Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Iskrivljenost xyz
PostPoslato: Čet Avg 04, 2005 8:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 04, 2005 8:09 pm
Postovi: 1
Pre nego sto navedem sve moje krive kosti da kazem da nisam invalid i da izgledam normalno, bar na prvi pogled. :roll:
Pre 3 godine(sad imam 20) primetio sam krivljenje ali nije mi izgledalo nista strasno. Imao sam masu koja je "prikrivala" problem a koja je i dalje rasla i ja sam bukvalno i zaboravio na to. Posle sam poceo da idem u teretanu skidajuci kilograme i opet sam to primetio, pre 6 meseci. Otisao sam fiziatru i on me istezao savijao ispipao ispitivao i dijagnoza mu je bila nesto kao... "klasicno" krivljenje...nista narocito...(ne secam se da li je koristio neke termine pri dijagnozi). Dao mi je par stranica sa slikama i objasnjenjima kako se rade korektivne vezbe (nisam bio u mogucnosti da svaki dan idem kod fizioterapeuta) i rekao da dodjem na kontrolu za 3 meseca. Medjutim nisam se mogao naterati da svaki dan odradim 35 vezbi radeci ih 1-2h. Bar da me je fiziatar malo vise ohrabrio a ne kao da sam bio na pokretnoj traci sa ostalima koji su cekali pregled. Sad, posle 6 meseci, kako sam se ja jelde jos malo zategao problem je sve vidljiviji, meni. Jos niko nikad mi nije nista spomenu u vezi toga, da li niko nije primetio ili jeste ali nije rekao... a ako mi neko i spomene dozivicu nervni slom. U teretani sam pre obracao paznju na definicije a sad na to da li se iskrivljenost primeti vise ili manje, pocinje lose da utice na moju psihu.

Iskrivljenosti:
1. prsljenovi pri dnu kicme izgledaju normalno dok stojim, pravilno sedim... ali kad se nagnem napred njih 3-4 su malo istureni u odnosu na ostale.
2. pogrbeljena ramena
3. ono sto me najvise zabrinjava, sto sam totalno rotiran u desnu stranu, kao da sam citav zivot istovremeno kukove okretao u levo a ramena u desno. To se moze primetiti na trbusnjacima, desnoj strani grudnog kosa(kao da sam malo skresan sto me izludjuje zbog definicije grudi) i rebrima kad se max. isprsim. Imam osjecaj da mi je grudni kos rotiran za 1cm.

Sve to je posledica krivog visecasovnog dnevnog sedenja pred kompjuterom 10 godina unazad. Znaci nista nije urodjeno. Sad se trudim da u teretani sto pravilnije radim, da sedim kao zakucan itd. Da spomenem da nikad nisam imao bilo kakve bolove.

1. Da li te iskrivljenosti mogu ispraviti korektivne vezbe (istezanja od glave do pete, od obicnih "mlataranja" rukama do akrobacija tipa most) ?
2. Da li sve to moze da ima domino efekat, pa da zavrsim u nekoj banji za 2 10 20 godina?
3. Da li "magnetna podrska", proizvod bioklinike(www.bioclinica.info), koji se reklamira na TV-u moze koliko toliko da ispravi bar ramena?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 06, 2005 1:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Svako je sam sebi najstrozi sudija pa je sasvim moguce da ono. sto tebi izgleda jezivo, drugi ne primecuju. Sto se tice pitanja:

Iskrivljenosti:
1. ...ali kad se nagnem napred njih 3-4 su malo istureni u odnosu na ostale.
- sasvim je uobicajeno da se pri savijanju kicme nekoliko prsljenova vide izrazenije nego kada je kicma ispravljena

2. pogrbljena ramena
- ako su ramena simetricno pogrbljena, treba jacati ispravljace trupa (misice duz kicme)

3. Imam osjecaj da mi je grudni kos rotiran za 1cm.
- najbolje da se ta rotacija egzaktno izmeri. Tako ces sigurno znati da li rotacija postoji i da li se vremenom smanjuje ili povecava

4. Da li te iskrivljenosti mogu ispraviti korektivne vezbe?
- da, osim ako se radi o tezem deformitetu kostiju

5. Da li sve to moze da ima domino efekat, pa da zavrsim u nekoj banji za 2 10 20 godina?
- tesko, osim ako se radi o nekoj jos neprepoznatoj bolesti

3. Da li "magnetna podrska", proizvod bioklinike(www.bioclinica.info), koji se reklamira na TV-u moze koliko toliko da ispravi bar ramena?
- mislim da je mnogo bolje vezbati nego bazati pare. Ali, svako je slobodan da odlucuje kako ce svoje pare trositi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: