Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 45  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Apr 11, 2011 5:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
svlada je napisao:
Citiraj:
Povlašćeni ste. Nose se najobičnije pidžame, s tim da je poželjno da imaju šire nogavice zbog zavoja. WC? - Prvo kateter, pa onda guska/lopata dok ne budeš u stanju da ideš samostalno u WC.


Kako bre šire nogavice, kad operišeš kuk, a ne koleno?. Kako ću gaće da skinem, ako ne mogu da mrdnem?
Molim te definiši pojam "lopata" sa instrukcijom za upotrebu.
Kad je to "dok ne budeš u stanju da ideš samostalno u WC" ?

Poz.



Kompletno šire nogavice - šira pidžama, jer će ti biti zbog previjanja pošteno širi kuk, a ako budeš na Banjici, oni praktikuju elastične zavoje (znaju baš lepo da "spakuju" pacijenta) koji se uveče skidaju a ujutru stavljaju, pa čisto sumnjam da će biti uduševljeni da te svlače i oblače svaki dan. Veš treba da ti bude širi - iz istog razloga (zaboravi na slip i slično).

Hm, ti bi odmah gaće da skidaš??? :wink: Nema nikakvog savijanja, u početku.
Instrukcija za lopatu ti ne treba. Vežbaj podizanje karlice u ležećem položaju: saviješ u kolenu nogu koju nećeš operisati i na nju se osloniš i izdižeš karlicu, dok je druga ispružena (kući, pre operacije, možeš da vežbaš i sa obe savijene noge). U bolnici je to olakšano jer ćeš imati onaj trougao za ispomoć rukama. A da, bilo bi dobro da vežbaš i navlačenje pantalona/pidžama/veša u ležećem položaju - glumiš da nemaš oslonac na nogu, držiš je ispruženu a sa drugom balansiraš, a drugi oslonac ti je na laktovima (sigurno si nekada to radio, nrp. kad ne želiš da te vide kako se oblačiš pa ispod ćebeta...)
Kad ćeš biti sposoban za odlazak u wc, zavisi od toga u kakvom ćeš stanju biti posle operacije i koliko je wc udaljen od sobe. Obično to bude posle 5-6 dana, a neko i pre. (a neko, kao ja npr. ode sa lopate kući - wc na drugom kraju hodnika, a ja kljakava a plus toga i jako loše iskustvo /nema veze sa doktorima, sestrama, operacijom već sa mnom - nepredviđena situacija/).
Ne bih o svom ličnom iskustvu, jer je sve individualno, a i 90% pacijenata se mnogo brže oporavi od mene. Sve zavisi od toga koliko dugo imaš problema, kakva ti je pokretljivost (jedna je stvar kada BOLI, a imaš gotovo pun obim pokreta, a druga stvar kada je pokretljivost užasna i nepopravljiva bez operacije), u kakvom su stanju mišići (hm, ovo je dosta povezano i sa pokretljivošću), da li imaš problema sa kolenima i/ili kičmom.

Posle operacije, jedno najmanje nedelju dana imaćeš osećaj da ti je kuk od olova. Jedan period (opet negde do 10tak dana) biće ti teško da sediš jer će rana pošteno da zateže (prvih par dana ništa, a onda boli, pa prestane...). Normalno je da 7-8 dana bude povišena temperatura.
Nije mi cilj da te plašim, samo vidim da si radoznao, a iz ličnog iskustva, drugi put mi je bilo lakše jer sam znala šta otprilike mogu da očekujem, a prvi put... bilo mi je stvarno grozno kada odjednom ne mogu da pomerim ni malo nogu (to kog većine nije slučaj), a očekivanja su bila da mi bude mnogo mnogo bolje.

Poenta je da ćeš nekih 6 meseci posle operacije PEVATI OD RADOSTI :lol:

Da li si se odlučio, gde ćeš na operaciju? Negde trebaš da budeš na listi (prosek je oko 6 meseci čekanja), sem ako ne nameravaš da platiš operaciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Apr 11, 2011 6:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 12:51 am
Postovi: 29
Ima logike sto u svetu,gledamo to i u filmovima,svi pacijenti nose neku vrstu spavacice koja se veze na ledjima.Ali posto je kod nas posebna prica,probajte improvizovati,bice tu stvari koje ce zahtevati snalazljivost na licu mesta.Najvaznije je da sama operacija dobro prodje.Ja sam prvih dana imala osecaj da mi je cela strana tela ,ne samo noga izlivena od celika zajedno sa krevetom.Tolika je tezina bila,ali ubrzo vezbama pocne da se vraca osecaj. Zato opet kazem veoma je vazno u kakvom su misici stanju pre operacije. Vezbajte dok cekate na operaciju.Moje iskustvo, svi ti dani u bolnici nisu tako strasni,oporavak je tezi.Lezanje u krevetu i cekanje da prodje nije opcija,budite aktivni i strpljivi sa vezbama,pridrzavajte se obavezno lekarskih saveta o ne/dozvojenjim pokretima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Apr 12, 2011 9:59 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
OK, Remi, Bety,
vaši opisi su od pomoći. Mada, i dalje mi nije jasno kako bre da obrišem dupe na toj lopati? Kako da piškim ležeći na leđima? Sećam se da su moji sinovi kao bebe piškili preko glave :D Hajde da mogu malo na stranu...
No, dobro, kad dođe vreme za samostalni odlazak u toalet, ima li tu nekih specijalnih dodataka na WC šolju? Neka poza ili procedura? Ne znam što li mi sada pade na pamet knjižica moje mladosti "Figure veneris"'?
Kad smo već kod pripremnih telesnih vežbi, gde to da vidim i saznam šta se tu radi?
Izgleda da sam preterano znatiželjan, ali ko pita ne skita, a vidim da dobra volja za pomoć postoji...

Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Apr 12, 2011 11:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 11:00 am
Postovi: 6
svlada je postavio pitanja koja i mene zanimaju pa sam procitala vase postove i hvala u moje ime jer bar orjentaciono znam sta mi sleduje posle operacije...
Meni je na skeneru a potom i na MR(pre 8 dana) dijagnostifikovana cista karlicne tj. pubicne kosti koja bas i nije mala i dimenzija je 8x5cm . Imam 41 godinu, celog zivota se bavim sportom, 9 god sam aktivno trenirala odbijku i opsteg sam dobrog zdravlja, svi moji problemi, do sada, su bili operacija krajnika, jos kao dete i komplikovan porodjaj koji je zavrsen carskim rezom...prvi put sam osetila bol u levim kuku 15ak dana nakon porodjaja, a to je bilo pre skoro 15 godina...od tada pa do danas, samo povremeno streckanje u levom kuku i to pri vecim fizickim naporima...uvek bi mi krvna slika, na redovim kontrolama bila dobra, ginekoloski nalazi uredni, nisam hopohondar ali jednom godisnje bar to proverim. I onda iz vedra neba, pre 10 dana nisam mogla da pomerim nogu niti da se oslonim na nju. Pretresli su me naglavacke:neurolog, pulmolog, hirurg, ortoped, krv, mokraca(detaljne analize), skener pa MR pa pregled kod dr na Banjici ...cista mi je "pojela" celi karlicnu kost i krenula dalje izazivajuci degenerativne promene... dr je rekao da je sada kost tanka kao flis papir i da imam srece sto nije pukla jer bi onda kuk uleteo u abdomen...uglavnom, cekam prijem na Banjicu da mi urade biopsiju koja bi potvrdila da nije maligno jer su svi ostali nalazi dobri...posle mi sledi operacija, ugradnja kosti koja je "pojedena" ili koja vec hirurska procedura ide...ako je iko od vas imao slican problem ili zna nekoga ko jeste, koliko traje postoperativni tok da bi se covek vratio normalnoj funkciji i zivotu? Jasno mi je da posle operacije bude bol, janso mi je da sleduje problem sa guskom tj. lopadom, obrisacu se nekako vlaznom maramicom ali koliko se mora lezati u krevetu pre nego se stane na svoje noge, uz stake ili bilo kako? Kako sam odgajana u spartanskom duhu, izdrzacu sta god da boli ali ce mene ubiti lezanje te se samo nadam da to nije puno dana.
Hvala vam svima i volela bih da imam neki carobni stapic ili da uhvatim zlatnu ribicu jer bi mi prva zelja bila da svi na ovom svetu budu zdravi...a ono sto ja znam je da vise necu olako shatati poznatu recenicu "da smo zivi i zdravi"...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Apr 12, 2011 12:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Auu, vmarija, ja sam za tebe mala beba. Meni je crko samo kuk, pa ne znam gde ću...
Ovo sa maramicom sam shvatio kao vic, da si spomenula stolnjak ili slično pa hajde de :D
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Apr 12, 2011 1:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 11:00 am
Postovi: 6
Ma, ja se sve nesto, vlado, nadam da par dana necu ni imati potrebe za stolnjakom li maramicom, sve dok ne budem mogla sama do toaleta...nakon carskog reza sam 3 dana bila na infuziji i kateterima a posle se dogegas od toaleta i ok je :wink:
Ja sam saznala da idem u ponedeljak u 9h na Banjicu pa mi drzite fige samo da nije maligno a za ostalo cu lako...bar cemo sa vestackim kostima i srafovima u njima da pistimo svaki put kada prolazimo kroz senzore na npr. carini :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Apr 12, 2011 2:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 12:51 am
Postovi: 29
Držimo vam fige Vmarija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Apr 12, 2011 3:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 11:00 am
Postovi: 6
hvala ti bety blue, hvala od srca!
Ma, sve ce svako od nas izdrzati, i da boli i guske i curke i lopate i grabulje, i postoperativne tokove, koliko god da traju...sve ce to proci i vraticemo se normalnom zivotu. Sve sto se da izleciti i zaleciti-dobro je, samo stisnuti zube, izdrzati i kada prodje, na sve to zaboraviti.
Svima Vam zelim svako dobro, od srca :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Apr 13, 2011 10:47 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Bety, ne odgovori mi na moja pitanja. Hajde budi dobra pa daj neki komentar :oops:
Inače, i ja idem u ponedeljak na Banjicu u 10 sati, pa možda sretnem Mariju pa da malo prodžakamo.
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Apr 13, 2011 1:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
svlada je napisao:
OK, Remi, Bety,
vaši opisi su od pomoći. Mada, i dalje mi nije jasno kako bre da obrišem dupe na toj lopati? Kako da piškim ležeći na leđima? Sećam se da su moji sinovi kao bebe piškili preko glave :D Hajde da mogu malo na stranu...
Poz.

Daće ti gusku da piškiš. Ako baš ne možeš da se lepo obrišeš pomoćiće će ti sestre / tehničari, zavisi ko će biti zadužen za lopate, odnosno guske (ne znam kakva je situacija ne čisto muškim odeljenjima).
Nema potrebe da se oko toga brineš. veruj mi, to će ti biti najmanja briga.

svlada je napisao:
No, dobro, kad dođe vreme za samostalni odlazak u toalet, ima li tu nekih specijalnih dodataka na WC šolju? Neka poza ili procedura? Ne znam što li mi sada pade na pamet knjižica moje mladosti "Figure veneris"'?
Poz.


Povišena je wc šolja, ima držače sa strane. Za kući, kupi se dodatak za wc šolju sa ili bez držača (prodavnice oprtopedskih pomagala, a ima i na Banjici da se kupi). Neki podignu wc šolju, a neki eksperimentišu sa stiroporom i sl. kako bi podigli sedalni deo wc šolje. Sve zavisi od toga koliko imaju para i / ili sa kim žive.
Osnovno pravilo, u prvih nekoliko meseci, jeste da kada se seda na bilo šta (uljučujući i wc šolju) operisana noga je izbačena napred, dok je neoperisana što bliže, npr. nogama stolice, i na nju se oslanjaš.

svlada je napisao:
Kad smo već kod pripremnih telesnih vežbi, gde to da vidim i saznam šta se tu radi?
Izgleda da sam preterano znatiželjan, ali ko pita ne skita, a vidim da dobra volja za pomoć postoji...
Poz.


Pre operacije, radiš vežbe u skladu sa svojim fizičkim mogućnostima, nema ništa ekstra specijalno. Najbolje ti je da ideš u neki od rh centara na fizikalnu terapiju. Za BG sam čula da mnogo hvale Sokobanjsku, a ima i onih koji se posle operacije odlučuju pre za Sokobanjsku nego za banju.


vmarija je napisao:
Ma, ja se sve nesto, vlado, nadam da par dana necu ni imati potrebe za stolnjakom li maramicom, sve dok ne budem mogla sama do toaleta...nakon carskog reza sam 3 dana bila na infuziji i kateterima a posle se dogegas od toaleta i ok je :wink:
Ja sam saznala da idem u ponedeljak u 9h na Banjicu pa mi drzite fige samo da nije maligno a za ostalo cu lako...bar cemo sa vestackim kostima i srafovima u njima da pistimo svaki put kada prolazimo kroz senzore na npr. carini :lol:


Carski rez je mačiji kašalj u odnosu na ovo. Posle carskog reza imaš oslonac na obe noge i ne trebaju štake, samo stomak BOLI.


Za Vladu i Mariju: Vlažne maramice u bolnici su nezbežne i to u velikim količinama - prosek 2-3 velika pakovanja za 21 dan. isto tako i obične maramice i toalet papir u rolni, tečni sapun za ruke...

P.S. Izgleda da će u ponedeljak biti "žurka" na Banjici. Pored vas, lično znam još par osoba koje dolaze na kontrolu ili na prijem u ponedeljak. Pa, i ja, ali tek popodne (nisam ni znala da im ordinacije rade i popodne - deset puta je morao da mi ponovi vreme)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Apr 14, 2011 1:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 11:00 am
Postovi: 6
Hvala ti Remi na informacijama, dobrodosle su mi jer sam spakovala samo jedno pakovanje vlaznih maramica, odmah danas kupujem jos.
Meni su juce rekli da nece raditi biopsiju pa operaciju vec sve u jednom jer su dobili moje dodatne snimke i analize koje sam radila-izgleda da nije maligno :))))))))))))))
U ponedeljak me primaju, neki dan od utroka do cetvrtka rade operaciju ali da sutra 7 donatora ode u transfuziju da da krv za mene jer je konzilijum procenio da ce mi toliko jedinica krvi biti potrebno u toku operacije. A biopsijom samo da utvrde koja je vrsta tumora u pitanju jer je nezgodno smesten i velik kao jaje od guske.
Obecavam da cu, cim izadjem i mogu da kucam, ovde da napisem kako ide taj postoperativni tok pa mozda nekom budu te informacije od koristi.
A vama svima hvala i od srca vam zelim svako dobro.
Marija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Apr 14, 2011 3:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 12:51 am
Postovi: 29
Srećno Vmarija na operaciji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pet Apr 15, 2011 8:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 04, 2011 9:25 pm
Postovi: 4
Proslo je 16 dana moj otac jos uvek ima temperaturu, ujutru od 37.1 do 37.5, a uvece ide do 38.2, ne ide vise preko 39, stao mu je proliv, sve analize su dobre, a doktori mu daju antibiotik protiv baktarije klostridijum sumnjaju na nju, a nisu je dokazali.... Rana mu je super, skiunilu su mu konce, hoda svako jutro, al je malaksao od temperature pa ne moze vise, hemokultura mu je radjena vise puta i sve analize su dobre.... Sta mislite o ovome???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Ned Apr 17, 2011 4:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Hvala narode zenski na savetima, jos cemo mi da pricamo, jer ja tek trebada dobijem poziv na operaciju. Muskaraca na ovom forumu izgleda nema, svi crnogorci sto se javljase na pocetku izgleda da su povadili koske....
Marija sve najbolje i javi se cim pre.
Ja imam jednu tajnu skojom smo i zapoceli ovu diskusiju nekad davno, nadam se da cu uskoro smeti da je podelim sa vama. Doktori su sujetniji od zena u 40-tim :D
A, sutra cemo da vidimo tu copavu zurku, posebno kad stanemo u red da predamo upute...
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Apr 19, 2011 8:38 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
E, dragi moji, juče je stvarno bila žurka na Banici. Oko 500 ljudi je čekalo koješta. Ja sam imao zakazano u 10, a stigao sam na red oko 13 sati! Izgleda da je moj slučaj u malom napretku, ali uvek ima neko ali... Nadam se da ćemo poslednju dilemu razrešiti posle Vaskrsa.
Poz.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 45  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: