To su posledice koje mogu da se izrode tako da je malo neozbiljno reći da baš nikakvih posledica nećete imati.
Nažalost česta je preporuka ortopeda po skidanju gipsa da paušalno kažu oslanjaj se koliko možeš i baci štake,a jedna od najgorih opcija je preporuka da se hoda sa jednom štakom.
Savet :ako želite da ovaj problem dovedete do kraja bez dugoročnih posledica,ne bacajte štake brzopleto(bez obzira koliko vam je nekomforno) i potražite dobrog fizioterapeuta koji će vam detaljno objasniti šta dalje.Ovo nije delokrug rada ortopeda i ljudi taj deo posla jednostavno ne poznaju tako da po skidanju gipsa i zarastanju preloma savete je najpametnije tražiti od ljudi koji se bave rehabilitacijom.Srdačan pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Sub Jul 12, 2014 1:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Odgovor za terapeuta: ne postoji naucni dokaz DA nista osim midera I operacije pomaze u lecenju skolioze I to je stav vecine eksperata za skoliozu sirom sveta. NASA zemlja je tu vrlo konzervativna I operacija se preporucuje tek posle 50 stepeni, a na zapadu uglavnom vec posle 40 stepeni. Svaki pacijent IMA prava DA se Leci kako on zeli, Ali lekar Mora DA savetuje pacijenta na naucnim osnovama, a ne proizvoljno. Najgore je davati laznu nadu I Mislim DA to nije korektno prema pacijentima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 245 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: