Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 45  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Sep 12, 2011 11:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 12:51 am
Postovi: 29
Za Svlada
Sve najbolje na operaciji, pozdrav, i sto Remi rece, ocekujemo izvestaj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Okt 12, 2011 4:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
OK, evo me posle mesec dana!
15 dana sam cekao na red, a 15 se oporavljao.
Gde mi je pamet bila pa da sam se operisao pre 3 godine?
Operacija je ispala p... dim, bez bolova, drugi dan na noge treci dan u kenjaru (doduse poza je neverovatna), posle toga lagana setnja svaki dan. Posle 8 dana setnja sa jednom stakom. Na polasku kuci dr. rece da bacim stake?! Naravno da sam jos na jednoj i pomalo sa stapom po kuci. Za 15 dana idem u banju pa cemo videti.
Sve u svemu, veliko olaksanje, a sto je najvaznije NISTA NE BOLI!
Tek sam stigao, pa cu vam javiti jos svojih utisaka.
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Okt 12, 2011 7:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 12:51 am
Postovi: 29
za Svlada
Odlicno da je sve proslo ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Okt 13, 2011 12:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Ma, extra.
Zivo me zanima kako ce biti posle banje. Nadam se normalnom hodu i spavanju.
Jos sredjujem utiske i spremam se da vam dam kompletan izvestaj.
ZA LUDAKE (kao sto sam bio ja) KOJI TRPE BOLOVE: IDITE ODMAH NA OPERACIJU I NE CEKAJTE NISTA. RODICETE SE!
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pet Okt 14, 2011 1:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Danas sam sisao niz 3 reda stepenika i prosetao oko kuce! Vratio sam se bez problema.
Jedino sto osecam je mali bol u kicmi (lumbalno), ali u bolnici su mi rekli da je to za ocekivati.
Pa, 20 dana od operacije, nije lose.
Jos imam otok u gleznju.
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Okt 17, 2011 3:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
svlada je napisao:
OK, evo me posle mesec dana!
15 dana sam cekao na red, a 15 se oporavljao.
Gde mi je pamet bila pa da sam se operisao pre 3 godine?
Operacija je ispala p... dim, bez bolova, drugi dan na noge treci dan u kenjaru (doduse poza je neverovatna), posle toga lagana setnja svaki dan. Posle 8 dana setnja sa jednom stakom. Na polasku kuci dr. rece da bacim stake?! Naravno da sam jos na jednoj i pomalo sa stapom po kuci. Za 15 dana idem u banju pa cemo videti.
Sve u svemu, veliko olaksanje, a sto je najvaznije NISTA NE BOLI!
Tek sam stigao, pa cu vam javiti jos svojih utisaka.
Poz.


Drago mi je da si OK.

Kopka me jedno pitanje: Jesi li siguran da su ti ugradili totalnu endoprotezu kuka i to još bescementnu? Ne znam još za nikog da je takoreći odmah po otpustu iz bolnice ostavio štake a pogotovo ne sa bescemetnom protezom i to još po preporuci dr?! (malkice više sam ljubomorna, ja sam se družila sa štakama prilično dugo, sveukupno skoro godinu i po dana: 3 meseca obe, pa zatim jedno 6-7 meseci samo jedna, pa opet 3 meseca obe (druga operacija) pa oko mesec i po jedna - drugi put je sve išlo brže)

Pozdrav i sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Okt 17, 2011 8:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Kopka me jedno pitanje: Jesi li siguran da su ti ugradili totalnu endoprotezu kuka i to još bescementnu? Ne znam još za nikog da je takoreći odmah po otpustu iz bolnice ostavio štake a pogotovo ne sa bescemetnom protezom i to još po preporuci dr?!

Cao,
moram ti reci da je to tacno tako.
Inace mog doktora nisam video dok nisam insistirao da dodje u vizitu neki 6-7 dan od operacije. Tad je bio jedno 12 sekundi samnom (ukljucujuci i tel. razgovor) i rekao mi da hodam sa jednom stakom, podizuci koleno u vis (lipicaner) i da ne idem u banju jer je to gubljenje vremena!? :cry:
Mozes misliti kako sam se osecao i sta sam ja pomislio. No, dan kasnije sam poceo i to je islo bez problema, osim bolova u kicmi koje sam po malo osecao. Dan dva posle toga, terapeut me je vodio na stepenice i pokazao mi prakticno ono o cemu si ti pisala.
Uglavnom zadovoljan sam, mada mi je clanak jos otecen, a boluckaju me misici sa unutrasnje i spoljne strane butine, blize kolenu, prakticno 10-tak cm iznad kolena.
U svakom slucaju tvoji saveti su bili dragoceni. Moracu da sve saberem i napisem ili ovde ili u novoj temi.
Pisacemo se jos, nadam se.
Poz.
P.S. HM, zaboravio sam kako da citiram :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Okt 19, 2011 12:06 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
svlada je napisao:
Cao,
moram ti reci da je to tacno tako.
Inace mog doktora nisam video dok nisam insistirao da dodje u vizitu neki 6-7 dan od operacije. Tad je bio jedno 12 sekundi samnom (ukljucujuci i tel. razgovor) i rekao mi da hodam sa jednom stakom, podizuci koleno u vis (lipicaner) i da ne idem u banju jer je to gubljenje vremena!? :cry:


Rezime...
- Ili na Banjici je u toku neki eksperiment na nivou odeljenja (znam samo da su ovi "moji" dobili neke nove proteze pa smo uvršteni u "eksperimentalnu" grupu tipa da vide koliko će da traju a verovatno i kako će da se ponašaju)
- Ili su oni "moji" previše ozbiljni u smislu da poštuju već prevaziđene procedure, za svaki slučaj

U svakom slučaju, od tebe prvi put čujem da se štake bacaju već posle manje od mesec dana od operacije, i da se već u bolnici prelazi na jednu štaku. Jel ti dozvoljeno čučanje i tako to?

Sada nešto ozbiljnije. Pre jedno desetak godina kada je počelo da se govori baš ozbiljno o neophodnosti da me pretvore u kigborga, doktor mi je napomenuo da je ograničenje 90 stepeni ali da ima pacijenata koji mogu da podnesu bez ikakvih posledica i čitavih 100 stepeni.

S druge strane, na net-u sam naletela (hrvatska klinika nemec?) da sa ovim tipom proteze koje ja imam ugrađene (sudeći prema prikazanim slikicama) je procedura otprilike slična onoj kojoj si ti naveo: bukvalno štake su od samog početka višak; a opseg dozvoljenih pokreta i aktivnosti je znatno veći. U banji sam pričala sa ženom koja je na VMA u isto vreme operisala oba kuka i koja je hodala na obe štake ali joj je bio dozvoljen oslonac i čak je smela (bilo joj je dozvoljeno) da napravi par koraka bez ikakvih pomagala i bez potrebe da se pridržava za nameštaj (ovo sam videla sopstvenim očima).

I sada ti ispriča, šta već ispriča. A ja crkvala od straha da se slučajno u prva tri meseca ne oslonim 100% na operisanu nogu i još imala "kikseve" kada sam se, uslovno rečeno, naglo oslonila na "paćenicu" i to u prvih 10-15 dana od operacije pa posle nisam mogla da spavam od brige.

Što se tiče banje: Lično ne smatram da je gubljenje vremena. Kao prvo, oni tamo su ipak MNOGO stručniji u odnosu na fizijatre po domovima zdravlja. Kao drugo, nije isto kada vežbe radiš u sopstvenoj režiji i kada je tu neko stručan da te usmerava i ispravlja kada pogrešiš i PRAVILNO pomaže kada nešto ne možeš da uradiš. Kao treće, većina radi vežbe samo u banji, ostali već posle nedelju dana zaborave da treba da se rade ceo život (he, ... ni ja nisam bolja... ne radim ih već neko vreme iz objektivno-subjektivnih razloga ali "izdržala" sam pa sam bila dosledna prvih 4-5 meseci). U principu treba naći i vremena i odgovarajuće mesto i ukloniti sve osobe mlađe od 7 godina kojima je jako zanimljivo da sednu baš na onu nogu koja treba biti podignuta ili pak da se provuku ispod kolena kada su ista savijena. A kad se ukombinuju objektivni razlozi tipa prisustva "jako dragog levog smetala", česte objektivne prinudne promene slobodnog vremena za vežbanje i lični stav (koji je prerastao u teško iskorenjivu naviku) da je vežbanje dosadno iz razloga jer je statično u smislu da se izvodi na jednom mestu i u ležećem položaju (a kada se leži onda se spava) i to još u zatvorenom prostoru, eto objektivno-subjektivnih razloga da se odustane, bez obzira na činjenicu da je JAKO KORISNO.
Prema tome, slobodno idi u banju. (ovi "moji" banju i dalje preporučuju, samo su promenili period odlaska u banju pa je preporuka da se tamo ode tek posle tri meseca od operacije).

Želim ti dobar i brz oporavak. Savete svog doktora obavezno slušaj a ispitivanje granica i mogućnosti ostavi za kasnije (da prođe bar 3 meseca). Noge ne prekrštaj nikako (pretpostavka je da se ipak proteze nabavljaju na nivou cele bolnice, a ja sam relativno skoro bila na ivici "unutrašnje granice" pa me je pošteno zabolelo posle čega mi je bio neophodan pošteni predah).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Okt 19, 2011 3:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
remi je napisao:
Rezime...
- Ili na Banjici je u toku neki eksperiment na nivou odeljenja (znam samo da su ovi "moji" dobili neke nove proteze pa smo uvršteni u "eksperimentalnu" grupu tipa da vide koliko će da traju a verovatno i kako će da se ponašaju)
- Ili su oni "moji" previše ozbiljni u smislu da poštuju već prevaziđene procedure, za svaki slučaj
U svakom slučaju, od tebe prvi put čujem da se štake bacaju već posle manje od mesec dana od operacije, i da se već u bolnici prelazi na jednu štaku. Jel ti dozvoljeno čučanje i tako to?


Za experimente ne znam, ali dosta pacijenata (ne svi, posebno zene) su hodali prilicno komotno uzevsi u obzir tesku operaciju. Imao sam prilike da to posmatram mesec dana i to me je veoma ohrabrilo, pa sam na operaciju otisao kao na pijacu :lol: , bez ikakvog straha, cak uzbudjenja...
Ustaljene procedure smo dobili napismeno i to su ona uobicajena upozorenja o kojima smo ovde dosta citali i pisali. Interesantan je slikovni dodatak o dozvoljenim pozama za sex. Neko je to ovde pitao (verovatno ja :oops: ) ali nije bilo pravog odgovora. Kad malo sredim slike okacicu ih.
Inace mog hirurga sam video 5,6 dan od operacije na 12 sekundi, tek toliko da mi kaze da bacim jednu staku. Na samom odlasku kuci, sreo sam ga u hodniku i on me je u prolazu, zacudjeno pitao sto nisam bez staka!?
Sada svaki dan izlazim 2 puta u setnju sa jednom stakom, pri cemu se spustam i penjem uz 30 stepenika. Jedan po jedan, kao sto si ti vec rekla, ali dobro ide. Po kuci stap, ili na kratko bez njega.

remi je napisao:
Sada nešto ozbiljnije. Pre jedno desetak godina kada je počelo da se govori baš ozbiljno o neophodnosti da me pretvore u kigborga, doktor mi je napomenuo da je ograničenje 90 stepeni ali da ima pacijenata koji mogu da podnesu bez ikakvih posledica i čitavih 100 stepeni.


To i sada govore ali, tacno je, video sam nekoliko starih pacijenata (oper. pre 3,4,5 godina), cuce, skacu, igraju, prekrstaju noge, vezuju pertle, sede na normalnim stolicama...

remi je napisao:
S druge strane, na net-u sam naletela (hrvatska klinika nemec?) da sa ovim tipom proteze koje ja imam ugrađene (sudeći prema prikazanim slikicama) je procedura otprilike slična onoj kojoj si ti naveo: bukvalno štake su od samog početka višak; a opseg dozvoljenih pokreta i aktivnosti je znatno veći. U banji sam pričala sa ženom koja je na VMA u isto vreme operisala oba kuka i koja je hodala na obe štake ali joj je bio dozvoljen oslonac i čak je smela (bilo joj je dozvoljeno) da napravi par koraka bez ikakvih pomagala i bez potrebe da se pridržava za nameštaj (ovo sam videla sopstvenim očima).


To je moj slucaj. Drugi dan po operaciji, fizioterapeut mi je pokazao kako i pomogao mi da ustanem. Insistirao je da se celom tezinom oslonim na operisanu nogu. To mi je izgledalo suludo, ali vec sledeci dan sam uspeo (s mukom naravno).

I sada ti ispriča, šta već ispriča. A ja crkvala od straha da se slučajno u prva tri meseca ne oslonim 100% na operisanu nogu i još imala "kikseve" kada sam se, uslovno rečeno, naglo oslonila na "paćenicu" i to u prvih 10-15 dana od operacije pa posle nisam mogla da spavam od brige.

remi je napisao:
Što se tiče banje: Lično ne smatram da je gubljenje vremena. Kao prvo, oni tamo su ipak MNOGO stručniji u odnosu na fizijatre po domovima zdravlja. Kao drugo, nije isto kada vežbe radiš u sopstvenoj režiji i kada je tu neko stručan da te usmerava i ispravlja kada pogrešiš i PRAVILNO pomaže kada nešto ne možeš da uradiš. Kao treće, većina radi vežbe samo u banji, ostali već posle nedelju dana zaborave da treba da se rade ceo život...
Prema tome, slobodno idi u banju. (ovi "moji" banju i dalje preporučuju, samo su promenili period odlaska u banju pa je preporuka da se tamo ode tek posle tri meseca od operacije).


Idem u Ribarsku banju 17.11 i ispostovacu kompletan tretman. Nadam se da cu to kasnije i nastaviti, jer takva je opsta preporuka lekara.

remi je napisao:
Želim ti dobar i brz oporavak. Savete svog doktora obavezno slušaj a ispitivanje granica i mogućnosti ostavi za kasnije (da prođe bar 3 meseca). Noge ne prekrštaj nikako (pretpostavka je da se ipak proteze nabavljaju na nivou cele bolnice, a ja sam relativno skoro bila na ivici "unutrašnje granice" pa me je pošteno zabolelo posle čega mi je bio neophodan pošteni predah).


Naravno, strogo se pridrzavam opstih pravila i ne trazim djavola nikako. Imao sam prilike da vidim pacijenata kome je posle tri meseca od operacije ispao stap i kad se sagnuo da ga uzme kuk je izleteo. Drugi nije pravilno procenio visinu sedista u kaficu (prenisko) i isto. Prema tome nema zezanja.

Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Okt 19, 2011 11:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Ti što čuče. prekrštaju noge, ... igraju fudbal verovatno imaju jednu treću vrstu proteza koja se jedno vreme, više eksperimentalno, ugrađivala i na Banjici ali se odustalo iz razloga, kako mi je rečeno, jer nisu mogli da zaključe o veku trajanja (nekima nisu trajale ni 5 godina a neki su komotno živeli sa njima decenijama) a uz to nusu mogle da se ugrađuju svim pacijentima. trenutno nisam u mogućnosti da potražim link, a ako te ne mrzi potraži ortopediju nemec (ili tako nešto, ako grešim čika google će da ti izbaci pravo) pa ćeš videti o čemu pričam. Poenta je u tome da smo zakasnili za takvu: one se ugrađuju samo prvi put, tj samo pri prvoj ugradnji endoproteza kasnije mogu samo ove naše i cementne.

Nama nisu davali nikakve slikice, samo običan papir sa jednom otkucanom stranicom (doduše, u odnosu na prošlu godinu sada je uputstvo detaljnije a s obzirom da kasniš 9 meseci u odnosu na mene, možda su počeli i po ostalim odeljenjima da daju te slikice).

Ne bi bilo loše da postaviš i RTG snimak (kad ga budeš imao). Ko zna, možda tebi ugradiše i svemirski brod. :wink:

Pozdrav.

P.S. Ako se u Ribarskoj nije promenila praksa, ima da te gledaju kao da dolaziš sa Marsa. (rigorozni su po pitanju propisa u smislu štaka i oslonca, pa i ostalog)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pet Okt 21, 2011 6:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Cao,
tog Nemeca smo odavno spominjali, cak sam se raspitivao za uslove, ali kad sam cuo cenu :o Inace, koga zanima adresa je http://www.bolnica-nemec.hr
Moram, kad budem bio u prilici, da pitam mog hirurga sta mi je ugradio, jer mi se cini da mi je na pregledu u februaru rekao da ce mi ugraditi neki novi tip proteze. Nisam siguran, ali provericu.
Od slika mogu da okacim samo moje iy bolnice i to ako budem znao kako :wink:
...
Ne znam kako.
...
U banju nosim kompletan pribor, po tvojim savetima.
Mada, evo gledam, sedim normalno, ugao oko 90 st. Hodao bih potpuno normalno da me nije zabolelo i jos uvek boli koleno.
Poz.

P.S. kako se bre, kace slike?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Ned Okt 23, 2011 2:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Poceo sam da pricam sam sa sobom.
Ko kaze da ne znam da okacim sliku? Ljudi lepo napisali kako, samo nema ko da cita.
Evo za pocetak, da se oni plasljivi, kao ja, ne plase okruzenja i rezultata.
Slika
Pogled sa terase bolnice...

Slika
Rana posle 3 dana od operacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Okt 31, 2011 12:35 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Svlada, kako napreduješ sa šetnjama?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Okt 31, 2011 12:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Hvala na pitanju, super.
Malo sam se ohrabrio posle posete mom hirurgu. Neki dan sam otišao da pitam zašto me boli koleno. Umesto odgovora dr me natera da sednem na nisku stolicu, znaš već kakve su tamo, pa na moj užas, da vežem pertle... Nagrdi me što sam došao sa štakom...
Sad šetam dva puta dnevno po celom Obrenovcu, sa štapom, bez većih problema. Još me bole mišići na butini i oko kolena, ali manje. Po kući idem bez štapa, malo šepam, ali to je zbog bola u mišićima noge koji se javlja kada se u potpunosti oslonim na nju.
Niz stepenice idem normalno, a uz, po tvom savetu, jedna po jedna.
U svakom slučaju, zadovoljan sam. Verujem da ću posle banje, Uz Božju pomoć, na posao.
Pitala si me, pa sam i ja pitao dr. za tip proteze. Znaš šta mi je odgovorio? "Neka to ostane mala tajna do kontrole posle banje"?! No coment...
Šta se događa kod tebe?
Poz.
BTW - skenirao sam uputstvo koje sam dobio na Banjici, ali je prilično lošeg kvaliteta, pa ću ga okačiti ovde za dan dva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Nov 01, 2011 11:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Rekoh ja, oni tamo vrše nekakve eksperimente a izgleda da si im ti bio pokusni kunić?! :wink: Za sada, uspešan.

Kod mene, slično kao i kod ostalih, ide mnogo sporije. Prema tome, sa tobom se nikako neću trkati.
U suštini, zadovoljna sam. Jedino me nervira nedostatak potpune slobode; pre sam imala problem da nisu postojali zabranjeni pokreti već ogromno ograničenje (nešto kao kad se naleti na zid) a sada postoji pun raspon pokreta koji ne sme da se iskoristi.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 45  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: