Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 45  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Mar 02, 2010 8:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
svlada je napisao:
Bio sam na pregledu u Nišu, kod lekara koji je spominjan u ovom ili onom drugom forumu (dr. Jovanović). Pregledao me čovek, zakazao operaciju, pred novu godinu dobio poziv za finalni pregled... Sve besplatno i bez ikakvog uputa, niti su se oni u Nišu pitali kako ću ja da donesem uput od svog lekara.
Onda se ispostavilo da je dobijanje uputa nemoguća misija. Rekoh već ranije da nije pomogla ni veza u ministarstvu zdravlja.
Onda rešim da platim operaciju. Ali ne može!!!! U Nišu ne rade taj posao za pare. Kako i zašto ne znam, ali razgovarao sam sa menadžmentom bolnice i... Ne može.


Sada meni nije ništa jasno. Odlaziš u bolnicu i to državnu bez uputa na preglede, niko ti ništa ne naplati, zakažu ti operaciju i sada odjednom treba ti uput???
Imaš li neke izveštaje sa tih pregleda? Pokušaj na osnovu njih da dobiješ overen uput. Ali, za početak, traži samo uput za pregled. Mada, logično mi je da si ovo već probao. I čudno mi je što ne rade za pare. Koliko mi je poznato, u svakoj bolnici postoji mogućnost lečenja za pare i bez zdravstvene knjižice?!
Ovo počinje da mi liči na epizode "Dosijea X".

----
"zdravstvena migracija iz unutrašnjosti u BG"

1. Tražiš uput
2. Ako ne dobiješ uput, odeš o sopstvenom trošku, uz overenu zdravstvenu knjižicu, u željenu ustanovu bar na jedan pregled (radi uštede poželjno je dodatne analize kao što je rendgen uraditi u nekoj lokalnoj ustanovi, normalno ne pričaš za šta ti zaista treba - kao počinješ da se lečiš kod njih)
3. Naredna kontrola: sa izveštajem od prethodnog pregleda tražiš uput za kontrolu (vodiš računa o roku navedenom na izveštaju - ovde gde ja živim ne overavaju ako je taj rok znatno premašen, pa makar pre toga 100 godina išao tamo regularno na preglede)
4. Uput sa poslednjim izveštajem, a možeš da priložiš i sve izveštaje (što više to bolje) predaš na komisiju za overu (ili već kako je kod tebe procedura) i čekaš
5. Ako overe (a 99% je verovatnoća da će biti tako), led je probijen i posle, pod uslovom da ne prekoračuješ znatno rokove, neće biti nikakvih problema (osim ako nije VMA u pitanju jer čas sarađuju čas ne sarađuju)
6. Ako te nekada mrzi da se gnjaviš oko uputa, uvek možeš da ideš o svom trošku. Za narednu overu bitan je poslednji izveštaj

...

E, sada ovo je sve funkcionisalo 100% do kompjuterizacije. Biće problema ako budu vodili evidenciju izdavanja uputa. Za sada, bar ovde, nema problema, ali sistem se tek razrađuje.


Pre izvesnog broja godina taman upadnem na VMA, kad oni raskinu - neće da sarađuju. Onda se prebacim na Banjicu, od početka sa uputima: Bilo je ono prvi put šta ćeš ti tamo a ja im raširim snimke - brzinom svetlosti potpisali.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Mar 03, 2010 9:31 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Citiraj:
Sada meni nije ništa jasno. Odlaziš u bolnicu i to državnu bez uputa na preglede, niko ti ništa ne naplati, zakažu ti operaciju i sada odjednom treba ti uput???

Mislim da je to čovek uradio pre svega kao čovek. Ja sam mu se nekoliko puta javljao telefonom posle jednog posta koji sam o njemu ovde negde pročitao. Onda me je on pozvao na pregled i sve se odvijalo na čisto prijateljskoj bazi.
Jasno mi je kako si ti sprovela svoju zamisao, ali ovde se uputi izdaju kompjuterski i za svaki uput na pregled van Beograda je potrebna saglasnost RZO ili kako se već zove. A da odem na pregled i platim-ne može, jer nišlije ne vole pare.
Na kraju ću se izgleda odlučiti za Banja Luku (dr Đukić je načelnik i hirurg) jer i oni već više od 10 godina operišu po istom sistemu kao dr Jovanović u Nišu. Malo je komplikovanije zbog prevoza, neophodnih prethodnih pregleda, pripreme i sl, a cena je ista kao i ovde (oko 3500 EUR), implanti su isti...
Videću još.
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Mar 04, 2010 10:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Ovde je poslednjih petnaestak godina sigurno potrebna saglasnost RZZO za BG ili neku drugi okrug-filijalu. Samo što su se periodično menjala pravila i što verovatnoća overe više manje zavisila i od članova komisije: sada bi kao trebalo da budu objektivniji jer se više ne suočavaju sa pacijentima već samo sa papirima.
E, sada moguće je da i u ostalim državnim ustanovama ne može više da se ide na operaciju ako se plati.
Danas sam bila u BG bez uputa (nevezano za koskice) u ustanovu koja je pri kliničkom centru gde se lečim više od 15 godina, ali zbog raznoraznih okolnosti, dešavalo mi se da ne poštujem česte kontrole pa sam izgubila pravo na uput (a i ovoga puta sam baš preterala): Upadnem kod sestre od doktora, normalno nemam uput - kad ono VIŠE NE MOŽE BEZ UPUTA. Nije baš da ne može, ali je procedura i može samo jedan dan u nedelji uz prethodno zakazivanje na ne znam kom spratu. I, odem privatno (varijanta o kojoj sam razmišljala, ali nisam baš planirala da ceo život idem tamo "ilegalno". Dosta im je to što ne kukam za putne naloge, a i kada ga imam uglavnom nisam ga overavala).

Tako, da mi ta varijanta kako nišlije neće pare zvuči jako realno. U stvari, nije da oni ili ovi neće da pregledaju-operišu za pare, nego NE SMEJU JER IM JE TO ZABRANJENO. A i tamo gde je uveden dopunski rad, kako li to već zovu, cene su paprene (više nego privatno) a gnjavaža je prilična.

Ne znam čija to ono beše genijalna ideja?!? :o Samo što ne vidim nešto da nema onih što ulaze preko reda u tuđe termine, dok hitni slučajevi čekaju tamo negde na dnu hodnika. Samo je napravljeno to da će na lokalnom nivou biti više korupcije. Zbog pregleda koji ne traju ni pet minuta izgubila sam po pola dana (najmanje) za svaki, samo zato što ne poznajem one koji rade tamo. A da ne pričam o pauzama između dva pacijenta.

I, zaključak je da onaj sistem oko plaćanja i kasnije overe, teško da više može da prolazi. Jer, kao prvo treba doći do doktora u željenoj ustanovi a to postaje nemoguća misija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pet Mar 05, 2010 9:14 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
remi je napisao:
Ne znam čija to ono beše genijalna ideja?!? :o Samo što ne vidim nešto da nema onih što ulaze preko reda u tuđe termine, dok hitni slučajevi čekaju tamo negde na dnu hodnika. Samo je napravljeno to da će na lokalnom nivou biti više korupcije.
I, zaključak je da onaj sistem oko plaćanja i kasnije overe, teško da više može da prolazi. Jer, kao prvo treba doći do doktora u željenoj ustanovi a to postaje nemoguća misija.

E, pa to nas laže ovaj večiti ministar zdravlja. Pa da li je moguće da ja kao osiguranik Republike Srbije ne mogu da se lečim bilo gde u ovoj malenoj jadnoj zemljici. Kao da hoću da idem u Dubai, a ne u Niš. Totalno suludo. A još me više nerviraju referentni lekari iz referentne ustanove... Nedodirljivi veliki majstori koji operišu tehnikama s početka 20 veka. Šta god da im spomeneš, a što se radi i kod nas i u komšiluku i u svetu, sve je to neprovereno, novo, ne dokazano...
Ostao sam bez teksta.
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Ned Mar 07, 2010 9:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 11:22 pm
Postovi: 40
REMI PUNO SRECE !!! VIDIM DA SJUTRA IDES U BOLNICU -DRZIM TI PALCEVE-
NE BRINI SVE BRZO PRODJE I POSLE SI KAO NOVA -MENI CE SAD GODINA KAKO SAM SE OPERISALA -POCINULA SAM OD BOLOVA ,KRECEM SE NORMALNO I SVE JE OK.SAMO RAZMISLJAJ POZITIVNO I SVE CE BITI U REDU. PREPORUCILA BIH TI DA PONESES STO SIRE SPAVACICE JER SU MNOGO PRAKTICNIJE OD USKIH,TAKODJE VODI RACUNA DA IMAS KVALITETNE PAPUCE ,NEMOJ DA TE STEZU JER SE MOZE DESITI DA TI NOGA MALO OTECE.DA NE DUZIM VISE JOS JEDNOM PUNO, PUNO SRECE NA OPERACIJI.POZDRAV I ZA SVE OSTALE POSEBNO ZA EMILI-MNOGO MI JE POMOGLA SVOJIM SAVJETIMA PRIJE OPERACIJE


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Ned Mar 07, 2010 10:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
Hvala MILA PG na lepim pozdravima.A tebi REMI zelim puno srece,i brzo ozdravljenje.DRZIMO TI PALCEVE!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sub Mar 13, 2010 6:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 30, 2009 2:01 pm
Postovi: 43
pozdrav svima! dali neko zna kako nam je remi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 1:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Ćao, evo i mene!

Operacija obavljena i sada se prilagođavam. U početku mi je bilo katastrofa: noga od olova i ni makac a to je potrajalo više od dve nedelje. Ej, šta nam rade u sali: Kradu mišiće?! :wink: (ja sam operacuju prespavala: totalna anestezija - mislim da su me dobro zapamtili, s obzirom koliko sam insistirala na tome) Sada mi je znatno bolje - nešto bolje nešto malo gore u odnosu na pre i ne boli. Više me muči neoperisan kuk koji sada trpi dodatno opterećenje a i on je već bio gotov.
Svake noći sanjam kako hodam bez štaka, vozim bicikl i tako to. A u stvarnosti: ne mogu da izađem iz kuće jer su mi stepenice glavni problem (trebalo mi je više od pola sata da pređem tih 7 stepenika kada sam došla iz bolnice i to uz tuđu pomoć). Mislim da bi mi bilo lakše kada bih na operisanoj nozi imala oslonac.

Iskristalisao se jedan stari problem: Kriva noga od kolena, što je sada baš uočljivo i smeta: koleno i stopalo ne idu po istoj liniji. Da li to može nekako da se ispravi?

I jedan novi "problem": baš su me produžili - sada je operisana (koja je nekada bila 2-3cm kraća) znatno duža (tako je to kada se odjednom dobije "pravi" zglob).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 7:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 30, 2009 2:01 pm
Postovi: 43
cao remi! drago mi je da si ponovo sa nama, vec si mi nedostajala! meni su nogu produzili oko 4cm ja jos cekam! onoliko koliko mi je noga kraca toliku potpeticu lepim ispod papuce pa mi je mnogo lakse hodanje! pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Apr 12, 2010 8:29 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
remi je napisao:
Ćao, evo i mene!
Operacija obavljena.

Pozdrav uz želju za dobrim oporavkom. Javljaj kako obuvaš čarape i cipele. Šta je sa sexom? Mislim da je to ozbiljno pitanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Apr 14, 2010 1:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
svlada je napisao:
remi je napisao:
Ćao, evo i mene!
Operacija obavljena.

Pozdrav uz želju za dobrim oporavkom. Javljaj kako obuvaš čarape i cipele. Šta je sa sexom? Mislim da je to ozbiljno pitanje.


Uh, daleko sam ja od obuvanja čarapa. :cry: Ne mogu ni trenerku sama da obučem, nikako mi ništa ne pada na pamet. Ima li neko savet? Jedino što mi pada na pamet da bacim trenerku na pod pa onda nekako ali to je uglavnom nepraktično.

Cipele/patike, pod uslovom da ne treba vezivati pertle, nisu problem: Velika kašika za obuvanje i to je to.

Sex? E, za to treba pričekati. Najmanje tri meseca od operacije. A i s obzirom na prethodno stanje nisam baš kompententna za davanje saveta. :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Apr 15, 2010 11:58 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Dakle, tek sad ne znam šta ću. Niko od lekara se ne javlja na ovu temu, a siguran sam da može i lakše da se pregura problem. U svakom slučaju, poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Apr 15, 2010 7:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 30, 2009 2:01 pm
Postovi: 43
ja prvo obuvam garderobu na neoperisanu nogu potom na operisanu. remi dali se osecas barem malo bolje od prethodnog stanja? jel kod tebe potrebna op i drugog kuka? pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Apr 15, 2010 10:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
Cao draga remi!Drago mi je sto si prosla super.Nemoj samo da opteretis tu nogu,radi redovno vezbe i drzi se saveta lekara.Nadam se da ti je znacio neki moj savet za opstanak u Banjicu?Trenerku bacis na pod obuces prvo bolesnu nogu pa onda zdravu.puno pozdrava i dobro dosla u nas svet! :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sub Apr 17, 2010 7:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Ann: Da, sledi mi operacija i drugog kuka. Trenutno "planiram" da napravim razmak od nekih godinu dana. Prvo sam mislila da je 6 meseci dovoljno, ali kako se (ne)snalazim i s obzirom da je oporavak usporen nisam sigurna ni da će godinu dana biti dovoljno. Neki pokreti su bolji a neki gori - mislim da ću tek sa osloncem znati na čemu sam.

Emili: Znači, oblačenje metodom bacanja na pod. A čarape? One baš ne mogu da se obuju tako što bih ih bacila na pod. A sečenje noktiju? Kažu da je to moguće kasnije. Saveti su koristili. Ja imam još jedan "savet": Pošto nisu sve sestre ljubazne (uh, par njih je znalo baš da zagorča život), moj je savet da im uzvratite istom merom - posle se tope od miline i skaču na svaki treptaj oka, bukvalno. Još nešto, bila sam zaprepašćena neznanjem pojedinih medicinskih sestara kako po pitanju opše medicine tako po pitanju ortopedije (ako nema lekara u blizini kada je kriza, pacijent može da umre jer ne znaju šta da rade. pa makar bila u pitanju alergija - njihova terapija: merenje krvnog pritiska): Pošto dugo nisam mogla u krevetu da savijem nogu, "prepisivale su" mi buduću terapiju lomljenja kolena a sa kolenom sve u redu! A da: poželjno je imati i pelene za odrasle.

Svlada: Nema pravila, sve zavisi od stanja mišića i koliko dugo imaš problema sa kukovima i u kom obimu (tj, da li postoji ograničenje pokretljivosti i u kom obimu ili je samo u pitanju nesnosan bol) - što je duža oštećenost i što je veća ograničenost pokretljivosti, teži je oporavak bez obzira na godine starosti: Ja sam bila najmlađi pacijent a najgori - sve ostale su došle sa jakim bolovima a sa velikom pokretljivošću a uz to i sa više nego evidentnim viškom kg. Pa, sada vidi. Pošto si iz BG, vi u BG imate neki rehabilitiacioni centar u Sokobanjskog, nešto nalik banji bez bazena i blata, pa bi bilo dobro da pokušaš da upadneš tamo dok čekaš na operaciju (primaju i za pare i preko uputa, može stacionarno ili da dolaziš tamo svaki dan). Kažu da su super uslovi tamo i da svako ima svog ličnog terapeuta a vežbe se rade za sve delove tela, akcenat je stavljen na problematičnu regiju.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 45  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: